Парасковіївська спеціальна школа № 40
Донецької обласної ради
Миколаївська філія
Екологічне виховання
План-конспект
бінарного уроку
з географії й української літератури
у 6 класі
(для учнів з порушенням інтелектуального розвитку)
Розробила: вчитель української мови і літератури
Копица Н.Г.
2023р.
Тема: Рослини і тварини своєї місцевості, занесені до Червоної книги. Необхідність охорони рослинного і тваринного світу.
Тема бережливого ставлення до природи в оповіданні «Вогник»
(за Василем Кучером).
Мета: навчальна
Географія – ознайомити з окремими видами рослин і тварин, занесеними до Червоної книги Донецької області, актуалізувати та поглибити знання про природоохоронні заходи, сприяти розумінню значення Червоної книги для людини;
Читання – вдосконалення навички правильного, свідомого, виразного читання в оптимальному темпі, виробляти навички вибіркового читання, формування вмінь давати повні відповіді на запитання, знаходити в тексті речення, що підтверджують висловлену думку, висловлювати своє ставлення до прочитаного;
корекційно-розвивальна
збагачення уявлень учнів про різноманітність тваринного і рослинного світу, корекція образного сприймання, мислення, пам’яті під час читання, пригадування, порівняння, відтворення прослуханого і прочитаного, збагачення мовлення висловами і словами із нової теми, уточнення і стимуляція асоціативних зв’язків між змістом прочитаного і почутого та життєвим досвідом учнів, виявлення оцінного ставлення до нової інформації, формування вміння робити висновки;
виховна
виховання любові до природи рідного краю, бережливого ставлення до живої природи, стимулювання інтересу і бажання до заходів з відновлення рослинного і тваринного світу.
Обладнання: презентація РР, картки з назвами живої і неживої природи для роботи в парах, ілюстрації конюшини, два прислів’я із розрізних букв, дидактична гра «Ланцюжок харчування у полі», таблиця для заповнення на етапі закріплення.
Тип уроку: бінарний – географія й українське читання.
Далі позначення: ВГ – вчитель географії,
ВУМ – вчитель української мови
Хід уроку №1
І. Вступна частина.
1. Організаційний момент.
- Діти, сьогодні на уроці недарма зустрілися два вчителі – вчитель географії і вчитель української мови. Бо й урок у нас сьогодні незвичайний: він буде об’єднувати географію і читання. Адже на уроці географії ви вивчаєте природу України і на уроках читання ми теж читаємо про природу рідного краю.
ВГ: - Як називається розділ, який ми вивчаємо на уроках географії? («Рослинний і тваринний світ»)
ВУМ: - А як називається розділ з читання? («Будь природі другом, будь природі сином»)
2. Нервово-психологічний настрій. Мотивація.
ВГ: - А що значить бути природі сином?
(орієнтовні відповіді дітей, вчитель за необхідності має до них підвести:
любити природу, не ламати гілки, не ображати тварин, не розорювати пташині гнізда, саджати і поливати дерева, кущі, не смітити і не розпалювати вогнища на прогулянках у лісі і полі, підгодовувати пташок взимку, не вбивати звірів, не кидати сміття на вулиці, не давати іншим губити природні багатства тощо).
ВУМ: - Правильно. Про це ж говорить і українське прислів’я. Але ви маєте мені допомогти його відновити – у двох словах переплутались місцями букви.
Природа одному т и а м, другому — х а а м ч у.
(діти переставляють букви і виходять слова «мати» і «мачуха»)
ВГ: - Діти, щось я не дуже зрозуміла, а як це природа може бути мачухою? Чому із лагідної і доброї мами вона перетворюється на злу і жорстоку?
ВУМ: - Саме про це ми сьогодні і поговоримо і в кінці уроку дамо відповідь на це питання: коли природа стає мачухою?
ІІ. Основна частина.
Географія
ВГ: - Діти, що ми називаємо природою?
- Яку природу розрізняють? (жива і нежива)
Робота в парах (на кожній парті лежать картки із словами-назвам живої і неживої природи)
Завдання: Серед поданих слів на картках виберіть слова, які є назвами живої природи.
Місяць, повітря, заєць, вода, людина, кульбабка, горобець тощо.
Поясніть свій вибір.
- Чи може жива природа існувати без неживої? Чому?
2. Повідомлення теми уроку.
ВГ: - Сьогодні ми будемо говорити про рослини і тварин – частини живої природи. Чому їм загрожує небезпека зникнення і що людина може зробити для їх збереження (слайд №1 – тема уроку).
3. Виклад нового матеріалу з елементами бесіди.
ВГ: Тваринний і рослинний світ нашої країни дуже різноманітний. В нас є гори, ліси, степи, річки, озера (слайди №2,3,4,5,6)
Людина – частина живої природи. Її життя пов'язане з рослинами і тваринами.
Але людська діяльність часто приводить до руйнування природного середовища, зменшення численності тварин і рослин.
Роздивіться зображення і ви зможете дати відповідь на питання: Чому тваринам і рослинам загрожує небезпека зникнення?
Слайд №7 - накопичення сміття,
Слайд №8 - пожежа,
Слайд №9 - вирубування лісів,
Слайд №10 - браконьєрство,
Слайд № 11 - забруднення річок,
Слайд №12 - посуха боліт,
Слайд №13 - розорювання степів
(якщо діти не зможуть пояснити ситуацію, зображену на слайді, розповідає вчитель)
ВУМ: - Діти, як ви гадаєте, а як себе буде відчувати людина в такому середовищі, де брудна вода у річках, де не співають птахи, де зникають ліси, вимирають тварини тощо? (за необхідності навідними питаннями привести дітей до висновку: в такому природньому середовищі людина не виживе).
Правильно. Саме про це і сказано у прислів’ї, яке ви маєте розшифрувати:
Дйа змелі, – то овна й тбоі датсь
(Дай землі – то вона й тобі дасть)
Так, люди зрозуміли, що у природи треба не тільки брати, а й віддавати їй, допомагати відновлюватись, «виліковуватись», очищатись. Саме людина має подбати про те. Щоб не зникали тварини і рослини. Тому для початку людство склало список всіх рослин і тварин, які незабаром можуть зникнути і потребують нашої допомоги. Цей список внесли до спеціальної книги. Так і з’явилась Червона Книга.
ВГ: - Червона книга України була створена багато років тому (слайд № 14). Червоною вона називається тому, що червоний колір – це сигнал, який попереджає про небезпеку, що нависла над природою. Рослини і тварини, занесені до Червоної книги, охороняються законом, їх не можна знищувати. В книгу занесено 826 видів рослин і 542 види тварин.
Коли ви ходите на прогулянку з дорослими і опиняєтеся серед дикої природи, вас ваблять своєю красою кожна квітка, метелик, жучок. Та не поспішайте зривати квітку або ловити комаху! Можливо, саме її занесено до Червоної книги. Ви запитаєте: «Як же дізнатися – так це чи ні?» Це дуже просто – вам потрібно знати, які саме рослини й тварини вашої місцевості потрапили до Червоної книги.
Ознайомлення з тваринами і рослинами з Червоної книги України, які є на території Донецької області
(слайд № 15 – відео, що супроводжується коментарями вчителя)
4. Закріплення нового матеріалу
Робота в групах
Завдання:
І група записує по пам'яті рослини із Червоної Книги,
ІІ група записує назви тварин із Червоної Книги.
Представник кожної групи зачитує, інші слухають і доповнюють.
Читання
5. Підготовка до читання.
а) вступне слово вчителя
ВУМ: - Але охорони потребують не лише рослини й тварини, занесені до Червоної книги, а й добре відомі вам кульбаба, грицики, подорожник, конюшина, горобець, синиця, дятел, білка та багато інших.
Сьогодні ми прочитаємо оповідання про відому вам квітку конюшину. У нашій місцевості зустрічається конюшина лучна (діти роздивляються ілюстрації на партах). Вона є добрим кормом для свійських тварин – корів, кіз, кролів, а особливо для молодняка, бо в ній багато вітамінів.
А ось до Червоної Книги України занесено конюшину червонувату (діти роздивляються ілюстрації). ЇЇ людина має охороняти, бо чисельність її зменшується.
б) словникова робота
нишпорити – шукати, заглядаючи скрізь,
обличчя вогнем пашить – стало червоним,
горілиць – обличчям догори,
ґедзь – велика муха.
(діти читають з дошки слова вголос, вчитель пояснює їх значення)
в) попереднє питання (завдання) для активізації уваги під час читання
ВГ: - На попередніх уроках географії ми з вами вивчали різні форми поверхні Землі. Згадайте їх назви (рівнини, горби, низовини, височини, гори, яри). Коли ви будете читати оповідання, зверніть увагу на те, яка форма земної поверхні описується в цьому оповіданні.
6. Читання тексту різними способами.
а) зразкове читання вчителем, учні слідкують за текстом (2-3 абзаци);
б) читання учнями І групи (достатній рівень) – до слів «А я не скаржусь…»;
в) самостійне читання, індивідуальна робота
Завдання: самостійно прочитати, як діти гуляли в полі, до слів «Ось погляньте, що я знайшла!»
Індивідуальна робота із дітьми ІІІ групи (низький рівень);
г) перевірка уваги дітей під час читання
ВУМ: - Як звали дітей, про яких ми щойно прочитали?
- А цікаво вам дізнатись, що знайшла Галя у полі? Про це ми дізнаємось на наступному уроці.
ІІІ. Заключна частина.
Хід уроку №2
І. Вступна частина
1. Організаційний момент.
2. Нервово-психологічний настрій. Мотивація.
ВГ: - На першому уроці ми дізнались, що деяким рослинам і тваринам загрожує зникнення. І часто саме людина стає причиною такого становища природи. На цьому уроці ми дізнаємось, що люди, і ми в тому числі, можемо зробити, щоб допомогти природі відновитись.
ІІ. Основна частина.
а) фронтальне опитування
ВГ: - Для чого створено Червону книгу?
- Чому їй дали таку назву?
б) дидактична гра екологічного спрямування
ВГ: - Ви вже можете дати відповідь на питання, яка форма земної поверхні описується в цьому оповіданні (рівнина).
ВУМ: - Так, діти гуляли в полі. За якими описами ви це зрозуміли?
ВГ: - Ми зараз уявимо, що теж потрапили на поле і пограємо в гру.
Дидактична гра «Ланцюжок харчування в полі»
Гру слід проводити на великому столі чи зсунутих партах, щоб могли зібратися всі учні класу.
Мета гри: ознайомити дітей з харчовим ланцюжком в світі рослин і тварин.
Правила гри: перед дітьми розкладається сонечко, як перша ланка в ланцюжку харчування. Пропонується дітям зібрати на промінчик (кольоровий шнурок) ланцюжок з картинок, що зображують об'єкти живої природи, в тій послідовності, в якій відображено, хто ким харчується.
Приклади ланцюжків:
Сонце - рослини - гусінь - птах
Сонце - злакові трави - гризуни - змії
Сонце - злакові трави - миша - хижі птахи
Сонце - трава - коник – лугові птахи
Сонце - комахи і їх личинки - кріт - хижі птахи
Сонце - трави (конюшина) - джміль
Читання
2. Читання оповідання (продовження)
а) підготовка до читання
ВУМ: - Я гадаю, що вам цікаво, що ж знайшла Галя в полі. Тож, читаймо далі.
б) читання різними способами:
- читання сильного учня;
- читання «ланцюжком»;
в) бесіда за змістом, вибіркове читання:
ВУМ: - Так що ж знайшла Галя? (конюшину)
- Чому вона так зраділа? (бо вся конюшина в селі давно вимерзла)
- Зачитайте те місце, де Галя пояснює, чому так радіє знахідці.
- А чим цінний саме цей вид конюшини, що його знайшла Галя? (морозостійка)
- Але чим може бути корисний цей невеличкий клаптик конюшини, адже на корм худобі його не вистачить? (на насіння)
- Розкажіть по порядку, що зробили діти із знайденою конюшиною? (дочекалися, поки дозріють насіння, зібрали їх. Їх було ще мало, тому їх використали для того, щоб посіяти і зібрати вже багато насіння, якого вистачить на велику ділянку)
Географія
ВГ: - На прикладі цього оповідання, ви дізналися про те, що людина зробила для збереження цієї рослини.
Чи збережеться природа, залежить від усіх нас, від дбайливого ставлення кожного до навколишнього природного середовища, відповідальної поведінки в ньому.
В нашій державі навіть ухвалено Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища». У ньому зазначено обов'язки громадян України, тобто і ваші теж, в галузі охорони природи.
Але природу охороняють не тільки люди, а й закон. За екологічні правопорушення, завдання шкоди природі передбачено покарання, штрафи. Держава піклується про охорону природи. На місці вирубаних лісів висаджують нові. Створюються парки, різні природоохоронні території для збереження рослинності і тваринного світу в природному стані. Але про це ми вже дізнаємось на наступних уроках.
ВГ: - Розгляньте табличку. Зараз до неї ми впишемо, що громадяни зобов’язанні робити і що їм заборонено робити в справі охорони природи.
Завдання: Подані на аркушах вислови поділити на дві колонки. Діти виходять по черзі до дошки, читають вислів, з’ясовують до якої колонки відноситься, вішають на магнітну дошку, при потребі відповідають на додаткові запитання вчителя.
|
Обов'язки громадян |
Заборонено |
|
|
|
Варіанти висловів:
ІІІ. Заключна частина.
Гра «Так – ні»
ВГ: - Пам'ятайте: природа наш рідний дім, і за все, що вона нам дає, її треба шанувати, любити, охороняти.
Читання: читати оповідання, повні відповіді на запитання після тексту.
Географія: читати ст.132-135, відповідати на запитання.