Урок з українського читання "Березень" за В. Скуратівським

Про матеріал
Розробка комбінованого уроку з українського читання за текстом Василя Скуратвського "Березень" для учнів 4 класів.
Перегляд файлу

4 клас
Тема. Березень (за Василем Скуратівським)
Мета: удосконалювати в учнів навички свідомого читання;
розвивати творчу уяву, образне мислення, мовлення; вихо-
вувати любов до природи, до рідної мови
Обладнання:  серветки, галявинка зеленого кольору аудіозапис п’єси П. І. Чайковського «Весна» з музичного циклу «Пори року», малюнки із зображенням весни.
Тип уроку: комбінований урок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент

ПОСМІХНУЛИСЯ ПОТЯГНУЛИСЯ, НАЛАШТУВАЛИСЯ НА РОБОТУ

Посміхнулись, потяглися

За роботу узялися
ІІ. Повторення вивченого матеріалу. Перевірка домашнього завдання
огляд малюнків, виразне  читання віршів Т. Г. Шевченка («Встала весна, чорну землю…» чи «Див-
люсь — аж світає…»)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Бесіда

 Як ви вважаєте, яка пора року краща – зима чи весна?

Чому?

Команда Марічки та Іванка

ЗАВДАННЯ ВІД МАРІЧКИ
— Назвіть весняні місяці.
— Яка особливість кожного весняного місяця?
— Що дарує кожний місяць весни?
2. Вправи на тренування зорової пам’яті

ЗАВДАННЯ ВІД ІВАНКА
— За 30 секунд знайдіть і підкресліть слова на тему «Весна»

(2 команди, хто швидше) РОБОТА ЕКСПЕРТІВ

ряст цукор соловейко бруньки
червень зелень краса травичка
конвалія зерно розмова квітень
травень насіння зустріч рілля
ластівка гроза сонце шпак
цвітіння горобець вбрання весна
— Поясніть, чому саме ці слова підкреслили?

3. Складання словника на тему «Весна»

ЗАВДАННЯ ВІД МАРІЧКИ
— Доберіть до вказаних слів епітети. КОНКУРС ПО РЯДАХ
Весна — (яка?)… (красива, молода, зелена, ніжна, квітчаста, чудова, пре-
красна, тендітна, кохана…).
Небо — (яке?)… (чисте, прозоре, синє, блакитне, ніжне, ясне…).
— Відгадайте слово, до якого дібрано прикметники (рядки записані на
дошці).
Весняний, сонячний, теплий — … (день).
Яскраве, ніжне, кругле, жовтогаряче — … (сонце).
IV. Мотивація навчальної діяльності
1. Робота із загадкою

ЗАВДАННЯ ВІД ІВАНКА
Тане сніжок, оживає лужок,
День прибуває. Коли це буває? (Навесні)
2. Слухання вірша
— Послухайте уважно вірш і скажіть, про який місяць року ми сьогодні бу-
демо читати.
Зима ще злиться, бідолаха,
А вже весна бере своє,
І березень бурульки з даху,
Немов цукерочки, жує.
М. Лисич
— Як ви розумієте слова «бурульки… немов цукерочки жує»?
102
V. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ми будемо читати про перший місяць весни і водночас третій місяць календарного року — березень.

  • Як ви гадаєте, про що буде йтися мова в цьому тексті, судячи за назвою?

 Із тексту «Березень» за Василем Скуратівським ви дізнаєтеся, як треба спостерігати за природою, та ознайомитеся з ба-
гатьма народними прикметами та приказками.
Фізкультхвилинка (навесні всі тваринки вилізають)
VІ. Вивчення нового матеріалу. Робота над оповіданням «Березень»
за Василем Скуратів ським (с. 113–115)
1. Читання оповідання  розбиваємо оповідання на частини

за методикою джигсоу

музика

2. Читання оповідання учнями мовчки

 

ПИТАННЯ ВІД МАРІЧКИ

(словничок на дошці)
— Що цікавого ви дізналися про місяць березень?
— Які інші назви березня ви запам’ятали?

3. Запитання хлопчика Іванка: (проектор)
— Чому у хлопчика на душі було весело і святково?
— Що робила бабуся у березневий день?
— Коли треба сіяти розсаду?
— Чому люди кажуть: «… Март — за всі місяці варт»?
— Чому Новий рік мав починатися в березні?
— Якого числа настає весняне рівнодення?
4. Вибіркове читання Завдання від Марічки
— Знайдіть і прочитайте, як жінки готувалися до зустрічі 20 березня (астро-
номічної весни).
— Прочитайте, чому бабуся готувала насіння заздалегідь.
— Зачитайте, як в Україні називали перший місяць весни.
— Прочитайте приказки, які згадували дідусь і бабуся.(читаємо по черзі кожен ряд, КОНКУРС)
— Знайдіть у тексті й прочитайте народні прикмети.
5. Підготовка до виразного читання за особами (по рядах тренуємося, який ряд краще)
Учні самостійно звертають увагу на інтонування реплік, визначають паузи
і логічні наголоси.
6. Виразне читання оповідання за особами АПЛОДИСМЕНТИ ЧИТАЮЧИМ

Пальчикова гімнастика, виготовлення квіточок, символ весни
1. VIІ. Узагальнення та систематизація знань учнів
1. Складання плану до кожної частини оповідання, записуємо на дошці
2. Робота за запитаннями в підручнику (с. 115–116)

Оцінки за урок
VIII. Підсумок уроку

  • Що нового пізнали на уроці?
    — Яка головна думка оповідання?
    — Чи можна сказати, що вона висловлена у прислів’ях.
    — Доведіть свою думку.

Чи сподобався урок?  Якщо так, додайте до весняного букета свою квітку
ІX. Домашнє завдання
Підручник, с. 113–116. Читати оповідання. Побудувати діалог за
змістом розповіді дідуся.

 

doc
Додав(-ла)
Шевцова Наталя
Додано
19 лютого 2021
Переглядів
1186
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку