Альтернативна енергетика, її розвиток в Україні.

Про матеріал
В ході уроку пропонується робота з різними джерелами інформації (підручник, онлайн ресурси Padlet, Wordwall, LearningApps). Застосовується індивідуальна та групова робота, учні працюють з графіком, вчаться аналізувати та прогнозувати можливі зміни.
Перегляд файлу

Урок-дослідження.

Тема. Альтернативна енергетика, її розвиток в Україні.

 

Мета:

- розглянути преваги та недоліки розвитку альтернативних джерел енергії;

- вдосконалювати навички та вміння самостійно аналізувати матеріали (текстові, графічні);

- розвивати вміння та навички роботи з онлайн-платформами (Padlet, Wordwall, LearningApps).

Завдання:

- формувати вміння аналізувати та порівнювати переваги та недоліки різник видів станцій застосовуючи наукову лексику;

- удосконалювати вміння робити висновки.

- виховувати почуття відповідальності, взаємопідтримки, впевненості у власних силах.

Тип уроку: урок-дослідження (онлайн)

Обладнання:, підручники, зошит, комп’ютер або телефон (планшет), атлас.

Очікувані результати: учні розширять свої знання з досліджуваної теми, набудуть досвіду пошуково-дослідницької роботи.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань  і вмінь

 1. Прийом «Вибери зайве та поясни чому»

Кам’яне вугілля, пісок, нафта, торф, мармур, золото, сланцевий газ, буре вугілля

2. Учні пояснюють де використовуються паливні корисні копалини.

3. Робота з онлайн ресурсом (пригадуємо які існують альтернативні джерела енергії) https://learningapps.org/create?new=71#preview

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності

Альтернативна (зелена)  енергетика - це сектор, що використовує нетрадиційні, переважно відновлені джерела енергії, такі як сонячна, вітрова, гідро- (хвилі, припливи) та геотермальна, а також біомаса, щоб зменшити залежність від викопного палива та мінімізувати шкоду довкіллю, забезпечуючи енергетичну безпеку та стійкий розвиток.  У світі Китай залишається лідером з інвестицій та потужностей в даній галузі, а Європа та США також активно впроваджують «зелені» тарифи та цільові програми, перетворюючи відновлювані джерела на ключовий елемент світової енергетичної системи. Давайте розглянемо як розвивається зелена енергетика в Україні.

4. Засвоєння нового матеріалу.

Відновлювані джерела енергії стають основою енергетичної безпеки України. У 2025 році галузь досягає 11% частки у загальному енергобалансі країни. Зелена енергетика перетворилася з екологічної ініціативи на стратегічний інструмент забезпечення автономності підприємств та домогосподарств. EcoTech Ukraine як провідний будівельник сонячних електростанцій з 2014 року активно сприяє цій трансформації, реалізувавши понад 1500 проєктів по всій країні та допомагаючи клієнтам стати повністю енергонезалежними.

1. Використовуючи підручник с. 105-106 опрацьовуємо по групах інформацію переваги та недоліки зеленої енергетики.

2. Кожна група учнів презентую опрацьовану інформацію по окремих типах електростанцій.

3. Для закріплення даного матеріалу виконуємо онлайн-вправу за посиланням  https://wordwall.net/uk/resource/100804439

4. Робота з графіком

 

Виробництво електроенергії за типом електростанції (%)

 

Розгляньте графік подумайте та дайте відповідь на наступні запитання

4. 1. З чим пов’язано збільшення виробництва електроенергії на СЕС та ВЕС.

4. 2. Чому відбулося зменшення виробництва енергії на ГЕС та ГАЕС.

4. 3. Як на вашу думку могли змінитися ці показники починаючи з 2022 року та з чим це пов’язано.

5. Закріплення нових знань. Створення таблиці «Плюс-Мінус-Цікаво» для аналізу теми зеленої (відновлюваної) енергетики (діти відповідають усно, а вчитель створює наочний формат, за потреби вчитель допомагає створити групу Цікаво)

ПРИКЛАД

Плюс (+)

Мінус (-)

Цікаво (?)

Невичерпність: 

Ресурси сонця, вітру та води є практично безмежними на відміну від викопного палива.

Висока вартість обладнання: Початкові інвестиції в установлені сонячні станції чи вітряки залишаються значними.

Космічна енергія: 

Існують проекти з розміщення сонячних панелей на орбіті Землі для передачі енергії на планету за допомогою мікрохвиль.

Енергонезалежність: можливість для окремих домогосподарств або країни забезпечити себе власною енергією.

Проблеми утилізації:

Складність переробки відпрацьованих лопатей вітряків та сонячних панелей після завершення терміну їх служби.

Прозорі сонячні панелі: Розробка віконного скла, яке одночасно пропускає світло в кімнату і генерує електроенергію.

Створення робочих місць: Сектор зеленої енергетики створює мільйони нових вакансій у сфері інженерії та обслуговування.

Вплив на екосистеми: Великі ГЕС можуть затопити територію, а вітряні турбіни іноді становлять загрозу для птахів.

Енергія з океану: використання сил припливів та відливів може бути стабільним джерелом, ніж вітер чи сонце.

 

 

6. Рефлексія.

Вправа «Рефлексійний екран». Висловіть свою думку про урок, вибираючи початок фрази з рефлексійного екрану на дошці.

- Сьогодні я дізнався……

- Було цікаво…..

- Було важко……

- Я виконував завдання……….

- Я зрозумів, що…….

- Я навчився……..

- У мене вийшло…….

- Мене здивувало…….

7. Домашнє завдання.

1. Опрацювати параграф 20 (с.102-108).

2. Попрацювати на дошці Padlet (посилання) обрати одну країну та коротко описати в ній розвиток ВЕД.

docx
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
29 грудня 2025
Переглядів
107
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку