ВНУТРІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ОРГАНІЗМУ. ПОНЯТТЯ ПРО ГОМЕОСТАЗ. КРОВ, ЇЇ СКЛАД ТА ФУНКЦІЇ. ЛІМФА. ЗСІДАННЯ КРОВІ

Про матеріал
МЕТА УРОКУ:ознайомити учнів із складовою частиною внутрішнього рідкого середовища організму – лімфою; розкрити процес її утворення; дати поняття “лімфатична система”;розвивати уміння порівнювати складові внутрішнього середовища організму та визначати їхні функції; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, уяву, логічне мислення, уміння робити висновки та узагальнення;виховувати бережливе ставлення до свого організму та підтримувати здоровий спосіб життя
Перегляд файлу

Біологія 8 клас

Дата:

Урок № 29

ТЕМА УРОКУ: ВНУТРІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ОРГАНІЗМУ. ПОНЯТТЯ ПРО ГОМЕОСТАЗ. КРОВ, ЇЇ СКЛАД ТА ФУНКЦІЇ. ЛІМФА. ЗСІДАННЯ КРОВІ.

МЕТА УРОКУ:ознайомити учнів із складовою частиною внутрішнього рідкого середовища організму – лімфою; розкрити процес її утворення; дати  поняття “лімфатична система”;розвивати уміння порівнювати складові  внутрішнього середовища організму та визначати їхні функції; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, уяву, логічне мислення, уміння робити висновки та узагальнення;виховувати бережливе ставлення до свого організму та підтримувати здоровий спосіб життя.            

ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань

ОБЛАДНАННЯ: таблиця, підручник, робочий зошит.

Хід уроку

І ЕТАП: ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ.

ІІ ЕТАП: АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

Пригадайте, до якої групи тканин відносять кров, лімфу; з курсу Фізика, що таке дифузія.

Проблемне питання:

Якщо людина з’їла бутерброд, то чи можна сказати. що цей бутерброд потрапив безпосередньо у внутрішнє середовище організму?

ІІІ ТАП: МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО – ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯІЛЬНОСТІ УЧНІВ.

А на нас сьогодні дійсно очікує дуже багато роботи. Прослухавши вірш, я думаю, ви легко дасте відповідь на запитання: про яку складову внутрішнього середовища організму  сьогодні піде мова?

 

Дуже складна є рідина,

по судинах рухається вона,

В ритуалах використовували її,

Вважали, що не горить вона в вогні.

Нею на бої благословляли,

І тіло людини нею окропляли,

Вона – є джерело життя

Й без неї не можливе майбуття.

То що ж за рідина така?

Як називається вона?

Ти відповідь скоріше дай,

Оцінку гарну заробляй!

Відповідь учнів: кров.

-Правильно, сьогодні на уроці, ми з вами будемо вивчати  кров, а точніше її склад і функції. СЛАЙД 3

  • Як ви вважаєте, що таке кров, що ви про неї знаєте?
  • Чи може людина жити без крові? Чому?
  • Які ви знаєте обряди різних народів, пов'язані з кров'ю, приказки? (битися до останньої краплі крові; війна - кров любить; голуба кров; наче кров з молоком.)

Відповіді  учнів. Слова «кров», «кровний», «кривавий» дуже співзвучні та близькоспоріднені, ми їх чуємо з дитинства. Поняття «життя», «смерть», «здоров'я», «війна» - різні за звучанням, але теж пов'язані з кров'ю.

Доповнення вчителя: «Кров людська не водиця, і проливати її не годиться» - глибоке розуміння миролюбності нашого українського народу. І сьогодні, коли на сході України тисячі наших земляків захищають незалежність і кордони нашої держави, як актуально звучить це прислів’я.

ІV ЕТАП: ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

пояснення вчителя

Основними складовими внутрішнього середовища організму людини є кров, лімфа й тканинна рідина. Ці рідини забезпечують клітини речови­нами, необхідними для життєдіяльності організму. Вони створюють умови для протікання в них життєвих процесів, що засновані на обміні речовин та енергії із зовнішнім середовищем, і виводять кінцеві продукти обміну.

Тканинна рідина заповнює простір між клітинами, тканинами й органами. Вона утворюється з плазми. Обмиваючи клітини тканин, тканинна рідина забезпечує їх речовинами, необхідними для життєдіяльності, і виводить продукти метаболізму. Надлишок тканинної рідини потрапляє в лімфа­тичні судини і далі через лімфатичні протоки — у кров, і коло циркуляції рідин замикається.

 Основним складником тканинної рідини, лімфи та крові є вода. В ор­ганізмі людини вода становить 75 % від маси тіла. У людини, яка важить 70 кг, тканинна рідина й лімфа становлять до 30% (20—21 л), внутрішньо­клітинна рідина — 40 % (27-29 л) і плазма — близько 5 % (2,8—3,0 л).

Внутрішнє рідке середовище організму виконує безліч функцій.

 Тканинна рідина виконує дихальну й живильну функції. З її допомо­гою відбувається очищення клітин від продуктів життєдіяльності. Лімфа захищає організм від чужорідних для організму речовин. У лімфатичних вузлах відбувається всмоктування ліпідів у лімфатичні капіляри та їхній транспорт у кров. Також по них відтікає надлишок тканинної рідини.

Лімфа є безбарвною прозорою рідиною, близькою за своїм складом до плазми крові. Вона утворюється із плазми крові шляхом її фільтрації в міжклітинну речовину, а потім у лімфатичну систему. У нормі в організмі 1-2 л лімфи.

     Лімфа складається з рідкої частини – лімфоплазми та формових елементів – лімфоцитів, а також моноцитів та нейтрофілів. Збагачення лімфи лімфоцитами відбувається у лімфатичних вузлах.

    Лімфатичні вузли є біологічним фільтром для лімфи. Неодноразово протікаючи крізь них, лімфа фільтрується, звільняючись від бактерій та інших шкідливих речовин, які потрапили до неї з тканинної рідини. Якщо бактерій багато, то у лімфатичних вузлах може відбуватись запальний процес і вони починають боліти.

Функції лімфи.

- дренажна – по лімфатичних судинах відтікає надлишок тканинної рідини;

- захисна – у лімфатичних вузлах відбувається розвиток лімфоцитів і знешкодження ними чужорідних для організму речовин (м/о, шматочків клітин…);

- транспортна й трофічна – всмоктування й транспорт продуктів гідролізу їжі, особливо ліпідів зі шлунково – кишкового тракта у кров, повернення білка з тканинної рідини в кров.

 

 Кров переносить кисень, поживні речовини, гормони, продукти мета­болізму клітин. Має здатність до зсідання у разі пошкоджень судин, міс­тить речовини та клітини, які знищують хвороботворні мікроорганізми, токсини, віруси. Крім того, кров бере участь у підтримуванні біологічних констант температури, осмотичного тиску, рН, сольового складу. Отже, кров виконує регуляторну, захисну й транспортну функції.

Надзвичайно важливою особливістю внутрішнього середовища є відносна сталість його складу, фізичних і хімічних показників.

 

 

 

 2.  ГОМЕОСТАЗ

 Розповідь учителя

 Сукупність процесів, які підтримують або відновлюють відносну ста­лість умов життєдіяльності клітин у внутрішньому середовищі, називають гомеостазом. Термін «гомеостаз» запровадив американський фізіолог Волтер Бредфорд Кеннон у 20-ті роки XX століття. Він створив учення про гомеостаз як про саморегуляцію сталості внутрішнього середовища орга­нізму.

 У гомеостазі на відносно постійному рівні втримуються такі показни­ки, як кров'яний тиск, температура тіла, осмотичний тиск крові та тка­нинної рідини, вміст у них білків, цукрів, іонів натрію, калію, кальцію, хлору, фосфору, водню.

 Збереження сталості внутрішнього середовища, без якого неможливе нормальне функціонування організму, підтримується безперервною робо­тою органів і тканин.

 Значна роль у регуляції гомеостазу належить нервовій системі, що забезпечує адаптацію організму до умов зовнішнього середовища. Головна роль у регуляції гомеостазу належить гіпоталамусу.

Ви вже знаєте, що кров належить до тканин внутрішнього середовища. Вона переносить кисень, поживні речовини, продукти розпаду, вуглекислий газ, гормони, ферменти, вітаміни, забезпечує утворення імуніте­ту тощо. Кров циркулює по замкненій кровоносній системі. Крізь найдрібніші кровоносні судини (капіляри) деякі складові рідкої частини крові (плазма) по­трапляють у міжклітинний простір. Так утворюється тканинна рідина, що омиває кожну клітину та забезпечує обмін речовин між клітинами, кров'ю і лімфою.

V ЕТАП: ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

бесіда по питанням

  1.                    Вкажіть функції, які виконує тканинна рідина:

а) здійснює безпосередній контакт з усіма клітинами тіла;

б) забезпечує обмін речовин між клітинами, кров'ю і лімфою;

в) забезпечує обмін речовин лише між клітинами і кров'ю;

г) забезпечує обмін речовин лише між лімфою і клітинами.

      2.  Як утворюється лімфа?

      3.  Чим склад лімфи відрізняється від складу тканинної рідини й плазми крові?

  1.                   Які функції лімфа?
  2.                   Для чого потрібні лімфатичні вузли?

 

VІ ЕТАП: ПІДСУМКИ УРОКУ.

  •                   Життєдіяльність клітин забезпечується тільки в рідкому середовищі. Це пов'язано з тим, що процеси дифузії, за допомогою яких відбувається обмін речовин між клітинами та середовищем, що їх оточує, краще перебігають у рідинах.
  •                   Внутрішнє середовище організму утворюють кров, лімфа і тканинна рідина. У ньому підтримується відносна сталість важливих фізіологічних по­казників, яку називають гомеостазом.

 

VІІ ЕТАП: ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.     

 

docx
Додано
27 липня 2022
Переглядів
2504
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку