Урок "Спілкування з однолітками. Дружба в житті людини"(НУШ)

Про матеріал
Матеріал уроку допоможе розширити знання про спілкування та його роль у житті людини; розглянути поняття “ефективне спілкування”; відпрацювати комунікативні вміння: слухати і говорити,формувати доброзичливу манеру спілкування, уміння слухати співрозмовника та виявляти зацікавленість у спілкуванні; виховувати тактовне ставлення один до одного.
Перегляд файлу

Тема. Спілкування з однолітками. Дружба в житті людини.

Мета: дати поняття про життя і здоров’я як найважливішу умову щасливого життя; розширити знання про спілкування та його роль у житті людини; розглянути поняття “ефективне спілкування”; відпрацювати комунікативні вміння: слухати і говорити, розуміти й використовувати “мову жестів”; формувати доброзичливу манеру спілкування, уміння слухати співрозмовника та виявляти зацікавленість у спілкуванні; виховувати тактовне ставлення один до одного.

Обладнання: підручник для 5 класу, тести, набір пелюсток до гри

«Квітка-семицвітка», папір для роботи в групах, мультимедійна презентація.

Базові поняття та терміни: дружба в житті людини; конфлікти між однолітками, шляхи їх подолання; ознаки булінгу; протидія виявам агресії і насилля в учнівському середовищі.

Тип уроку: поглиблення і засвоєння нових знань.

Методи навчання: пояснювально – ілюстративні, репродуктивні, частково-пошукові, інтерактивні.

Очікувані результати: учні застосовують вербальні й невербальні засоби спілкування для конструктивної комунікації; пояснюють вплив спілкування на складники здоров’я, безпеки і добробуту; можуть протидіяти проявам тиску, агресії, маніпуляції й неповаги щодо себе та інших осіб; розрізняють складники особистого простору (інтимний, соціальний, публічний), поважають свій і чужий особистий простір під час спілкування.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

«Вважаю нещасливий той день або час, коли ти не засвоїв нічого нового й нічого не додав до своєї освіти».

                                                                          Я.А. Каменський

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 

  1. Хвилинка безпеки. Вправа  « Незакінчене речення»:

     Почув сирену –  … ( одразу прямуй до укриття);

     Ховайтеся у … (пристосовані для укриття місця);

     Дотримуйтеся правила … (« двох стін!»);

     Тримайтеся подалі від … (вікон!);

     Постійно стежте за рівнем заряду … (смартфону й інших гаджетів);

     Не виходьте на вулицю в період дії комендантської години чи 

( під час повітряної тривоги);

     Якщо  ви, перебуваючи на вулиці, виявили покинуті іграшки,

1

1

  1. ммобільний телефон та інші речі чи предмети, які вам не належать,
  2. П пам’ятайте: … ( категорично забороняється їх піднімати чи переносити,
  3. Т  тому що це можуть бути замасковані вибухонебезпечні пристрої. 

       Обов’язково повідомте … ( дорослих про свою знахідку!).

     У школі, коли пролунала повітряна тривога…( чітко виконувати вказівки

вчителів, пройти в укриття)

 

  1. Вправа « Мозкова атака».

1. Оберіть правильні твердження:

А) Справжній друг чесний зі мною;

 Б) Дружба може поліпшити настрій;

 В) Булінг - це звичайна сварка;

 Г) Якщо ви стали свідком булінгу, про це обов'язково треба розповісти дорослим.

2. Оберіть ознаки булінгу: 

А) Знущання і поширення пліток;

Б) Битися, штовхатися;

В) Не сміятися з жартів людини, ображатися;

Г) Ховати, псувати речі.

 3. Оберіть ознаки кібербулінгу:

 А) Поширювати особисті фото чи відео іншої людини без її згоди;

 Б) Погрожувати через смс-повідомлення чи соціальні мережі;

 В) Загравати з людиною;

 Г)Не приймати у гру.

4. Хто такий справжній друг?

А) Який спілкується з тобою коли йому нудно;

 Б)Який розповідає усім про твої секрети;

 В) Який підтримає тебе у важку хвилину;

 Г) Який сміється з твоїх невдач?

5. Хто такий "Агресор"?

 А) Той хто допомагає іншим;

 Б) Той хто принижує інших,задовольняю

чи власні потреби;

В) Той хто прискіпливо дивиться на поведінку однокласників?

6. Що таке «булінг»?

А) те саме, що й боулінг;

 Б) весела гра;

 В) цькування;

Г)додаток для смартфону

2

7. Що НЕ можна робити під час користування Інтернетом?

 А) відповідати на листи незнайомців;

 Б) шукати необхідну інформацію до уроку;

 В) переглядати мультфільми; 

 Г) ставити паролі.

8. Як називаються неправдиві відомості, які люди навмисно розміщують в Інтернеті?  А) критика; Б) неправдиві;  В) фейк; Г) старі.

9. Які слова найкраще підійдуть для ранкового вітання з товаришом?

А)"О, бачу ти нарешті прийшов до школи!"

 Б)"Сьогодні гарна погода, як в тебе справи?"

 В)"Вітаю, вітаю, минулого разу ми писали контрольну, добре що тебе не було!"

 Г)"Привіт! Як справи? Тебе давно не було в школі, можливо щось трапилося?"

10.  Оберіть ознаки хорошого друга/подруги.

А) намагається зрозуміти та допомогти вирішити проблеми;

 В) знущається з вас;  Б) обговорює вас за спиною; Г) зберігає ваші секрети;

 Ґ) турбується тільки про себе; Д) завжди допомагає у разі потреби

11.  Визначте, які твердження істинні, а які — хибні:

 • Булінг — це агресивне переслідування одного з членів колективу з боку інших.

• Ознакою кібербулінгу є псування особистих речей.

• Дружба — це стосунки між людьми, котрі відчувають взаємну прихильність, турботу і довіру одне до одного.

12.  Назвіть ознаки булінгу.

  • Вам придумали образливе прізвисько.
  • Усі сміються, і вам весело.
  • Про друга/подругу поширюють плітки.
  • У друга/подруги старшокласники вимагають гроші.
  •  Вас не приймають у гру.
  • Ви та інша людина — добрі друзі.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Послухайте таку історію:

Один східний володар побачив страшний сон, ніби у нього випали один за іншим всі зуби. У сильному хвилюванні він покликав до себе тлумача снів.

Той вислухав його стурбовано і сказав:

- Повелитель, я повинен повідомити тобі сумну звістку. Ти втратиш одного за іншим всіх своїх близьких.

Ці слова викликали гнів володаря.

3

 Він велів ув'язнити нещасного і покликати іншого тлумача, який, вислухавши сон, сказав:

- Я щасливий повідомити тобі радісну звістку - ти переживеш всіх своїх рідних.

Володар був втішений і щедро нагородив його за це передбачення. Придворні дуже здивувалися.

- Адже ти сказав йому те ж саме, що і твій бідний попередник, так чому ж він був покараний, а ти винагороджений? - питали вони.

На що була відповідь:

- Ми обидва однаково тлумачили сон. Але все залежить від того, ні що сказати, а як сказати.

Проблемне запитання.

Чого ми вчитимемося на уроці? Чи важливо це? Обґрунтуйте свою відповідь.

Навіщо потрібне спілкування?  ( діти висловлюють думки)

 

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

 

V. Вивчення нового матеріалу.

- Давайте згадаємо, що таке спілкування?

Спілкування – це обмін думками, новинами,  враженнями тощо, тобто передавання інформації від однієї особи до іншої безпосередньо або за допомогою будь- яких засобів зв’язку.

- Як здійснюється спілкування? ( відповіді дітей)

- Чи можуть люди не спілкуватися?

 

  1. Вправа « Асоціативний кущ».

                      Ввічливість   Привітність    Зустрічі       Активне                      

 

 

                        Цікавість              СПІЛКУВАННЯ            Віртуальне

 

 

            Щирість        Повага                        Сім’я             Гарне мовлення    

                                                                                             

                                             Передача інформації

 

4

 

  1. Гра «Квітка – семицвітка».  Вписати в кожну пелюстку правила спілкування, які потрібно вибрати з певного переліку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

  1. Обговорення пам’ятки ефективного спілкування.

https://svitdovkola.org/images/zbd5/modules/zbd5_module4_122.jpg

 

  1. Конфлікти, способи розв’язання конфліктів ( презентація)
  2. Складання правил спілкування для хлопців і дівчат.
  3. Правила спілкування з однолітками.

6

V. Фізкультхвилинка.

Треба дружно всім нам встати,

Фізкультпаузу почати.

Руки вгору підняли

І на місці всі пішли.

Сіли – встали, сіли – встали,

І на місці пострибали.

Руки вгору, руки вниз.

На сусіда подивись,

Всім навколо усміхнись.

 

VI. Засвоєння набутих знань.

  1. Вправа « Мікрофон». Учні дають відповідь на запитання, відповідь обгрунтовують.

Ситуація 1. Ти знаєш, що твій друг чи подруга каже неправду, тобто обманює тебе. Що в такій ситуації ти скажеш? Як будеш поводитися далі?

Ситуація 2. У тебе багато справ, і ти дуже зайнятий/зайнята. Але друзі потребують твоєї допомоги. Якими будуть твої дії?

Ситуація 3. На шкільну дискотеку хлопчики і дівчатка принесли кілька різних за стилем музичних записів. Одні хотіли танцювати реп, інші – диско. Вечірка зривалася. Вчителі дали 5 хвилин, щоб діти домовилися. Інакше дискотеку припинять. Запропонуйте вихід із цієї ситуації.

Ситуація 4. До Дмитра додому прийшов товариш Михайло.

Михайло. Вмикай телевізор, наші грають.

Дмитро. Не можу. На завтра потрібно підготувати домашні завдання.

Михайло. Облиш ти свої уроки, пропустимо гру!

Дмитро. Вибач, Михайле, але я готуватимусь до занять.

Михайло. Бач, який ти, а ще другом називався!

Чи правильно вчинив Дмитро? А що б зробили ви на його місці?

Ситуація 5. Ви стали свідком того, що старшокласник відбирає у вашого однокласника гроші та погрожує побити його. Однокласник просить вас нікому не розповідати про це. Що ви можете зробити?

 

Визначте, які твердження істинні, а які — хибні.

• Справжній друг завжди розповідає твої таємниці іншим.

 • Друг/подруга — це людина, яку ви знаєте і якій довіряєте.

 • Друзі завжди допомагають одне одному.

• Друзі завжди намагаються виконувати свої обіцянки.

7

 

Отже, треба пам’ятати про свої права, не давати нікому їх порушувати, а якщо не можна впоратися самим, необхідно звернутися по допомогу до дорослого. Не можна чинити насильство над однокласниками й давати кривдити себе.

 

  1. Тестування.
  1. Для того щоб подолати конфлікт сторони йдуть на компроміс.

Що це означає?

 А) Сторони швидко і чітко вирішують проблему, як правило на свою користь;

 Б) Одна сторона віддає приорітет іншій, при цьому повністю з нею погоджуючись;

 В) Сторони мають однакову владу, та йдуть на взаємні поступки;

 Г) Одна із сторін відступає, вважаючи себе слабшою за іншу.

 

  1. Що робити, коли в конфліктній ситуації ви розумієте що нічого зробити не можете, а агресор при цьому починає махати руками та виражати своє невдоволення?

 А) Продовжувати доводити свою думку;

 Б) Закінчити розмову;

 В) Долучити до конфлікту третью сторону;

 Г) Влаштувати бійку.

 

  1. Чому важливо ставитися до кожного з повагою?

 А)Це сприяє покращенню стосунків;

 Б)Ставлення до когось з повагою показує наше виховання та етикет спілкування;

 В)Коли ми спілкуємося чемно, співрозмовник відчуває себе у безпеці.

 Г)Повага допомагає уникнути незручностей;

Д)Так ми показуємо свою байдужість до інших.

4. Назвіть вміння, якими ви маєте володіти для того, щоб долати будь який конфлікт:

 А)Вміння кричати, та доводити своє;

 Б) Вміння доводити, що співрозмовник в жодному разі не правий;

 В)Вміння слухати, говорити, доводити свою думку, не забуваючи про інтереси інших;

 Г) Вміння доводити свою думку як єдину правильну відповідь у будь якій ситуації.

5. Що належить до дружніх стосунків?

 А) Стосунки із знайомими.

8

 Б) Стосунки в колективі, компанії, класі.

 В) Стосунки між людьми,що мають однакові погляди та інтереси.

   6. Обери правильну відповідь.   

 Спілкування – це:

А) інтерес до людини;  Б) уміння слухати;

 В) обмін думками, новинами, враженнями.

7. Щоб успішно розв'язувати конфлікти, потрібно:

А) вирішувати все силою;

Б) вміти поступатися, йти на компроміси.

8. Серед запропонованих обери навички конструктивного спілкування:

А)уважно слухати;

Б) жалітися;

В) чітко висловлювати свої думки та почуття;

Г) звинувачувати.

 

  1. Вправа « Утвори речення».

1. Дружба та братство…                і один за всіх.

2. В нашій дружбі…                       дорожче багатства.

3. Дружний табун…                       мало меду носить.

4. Одна бджола…                           і вовків не боїться.

5. Всі за одного…                           не буде сутужно.

6. Один у полі…                             хто правду каже.

7.Друг не той, хто медом маже…не воїн.

 

VІІ. Домашнє завдання. Опрацювати п.22, скласти словесний портрет ідеального друга або подруги і записати в зошиті.

 

VІІІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання. Рефлексія.

 

     Для підведення підсумків скористаємось інтерактивною методикою «Одним словом».

     Оцінювання здійснюється з урахуванням активності кожного учня під час роботи, їх участь в різних формах діяльності.

 

 

 

 

 

 

 

 

9

docx
Додав(-ла)
Одріна Оля
Додано
3 березня
Переглядів
265
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку