Урок української мови (читання) Тема: По роботі й нагорода Українська народна казка «Півник і двоє мишенят».

Про матеріал
Конспект та розробка уроку української мови (читання) за темою "По роботі й нагорода" Українська народна казка «Півник і двоє мишенят». Має на меті : формувати ключові компетентності: - вміння вчитися: прийняття мети, добір засобів її досягнення, виконавські дії; - загальнокультурну: духовно-моральні основи життя людини; - громадянську: знання своїх прав і обов’язків; - соціальну: продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі, в колективі; формувати читацьку та мовленеву компетентності.
Перегляд файлу

1

 

Урок української мови (читання)

Тема:  По роботі й нагорода

Українська народна казка «Півник і двоє мишенят».

Мета:     формувати ключові компетентності:

-         вміння вчитися: прийняття мети, добір засобів її досягнення, виконавські дії;

-         загальнокультурна: духовно-моральні основи життя людини;

-         громадянська: знання своїх прав і обов’язків;

-         соціальна: продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі, в колективі;

               формувати читацької та мовленевої компетентності:

-         вчити дітей правильно читати в особах;

-         розвивати навички акторської гри, вміння переказувати за малюнковим планом;

-         аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристики;

-         виховувати працелюбність, доброзичливість, бажання допомагати дорослим і один одному;

-         викликати негативне ставлення до ледарів;

Обладнання: презентація до уроку «По роботі й нагорода»,

малюнки героїв та сюжетні малюнки, картки із завданнями для роботи в парах,

декорації  до інсценізації казки « Колосок», маски, виставка книг.

Хід уроку

І.Самовизначення до діяльності

 Організаційний момент

      Продзвенів уже дзвінок,

      Починається урок.

      Він казковий і цікавий,

      Тож гостей зібрав чимало.

      Поверніться до гостей

       Привітайтесь-/учні/ «Добрий день!»

Доброго ранку, доброго дня, ми вам бажаєм здоров ‘я й добра!

Привітались до гостей, спочатку сідають дівчата, потім хлопчики.

За парти тихо сіли, випрямили спини.

Ноги разом стоять, руки спокійно лежать.

ВПРАВА « СИГНАЛІЗАЦІЯ» /ДІТИ СИГНАЛІЗУЮТЬ СВІТЛОФОРАМИ/ТАК-ЗЕЛЕНИЙ КОЛІР,НІ-ЧЕРВОНИЙ.

-         Ви уважні?/Так/

-         Ви активні?/Так/

-         Хочете читати?/Так/

-         Готові відповідати?/Так/

Психологічний настрій на урок.

ІІ .ПСИХОЛОГІЙЧНИЙ НАСТРІЙ НА УРОК

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вправа «Закінчи речення»

Очі дивляться та все / бачать/.

Вуха слухають  та все /чують/.

 

       Який у вас настрій перед початком уроку?

       За виразом обличчя я бачу, що у вас все гарно і загальний наш настрій можна показати так:

       Я бажаю вам, щоб такий настрій був у всіх нас був до кінця уроку.

ГРА « УСМІШКА ОЧИМА»

Очі- наше дзеркало душі. Що можна передати очима?/Радість, добро, любов, тепло/.

Сусіду по парті передайте усмішку очима. Ви усміхнулися. Ви засвітилися. Чим засвітилися?/Серцем, душею, усмішками/.

-Сіли рівненько, підняли оченята, прочитайте тему уроку,малята.

 

 

«По роботі й нагорода». Українська народна казка «Півник і двоє мишенят».

-         Що ви очікуєте від уроку?

-         ВПРАВА «ОЧІКУВАННЯ»/дізнатися нове, гарно читати, відповідати на питання, цікавих ігор, вправ,висловлювати думки…/

-         Діти, мені було дуже цікаво дізнатися про ваші очікування. Щоб цікавіше було працювати, сонечко пропонує переглянути казкові етапи уроку

  • І етап – «Читацький вінегрет»
  • ІІ етап – «Секрет нашого меню»
  • ІІІ етап – «Словникова закуска»
  • ІV етап – «Рецепти страв»
  • V етап – «Корисні поради»
  • УІ етап- « По роботі й нагорода»

-         Якщо ми вдало будемо працювати, то неодмінно отримаємо винагороду.

 

Вправа «Цей урок навчить мене…» ВПРАВА « СИГНАЛІЗАЦІЯ»

Виразно читати                    Визначати головну думку твору

Бути уважним

 ЦЕЙ УРОК НАВЧИТЬ МЕНЕ

 Давати характеристику героям казки                                бути творчим

ВПРАВА «УРОК»

А якими ви будете на уроці?

У- уважними Р-розумними О-оригінальними К- кмітливими

РОЗМИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ /ВІДЕОРОЛИК/

 

 

ІІІ. Мовна  розминка

-         І етап- «Читацький вінегрет

Мовна розминка.

а) Почнемо наш урок з розминки.

- Дмухнемо на кульбабку. (...)

- Як шумлять колоски. (Ш-ш-ш)

- Забриніла бджілка. (Дз-дз-дз)

- Загуркотів трактор у полі. (Др-р-р)

- Сіли на "конячки" і поїхали. (Цок, цок, цок)

б)  Щоб наше мовлення було правильним, попрацюємо з чистомовкою, яка є у вас на парті.

Робота з чистомовкою

(Щоб наше мовлення було правильним )

Че – че – че – влітку сонечко пече,

Чу – чу – чу – всім спечу по калачу,

Чі – чі – чі – не лежи на печі.

 

Робота з скоромовкою

На печі, на печі, смачні гарячі калачі.

Хочеш їсти калачі- не лежи на печі.

-читання П-повільно Н-нормально Ш –швидко Г-голосно Т-тихо ШГВ-швидко-голосно і весело.

 

-         ІУ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Секрет нашого меню - казкова вікторина за допомогою Лего.

 

 У. Повідомлення теми і мети уроку

/Відео-заставка « В гостях у казки»/

-         На нашій планеті немає такої дитини, яка б не любила казки. Та і дорослі їх теж люблять. Своїм дітям вони читають і про тварин, і про чарівників, і про фей.

-         Ми переходимо до наступного етапу уроку «Секрет нашого меню»

 

Із казкою, над якою ми сьогодні будемо працювати, ви знайомі давно. Ми повинні навчитись виразно читати казку, вміти передавати інтонацію настроїв героїв,  складати характеристику героям, робити висновки і давати оцінку діям персонажів.

 

3 сторінка «Секрет нашого меню».

 

Щоб дізнатися «секрет нашого меню», тобто казку, яку будемо читати, розгадайте шифрограму.

На дошці в один ряд виставлені картки з літерами, нижче під кожною літерою – номер. Треба розставити літери по порядку, тоді дізнаєтесь назву казки, яку будемо сьогодні читати.

 

В   В  Д   Е    Є    И  И   І   І   К   М   Н   Н   О   П    Т    Ш   Я 

3   9   8  15  11  5  13  2  7  6  12   4  16   10  1   18  14  17

(«Півник і двоє мишенят»)

-         Яку казку ми  сьогодні будемо читати? ( «Півник і двоє мишенят»)

УІ. Робота над засвоєння нового матеріалу.

  1.Словникова робота.

Слідуючий етап уроку- «Словникова закуска». У «Словниковій закусці» ми повинні попрацювати з новими словами, що зустрінуться в казці.

 

              А) Знайти пояснення до кожного слова і з’єднати його із відповідним словом.

Ціп – це знаряддя для молотьби зерна, яке складається із двох палок, з’єднаних між собою ременем.

Млин – це споруда для розмелювання зерна на борошно.

 

ДОВІДКОВЕ БЮРО

Півник- це свійський птах.В нього є червоний гребінь на голові, пишний хвіст і шпори на ногах.

Хатня миша пристосувалась до життя з людьми, харчуючись зерном і різними харчовими запасами людей.

 

ВПРАВА НА РОЗШИРЕННЯ ПОЛЯ ЧИТАННЯ

 

Б) Прочитати слова, зосереджуючи очі на лінії ( разом; один учень у зворотному напрямку).

        Їс     ти                                      спек      ти

       тіс      то                                   моло              тити

     по            тім                                  замі          сити

     пи       роги                                  розпа        лити

 

Дуже добре ви попрацювали на сторінці « Словникова закуска».

 

Переходимо до наступної сторінки «Рецепти страв»

 

  1. Слухання  казки в аудиозаписі.

       Хто були Круть і Верть?

       Як звали півника?

       Що знайшов півник?

       Що любили робити мишенята?

2. Самостійне читання казки учнями напівголосно .

- Подумайте, чому герої мають такі імена? Як про це сказано в тексті?

- В яку пору року відбувається подія? Доведіть.

- Прочитайте, чим займався Півник?

- Яку відповідь давали кожного разу мишки на прохання півника допомогти?

 

3.Читання казки вголос  за логічно завершеними  частинами.

 

1. Зачин.

-Чи можна дати характеристику героїв? Яку?

2). Читаю до слів «…глядіть, скільки я зерна намолотив!»

- Хто виконував роботу?

- Що робили мишенята?

3). «… взяв собі на плечі мішок і пішов».

- Хто поніс мішок до млина?

4). «…мабуть, мені доведеться».

- Як ви думаєте, хто спече пироги?

- Дочитайте казку мовчки і скажіть, як ви зрозуміли зміст останнього речення?

 

Метод «Займи позицію»

- Чи справедливо вчинив півник?

- Кого з героїв казки вам шкода? Чому?

- Який епізод казки вас найбільше схвилював?

 

VIІ. Фізкультхвилинка

 

4.Читання частини казки в особах .

 

-В театр ми пограємо,

 в особах почитаємо.

 

 

5.Інсценування казки від слів «...спеклися пироги, півник їх вийняв…»

 

Метод «Рольової гри»

 

- Продовжуємо грати,

 будемо казку інсценувати.

 

6.Гра «Зустріч з репортером.

 

Метод «Мікрофон»

 

- Уявіть собі, що ви щойно вийшли з театру і назустріч вам репортер. Він хоче знати ваші враження від вистави.

       Хто головні герої казки?

       Що трапилося з героями?

       Чому з ними таке трапилося?

       Чи сподобалась вам казка?

       Кого з героїв казки вам шкода?

 -    Хто вас схвилював?

 

 

7.Творча робота.

 

Метод «Робота в малих групах»

 

- Півник і нам приніс роботу. Цікаві завдання, чи справимось ми з ними?

 

Завдання  1 групі.

Розгляньте малюнки. Виберіть ті речення з тексту, які відповідають малюнкам.

 

                  

 

Завдання 2 групі.

Півник приніс Чарівний колосок. Замість зерняток — склади. Ко, ка, ло, тіс, сок, то, миш, ник, пів. Утворити з них слова.

 

(колосок, півник, тісто, мишка, лото)

 

Завдання 3 та 4 групам.

Із даних прислів’їв виберіть ті, які відповідають змісту нашої казки і прикріпіть їх на дошку.

               Робота спільна - як пісня весела.

Праця чоловіка годує, а лінь марнує .

На чужу роботу дивитись - ситому не бути.

Умілому всяка робота легка.

Хто нічого не робить, той ніколи не має часу .

 

 

8.Характеристика героїв казки.

 

Складання «Асоціативного куща».

 

       Які слова спадають на думку, коли чуєте слово «півник» чи «мишенята».

       Вийдіть до  дошки і поставте біля відповідного героя його характеристику.

 

         МИШКИ                                                         ПІВНИК

        Слухняні                                                        роботящий

        Веселі                                                             розумний

        Ледачі                                                             лінивий

        Нероби                                                           трудолюбивий

        Працьовиті                                                     невдячний

         Хитрі                                                               стриманий

 

МЕТОД ПОМИЛОК

-         Яку помилку зробили мишенята?

МЕТОД   ПЕРЕДБАЧЕННЯ

-Що було б, якби мишенята працювали разом з півником?

 

VIІ. Закріплення вивченого. Підсумок по темі.

 

6 сторінка «Корисні поради».

 

Завдання для «Клубу філософів»:

       Змініть сюжет казки так, щоб мишенята змогли їсти пиріжки.

       Діти, які б поради ви дали своїм друзям, щоб вони не потрапили у такі неприємні ситуації, як  герої казки «Півник і двоє мишенят?»?( Діти дають поради.)

       Я дуже захоплююсь вашими порадами. Сподіваюся, що всі їх взяли до уваги.

 

Виберіть слова з таблиці, які б залишилися  у нашому класі.

1. Рано прокидатись.

2. Лінуватись.

3. До роботи братись

4. Нероби. 

5. Старатись.

6. Ледарі.

 

VIІІ. Підсумок уроку.

 

Метод «Займи позицію»

       Хто з героїв сподобався? Чому ?

       Як ви вважаєте, чи правильно вчинив півник щодо мишенят?

       А як би вчинили ви на місці півника?

       Чи завжди ви допомагаєте дорослим, коли вони просять?

       Скажіть, на якій сторінці казкового журналу вам найбільше сподобалось працювати?

       Де виникали труднощі?

А тепер дайте оцінку уроку:

- Цей урок мене навчив…

- Мені сподобалось на уроці…

САМООЦІНКА

- /Біля «Дерева мудрості»надписи»Молодець»,»Старайся»»Вже краще»

Учні прикріплюють листочки біля відповідних надписів.

УІ етап «По роботі й нагорода» /Звучить музика/

«Забута казка-це золоте намисто, яке впало на морське дно»-так кажуть старі люди.І щоб не втратили наступне покоління такого намиста, ми повинні зберігати у своїй пам’яті ці перлини народної мудрості.

Пахне пиріг колосками пшеничними,

Росами ранніми і опівнічними.

Піснею трактора,дощиком лагідним.

Сонцем ранковим, обіднім і західним.

Цим святковим короваєм пригощайтесь,діти, гості,

Набирайтесь доброти, сили, щастя вдосталь!

Казка до вас іще прийде не раз!

Ви в неї повірте і все буде гаразд!

 

       Я думаю, що ми всі були уважні, старанні, тому заслужили за свою працю нагороду (пиріжки).

 

docx
Додано
29 квітня
Переглядів
56
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку