Конспект уроку української мови у 6 класі " Відмінювання прикметників. Прикметники твердої і м'якої групи"

Про матеріал

Урок розроблено на основі текстоцентричного підходу на уроках української мови. Містить текст-опору та завдання до нього.

Перегляд файлу

          

 

Люшнюватська філія Побузького ліцею

 Голованівської районної ради

 

 

Урок української  мови

6 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

Відмінювання прикметників.

Прикметники м’якої, твердої  груп.

 

 

 

                                       Мельник

                                               Світлана  Миколаївна,

вчитель української мови та літератури

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.02.2019

 

 

 

Тема. Відмінювання прикметників. Прикметники м’якої, твердої  груп.

Мета: поглибити знання учнів про прикметник, його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль, розряди за значенням, ступені порівняння, формувати вміння виділяти прикметники твердої і м’якої групи, правильно відмінювати їх,  використовувати в усному мовленні, удосконалювати вміння  морфологічного розбору прикметника, виділення його у реченні,  виховувати  толерантне ставлення до мови.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: підручник, схема-опора, роздатковий малеріал.

Хід уроку

                                                                                    Любіть красу своєї мови,

Звучання слів і запах слів:

Це квітка ніжна і чудова

З широких батьківських степів.

                      (Т. Масенко)

 

І.Організаційний момент

Гарний, милий і красивий,

Несказанний, незрівнянний;

Маю ступінь порівняння.

Я відносний чи присвійний,

А чи якісний незмінно.

Відповім я залюбки

На питаннячко – який?

Маю ознаку предмета,

Називаюсь я …(прикметник)
 

 

ІІ. Мотивація навчання.

  1. Пояснення епіграфу уроку.
  • Прочитайте епіграф, записаний на дошці. Як ви його розумієте?
  • Про що, на вашу думку , піде мова на уроці?

 

 ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Тестові завдання

  • 1.Прикметник – це самостійна частина мови, що
  • А) відповідає на питання хто? що? і означає предмет
  • Б) означає дію предмета і відповідає на питання що робити?
  • В) відповідає на питання який? чий? і називає ознаку предмета

         2. Початкова форма прикметника – це

А) називний відмінок множини

Б) називний відмінок однини чоловічого роду

В) називний відмінок однини жіночого роду

3. За значенням розрізняють такі групи прикметників

А) якісні, відносні, власні

Б) відносні, присвійні, загальні

В) якісні, відносні, присвійні

4. Усі прикметники – якісні у рядку…

А) смішний, цікавий, дідів

Б) веселий, дерев'яний, синій

В) гучний, наполегливий, далекий

5. Які прикметники за значенням не мають ступенів порівняння?

А) якісні та відносні

Б) відносні та присвійні

В) якісні та присвійні

 

IV. Повідомлення теми й завдань уроку

       Очікувані результати: (після уроку учні зможуть)
1.Виділяти прикметники  твердої і м’якої групи.
2.Відмінювати прикметники твердої та м’якої груп.
3.Правильно вживати   відмінкові закінченнях прикметників.
 

VІ. Опрацювання навчального матеріалу

  1. Робота з текстом. Виконання завдань. 1-4

https://drive.google.com/open?id=1-B1un_RVYztILlVyb7kX_G0mtMLAnd_5

 

Мовні обов’язки громадян

    Захист рідної мови — найприродніший, найлегший і водночас найнеобхідніший спосіб національ­ного самоутвердження і діяльності в ім'я народу.

      Володіння рідною мовою — обов'язок  справжнього патріота.

       Розмовляй рідною мовою скрізь, де її розуміють, з усіма, хто її розуміє. Не поступайся своїми мовними правами заради вигоди, привілеїв, лукавої похвали — це зрада свого народу.

       Ставлення до рідної мови має бути таким, як до рідної матері: її люблять за те, що вона — мати.

       Сім'я — первинна могутня клітина нації. Тому розмовляй у сім'ї мовою своєї нації, прищеплюй дітям ставлення до мови,  як до  найдорожчого скарбу.

      Ніколи не зупиняйся у вивченні рідної мови.    Згадаймо незабутні слова Вольтера: «Усі головні європейські мови можна вивчити за шість років, свою ж рідну треба вчити ціле життя».

       Нашому поколінню випало складне та відповідальне завдання:  від­родження української мови, державності, нації, давньої слави.  Діймо в ім'я нашого народу, найвищих ідеалів людства                (За І. Огієнком.).

                   Завдання до тексту

  1. Визначити стиль мовлення.
  2. Визначити тип мовлення.
  3. Що відображає заголовок-  тему тексту чи основну думку.
  4. Знайдіть і випишіть з тексту словосполучення з прикметником.
  5. Із виписаних словосполучень вибрати прикметники і провідміняти їх.
  6. Розподіліть всі виписані прикметники у ІІ колонки.( тверда, м'яка група)
  7. Назвати якісні прикметники. Від 2-х утворити вищий і найвищий ступінь порівняння.
  8. Зробити морфологічний розбір виділених слів.
  9. Записати рід, число відмінок виписаних прикметників.
  10.                  Зробіть синтаксичний розбір речення: Нашому поколінню випало складне та відповідальне завдання.

 

 

  1. Слово вчителя
    Залежно від того, на твердий чи на м’який приголосний закінчуються основи прикметників, вони поділяються на тверду і м’яку групи.

Окрему групу становлять прикметники, що закінчуються на  -лиций.

 

 

  1. Складання схеми-опори ( на картці лише таблиця)

 

Тверда група прикметників (основа закінчується на твердий приголосний)

М’яка група прикметників (основа закінчується на м’який приголосний, у т. ч. на [й])

Прикметники на -лиций

Більшість якісних і відносних прикметників (зелений, сільський), усі присвійні (дядьків, Сергіїв), короткі форми (ладен)

Нинішній, довговіїй, довгошиїй

 

Круглолиций, блідолиций, червонолиций

 

 

 Відмінювання

  1. Колективно заповнити таблицю відмінювання прикметників твердої і м’якої груп. Зробити висновок про особливості відмінювання прикметників.

Увага! Щоб визначити групу, потрібно поставити прикметник у початкову форму!

Відмінки

                                 Однина

          Множина

Чоловічий і середній  рід

       Жіночий рід

Тверда група

М’яка група

Тверда група

М’яка група

Тверда група

М’яка група

Називний

Родовий

Давальний

Знахідний

Орудний

Місцевий

 

 

 

 

 

 

Порівняння показує, що у м’якій групі після м’якого кінцевого приголосного основи у називному і знахідному відмінках вживається закінчення –ій; є в орудному –ім. в інших відмінках виступають спільні закінчення для твердої та м’якої груп, а м’якість кінцевого приголосного основи позначається вживанням м’якого знака: високого, високому, синього, синьому.
Тверда і м’яка групи прикметників жіночого роду мають однакову систему закінчень, причому закінчення –я; -ю у називному і знахідному відмінках м’якої групи відповідають закінченням –а, -у твердої групи.
Більшість прикметників у сучасній українській мові належать до твердої групи, і невелика кількість належить до м’якої

 

IV. Виконання вправ на закріплення.

 

  1. Розподільний диктант.

Запишіть прикметники з тексту   у дві колонки.

 

Прикметники твердої групи

Прикметники м’якої групи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Виконати завдання 7 – 10.

 

  1. «Хвилинка афоризмів».

Назвати прикметники, визначити морфологічні ознаки

Рідна мова на чужині

 Ще милішою стає.  

                            Павло Грабовський

Мова – це кров, що оббігає тіло нації.

Виточи кров – умре нація.

                                   Юліан Дзерович

Нації вмирають не від інфаркту.

 Спочатку їм відбирає мову.

                            Л. Костенко

У мові, як загалом у природі, все живе, все рухається…

                            Ян Нецислав Бодуен де Куртене

Доля української мови – то є водночас й доля української держави й нації.

                                                   Ігор Лосєв

  1. Творча робота.

Використовуючи подані словосполучення, складіть невелике висловлювання (4-5 речень)

 

V. Підсумки уроку. 

1.Підсумкове фронтальне опитування

  1. Чому прикметники поділяються на групи?
  2. Які належать до твердої?
  3. Які до м’якої?
  4. Присвійні прикметники відносяться до…
  5. Якісні   належать…
  6. Короткі форми належать до…
  7. Які відмінюються однаково?
  8. Які мають особливості відмінювання?

 

 

 Взаємооцінювання навчальної діяльності

 

VI. Домашнє завдання

Вивчити теоретичний матеріал.

Виконати вправу з підручника

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Селевко Віра Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
3 березня 2019
Переглядів
14014
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку