Урок з літературного читання. Д.Павличко "Дощ"

Про матеріал
Мета уроку: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Дмитра Павличка; вчити аналізувати прочитане, поглиблювати та розширювати образні уявлення, що виникають у них під час читання поезії; удосконалювати навички правильного, свідомого і виразного читання віршованих творів; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати зв’язне мовлення й образне мислення; виховувати любов до природи рідного краю, як до найважливішої цінності.
Перегляд файлу

Першотравнева філія І-ІІ ступенів

КЗ «Долинський опорний заклад загальної середньої освіти

 І-ІІІ ступенів №4 Долинської міської ради»

 

 

 

 

Конспект уроку літературного читання

у 4 класі

Д. Павличко «Дядько Дощ»

 

 

 

Підготувала та провела

вчитель початкових класів

Харламова Аліна Вікторівна

 

 

 

 

 

 

 

 

2022р.

 

Тема:Д. Павличко «Дядько дощ»

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Дмитра Павличка; вчити аналізувати прочитане, поглиблювати та розширювати образні уявлення, що виникають у них під час читання поезії; удосконалювати навички правильного, свідомого і виразного читання віршованих творів; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати зв’язне мовлення й образне мислення; виховувати любов до природи рідного краю, як до найважливішої цінності.

Обладнання: мультимедійний комплект; роздатковий матеріал; підручник “Українська мова та читання для 4 класу закладів середньої освіти (у 2-х частинах), Ч.2, автор О.В. Вашуленко”

Хід уроку

І. Організація класу

1.Створення позитивного психологічного клімату класу.

Вам сьогодні, любі діти,

хочу щиро побажати

всі знання із апетитом

на уроці поглинати.

А щоб ці знання і вміння

вам не стали тягарем,

побажаю всім терпіння

І урок наш розпочнем!

2.Оголошення девізу уроку

ІІ. Мовленнєва розминка

1.Дихальна вправа

1)На долоньку впала сніжинка,

зігріємо її подихом.

Подуємо на неї, щоб вона

полетіла високо-високо.

2. Фонетична розминка

А зараз згадаємо:

    Як вітер виє взимку?

(у-у-у)

    Як дерева шелестять голими вітами?

(ш-ш-ш)

    Нам холодно, погріємо долоньки.

(хух, хух, хух)

3.Читацька розминка. Прочитайте закличку. Чітко вимовляйте виділені

 частини слів. Читайте весело та заклично.

 

4. Робота з деформованим текстом (за методикою В. Едигея)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання

Технологія “Крісло автора”

Декламування вірша А. Малишка “Дощик” напам’ять.

IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Бесіда

-         У нас сьогодні незвичайний урок. До нас завітав  гість.

-         Ви знаєте хто це? (Капітошка)

-         А хто такий Капітошка?(крапля води)

-         Щоб дізнатися з творчістю якого українського поета ми будемо працювавати Вам необхідно виконати завдання від Капітошки.

1.Завдання від Капітошки   
Гра “Шифрувальники”.

Виберіть кожну третю літеру

овДкемлоиватцуркто                      жвПвіадлвгалпіиржчтікрво

Молодці, так це Дмитро Павличко. Сьогодні ми познайомимося з біографією Д.Павличка та опрацюємо ще один вірш про дощ “Дядько Дощ”

V. Вивчення нового матеріалу

1.Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Дмитра Павличка

Інтерактивна вправа «Біографічний ланцюжок» (за допомогою Лего)

Кожному учню на парту вчитель дає розрізані частини біографії за кольорами. Вони співпадають із кольорами цеглинок. Учні мають розташувати у правильному порядку за кольорами вежі із цеглинок Лего.

    Народився поет 28 вересня 1929 року на Івано-Франківщині.

    У родині було семеро дітей.

    Сім’я жила бідно.

    Батьки змушені були працювати зранку до вечора, щоб не померти з голоду.

    Батько – Василь Миколайович – був чоловіком освіченим, працелюбним та енергійним.

    Мати – Параска Бойчук – була жінкою неписьменною, але багато знала творів Тараса Шевченка та Івана Франка.

    Початкову освіту Дмитро здобув у польській школі.

    Пізніше продовжив навчання в Коломийській гімназії.

    У 1948 році Дмитро Павличко вступає на філологічний факультет Львівського університету .

    З 1953 року працював у Львівському театрі юного глядача ім. М.Горького.

    У1964 році Дмитро Павличко переїхав до Києва.

    Там розпочав роботу на кіностудії ім. Олександра  Довженка.

    Дмитро Павличко написав багато творів для дітей.

    Їх видавали російською, болгарською, польською, угорською, естонською, грузинською, словацькою мовами.

    Дитячі збірки Павличка «Найкраще місце на землі», «Золоторогий олень», «Смерічка», «Пригоди кота Мартина», «Веселка», « Нічний гість», «Золота осінь».

    У наш час Дмитро Павличко живе і працює в Києві.

Учні ланцюжком по черзі читають  у мікрофон біографію

2.Опрацювання вірша Дмитра Павличка «Дядько дощ».

1)Читання вірша вчителем.

2)Словникова робота.

3) Прочитайте слова, правильно ставте наголос.

Дядько

велетень

сяга

дудонить

запорізький

сивувата

довжелезні

4) Гра “Рибки”

Читання вірша мовчки

Гімнастика для очей

5) Бесіда за змістом тексту з елементами вибіркового читання.

Хмаринка (на дошці). На краплинках записані питання. Учні дають відповіді на запитання та прикріплюють краплинку

-         Про яке явище природи розповідає Д.Павличко?

-         Яким побачив дощ поет? Прочитай!

-         Як ти думаєш, поет описав дрібний дощ чи зливу? Чому ти так думаєш?

-         Яким ти уявляєш цей казковий дощ?

-         Яких людських ознак автор надає дощу? Знайди у вірші

-         Які слова передають силу літньої зливи?

-         Які порівняння використовує поет у вірші?

6)Читання з другом

Читають по черзі

Фізкультхвилинка (за допомогою Лего)

7) Читання вголос “ланцюжком”

8) Гра “Знайди епітети (влучні прикметники)

9) Гра “Підбери риму”

Лісом - сяга-

шик-           свято-

вуса-           розвіва-

10)Хвилинка здоров’я

Якщо вам зустрінеться Дядько Дощ із блискавкою та громом ,яких заходів ви вживатимете щодо збереження власного здоров’я?

VI.Закріплення вивченого матеріалу

1.Дослідницька робота

Порівняйте вірші Андрія Малишка «Дощик» і Дмитра Павличка «Дядько Дощ». Простежте, якими словами описаний дощ в обох поетів.

2.Досліджую медіа

Розгляньте малюнок Анни Загорської до вірша на ст.77 у підручнику. Що нового він відкриває читачам? Зіставте вірш та ілюстрацію до нього. Чи в усьому ви згодні із художником?

VII.Підсумок уроку. Рефлексія

Картка самооцінювання від Капітошки

 

Список використаних джерел:

1.Інтернет ресурс:https://vsimpptx.com/lesson/045-d-pavlichko-dyadko-dosh

2. Інтернет ресурс:https://vseosvita.ua/library/urok-dmitro-pavlicko-dadko-dos-517384.html

3. Інтернет ресурс:https://www.educ.com.ua/prakticheskie-zadaniya-dlya-detey/zavdannya-dlya-4-klasu

4.Інтернет ресурс: https://youtu.be/8G87kg9s1HM

5.Інтернет ресурс:https://naurok.com.ua/prezentaciya-dmitro-pavlichko-dyadko-dosch

docx
Додано
9 квітня
Переглядів
193
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку