Історія України
8 клас
Тема: Б.Хмельницький: політик, дипломат, полководець.
Мета:сформувати знання про Б.Хмельницького як державного діяча;
Розвивати вміння самостійно набувати знання;виховувати ін-
терес до історичного минулого.
Обладнання:надруковані на аркушах сенкани,документ « З дослі-
дження польського історика про Б.Хмельницького»,портрет
Б.Хмельницького.
Тип уроку:урок формування знань і вмінь
Очікувані результати:на основі вивчення теми учні зможуть харак-
теризувати діяльність історичної особи;пояснювати особли
вості діяльності Б.Хмельницького як політика,дипломата,пол-
ководця.
Хід уроку
1.Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя:Пригадуєте,раніше йшла телепередача «Перший міль-
йон»?Одна з учасниць мала змогу виграти 250 000 гривень,але їй за-
вадили …5 гривень,точніше незнання такої важливої сторінки з історії
України,як життя та діяльність Б.Хмельницького.Діяльності саме цієї
видатної людини і присвячена тема сьогоднішнього уроку.А до 5 гри-
вень ми повернемося наприкінці уроку.
Далі вчитель пропонує учням висловитись з приводу їх очікувань
від уроку.Разом з учнями він формулює завдання уроку:
полководця,визначити його роль в історії України;
2. « Вирішення проблеми».Практична робота
Слово вчителя.Перш ніж приступити до безпосереднього розгляду
діяльності Б.Хмельницького,допоможіть мені вирішити проблему.
Учні нашої гімназії склали 8 сенканів, однак комп'ютерний вірус
наробив у них декілька помилок.Давайте разом виправимо їх.
Щоб ефективно вирішити цю проблему ,пропоную створити групи.
Якщо ви не заперечуєте ,нехай це будуть учні двох сусідніх парт.Гру-
пам пропоную ознайомитись з темами сенканів і вибрати один із вось-
ми запропонованих.Виправте помилки і подумайте, чи пов'язаний
ваш сенкан із темою уроку.
У результаті роботи учні роблять висновок,що історію національно-
визвольної війни 1648 -1657 рр. не можна собі уявити без Б.Хмельни-
цького.
3. Усвідомлення змісту.
Учитель пропонує учням розглянути окремо діяльність Б. Хмельницького
як політика,як дипломата,як полководця і в тій послідовності,яку запро-
понують учні.
Б.Хмельницький як полководець.
Перша підтема розглядається за допомогою метода «Мозковий штурм».
Спочатку учні записують у зошити назви битв національно-визвольної
війни.Далі вчитель просить називати битви у хронологічній послідов –
ності,закріплюючи в цей час заготовлені таблички з назвами битв на
дошці.Учитель пропонує учням назвати риси характеру,які продемо-
нстрував Б.Хмельницький під час цих битв,і зупиняється на такій рисі
характеру,як військова хитрість.
Слово вчителя:Зараз ми розглядаємо військові події. А яка війна закін-чилась на території нашої країни 65 років тому? Під час цієї Великої
Вітчизняної війни генералів,які відзначились,нагороджували орденами
російських полководців О.Суворова, М.Кутузова і … гетьмана Б.Хмель-
ницького.Про що це свідчить?
Учні роблять висновок про визначний військовий талант Б.Хмельниць-
кого.
Дослідницько-пошукова робота за першоджерелом.
Б.Хмельницький-політик.
Після того як учитель з учнями визначили зміст поняття «політик»,
учням пропонується робота з уривком з історичної праці польського
історика Л. Кубалі за планом:
1.Хто автор уривку?
2.Ставлення автора до Б. Хмельницького.
3.Головна заслуга гетьмана з погляду польського історика.
4.Чи згодні ви з Л. Кубалею щодо оцінки ним переконань великого
полководця?
У результаті опрацювання цих питань учні роблять висновок,що голов-
ною заслугою Б.Хмельницького було створення української держави.
Б.Хмельницький як дипломат.
Учитель пропонує учням висловити свою думку з приводу значення по-
няття « дипломат».
Слово вчителя.Висловлювання стосовно дій Б.Хмельницького як дип-
ломата записані на дошці. Але замість назв країн,із якими він налаго-
джував стосунки,стоять три крапки.Пропоную групам роботу з підруч-
ником ( с.150-151),попередньо обравши для розгляду матеріал про
одну із країн (групи отримують таблички з назвами визначених країн).
Далі пропоную закріпити табличку з назвою країни на дошці навпроти
того висловлювання,у якому йде мова саме про цю країну.
Групи обговорюють роль Б.Хмельницького як дипломата.
Наприкінці роботи у групах учні роблять висновок про те,що Б.Хме-
льницький як дипломат домігся повної ізоляції Речі Посполитої.
Рефлексія.
Учитель пропонує учням зробити загальний підсумок діяльності
Б.Хмельницького за допомогою методу «Сенкан».Учні складають сен-
кани за ключовим словом «Б.Хмельницький».
Бажаючі зачитують свої сенкани.
Вправа «Кільце».
Наприкінці уроку вчитель повертається до питання про 5 гривень, яке
було порушено на початку уроку.
Слово вчителя. Отже,яке завдання отримала учасниця цієї гри? Вона
мала відповісти на питання про те, де розташована церква, яку зобра-
жено на 5-гривневій банкноті.
Учні дають правильну відповідь ( На хуторі Суботів, який належав
Б.Хмельницькому ).
4.Підбиття підсумків уроку.
5.Домашнє завдання :
Опрацювати відповідний матеріал за підручником.
Дати характеристику Б.Хмельницькому як історичному діячу за вже
відомим вам планом.
Сенкан № 1
Переяславська Рада.
Суперечлива,але необхідна.
Домовлялись,вирішили,присягнули.
Козацька держава зникла.
Договір з Польщею.
Сенкан № 2
Кримський хан.
Підступний та надійний.
Допомагав,зраджував,грабував.
Надійний союзник у визвольній війні.
Васал Московії.
Сенкан № 3
Ян Казимир.
Ворожий та ненависний.
Володарював,воював, майже програв.
Очолив Молдавію у важкі для неї часи.
Король
Сенкан № 4
Запорізька Січ.
Войовнича та непримиренна.
Організує,об'єднує,спрямовує.
З неї розпочалась національно- визвольна війна.
Колиска селянської слави.
Сенкан № 5
Пилявці.
Прославлене,трагічне.
Бились,тримались,перемогли.
Героїчна сторінка козацької слави.
Битва.
Сенкан № 6
Жовтоводська битва.
Нерішуча,але переможна.
Розпочали,перехитрили,перемогли.
Вирішальна битва у визвольній війні.
Перемога.
Сенкан № 7
Зборівський мир.
Вимушений та справедливий.
Домовлялись,раділи,підписали.
Умови миру задовольняли Б.Хмельницького.
Договір.
Сенкан № 8
Іван Богун.
Талановитий та сміливий.
Керував,захищав,рятував.
Видатний діяч.
Гетьман.
1