Бінарний урок "Робити добро легко"

Про матеріал
Бінарний урок "Зимуючі птахи моєї місцевості" (природознавство та літературне читання)
Перегляд файлу

 

 

 

Конспект уроку: «ЗИМУЮЧІ ПТАХИ МОЄЇ МІСЦЕВОСТІ»

 

 

Тип уроку: Бінарний (Природознавство та літературне читання)

 

 

Мета уроку: Ознайомити учнів із життям зимуючих птахів своєї місцевості. Виховувати ціннісне ставлення до біорізноманіття. Провести просвітницьку роботу та практичні дії з охорони та збереження орнітофауни. Розвинути тему уроку творами української дитячої літератури.

 

Використаний матеріал: Картки «Птахи України», навчальні таблиці з Природознавства для 3 класу, годівниця, шпаківня, корм для пташок, відеоматеріали, аудіозапис співу птахів, Додатки із завданнями до уроку.

 

 

Підготувала Макар Мирослава Зеновіївна

Вчитель початкових класів

СЗШ №22 ім.В.Стефаника м.Львова

м.Львів,  вул.Хімічна 7

р.т. 2520221

м.т. 0965447664


Хід уроку

І. Організаційний момент

Нумо, діти, до роботи!

Для навчання час настав,

Наберімося охоти

До потрібних добрих справ!

     Девіз нашого уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

 Спостереження за погодою. Робота в зошиті, ст.11

  1. Підведення підсумку спостереження за погодою взимку.

(Цього року зима виявилась теплою, серед опадів переважали дощі)

  1. Яка погода зустріла нас на початку березня?

(Березень зустрів нас снігами та сильними морозами)

  1. Яка погода сьогодні?

Підсумок: Як за такої погоди живеться птахам у Львові?

        Птахам важко знайти їжу самостійно. Наш обов'язок їм допомогти.

 

ІІІ. Актуалізація знань

Робота за таблицею про птахів

  1. Пригадайте на які групи  ми ділимо птахів за способом живлення?

       (рослиноїдні, м'ясоїдні: комахоїдні та хижі, всеїдні)

  1. Чого більше бояться птахи? Голоду чи холоду?
  2. Як рятуються птахи від голоду коли настає осінь?

(Вони відлітають у теплі краї – це перелітні птахи)

  1. Як називаються птахи, що залишаються у нашій місцевості взимку?

(Це зимуючі або осілі птахи)

Висновок: Птахи не тільки прикрашають парки, сквери, вулички нашого міста. Вони є       справжніми помічниками і друзями людини. Пам’ятайте, що вони чекають нашої допомоги.

 

ІV. Вивчення теми уроку

  1. Повідомлення теми та мети уроку

«ЗИМУЮЧІ ПТАХИ МОЄЇ МІСЦЕВОСТІ»

Робити добро легко! Допоможімо птахам їжею та домівками.

 

  1. Перегляд відео: «Зимові птахи»

 


  1. Природознавство

Робота в групах з картками (клас поділено на 4  групи по 8 учнів)

Завдання: Поділіть птахів на перелітних та зимуючих:

жайворонок, синичка, горобчик, снігур, голуб, сорока, сойка, шпак, шишкар, грак, качка, лебідь, лелека, ластівка, зозуля, журавель.

 

  1. Літературне читання

Птахи – наші пернаті друзі. Наш український народ у своїй  усній народній творчості часто звертається до цієї теми.

Завдання в групах: 1 – загадки; 2 – прислів’я; 3 – скоромовки; 4 – дитячі народні пісеньки

Див. Додаток №1

 

  1. Несподівані гості на уроці

 «Володар птахів»

Див. Додаток №2

 

  1. Наші інформатори

Діти зачитують цікаві факти про зимуючих пташок.

 

  1. Перегляд відео «Спів синички», «Спів горобця»

 

  1. Природознавство

А) Демонстрація годівнички

Б) Гра «Що покласти в годівничку?»

Див. Додаток №3

 

  1. Фізкультхвилинка

Морозець, морозець пощипав нам щічки,

Теплі валянки у нас, шубки й рукавички.

Морозець, морозець плещемо в долоні,

У дівчаток і хлоп’яток носики червоні.

 

  1. Літературне читання

Дитячі вірші про зимуючих птахів:

читання напам’ять, інсценізація.

 Див. Додаток №4

 

  1. Перегляд відео: «Роби добро»

 


  1. Інформація про Міжнародний день птахів

А) Перегляд журналу «Колосочок»

        Щорічно 1 квітня у світі відзначають Міжнародний день птахів. Саме цього дня в 1906 році була підписана міжнародна конвенція з охорони птахів. День птахів – це не тільки річниця Конвенції, але й час прильоту пернатих із зимівель. З поверненням птахів ми святкуємо прихід весни. Одна з найдавніших традицій – розвішувати у цей день штучні гніздівлі, дуплянки, що традиційно звуть шпаківні, синичники та інші пташині хатки.

Б) Демонстрація шпаківні.

В) Вірш Ліни Костенко «Перекинута шпаківня» (читає мама того учня, що виготовив та приніс до класу шпаківню)

Див. Додаток №5

 

V. Підсумок уроку.

Ми вчилися робити добро, допомагати птахам. Їм потрібна наша допомога особливо взимку та ранньою весною. Ми працювали з творами усної народної творчості та з дитячою поезією відомих нам авторів.

Продовжіть речення

Я знаю та розумію…

Я вмію та можу…

Я буду…

 

VІ. Подарунки уроку

Пташкам – зерно, учням – пташиний спів.

Прослуховування аудіозапису «Пташки весною»

 

 


Додаток №1

Завдання 1: Розгадайте загадки

 

Біло-чорна скрекотуха

Забалакала нам вуха,

Бо новини непрості

Є у неї на хвості…

Хто ж ця пташка білобока?

Здогадалися? …(Сорока).

 

Що це за сіренька пташка?

Ловить гусінь і комашок,

Цвірінчить вона, стрибає,

В теплий край не відлітає.

Цей маленький жвавий хлопчик

Називається … (горобчик).

 

На моє віконечко

Прилетить, мов сонечко,

Мила пташка жовтогруда,

Запищить — і день розбудить!

Як горобчик невеличка.

Хто це, діточки? …(Синичка).

 

Вранці вийду я із хати,

Щоб пташок нагодувати,

Як матуся, вони ніжні,

Чорні, сірі, білосніжні,

Сиві, світло-голубі…

Це туркочуть… (голуби).

 

Завдання 2: Поєднайте частини прислів’їв

Де багато пташок,                                                  та комашок багато з’їдає.

Доспівалась пташка до зими,                             там нема комашок.

Хоч синичка невеличка,                                       багатий.

Восени і горобець                                                  прийшлося під стріхою зимувати.

 

Завдання 3: Прочитайте скоромовки

–Де, вороно-каркароно, ти була?

Що, вороно-каркароно, принесла?

–Покружляла, покружляла я вгорі.

Горобців порозганяла у дворі.

 

Хитру сороку спіймати морока,

А на сорок сорок – сорок морок!

 

Завдання 4: Із поданих частин складіть і заспівайте дитячу пісеньку (рядки пісні подаються учням в хаотичному порядку)

А в горобейка сестричка маленька,

Сидить на кілочку пряде на сорочку.

А в горобейка мати веселенька,

Плескає в долоні, сидить на ослоні.

А в горобейка друзі невгамовні,

Літають, співають, спатоньки лягають.

Додаток №2

ЧАРІВНА ПОЛИЧКА (М.Сладков)

   Я – володар птахів!

   Захочу – птахи самі прилетять до мене.

   Захочу – прилетять голуби й горобці. Захочу – синиці. Захочу – з’являться гості з півночі: снігурі та омелюхи.

   Ні, я не чарівник. Я не шепочу таємничих заклинань. І в мене немає чарівної палички. Зате в мене є чарівна поличка.

   На вигляд поличка зовсім проста: звичайна фанерка із звичайними дерев’яними бортиками. Та в поличці чарівна сила!

   Ну гаразд, – я відкрию свій секрет. І до вас, варто вам тільки захотіти, почнуть прилітати дикі птахи. Для цього потрібно на звичайну поличку насипати хлібних крихт. Потім поличку слід виставити за вікно. І поличка відразу стане чарівною! На неї одразу ж прилетять голуби та горобці.

   А якщо ви живете біля парку або в селі, прикріпіть до полички шматочок сала – до вас прилетять синиці! Покладіть на поличку грона горобини – прилетять снігурі та омелюхи.

   Зробіть собі чарівну поличку. Щодня до вас прилітатимуть різні птахи. 

 

Додаток №3: Гра «Що покласти в годівничку?»

Зеленим олівцем обведіть правильну відповідь,

червоним олівцем викресліть їжу, котру не можна давати пташкам.

Зерно, пшениця, крихти хліба, сало, зернятка яблук, насіння соняшника, солене сало, копчену ковбасу, чіпси, цукерки.

 

Додаток №4

ВЗИМКУ

Ой мороз, який мороз!

Всіх пташок проймає дрож.

Скачуть-плачуть горобці: —

Дайте нам зерна, ців-ців!

 

А синички-невеличкі

Просять: — Дайте рукавички!

Снігурі сидять вгорі.

Заздрять дуже дітворі:

 

— Вам, дівчатка і хлоп'ятка,

Тепло, бо у вас є хатка.

А у нас нема хатинки,

Й на обід ані зернинки.

 

Як почув Василь пташок,

Одягнувся в кожушок,

Взяв пшона і хліба скибку,

На подвір'я вибіг швидко,

 

Всіх пташок нагодував.

І здалось — мороз пропав:

Горобці защебетали,

І синичкам тепло стало.

       Іванка Блажкевич

 


ПТАШКИ ВЗИМКУ

І

Ой зима лютує дуже,
Посмітюшкам це байдуже,
Повтирали дзьобчики,
Витрусили чубчики,
Хвостиками повертіли -
На подвір'я полетіли.
Прилетіли під світлицю
І зустріли там синицю:
- Ой сестричко, добрий ранок,
Що ти їла на сніданок?
- Не пила я та й не їла,
Від морозу здеревіла.
- Ой синичко, не журися,
Сюди-туди повернися,
Ходи з нами, козаками,
Знайдем скриню з калачами,
Дамо тобі повну скриню,
Будеш у нас за ґаздиню!

II
Горобчик:
- Цір-цір, цір-цір,
Вийди, Івасю, надвір!

Синичка:
- Час-час, час-час,
Вийди, Марусю, до нас!

Посмітюшка:
- Цинь-цинь, цинь-цинь,
Хлопчику, зернятко кинь!

Жовтобрюшка:
- Ціть-ціть, ціть-ціть,
Нас рятувати спішіть!

Всі пташки:
- Цір-цір, ціть-ціть,
Діти кохані, спішіть!
Цинь-цинь, час-час,
Подбайте, діти, про нас!

На сніданочок для пташки
Киньте зерен, киньте кашки.
Ми ж все літо працювали -
Сади з черви обчищали,
Ще й співали всім на втіху,
Світ навколо звеселяли!
Цір-цір-цір!

        Марійка Підгірянка

 

МАМО, ІДЕ ВЖЕ ЗИМА

 

Мамо, іде вже зима,

Снігом травицю вкриває,

В гаю пташок вже нема...

Мамо, чи кожна пташина

В вирій на зиму літає?" —

В неньки спитала дитина.

«Ні, не кожна,— одказує мати,—

Онде, бачиш, пташина сивенька

Скаче швидко отам біля хати,—

Ще зосталась пташина маленька

«Чом же вона не втіка?

Нащо морозу чека?»

«Не боїться морозу вона,

Не покине країни рідної,

Не боїться зими навісної.

Жде, що знову прилине весна».

«Мамо, ті сиві пташки

Сміливі, певно, ще й дуже,

Чи то безпечні такі,—

Чуєш, цвірінькають так,

Мов їм про зиму байдуже!

Бач — розспівалися як!»

«Не байдуже тій пташці, мій синку,

Мусить пташка малесенька дбати,

Де б водиці дістати краплинку,

Де під снігом поживку шукати».

«Нащо ж співає? Чудна!

Краще шукала б зерна!»

«Спів пташині потіха одна,—

Хоч голодна, співа веселенько,

Розважає пташине серденько,

Жде, що знову прилине весна».

            Леся Українка

 

Як живеться вам, птахи,
на гребінчиках дахів?
На вітрах зимових, лютих,
ви не мерзнете, птахи?

Залітайте-но
до мене,
поговоримо в теплі,
чаю вип'ємо з варенням
та з'їмо духмяний хліб.

Ви розкажете мені
про життя в височині,
навчите мене літати
і виспівувать пісні.

Ну, а я
казок навчу вас —
буду вам
щодня читати,
хай улітку вас почують
ваші славні пташенята.
Так і будемо
стрічатись
ми щовечора.
А коли весна настане —
защебечемо!

         Анатолій Костецький

 

 

 

БІЛЯ ГОДІВНИЦІ

- Горобчику, горобчику,

Чому ти сумний?

- Бо лютий лютує.

 

- Горобчику, горобчику,

Чом так дрібно скачеш ?

- Щоб лапки зігріти.

 

- Горобчику, горобчику,

Поклюй крихти хліба.

- Цінь-цвірінь, цвірінь...

 

- Горобчику, горобчику,

Чом ти розцвірінькався?

- Чекаю весни.

          Марія Людкевич

 

КРИХТА ХЛІБА

З лісосмуг, де свищуть сніговиці,

Де не стало корму і тепла,

Перебрались лагідні синиці

У садки до нашого села.

 

В завірюху, ожеледь, морози

Стукають синиці у вікно,

З горобцями ділять на дорозі

Крихту хліба мерзлу і зерно.

 

Пригощав пташок я з годівниці

І почав нарешті відчувать,

Що для когось крихта – це дрібниця,

А для пташки – жить чи замерзать.

            Анатолий Качан

 

ГОРОБ’ЯТА

«Ми бідненькі гороб’ятка,

Зимна взимку наша хатка.

Киньте нам хоч по кришині,

А поможете пташині!»

Ми спитали у синиці:

-Що тобі узимку сниться,

Хробачок, а чи суниця?

Нам синиця відказала:

-Киньте зерняток і сала.

Добрі діти це почули,

Зі стола кришки згорнули,

Вибігли на сніг із хати

Пташенят нагодувати.

       Я.Божемська

 


Додаток №5

 

ПЕРЕКИНУТА ШПАКІВНЯ

 

Плаче шпак уранці після зливи,

Де шумлять на греблі явори,

Що шпаківню вітер чорногривий

Перекинув денцем догори.

Борсаються бідні шпаченята,

Як його зарадити біді?

Кліпають із пітьми оченятами:

— Випадемо, татку, що тоді?

Ще якби їм день чи півторадні,

Ще якби їм днів хоча б із п'ять!

Бо вони ще ж зовсім безпорадні, —

Падаючи, ще не полетять.

Як же, хлопці, хатку ви прибили,

Що її порушили вітри?!

Плаче шпак уранці після зливи,

Де шумлять на греблі явори...

      Ліна Костенко

 


Шановні вчителі!

У рамках проведення Всеукраїнської природоохоронної акції «Годівничка»

учні 3-Б класу запрошують Вас

у вівторок 6 березня о 10:50 у 20 кабінет

на бінарний урок

з Природознавства та Літературного читання

на тему:

«ЗИМУЮЧІ ПТАХИ МОЄЇ МІСЦЕВОСТІ»

 

Класний керівник Макар М.З.

 

Результат пошуку зображень за запитом "біля годівнички синичка"


 

 

Снігурі

 

Снігурі не відлітають,

Свій рідний край не залишають.

А добрі люди помагають,

Крихти хліба їм кидають.

Годівнички їм будують

І горішків не шкодують.

 

 

Автор вірша Шиманська Вікторія

СЗШ №22 ім.В.Стефаника м.Львова

3-Б клас

класний керівник Макар Мирослава Зеновіївна

 

docx
Додано
1 лютого 2019
Переглядів
1631
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку