Встановлюємо зв’язок прикметників з іменниками

Про матеріал
Цей урок формує вміння учнів встановлювати зв’язок між словами в реченні. Розвиває зв’язне мовлення школярів, збагачує їхній лексичний запас. Розширює уявлення учнів про пряме і переносне значення слів, порівняння. Виховує культуру мовлення.Виховує любов до рідної мови, до природи, до України.
Перегляд файлу

1.

Тема: Встановлюємо зв’язок прикметників з іменниками

Мета:

  • Формувати вміння учнів встановлювати зв’язок між словами в реченні. Вправляти у доборі прикметників до іменників.
  • Розвивати зв’язне мовлення школярів, збагачувати їхній лексичний запас.
  • Розширювати уявлення учнів про пряме і переносне значення слів, порівняння. Виховувати культуру мовлення, збагачувати словник учнів.
  • Виховувати любов до рідної мови, до природи, до України.

Тип уроку: комбінований

Обладнання:

-          Презентація(файли)

-          Картки для індивідуальної роботи

-          Таблиця із записом вірша

-          Таблиці «Прикметник, Іменник»

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.

2.

Хід уроку

Емоційне налаштування на урок

Дзвоник весело лунав

До уроку всіх скликав.

В країну «ПРИКМЕТНИК»

Продовжимо путь.

Цікаві завдання по ній проведуть.

І. Організація учнів до уроку.

 - Доповніть чистомовки.

Ма-ма-ма – ой минула вже….(зима)

Оз-оз-оз – утіка від нас …(мороз)

На-на-на – надійшла уже …(весна)

Ки-ки-ки – дзюркотять дзвінкі…(струмки)

Ва-ва-ва – зеленіє …(трава)

Хи-хи-хи – повертаються…(птахи)

ІІ.Актуалізація опорних знань.

  1.       На дошці записані загадки та відгадки до них.

У ….клубочок заховався дубочок. (Жолудь)

…, зі столу пало, нема таких ковалів, щоб його скували. (Яйце)

 

-          Вставте замість крапок пропущені прикметники. Запишіть відновлені тексти загадок.

-          Що допомогло вам дібрати саме такі прикметники? (Слова відгадки)

-          А що таке прикметник?

-          З якою частиною мови пов’язаний у реченні?

  1.       Каліграфічна хвилинка.

Ні    іж     жн      рт       порт.

Жі     ний      ий      вантажі.

Кораблі перевозять вантажі.

 

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

Робота з прислів’ями.

-          Послухайте прислів’я і назвіть прикметники-антоніми.

Кожух кращій новий, а приятель – старий.

Живе слово дорожче, ніж мертва літера.

Краще своє мале, ніж чуже велике.

З великої хмари малий дощ.

-          Доберіть синоніми до слова ПРИЯТЕЛЬ.

3.

IV.Повідомлення теми і мети уроку.

V.Робота над новим матеріалом.

1) Робота з підручником.

Вправа 1 (усно), словничок учня.

Вправа 3

а) Добір прикметників до поданих іменників за малюнками (під керівництвом учителя).

- Визначте, якою частиною мови є записані слова. Доведіть.

б) Ознайомлення із правилом (с.94)

 - З якою частиною мови прикметники пов’язані у реченні? Чому? Як потрібно ставити питання: від іменника до прикметника чи від прикметника до іменника?

2) Робота із картками.

 - У вас на партах картки. На них записані вірші. У текстах поезій пропущене одне слово – прикметник. Запишіть вірші в зошити, на місці крапок впишіть потрібне слово. Обґрунтуйте свій вибір. Яке значення  - пряме чи переносне – має дібране вами слово?

 

Навколо листя…золоте

тріпоче понад нами,

неначе вдруге ліс цвіте

осінніми квітками.

 

                                               О. Олесь

 

А вже ось-ось сади, гаї

вберуть…(зелені) шати.

Защебечуть солов’ї,

стануть горлиці турчати.

 

                                             О.Олесь

 

-          Яка пора року змальована у кожному вірші?

-          Які слова показують любов поета до рідного краю?

-          Як ви розумієте слова шати, турчати! Поясніть.

-          Назвіть слова в прямому і переносному значенні.

VI. Фізкультхвилинка.

Відео на тему  « Пори року. Осінь. Весна».

Вправа « Ми – дослідники».

Продовжуємо мандрувати містами України. Робота з картою. Відео про місто Херсон і Асканію Нову.

Вправа 4. Прочитайте.

-          Обговорення. Шукаємо прикметники й іменники, з якими вони зв’язані.

-          Виписали в зошит прикметники з іменниками.

VII. Вправи на встановлення зв’язку прикметників з іменниками.

4.

Вправа 5. (усно)

-          Які міста України на березі Чорного моря ви знаєте?

Хвилинка – цікавинка (відео)

Робота з відеоматеріалом.

-          Прочитали текст і назвали прикметники з іменниками.

-          Списали перше речення і підпишемо над кожним словом частину мови.

-          Які б інші прикметники ви підібрали до іменників?

Вправа 6. (письмово за зразком)

VIII. Узагальнення і систематизація знань.

1) Робота з таблицями.

а) Істотні ознаки іменника і прикметника

б) Зв’язок прикметників з іменниками.

2)Робота учнів з індивідуальними картками.

 

1 варіант

2 варіант

 

  1.       Розгадування філворда «Знайди прикметник»

ІХ. Домашнє завдання

1.Вправа 7

2.Рефлексія. Вправа « Піраміда позитивних почуттів»

Х. Підсумок уроку.

Гра « Хто більше»

-          З якою частиною мови пов’язані прикметники в реченні? Чому?

-          Назвіть іменники до слів: українська, дитяча, морська.

 

docx
Додано
4 грудня 2023
Переглядів
746
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку