Урок української мови в 2 класі "Розпізнаю іменники, які називають один предмет і багато"

Про матеріал
Урок української мови у 2 класі направлений на розпізнавання учнями іменників, які означають один предмет і багато предметів, вміння змінювати за зразком «один – багато»; розвиток зв’язного мовлення, мислення, збагачення словникового запасу; виховання любові до рідного слова.
Перегляд файлу

Урок української  мови у 2 класі

 

Тема. Розпізнаю іменники, які називають один предмет і багато.

 

Мета: вчити учнів розпізнавати іменники, які означають один предмет  і багато предметів, змінювати за зразком «один — багато»; розвивати інтерес до мовних явищ, зв'язне мовлення; закріплювати знання учнів про іменник;

формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати любов до рідного слова.

 

Обладнання: предмети для утворення пар слів, мовний матеріал для слухового диктанту, предметні картки для вправи «Я тобі, ти – мені», технічні засоби навчання.

 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

 

І.    ВСТУПНА ЧАСТИНА

 

1. Організація класу

Встали, дітки, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

 

Чи все необхідне до уроку ви приготували?

Голова-щоб думати.

Вуха-щоб чути. 

Очі-щоб усе бачити.

Руки-щоб їх піднімати.

Серце-щоб усе відчувати.

 

2. Повторення вивченого матеріалу. (Презентація)

 

- Що таке іменники? (Іменники називають предмети і відповідають на питання хто? що?)

Вправа «Хто?Що?» («Шість цеглинок»)

- З якої букви пишуться імена, прізвища та по батькові людей?

- З якої букви пишуться клички тварин?

- З якої букви пишуться назви сіл і міст?

 

3. Повідомлення теми і мети уроку

- На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися розпізнавати іменники, які називають один предмет і багато і вчитися їх утворювати.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

 

1. Каліграфічна хвилинка

- Записуємо в зошит число.

- Відгадайте загадки.

1. Кружляє ніжний білий пух,

Міняє зайчик свій кожух.

Вдіває лиска рукавички.

Співають весело синички.

Ведмідь в барлозі вже дріма…

Яка пора, скажіть прийшла?

 

- Який зараз місяць?

- Які зимові місяці ви знаєте?

 

2. Кулі снігові катаю

Та до купоньки складаю

Капелюх – відро стареньке,

Ніс морквяний, червоненький…

Вийде білий чоловік

Як він зветься… (Сніговик) (Малюнок сніговика)

 

Сс  ні ви го сніг сніговик

1. Актуалізація опорних знань

 

а) Слуховий диктант

- Я читаю вірш, а ви знаходите іменники , які відповідають на запитання хто? і записуєте їх у зошити у стовпчик.

Звірі – в хащах лісових

Риби – в водах річкових,

Птиці поміж віток

Учать своїх діток.

Ці слова називають один предмет чи багато ? (Так – багато.)

 

б) Утворення пар слів

- Утворимо із цих слів слова, які називають один предмет, особу.

Звірі  - звір

Риби – риба

Птиці – птиця

Діток – дитини

 

в) Утворення пар слів до предметів, які відповідають на питання що? (Усно)

- Я показую один предмет, ви утворюєте  до нього слова, які називають багато предметів.

( олівець, книжка, ручка, лінійка, пенал, зошит)

 

2. Робота за підручником (с. 69-70)

- От ми і навчилися утворювати слова, які називають один предмет і багато. Закріпимо це за підручником.

 

1) Виконання вправ 1,2.

Як ви рахуєтеся, коли збираєтеся у щось пограти? (Лічилкою.)

 - Прочитайте, яку лічилку знає Родзинка. Назвіть виділені слова. Скільки предметів вони означають: один чи багато?

 

2) Виконання вправи 3. Гра «Бумеранг».

- Я називаю слово. Ви змінюєте його так, щоб воно означало багато предметів.

Пушинка — пушинки, перо — пера , трамвай — трамваї...

- Запишіть слова парами.

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ДЛЯ ПАЛЬЧИКІВ

 

3)Виконання вправи 4. Гра «Прочитай і полічи».

- Ґаджик теж знає лічилочку. Спробуймо прочитати її рахуючи.

- Що висіло на ялинці?

 

4)Виконання вправи 5.

На дошці написано 2 стовпчики  (Один – багато). Учні розділяють слова у дві колонки.

 

ВІДЕОФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

5) Виконання вправи 8.

Читалочка вирішила не відставати від друзів. Вона пропонує нам свою лічилку.

Прочитайте її одне для одного — і дізнаєтеся чим займаються тварини на ґанку із самого ранку.

Скільки предметів називають всі слова у цій лічилочці? (Багато.)

 

6) Творче списування. Виконання вправи 10.

 

- Спишіть цю лічилку, змінивши слова так, щоб вони називали один предмет.

Прочитайте, що у вас утворилося.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

 

1. Вправа «Я тобі, ти — мені» (З М’ЯЧЕМ)

Завдання: зміни подані іменники за зразком.


Подруга - подруги

книжка

ручка

вулиця

дуб

ліс

сніг

комаха

ялинка 

стіл

школа            


                              


2. Гра «Займи позицію».

- На дошці прикріплено таблички: «один», «багато». Роздаю вам картки із зображенням предметів. За моїм сигналом ви  маєте зайняти позицію біля однієї з табличок. Якщо той предмет на малюнку, що у вас називає один предмет, то ви стаєте біля таблички з назвою «один», а якщо - багато предметів, то відповідно до тої таблички із словом «багато».   Назвіть слова, з якими зібралися біля таблички «один». (Учні прикріплюють картки.)

Назвіть слова, з якими зібралися біля таблички «багато». (Учні прикріплюють картки.)

 

3. Технологія «Незакінчених речень»

- Ось наш урок підходить до кінця, чи сподобався вам урок?

- Про що ми говорили на уроці?

- Що найбільше запам’яталося?

 

4. Підсумок

- Давайте назвемо перший звук у словах, які я говорю і виберемо букву на столі.

Молоко, олень, лисиця, орел, дуб, цибуля, індик. (Молодці).

 

docx
Додано
12 січня
Переглядів
289
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку