Урок з української мови 4 клас.Узагальнення вивченого про іменник

Про матеріал
Урок створює в учнів атмосферу творчості,викликає бажання активно працювати,сприяє й підтримує розвиток пізнавальних інтересів школярів. Діти у казковій формі повторюють і закріплюють вивчене про іменник, визначають рід ,число,відмінок,добирають синоніми,антоніми,роблять висновки.
Перегляд файлу

Тема. Узагальнення вивченого про іменник як частину мови.

Мета: закріплення знань учнів про іменник; перевірка уміння знаходити іменники серед інших слів, розрізняти власні і загальні назви, визначати рід, число, відмінок іменників; активізація словникового запасу учнів, розвиток творчих здібностей, навички діалогічного мовлення , формування комунікативної компетентності; виховання любові до рідної мови,бережливого ставлення до природи.

Тип: закріплення і систематизації знань

                                               Хід уроку

1.Привітання.

В світі є дивовижна людська якість -доброта. Посміхніться і подаруйте посмішку один одному.

І. Мотивація  навчальної діяльності.

Що ви очікуєте від уроку? (відповіді дітей)

Я також озвучу свої очікування:

-я хочу, щоб ви правильно і чітко висловлювали свої думки;

- дотримувалися культури усного і писемного мовлення;

- були активні і уважні одне до одного.

Сподіваюсь, що наша робота на уроці буде плідною і цікавою, адже я впевнена, що ви знаєте і любите українську мову.

2.Повідомлення теми уроку.

Діти,лісові поштарі-сороки принесли  нам сьогодні листа.

Зачитування листа від вчительки Сови.    (Додаток)

-Але нам зараз потрібно повторити все про іменник.

-Що робити ? Відмовити Сові?

Давайте зробимо так: закріпимо наші знання про іменник і створимо Казкову книгу,в яку протягом уроку будемо вкладати сторінки з порадами. А після уроку  відішлемо цю казкову книгу Сові. Вона допоможе  звірятам вивчати рідну  мову в Лісовій школі.

Згідні? Отже, до роботи.

3. Повторення вивченого про іменник «Бліц-опитування»

Іменник – це частина мови чи член речення?

Книга – назва істоти чи неістоти?

Голуб – назва істоти чи неістоти?

Іменник «сніги» вжито в однині чи множині?

Якого роду іменник «сніговик»?

Визначте рід іменника «завірюха»

Якого роду іменник «небо»?

Чи можна визначити рід іменника «діти»? Чому?

Скільки відмінків має іменник?

На яке запитання відповідає орудний відмінок?

На яке запитання відповідає кличний відмінок?

-Молодці, ви правильно і швидко відповіли на всі запитання. Пропоную вам застосувати ваші знання практично

4. Узагальнення і систематизація знань.

Девізом нашого уроку буде прислів’я, яке ви зараз складете.

(зі слів «навчати, знати, добре, того, хто, хоче, багато» діти складають

прислів’я «Добре того навчати, хто хоче все знати»).

Хвилинка каліграфії

Зз зз зи ма им

Запишіть буквосполучення і слово, яке можна утворити. (Відповіді дітей.)

-Якого правила ми дотримувались пишучи буквосполучення і слова.

Це і буде перша сторінка перше правило для звірят Лісової школи.

ПИШІТЬ КАЛІГРАФІЧНО!

Яка орфограма зустрічається в цьому слові? Яке правило потрібно повторити? Як змінимо слово? Зима-зими

-Яку пораду ви дали б лісовим школярам?

Щоб мати міцні знання з української мови потрібно вчити правила.

Наступна порада і сторінка у книзі

ВЧІТЬ  ПРАВИЛА  РІДНОЇ  МОВИ!

А зараз вправа «Комплімент».

Скажіть комплімент зимі (холодна, чудова, білосніжна, чарівна, кришталева,

крижана, морозна.)

- До якої частини мови належать ці слова? (відповіді дітей)

Правильно, це – прикметники. Саме прикметники будуть наступною темою

нашої подорожі країною «Морфологія».

Запишіть словосполучення зі словом « зима».

Введіть своє словосполучення в речення.

 Хвилинка-цікавинка

Діти, хто знає, що означає слово зима?

Правильно, це слово прийшло до нас з індоєвропейської мови і означає

неприємна, холодна пора року.

Де можна дізнатися етимологію слова? У словниках.

Отже,яку пораду дамо нашим звірятам

БІЛЬШЕ ЧИТАЙТЕ!

Діти ,які розваги полюбляєте взимку? Я пропоную пограти у сніжки.

Ваші асоціації зі словом зима.

СНІГ САНЧАТА ЛІД ЗИМА ЛИЖІ  ІНІЙ МОРОЗ СНІЖИНКИ  БУРУЛЬКИ

Який гарний снігопад зимових слів ви влаштували!

Серед слів, які ви записали , назвіть іменники, що вживаються тільки в

множині. А який з цих іменників вживається лише в однині?

Запишіть ці  слова правильно.

-Яку пораду запишемо у книзі?

ВЧІТЬСЯ ПИСАТИ ГРАМОТНО!

Для кожної людини важливо мати гарну інтуїцію, вміти лаконічно і чітко

формувати і висловлювати думку, підбирати влучні асоціації до предметів і

явищ.

Творча скринька. «Складаємо сенкан до слова зима,сніжинки,сніг»(кожен обирає одне слово)

Послухайте вірш, запам’ятайте і назвіть «зимові» іменники.

Он як кружить метелиця,

І як вертить хурделиця,

А за ними завірюха,

І найменша спритна хуга.

Не втомилась сніговиця

У рясній своїй спідниці

І віхола, і завія

Залітали з вітровієм.(Відповіді учнів)

Метелиця, хурделиця, завірюха, хуга, сніговиця, віхола, завія, вітровієм.

Чим цікаві ці іменники? (ці слова -синоніми: сильний вітер зі снігом).

Для чого ми вживаємо синоніми у мовленні? (Щоб мовлення було багатим,

красивим, щоб не було повторів).

Як змінюються іменники?(за числами ,за відмінками, мають рід.)

Визначте рід і відмінок записаних іменників.

Діти, що ви цікавого помітили? Чи є серед цих слів «зайве» слово? (вітровієм)

Чому? (єдине слово, яке має чол.р. і стоїть в Ор.в.)

Ви правильно відповіли на всі запитання.

Яку пораду дамо звірятам?

ПІДБИРАЙТЕ СИНОНІМИ ДО ІМЕННИКІВ.

Творча робота над текстом.Складання казки за початком.

Завітала до нас Зима.Спить березовий гайок.Пташки  в теплих гніздечках сплять.Тільки Ялинка  не хоче скидати зелених хвоїнок.

Розгнівалась Зима…

Послала__________до ________ _________ холодного і___________ колючого.Та дарма.

Ялинка поколола їх__________  ____________.Мороз і________ завили від__________ і втекли.А _________й досі стоїть__________.

Визначте відмінок вставлених іменників.

Яку пораду дамо звірятам?

ВЧІТЬСЯ СКЛАДАТИ КАЗКИ

5. Підсумок уроку. 

Ми виконали всі завдання і склали Книгу порад для лісових звірят,яку передамо вчительці Сові.

Закінчимо наш урок розмовою двох сорок. Уявіть собі,що одна з них була на уроці і все чула,а інша у цей час розносила лісову пошту.                                   

Складемо  діалог-підсумок.

_Привіт, подруго!

-Привіт! Рада тебе бачити!

-Ну що ,повертаємось до лісу!

-Так, але спочатку розкажи мені,що ти чула,чого навчилася у школі?

-Я вже знаю…

 Закінчується наш урок.  Оберіть завдання для домашньої роботи, яке вам було б цікаво виконати.

- Скласти кросворд зі слів, у якому ключове слово – іменник.

- Виписати 5 прислів’їв і визначити граматичні ознаки іменників.

- Скласти казку про іменник і його роль у мовленні.

 Рефлексія.

- Чи справдилися ваші очікування? (відповіді учнів)

Мої очікування щодо вашої роботи теж справдилися.

Працювали активно, відповідали чітко, правильно.

На згадку про цей урок я хочу подарувати вам вітальні листівки з побажаннями,які підготувала  для вас вчителька Сова з Лісової школи.

        Працюйте завжди залюбки,

         Діліться радощами з другом.

         Ходіть до школи,завжди,

         І хай вона вам домом буде!

 

 

 

                                                    Додаток

                Дорогі друзі!

           Маленькі мовознавці!

Звертаюся до Вас із великим проханням: допоможіть мені навчити рідної мови звірят Лісової школи. Складіть,будь ласка,для нас правила-поради, якими  користуєтесь ви, вивчаючи рідну мову.

Обіцяємо дотримуватись їх на уроках.

 

З повагою і найкращими побажаннями

                                                  Сова

 

               

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Волкотруб Г. Й.)
Додано
7 грудня 2023
Переглядів
356
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку