Урок "Т. Г. Шевченко. Сатиричний пафос поеми «Сон», його спрямування"

Про матеріал

Розробка уроку для учнів 9 класу за темою "Тарас Григорович Шевченко. Сатиричний пафос поеми «Сон», його спрямування"

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок

з української літератури

у 9 класі

за темою «Т. Г. Шевченко.

Сатиричний пафос поеми «Сон»,

його спрямування»

 

 

Учитель української мови та літератури Красноградської гімназії «Гранд» Красноградської районної ради Харківської області

 Супрун Тетяна Володимирівна


Тема. Т. Г. Шевченко. Сатиричний пафос поеми «Сон», його спрямування

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно – художній зміст твору, його значення; розвивати навички аналізу ліро- епічного твору, вміння школярів аналізувати, висловлювати власну думку; виховувати національну свідомість учнів, прагнення до добра й справедливості.

Обладнання: портрет поета, видання його творів, текст поеми «Сон», підручник, картки самооцінювання, індивідуальні картки.                                                                                                 

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

       1. Організаційний момент

       2. Оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Розминка(створення сприятливого мікроклімату для творчості учнів).

- Сьогодні на уроці будемо співпрацювати. Тож, розраховую на вашу підтримку й бажаю, щоб ви були:

                                                             «У» - усміхненими,

                                                             «С» - старанними,
                                                             «П» - прогресивними,
                                                             «І» -  індивідуальними,
                                                             «Х» - харизматичними.

2.Самооцінювання за кольорами:

1.червоний – працював(-ла) добре, своєю роботою задоволений(-на)

2. зелений – виникали деякі труднощі

3. жовтий – було складно

3. Рубрика «Інтелектуальна розминка»

(за допомогою речей (« Кобзар», перо, свіча)учні дають відповідь на запитання: « Якому українському поетові, письменнику,художнику, фундатору нової української літератури, пророку національного відродження України належать дані речі?»

Відповідь: Т. Г. Шевченко

4.Літературна гра «Так» чи «Ні» (за життєвим і творчим шляхом Т. Г. Шевченка)

5. Перевірка домашнього завданя(

Завдання:

1-В. Записати  в зошити тему, ідею поеми.

2-В. записати в зошити композицію поеми.

6.Робота учнів з індивідуальними картками( 2- 3 учні)

III.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Слово вчителя

  2. Виступ учениці (випереджальне завдання) – доповнення щодо важливого значення поеми «Сон» у житті самого Т. Г. Шевченка.

3. Словникова робота. Сатира. Пафос. Гротеск

4. Проблемні запитання:

- Яке спрямування має вступ до поеми «Сон»?

- Який умовний прийом використовує автор?

- А яке значення для людини має сон? Коли говорять: «Сон в руку!» Чи бувають сни віщими?

- Для чого поет страшні реалії тогочасного життя відтворив у сні?

- Чому ШевченкоТ.Г. уважав, що немає Господа? ( учні зачитують цитати)

5. Слово вчителя

6. Робота зі схемою «Побудова поеми» (за варіантами)

  • Заповнити прогалини схеми.

 

               

 

  1. –в.                                       2- в.                                    3 – в.

7. Пошуково – дослідницька робота (за варіантами)

  • Виписати з тексту цитати, які характеризують:
  1. В.– Україну; 2 – В. – Сибір; 3 – В. – Петербург

8. Рубрика «Зістав, обгрунтуй» ( усно)

  •  огляд ілюстрацій (картини України, Сибіру, Петербурга)

 

     Результат пошуку зображень за запитом сибирь зимняя с горами C:\Users\Таня\Desktop\Без названия.jpg   C:\Users\Таня\Desktop\Без названия (1).jpg 

 

                  Сибір                            Петербург             Україна

 

-Яка кольорова гама переважає на кожній із них? Чому?

9. Гра «Упізнай героя» (за цитатною характеристикою записати імена героїв

 поеми «Сон»)

IV. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Бесіда з учнями
  2. Самооцінювання, оцінювання
  3. Рефлексія «Склянка і свічка»

V. Домашнє  завдання. Підручник, стор. 280 ( дати письмову відповідь на запитання за варіантами); повторити стор. 81-86

 

docx
Додано
22 лютого 2020
Переглядів
850
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку