Урок "Сиптоми захворювань"

Про матеріал
Детальний конспект уроку з англійськох мови у 7 класі на тему "The symptoms of the diseases"
Перегляд файлу

План-конспект уроку з англійської мови у 7 класі

Тип уроку: урок розвитку вмінь

Тема: Симптоми захворювань

Мета:

  • Практична: закріпити та удосконалити вживання вивченої лексики в різних граматичних структурах, продовжувати формування комунікативних навичок учнів, розвивати діалогічне мовлення, формувати лексичну компетенцію;
  • Освітня: поглибити знання учнів з теми «Doctor»
  • Розвиваюча: розвиток усного мовлення в ситуаціях наближених до реальних подій, аналітичного мислення, монологічного та діалогічного мовлення, розвиток навичок читання, аудіювання, письма, вміння правильно висловлювати свою думку;
  • Виховна: виховувати особистість, культуру спілкування, взаємодопомогу, підтримку, прищеплювати любов до здорового способу життя.

Обладнання: підручник, робочий зошит, чисті картки, картки із завданнями, лікарське приладдя

Схематичний план уроку

Початок уроку                 Час

І. Привітання 1 хв.

ІІ. Організація класу 2 хв.

ІІІ. Мовленнєва / фонетична зарядка 5 хв.

Основна частина уроку

ІV. Перевірка домашнього завдання 10 хв.

V. Практика в спілкуванні 12 хв.

VІ. Розвиток граматичних вмінь 5 хв.

VІІ. Систематизація і узагальнення знань учнів 3 хв.

VІІІ. Контроль навичок та вмінь 2 хв.

Заключна частина уроку

ІХ. Повідомлення домашнього завдання 3 хв.

Х. Підведення підсумків уроку 2 хв.

Етап, мета, прийом, режим

Хід уроку

 

Етап 1.

Початок уроку. Привітання.

Прийом 1: привітання

T ↔Cl

Р1→Р2→Р3

 

 

Етап 2.

Організація класу

Мета: організува-ти клас.

Прийом: бесіда з учнями, пояснення цілей, завдань та мети уроку.

T →Cl

 

Етап3.

Мовленнєва / фонетична зарядка

Мета: ввести в іншомовну атмосферу, удосконалювати вимову звуку [d]

Прийом 1: читання вірша вчителем і учнями

T →Cl

 

 

 

Прийом 2: вимова учнями слів, читання скоромовки

Р1→Р2→Р3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 4: Основна частина уроку

Перевірка домашнього завдання

Мета: контроль вивченого матеріалу

Прийом: розігрування діалогів

Р1↔Р2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 5:

Практика в спілкуванні

Мета: удосконалювати навички усного мовлення

Прийом 1: асоціативний кущ

Р1, Р2, Р3….

 

 

 

 

 

 

 

 

Прийом 2:

Складання частин речень

Р1, Р2, Р3….

 

 

 

 

 

 

 

 

Прийом 3:

Робота в групах, складання презентацій

Р1; Р2; Р3….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 6:

Розвиток граматичних вмінь

Мета: повторити Past Perfect Tense

Прийом:

Розкрити дужки у реченнях, поставивши слова у правильний час

Р1, Р2, Р3….

 

Етап 7: Систематизація і узагальнення знань учнів

Мета: узагальнити знання учнів

Прийом: Гра «Правда чи ні»

T →Cl

 

 

 

 

Етап 8:

Контроль навичок та вмінь

Мета: перевірити та оцінити знання учнів

 

Етап 9: Заключна частина уроку

Повідомлення домашнього завдання

Мета: закріпити навички зв’язного мовлення

Прийом: проектна робота

Р1; Р2; Р3….

 

Етап 10: Підведення підсумків уроку

 

 

T.: - Good morning, children. How are you? How do you feel?

Pls: Good morning!

T.: It’s nice to see you in good health today. Let’s say something good to each other. Turn to your partner and wish him or her something good. May I start?

- Natasha, I wish you to be active at the lesson and get a good mark.

Т.: Today we continue to speak about illnesses and their treatment. I want you be always healthy. The topic of our lesson is “ The symptoms of the diseases”.

 

 

 

 

 

Т.: To prepare for English speaking  let’s recite a chant:

Every time I get a headache

Mama takes me to the doctor

Every time I get a fever

Mama takes me to the nurse

Every time I get a toothache

Mama takes me to the dentist

Every time I see a dentist

I come home feeling worse.

 

 

T.:  What do we begin each our lesson with?  Working with English sounds, and tongue twisters help us to do this work interesting and useful. Today we have a new tongue twister. Look at the blackboard. There you can see two English words someone can thing of the same meaning, but there is a great difference between them:

a doctor                         to doctor

Imagine you are dictionary makers and you have to explain these words to dictionary users. What do you begin with? Yes, “a doctor” is a noun, it has an article “a”,  “to doctor” has “to” so it’s a verb. 

“a doctor” is a profession or a person who treats other people;

“to doctor” is an action, it means” to treat “.

Now let’s look for these words in dictionary:

So, you are right.You are good dictionary makers.

T.: Our today’s tongue twister is connected with our following work. Look at the blackboard:

- If one doctor doctors another doctor,
does the doctor who doctors the doctor doctor the doctor the way the doctor he is doctoring doctors?

Translate it. What is it about? Recite it.

 

Т.: You have prepared some dialogues for today “To visit the doctor”. Please, go to the blackboard and make up the dialogues.

For example:

At the dentist’s

Dentist: Hello!

Roma: Hello!

Dentist: What is the matter?

Roma: I`ve got an awful toothache. I used a hotwater bootle, I took different tablets, but nothing could help me.

Dentist: Open your mouth, please. Show me your teeth. What tooth hurts you? Oh, your teeth are so bad. Do you brush your teeth?

Roma: Oh, yes, I do.

Dentist: How often do you brush your teeth?

Roma: Sometimes often, sometimes seldom.

Dentist: You must brush your teeth more than three times a day. And you must visit the dentist twice a year. But now I`ll extract your tooth. It is too bad.

Roma: Oh! My God!

Т.: What words and expressions for you are associated with our theme? Write them on your paper, say and glue to the blackboard.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Look at the blackboard, match the sentences and say what people do if :

They have a headache                   to go the surgeon

They can’t sleep                            to go the dentist

They have a toothache                  to take some drops

They have a pain in the heart        to call a doctor, to go to bed

They have a cold                           to take aspirin

They have a sneezing                    to have a walk outdoors

They have cut your finger             to drink warm milk with honey

 

What should you do to be healthy? You’ve got a task in groups to prepare a presentation. Group 1 - “ Healthy food”, group 2 - “ Sport and exercises “

Презентація 1 групи “ Healthy food”

  • If you want to be healthy you must eat healthy food which contains hydrocarbonates, fats, minerals. They are in meat, fish, eggs, cheese, butter, oil, nuts, bread, sugar, cereals.
  • You must also eat a lot of vitamins A,B,C.
  • Hello, I’m Vitamin A. I am in carrot, butter and some other products.

 

Презентація 2 групи “ Sport and exercises “.

  • We think to be healthy people should go in for sport and do exercises regulary.
  • There are a lot of sport you can go in for: swimming, running, skating, skiing.
  • Sport helps people to keep fit, healthy and strong.
  • Do you like sport and exercises? Let’s check. We’ll play a game “ Simon says! “ (учні проводять фізкультхвилинку)

 

 

Put the words in brackets into the Past Perfect Tense

1) It was a feeling he (never, to feel)… before.

2) The women, who (to be)… on a diet for a year looked younger than her age.

3) After he (to cut)… his finger, he washed it and put a plaster.

4) I felt better after I (to take)… a tablet of aspirin

5) We were pleased to see Alex again. We (not, to see) … him for a month.

6) Rose felt very tired after she (to work) … in the garden.

 

 

Let’s play the game “True or false”. Say if it is true or false:

1) If you have some symptoms of any disease you should make an appointment with a doctor.

2) Specialists usually work at the dental offices.

3) You can buy pills, tablets and other medicine at the chemist.

4) Surgeons make operations in hospitals.

5) Nurses can care of sick people. 

6) To have a healthy lifestyle means to take vitamins regularly.

 

 

Your work was good  today. So you have very good marks….

 

 

 

 

 

 

 

 

At home you have to do a project work. You have to write the rules of healthy lifestyle. You have read and discussed at our lesson, make up some questions. You are allowed to drow some pictures for your text. This work should be done in groups.

 

 

 

 

 

 

Was the lesson interesting and useful for you?

 What was the main topic to discuss at the lesson?

Do you find it actual?

Have you learned anything new today?

What exactly?

What was the most interesting stage for you? Now our lesson is over. All of you worked very good.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаної літератури

1. Англійська мова: Підручник для 7-го класу загальноосвітніх навчальних закладів. / Карп’юк О. Д.  – Тернопіль: «Видавництво «Астон», 2007. – 208с.: іл.

2. Кінах М. С. Tongue Twisters. Англійська мова в початковій школі. – 2007. - №9. – С. 17

3. http://www.english.language.ru/

4. http://www.teachnology.com/teachers/lesson_plans/holidays/

5. «Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Іноземні мови. 5-9 класи», «Перун», 2005 р.

6. Рогова Г.В. Підвищення ефективності навчання іноземним мовам за рахунок поліпшення психологічного клімату на уроці. / / Іноземні мови в школі. - 1997, № 3

7. Урок іноземної мови: навчальний посібник / За ред. Є.І. Пассова, Є.С. Кузнєцової. - Воронеж: НОУ "Інтерлінгва", 2002. - 40 С. (Серія "Методика навчання іноземних мов. - № 16"). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКУ

З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

У 7 КЛАСІ

НА ТЕМУ

“THE SYMPTOMS OF THE DISEASES”

 

 

 

Підготувала

Кужель Оксана

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
26 жовтня 2022
Переглядів
526
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку