Авторська розробка
на тему « Урок роботи з дитячою книгою з використанням стратегії
«Шість капелюхів мислення».
Виконала:
Отрешко Альона Павлівна,
вчитель початкових класів
Шенгурівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Кобеляцького району
Вступ
Ми живемо в суспільстві змін, а тому кожна людина змушена вчитись упродовж усього життя. Об’єкт цього навчання завжди буде змінним, а от спосіб оволодіння цими об’єктами слід закласти в шкільні роки – це вміння працювати з текстом, уміння думати, творчо мислити, послідовно виконувати розумові операції (порівняння, узагальнення, класифікація тощо), володіти різними способами обробки інформації, робити вибір, вчитися розуміти інших людей та співробітничати з ними. Саме цьому відповідає інноваційний метод Шести Капелюхів Мислення Едварда де Боно.
Мета:формування ключових компетентностей: вміння вчитися – працювати в колективі та самостійно;
Загальнокультурної – дотримуватися норм мовленевої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту;
соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням поведінки позитивних казкових героїв;
громадської- визначати своє ставлення до прочитаного, відстоювати свою думку та позицію відповідно до загальноприйнятих суспільних норм поведінки.
Предметних компетентностей:
Мета: закріпити знання учнів про народні казки, вчити логічно, послідовно викладати свої думки, розуміти моральний зміст казок, розвивати вміння слухати, аналізувати, збагачувати словниковий запас, розвивати зв’язне мовлення, увагу, мислення, дрібну моторику, виховувати працелюбність, бережне ставлення до хліба.
Обладнання: ілюстрації казок, картки із завданнями для груп, кольорові Капелюхи,зображення колоска, півника, картка лабіринту, плакати «Займи позицію», вислови до казки, презентація до казки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Вчитель: Добрий день, дорогі діти, гості!
Учні: Добрий день Вам, наш учитель,
Добрий день вам, мої друзі,
Добрий день вам, добрі люди,
Хай вам щастя й доля буде!
Не на день і не на рік,
А на довгий, довгий вік!
Вчитель: Сідає перша краса, тепер сідає сила.
2 . Психологічний настрій на урок.
- Рушаємо в подорож ми за знаннями.
Візьмемо кмітливість в дорогу із нами.
Фантазія, вигадка стануть в пригоді.
Отож, вирушаймо! Лінитися годі!
Мовна зарядка
Як гуде джміль – дж – дж – дж?
Косар косить – „жух – жух”
Летить жук – „ж – ж – ж”
Пищить комар – „з – з – з”
3. Повідомлення вчителя.
- Чи є на світі людина, яка хоча б раз у житті не мандрувала дивовижною країною казки?
- В казці ми вчимося, як на світі жити, бо казка – це глибокий колодязь мудрості, який неможливо вичерпати, він завжди сповнений розуму, доброти. Сьогодні ми з вами побуваємо у захоплюючій казковій подорожі
« Стежинами улюблених казок».
3. Робота з виставкою книг.
Анотація виставлених книг.
Фізкультхвилинка
Станемо струнко! Руки в боки!
Пострибаємо, як сороки,
Як сороки – білобокі.
Стрибу – стрибу! Скоки – скоки!
ІІ. Основна частина уроку
від халеп різних рятує,
І зайчат, і мавпенят,
Бегемотів, левенят
Вилікує він за мить
Все, що в звірів так болить,
Наш добрий лікар…..
Підсумок: я бачу, що ви знаєте багато казок.
-Я до вас сьогодні йшла
І торбинку цю знайшла.
Це напевно зайчик був,
під пеньком її забув.
Я торбинку підняла
І до школи принесла.
Глянь у неї навмання –
Казка в ній для нас нова.
(Дивитися Додаток А)
Слухання казки до слів «Узяв на плечі мішок та й пішов».
1 вліво, 1 вгору,
2 вліво, 2 вгору,
1 вправо, 1 вниз,
1 вправо, 2 вгору,
1 вправо, 2 вгору,
1 вліво, 1 вниз,
2 вліво, 1 вгору.(Дивитися Додаток В)
Задача.
На одну тарілку півник поклав 3 пиріжки, на другу – 4 пиріжки. Скільки пиріжків спік півник ?
Інноваційний метод Шести Капелюхів Мислення.
— Перед нами гора Мислення. Піднімемось на неї групами. Об’єднайтеся, будь ласка, в шість груп, оберіть собі колір і отримайте завдання.
Білий Капелюх – Завдання: Словникова робота. УВАГА!
Пошук- блискавка! Поясніть лексичне значення слів:пшениця, борошно, тісто.
(Пшениця – злакова рослина, із зерна якої виробляють біле борошно та крупу.
Борошно – розмелене в порошок зерно пшениці, жита тощо, мука
Тісто – в’язка маса різної густоти з борошна, замішаного на воді, молоці, часто з додаванням дріжджів, цукру, яєць, масла.)
Що ж можна випікати з борошна?
Хліб, бублики, книші.
Паляниці ,пиріжки, калачі.
Буханці ,пампушки, перепічки.
Червоний Капелюх
Завдання:- Чи сподобалася вам казка ?
Чорний капелюх – Завдання: Опишіть негативні риси мишенят. Від якої роботи відмовлялися мишенята? Чому?
Зелений капелюх – Завданння: Подумайте, що буде з героями після закінчення твору.
-Де треба було змінити сюжет казки, щоб мишенята змогли їсти пироги?
- Складіть казку з іншим сюжетом, щоб ставлення героїв одне до одного було протилежним.
Жовтий капелюх – Завдання:Ви повинні вказати ті риси характеру, які, на вашу думку, притаманні героям казки.(На дошці слова )
Мишки Півник
слухняні роботящий
веселі розумний
ледачі лінивий
нероби трудолюбивий
працьовиті невдячний
хитрі стриманий
Синій капелюх – Завдання:Дайте відповіді на запитання.
-Кому з героїв ви можете дати свої поради?
Які саме?
-Чого вчить ця казка?
-Які інші назви має казка?
-Чи не поводитесь ви інколи, як ці мишенята?
- А ви завжди допомагаєте, коли вас просять?
- Для чого людині потрібно працювати?
6. Презентація груп.
ІІІ. Заключна частина уроку.
7. Підсумок уроку.
На дошці плакати з можливою головною думкою казки.
- ЦЕ КАЗКА ПРО ДБАЙЛИВЕ СТАВЛЕННЯ ДО ХЛІБА.
- ЦЯ КАЗКА ЗАСУДЖУЄ ЛЕДАРІВ.
- ЦЕ КАЗКА ПРО ЗНАЧЕННЯ ПРАЦІ , ПРО РОБОТУ Й ВИНАГОРОДУ.
Зверніть увагу на плакати, займіть позицію біля того з них, який, на вашу думку, відображає суть казки.( Це обговорюється в групах, роблять вибір, обирають того, хто виступатиме)
Хто працював – молодець.
Висновки
«Метод шести капелюхів» — це один з найдієвіших прийомів з організації мислення, розроблений англійським письменником, психологом і фахівцем в області творчого мислення Едвардом де Боно. Він допомагає розвивати гнучкість розуму, креативність, приймати правильні рішення.
Таким чином, використання методу Шести Капелюхів Мислення в роботі вчителя початкових класів дозволяє розкрити учня, як творчого і конструктивного мислителя, який вміє узагальнити і систематизувати матеріал за даною темою, знайти нові шляхи розвитку проблеми.
Список використаних джерел
Додаток А
Додаток В
Додаток С
1