Урок "Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури"

Про матеріал

Ознайомлення учнів зі священними книгами народів світу з точки зору їхнього загальнокультурного значення та невичерпного джерела образів, мотивів та сюжетів для світового мистецтва; виховання духовно багатої особистості, яка прагнутиме сповідувати загальнолюдські цінності.

Перегляд файлу

    Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури

 

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів зі священними книгами народів світу з точки зору їхнього загальнокультурного значення та невичерпного джерела образів, мотивів та сюжетів для світового мистецтва; формувати аналітичні здібності учнів; виховувати повагу до культури та релігійних поглядів різних народів світу;

формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та образне й критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок інших; формувати здатність висловлювати й аргументувати свою думку; інформаційної: формувати вміння знаходити та подавати потрібну інформацію; загальнокультурної: сприяти вихованню духовно багатої особистості, яка прагнутиме сповідувати загальнолюдські цінності.

Обладнання: карта світу, репродукції картин та фресок на біблійну тематику, схеми, презентація за темою уроку.

Тип уроку: урок-узагальнення

Є цінності, які вищі понад усе, які належать усьому людству і які ми маємо оберігати.

                                                                      С. М. Реріх

У Священному Письмі знаходиш усе людське життя.     
                                                                Релігія створила мистецтво та літературу, все, що
                                                                було великого. Біблія – книга всесвітня.

                                  О. Пушкін

 

                                                             Хід уроку

 

І.  Організаційний момент

 Серед величезної кількості книжок, створених людством протягом тисячоліть, є такі, що стали своєрідними материками духовності.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Асоціативний кущ
  • Які слова асоціюються у вас зі словами «священні книги»? (Мудрість, вірування, молитва, Бог, храм)

 

 

 

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Робота зі схемою

 

                                                           Веди

 

   Коран                                           Знання                                         Біблія

                                                     Добро і зло

                                                 Світова гармонія

 

  • Літературний диктант
  1. Священною книгою якої релігії є Веди? (Індуїзму)
  2. Слово «веди» означає … (духовне знання, учення)
  3. Якою мовою створено Веди? (Санскритом)
  4. Скільки збірок містять Веди? (Чотири)
  5. Біблія – це священна книга … (іудеїв і християн)
  6. Найдавніші твори Біблії з’явилися у … (ХІІ столітті до нашої ери)
  7. Біблія має … основні частини: … (2; Старий Заповіт і Новий Заповіт)
  8. Головна частина Нового Заповіту … (Євангеліє)
  9. Слово «Євангеліє» означає … (блага звістка)
  10. Що означає буквально слово Коран? ( Від арабського – те, що читають, вимовляють, «читання вголос, напам’ять»)
  11. Розділи Корану - … (сури)
  12. За яким принципом розташовані сури? (Від найдовших до найкоротших)     

 

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

«У кожної книги своя доля, свій вік. Є книжки-одноденки, і є книги, які проходять від покоління до покоління» – так про книги сказав відомий російський поет, драматург, перекладач, сценарист та літературний критик Самуїл Маршак. Саме в священних книг народів світу вік вважається найдовшим. Адже упродовж тисячоліть вони спонукають людей до пошуку власних життєвих шляхів. На сьогоднішньому уроці ми ще раз долучимося до скарбниці світової мудрості.

 

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

  • Робота над епіграфом 1
  • Про які цінності йде мова в цьому вислові? Як можна їх оберігати?  
  • «Веди» (додаткові повідомлення учнів)

Фактично Веди – це гімни, які виконувалися жерцями, які славили богів.

Зібрав тексти ведичних книг легендарний мудрець В’яса (В’ясадева) і записав їх так, щоб вони були зрозумілі звичайним людям; оформив чотири основні збірки. Він же склав історичну оповідь «Махабхарату», щоб дати людям можливість досягти найвищої мети життя.

З невичерпного джерела давньоіндійської літератури черпали і черпають натхнення народи світу. І українські письменники, серед них Леся Українка, Іван Франко, виявляли зацікавлення індійською культурою, літературою, зокрема епічними поемами «Махабхарата» та «Рамаяна», вважаючи їх вічно живими джерелами поезії. Іван Франко створив «Короткий нарис історії староіндійського письменства», переклав та переспівав чимало індійських міфів і притч. А його дитяча збірка «Коли ще звірі говорили» написана під безпосереднім впливом «Панчатантри» («П’ятикнижжя») – збірки давньоіндійських казок і притч.

Переклади творів із «Рігведи» увійшли як ілюстративний матеріал до підручника «Стародавня історія східних народів», який Леся Українка написала 1890 р. для молодшої сестри Ольги.

Ведичні сюжети часто використовувалися  у світовій літературі.

 

Веди дають нам уявлення про думки, почуття і вірування давніх людей, їхній погляд на світ. Варто згадати слова Д. С. Наливайка: «Допитливі око та розум можуть надзвичайно багато почерпнути з давньоіндійських міфів. Тільки слід уміти розгледіти те істотне, корисне й повчальне, що проливає світло і на нашу історію, і на нашу міфологію, і на нашу культуру, які корінням своїм сягають тисячоліть».

В найдавніших духовних джерелах Стародавньої Індії йдеться про фундаментальні моральні ідеї, про певне осмислення становища людини у світі, про різні шляхи звільнення від кармінних законів долі, найкращими з яких є шлях до самовдосконалення.

Стадії життєвого шляху:

  • перша – юність, час навчання, виховання, самодисципліна;
  • друга – життя в сім’ї, мирські справи;
  • третя – служіння суспільству (державна служба, політична діяльність тощо);
  • четверта  – життя відлюдника, який поринає в глибші пізнання себе й Бога.
  • «Коран» (додаткові повідомлення учнів)

Іслам – одна із світових релігій. Саме слово «іслам» перекладається як «покірність». Перш за все, покірність Аллаху. Мусульманин (від слова «муслім») – той, хто віддав себе Аллахові.

Символи ісламу:

  • п’ятиконечна зірка, яка уособлює п’ять основ релігії;
  • місяць, що відображає творіння Боже;
  • схід нової зорі над старим місяцем – сходження ісламу. 
  • Опорна схема «П’ять стовпів ісламу» (Стовпи ісламу – основи релігії) 

1. Декларація віри, що містить сповідування єдинобожжя і визнання пророчої місії Мухаммада (шахада – свідоцтво)

2. П’ять щоденних молитов (Намаз)

3. Паломництво в Мекку (хадж)

4. Піст під час місяця Рамадан

5. Релігійний податок на користь нужденних (Закят – мусульманин повинен бути милосердним. Благодійність – один з основних обов’язків послідовника Аллаха)

Як іслам бере свій початок від єдиного пророка, так і всі сотні мільйонів примірників Корану мають одного «прабатька». Проте перший Коран – лише список. Оригінал Корану – Мати Книги – зберігається  біля престолу Аллаха, а на землі лише копії Писання.

  • Художні особливості Корану
  • Афористичність
  • Емоційність
  • Багатство мови
  • Поетичність
  • Форма – короткі ритмічні прозові уривки
  • Звучні фрази-формули
  • Один з ключових елементів – клятва
  • Мітить твори різних жанрів (міфи, притчі)
  • «Мозковий штурм»
  • У Корані зустрічаються імена пророків з Біблії.
  1. Визначте біблійне ім’я пророка.
  2. Які відмінності у трактуванні біблійних і коранічних образів ви помітили?
  • Іса – передостанній посланник Аллаха, який двічі явиться людям, - … Ісус Христос
  • Муса – на горі Сінай отримав від Аллаха Тауру (Тору) - … Мойсей
  • Дауд – отримав від Аллаха священну книгу Забур (Псалтир) - … Давид
  • Сулейман – мудрець, знав мову тварин і птахів, мав владу над джиннами, побудував храм у Аль-Кудсі - … Соломон
  • Нух – перший з п’яти великих пророків, його сини  Сам, Хам, Йафіз отримали у володіння всю землю - … Ной
  • Ібрагім – побудував храм Кааби - … Авраам
  • Мар’ям – мати передостаннього пророка Аллаха - … Діва Марія

Варто зазначити, що іслам – релігія миру. Не випадково у Казахстані між мечеттю та православним храмом пролягає алея дружби. Жодна релігія не повинна нести розбрат, сварити народи.

Мне все народы очень нравятся.

И трижды будет проклят тот,

Кто вздумает, кто попытается

Чернить какой-нибудь народ. (Расул Гамзатов)

Той Бог єдиний, батько він над нами,

Він хоче, щоб усі були братами! (Агатангел Кримський)

  • Значення Корану
  • Закріпив єдину літературну мову у регіоні
  • Став релігійним та моральним законом віруючих
  • Урізноманітнив мову кожної людини
  • Збагатив літературу образами та ідеями

Незважаючи на те, що Коран є визначною релігійною та законодавчою пам’яткою, його вважають ще й пам’ятником світової літератури. Твори мусульманського Сходу містять багато цитат із Корану, його образів та мотивів. Арабські письменники наслідували особливості римованої прози Корану. Численні відгуки на мотиви Корану є в трагедії Й. В. Гете «Магомет» і «Західно-східному дивані», у вірші О. С. Пушкіна «Наслідування Корану» тощо.

  • «Біблія» (додаткові повідомлення учнів)
  • Вислови про Біблію:
  • «Я прочитав Біблію і думаю, що ми ніколи не дамо народові чогось кращого» (О. С. Пушкін)
  • «Біблія – це джерело нашої культури» (Й. В. Гете)
  • «Той, хто не знає головних сюжетів Біблії, ніколи не зустрічався з розповідями про праведників і пророків, схожий на людину, позбавлену зору. Одна справа чути про сонце, зовсім інша – бачити сонячні промені» (Микола Письменний)
  • «У Священному Письмі знаходиш усе людське життя. Релігія створила мистецтво та літературу, все, що було великого. Біблія – книга всесвітня» (О. Пушкін)
  • Робота над епіграфом 2

Протягом двох тисячоліть Біблія є предметом вивчення й невичерпним джерелом натхнення для майстрів мистецтва всього світу. Ілюстрації подій Старого та Нового Заповітів зайняли почесне місце у творчості таких видатних митців, як Джотто,                 С. Боттічеллі, Л. да Вінчі, А. Дюрера, Рафаеля, П.-П. Рубенса, Рембрандта, Мікеланджело, Караваджо, Е. Делакруа, І. Рєпіна, О. Іванова, І. Крамського, В. Васнєцова, М. Реріха.

Усі шедеври, створені на біблійні теми, об’єднує одне: вони робилися не задля слави, а за велінням душі, під час особливого духовного піднесення, віддалення від земної марноти. Це були миті просвітлення , тому й несуть вони не тільки естетичну насолоду, а й величезний моральний та пізнавальний зміст. Вони «відкривають розум до урозуміння Святого Письма» [Лука, 24 – 25], спрямовуючи  людські душі до заповітної духовної мети.

Біблійні мотиви у творчості українських письменників

  • Т.Г. Шевченко «Марія», «Чигирине, Чигирине», «Сон», «Кавказ», «Не нарікаю я на Бога», «Пророк», «Неофіти».
  • І. Франко «Мойсей».
  • В. Барка «Жовтий князь».
  • У. Самчук «Марія».
  • П. Куліш «Дума», «Старець», «Неньчина пісня».
  • М. Старицький «Нива», «На Новий рік».
  • М. Рильський «Рукам трудящим слава».
  • М. Сингаївський «Мечі та струни».
  • Ю. Федькович «Нива», «Думи мої, діти мої».
  • П. Тичина «Весна».

Біблійні мотиви в творчості зарубіжних письменників

  • Б. Пастернак «Доктор Живаго».
  • Ч. Діккенс «Різдвяна пісня у прозі».
  • І. Тургенєв «Батьки і діти».
  • Ф. Достоєвський «Злочин і кара».
  • Дж. Байрон «Єврейські мелодії».
  • О. Пушкін «Пророк», «Свободи сіяч пустельний…».
  • М. Булгаков «Майстер і Маргарита».
  • М. Лермонтов «Смерть поета», «Герой нашого часу».
  • Г. Маркес «Сто років самотності».
  • О. Блок «Дванадцять».
  • Ф. Тютчев «Безумство».
  • Божі заповіді, які мають загальнолюдське значення (розповідь напам’ять)
  • Пояснення афористичних висловів із Біблії, що побутують в українській мові.
  • «Кость від кості», «плоть від плоті» - кровна або духовна близькість.
  • «У поті чола» - здобувати щось тяжкою працею, з великими труднощами.
  • «Втрачений рай» - безповоротна втрата чогось дорогого для людини.
  • «Каїнова печать» - тавро злочину.
  • «Після нас хоч потоп…» - байдуже ставлення до майбутнього.
  • «Брат піднявся на брата» - сімейна або соціальна ворожнеча.
  • Гра «Заборонений плід»

На маленьких аркушах учні пишуть слова, що, на їхню думку, втілюють гріхи (зрада, брехня, неповага до старших, братовбивство, непослух …). Ці аркуші прикріплюють до намальованого яскравого яблука.

Гріх, як намальоване яблуко, – звабливий. Зверніть увагу на його начиння. Чи варто через миттєву насолоду втрачати власну гідність і довіру до себе?

  • Дослідницька робота.

Пригадайте народні прислів’я  про добро та зло, прокоментуйте їх…

(Добро добром згадують; Добра думка – половина діла; Добре роби – добре буде і тобі; Добре слово дім будує, а зле – руйнує; Добро усе перемагає; Добрі справи красять людину; Доброму скрізь добре; Від своєї совісті не втечеш…)

  • Проблемне завдання.
  • Як ви розумієте такі слова:

Спочатку було Слово,

Й було Слово в Бога.

Й було Богом святе Слово –

Все постало з нього.

Помагай же Слову, Боже,

Із пітьмою в герці,

Щоб жило, правдиве й гоже,

У людську серці.

                           Дмитро Білоус

  • Творча робота
  • Есе (5-8 хв.) на тему: « Які народні уявлення про мораль розкрито у священних книгах людства?»

 

V. Закріплення знань, умінь і навичок

  • Робота з таблицею

 

Веди

Коран

Біблія

Форма існування (усна чи писемна)

Усна, а пізніше – писемна

Усна, а пізніше – писемна

Писемна

Проблема авторства

Немає автора, вони були «почуті» давніми мудрецями

Записаний зі слів Мухаммеда його сподвижниками

Апостоли та пороки (більше сорока  людей)

Жанрове розмаїття текстів

Гімни, вірші, молитви, міфи,

Релігійні накази і проповіді, притчі, молитви

Притчі,  молитви, міфи

Погляд на походження людини та світу

Світ виник із Золотого яйця

Бог створив світ і перших людей

Бог створив світ і перших людей

Релігія

Буддизм

Іслам

Християнство

Образи та сюжети

Вішну, Шива, Брахма та його сини, Ману; розповідь про створення ночі, про народження богів; потоп; про походження смерті

Ібрахим, Йусуф, Нух, Іса ібн Маріам, перші люди та їх гріхопадіння; потоп

Авраам, Йосип, Ной, Ісус, перші люди та їх гріхопадіння; потоп

 

  • Бесіда
  1. Що таке «священна книга»? (Твір, який містить основні релігійні закони та норми і який послідовники релігії вважають натхненним Богом)
  2. Що є спільним у священних книгах різних народів? (Заклик до пізнання)
  3. Чому Біблію, Веди, Коран називають сакральними текстами? ( Сакральне –  з лат. Священне – те, яке, на відміну від мирського, пов’язане зі сферою божественного: віра, таїнства, культ)
  4. Чому ці тексти дуже важливі не лише для віруючих? Чому вони актуальні?         (Кожна зі священних книг в образній, алегоричній формі оповідає про виникнення Землі, описує найдавніший період її існування.  Виникнення священних книг у давніх народів є спробою осмислити взаємодію людини з природою, пояснити закономірності певних явищ, осягнути такі поняття, як істина й справедливість, вірність і відданість, праведність і доброта, щирість і святість слова тощо. Саме тому вони й нині на часі. Надзвичайно актуальним для сучасного світу є біблійний заклик до миру й милосердя)
  5. Що означає слово «гуманістичний»? Чи можна назвати тексти священних книг гуманістичними? (Гуманістичний – від гуманізм: ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність)
  6. Які  біблійні рядки і нині побутують в повсякденному мовленні? («Хто не працює, той не їсть», «Не судіть, не судимі будете», «Немає пророка у своїй вітчизні», «Час жити і час помирати», «Зарити талант у землю», «Не хлібом єдиним», «Кесарю – кесареве», «Соломонове рішення»)
  7. У чому  полягає загальнолюдське значення й вічна цінність священних книг? (…)

Ознайомлення зі священними книгами потребує кожна людина. Адже в них – мудрість і сакральна міць Слова, добро і зло, боротьба і покірність, сенс життя і доля, а найголовніше – любов, яка «Ніколи любов не перестає! Хоч пророцтва й існують, – та припиняться, хоч мови існують, – замовкнуть, хоч існує знання, – та скасується»

 У священних книгах відтворено узагальнений життєвий і духовний досвід багатьох поколінь різних народів, етичні норми, які ті прагнули залишити нащадкам.

 

VI. Підсумки

  • Творче завдання
  • Складіть перелік моральних якостей людини, які заохочуються і засуджуються в священних книгах різних релігій. Чи збігаються вони?
  • «Мікрофон»
  • Що спільного між Ведами, Біблією та Кораном? (Містять у собі загальнолюдські цінності; надихають митців на високе служіння Музам)

 

VII. Домашнє завдання

  • Твір-мініатюра за біблійним висловом «не хлібом єдиним» (навести приклади із власних спостережень)
  • * Намалюйте сад душі. Які плоди приносять дерева в цьому саду?
  • * Повідомлення «Антична література»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Використана література

 

  1. Куцінко О.Г. Зарубіжна література. 8 клас / О.Г. Куцінко. – Х.: Вид. група «Основа», 2016
  2. Середа О.А. Зарубіжна література: Плани-конспекти. 9 клас / О.А. Середа – Харків: Торсінг, 2003
  3. Паращич В.В. Усі уроки зарубіжної літератури. 8 клас. І семестр / В.В. Паращич – Х.: Вид. група «Основа», 2016
  4. Чередник Л.А. Зарубіжна література. Авторські уроки. 8 клас / Л.А. Чередник – Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2008

 

  1. Ж-л «Всесвітня література в сучасній школі» №7-8, 2013
  2. Ж-л «Всесвітня література в сучасній школі» №9, 2014 «Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури» - Ольга Ніколенко
  3. Ж-л «Всесвітня література в сучасній школі» №9, 2016 «Спочатку було Слово» - Юрій Ковбасенко, Людмила Ковбасенко
  4. Ж-л «Всесвітня література в сучасній школі» №6, 2019 «Біблія. Еволюція моралі» - Лариса Ціпов’яз
  5. Ж-л «Всесвітня література в сучасній школі» №7-8, 2019 «Вічне життя починається в цьому житті» - Лариса Ціпов’яз. «Біблія… Морально-філософський зміст біблійних сюжетів та образів» - Людмила Крига. «Своєрідність Корану, зв’язок з Біблією» - Лариса Ціпов’яз
  6. Інтернет ресурси

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
4 листопада 2021
Переглядів
5411
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку