Богдан Лепкий «Мишка (Казка для дітей: для малих і великих)». Істинні і фальшиві цінності.

Про матеріал
Розробка уроку позакласного читання у спеціальній загальноосвітній школі. Використані інтерактивні методи засвоєння учнями нового матеріалу. Мультимедійна презентація теж додається.
Перегляд файлу

ТЕМА.  Богдан Лепкий «Мишка (Казка для дітей: для малих і великих)».

               Істинні і фальшиві цінності.

МЕТА. Познайомити учнів із постаттю Б. Лепкого на прикладі  твору «Мишка (казка для дітей: малих і великих)»; допомогти  усвідомити його ідейно-художнє значення; розвивати активний словник школярів, уміння грамотно і вмотивовано довести власну думку, робити висновки. Сприяти вихованню кращих моральних якостей, розуміння істинної вартості  життєвих  цінностей.

ТИП УРОКУ: урок позакласного читання; робота над текстом художнього твору.

ОБЛАДНАННЯ: портрет письменника; мультимедійна презентація, дидактичні матеріали.

МЕТОДИ, ПРИЙОМИ І ФОРМИ РОБОТИ: словесні, наочні, практичні;  виразне читання, літературні диктанти,  «Займи позицію», складання СЕНКАНу, робота в парах, «Мікрофон» , словникова робота, бесіда за текстом.

                                                            ХІД УРОКУ

І. Загальнокорекційний етап.

1. Організаційна підготовка учнів до праці (привітання, перекличка).

2. Нервово-психологічна підготовка до уроку.

Кожен із нас по-своєму уявляє світ, у якому живе,  і все навколо – небо, дерева, тварин, комах. Цікаво, а якими бачимося ми, люди, тим же звірятам, наприклад, мишкам? Письменник Б. Лепкий пофантазував на цю тему, спробувавши побачити життя людей, їхні вчинки очима маленької мишки. Ми будемо працювати з текстом казки Б.Лепкого. Нехай наша Мишка подарує нам хвилини добра, гарного настрою та цікавості. Отже, починаймо.

ІІ. Основний етап.

  1. Перевірка домашнього завдання.
  2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
  3. Підготовча частина.

          

  •      Коротко про письменника

      Про Б.Лепкого  говорили:

  • «Це видатний поет, прозаїк, критик, видавець, перекладач, історик літератури, літературознавець, громадсько-культурний діяч, художник, публіцист. Доля щедро обдарувала його. І він не змарнував свого таланту. Залишив багату творчу спадщину».

                                                                                      Ф.Погребенник

  • Богдан Лепкий ще з дитинства полюбив казки.  Ставши письменником, він написав й сам їх чимало, особливо для власних дітей – доньок Софії-Євгенії, Наталії та сина Лева-Ростислава. Навіть свою біографію він назвав «Казка мойого життя».«Богдан Лепкий прагнув допомогти дитині пізнати, що таке добро, правда і справедливість».

Ф.Погребенник

  •      Пригадайте!
  • Який твір називається казкою?
  • Які особливості казки?
  • Для чого пишуться казки?
  • Чому їх розповідають  дітям?
  • Що називається літературною казкою?

 

 Б. Лепкий обрав форму казки тому, що такі твори мають повчальний характер. У них завжди зрозуміло, що добре, а що погане, торжествує правда і справедливість, а негідники зазнають справедливого покарання. Саме у казковому творі людина може побачити себе ніби збоку, чужими очима. Письменник мав на увазі не малих і великих дітей, а дітей і дорослих. І ті, й інші повинні вчитися жити по-людськи, розділяти справжні і несправжні цінності. Цей твір — пересторога людям: вчіться мирно вирішувати проблеми.

 

   - Про який час  ідеться у казці Б.Лепкого?

 

  •      «Історична правда». Перша світова війна (1914 - 1918 рр.)

 Події у творі розгортаються під час Першої світової війни. Росія, у

складі якої тоді була Україна, вела війну з Німеччиною.

          Для простого народу ця війна була справжньою трагедією: на полях битв гинули люди, а в містах і селах люди не мали роботи, голодували, узимку мерзли. Всюди руїни, злидні, всюди людське горе.

         Ця війна застала родину Лепких у Яремчі. Лепкі разом з іншими біженцями переїхали у Карпати в надії, що війна у гори не дійде. Готель, де жила сім’я, злетів у повітря.

         Письменник бачив спустошені села, голодних людей під час війни, тому й розповідає про це у своєму творі. Він хоче, щоб люди вирощували хліб, а не засівали землю снарядами і злобою.

 

  1. Формуюча частина.
  •      Гра «Хто швидше?»

Допоможіть Мишці зібрати її речі та розшифруйте питання, на яке ми дамо відповідь в кінці уроку.

 

  ХІ            ЖИ            БА              НІ                 Ж

   1               10              2                 7                   3

  ПА         ПІР         ШИЙ        ВАЖ        ВІД         ТТЯ?

   4           5                8               6               9            11

Відповідь:  «Хіба ж папір важніший від життя?»

 

 Вашим  завданням до сьогоднішнього уроку було прочитати казку Богдана Лепкого «Мишка». Перевіримо, як ви зрозуміли  її зміст.

 

  •      Вузлик напам’ять  (пояснення незрозумілих слів).

Кінчасті вушка – з гострими кінчиками.

Стайня – приміщення, де тримають коней; конюшня.

Ремигати – повторно пережовувати проковтнуту їжу.

Терлиця – пристрій для витріпування льону.

Хора – хвора.

Когут — півень.

Мешкання — житло.

Жалувала – шкодувала.

Миршаві – худі, нещасні.

Волокли – тягнули.

 

  •      Хвилинка-самодиктант

Записати усіх героїв твору.

 

  •      Цитатний диктант  «Упізнай героя»

Вказати, кому з героїв належать слова.

  • «Все з тими дітьми, та й з тими дітьми. Такі вам неслухняні…» (Мишка)
  • «Не говори, бо нам млісно стає. Ми вже й забули, як сало виглядає». (Сестри з міста)
  • «Що, гарно пахнуть?» (Господар)
  • «У мене хора дитина, як мені без молока вертати?» (Жінка-жебрачка)
  • «Мої корови стільки молока дають, що кіт наплакав». (Господиня)
  • «Добре, що діти сплять, а то ще б навчилися брехати». (Мишка)
  • «Погризли, погризли, погризли!» (Господар)
  • «Краще там, ніж у такій хаті». (Мишка)

 

  •      Хронологічний диктант  «Що за чим?»

Розмістити події твору у хронологічному порядку.

  • Зустріч з сестрами з міста.
  • Життя мишки у багатого господаря.
  • Мишка йде геть.
  • «І гризла, і гризла, і гризла».
  • Жебрачка просить молока.

 

Перевір себе!

1. Життя мишки у багатого господаря.
2. Зустріч з сестрами з міста.
3. Жебрачка просить молока.
4. «І гризла, і гризла, і гризла».

5. Мишка йде геть.

 

  •      Графічний диктант «Лови помилку!»

        Вказати речення, що не відповідають змісту. Виправити помилки.

1. Мишка  з дітками жила у безпечному місці. +

2. Господарі мишки голодували.-

3. Мишка боялася людей.+

4. Мишка  бігала на поле до подружок у місто.+

4. Сестри з міста розказували про важке життя.+

5. Господиня дала молока жінці-жебрачці.-

6. Господар ховав гроші у ящик під ліжко.+

7. Мишка гордилася своїми господарями.-

8. Господар тішився, що йде війна.+

9. Мишка за одну ніч погризла ящик з папірцями.+

 

  •      Пригадай деталі!

Кришинки хліба, візок, сорочка, пахуче мило, візок, черевики на деревляних підошвах, кіт, круторогий віл.

 

  •      Вправа на вдосконалення техніки читання.

Знайди і дочитай …

- … як виглядала  мишка;

- … як як вона вибігала на подвір’я;

- … як виглядали міські мишки;

- … про що розмовляла мишка зі своїми міськими подругами;

- … що мишка розповідала про свого господаря;

- … з яким проханням звернулася бідна жінка до багатіїв;

- … яку відповідь дала господиня жебрачці;

- … як ставився господар до війни;

- … що мишка зробила з грішми;

- … чому мишка покинула хату господарів.

 

  1. Фізкультхвилинка
  •      Складання СЕНКАНів:  «Мишка», «Господар», «Господиня».  (Робота в парах)

(Сенкан — це неримований  вірш, що складається з п’яти рядків)

1-й рядок – іменник.

2-й рядок – два прикметники (яка?)

3-й рядок – три дієслова (що робить?)

4-й рядок – речення із 3-5  слів.

5-й рядок – іменник-синонім до першого рядка.

Наприклад:

Мишка.

Турботлива, смілива

Доглядає, співчуває, гризе.

Хоче виховати дітей гідними.

Мати.

 

  •      Розподільний диктант.

Заповнити таблицю, скориставшись словами із довідки.

МИШКА

СВІЙ СВІТ

ЧУЖИЙ СВІТ

 

Довідка:  діти,  господиня, нірка, господар, гроші, війна, подвір’я, поле, жадібність, співчуття, доброта, совість, сестри з міста, злагода в сім’ї, любов до дітей.

  •      «Займи позицію». (Доведи або спростуй думку).

«За своєю вдачею господар добрий (злий), бо …»

«За своєю вдачею господиня  добра (зла), бо …»

«За своєю вдачею мишка  добра (зла), бо …»

 

ІІІ. Заключний етап.

  1. Підведення підсумків та оцінювання.
  •          На початку уроку Мишка задала нам питання: «Хіба ж папір важніший за життя?»

(Відповіді учнів).

  •      «Скриня скарбів»
  •          Покладіть у скриню ті цінності, які, на вашу думку, є  справжніми:

мир, гроші, діти, дружба, багатство, співчуття, милосердя, справедливість, прагнення допомогти, любов, статки, жадібність.

 

(Учні вибирають та наповнюють символічну «скриню скарбів»).

 

  •          Пам’ятаймо, що існують найсвятіші людські почуття: щирість, прощення, любов, милосердя. Їх не купиш у магазині, ні в кого не позичиш, їх просто можна набути, навчити себе бути людяним, намагатися не витрачати себе на скороминущі дрібниці.

 

  •          Чого ж навчає нас казка?
  •      Метод „Мікрофон”

Наприклад:

  •          Допомагати в біді.
  •          Ділитися тим, що маєш.
  •          Бути чесним.
  •          Не наживатись на горі інших.
  •          Бути милосердними.
  1. Пояснення домашнього завдання.
  •      Переказати текст казки.
  1. Релаксація.  Перегляд відео. Пісня Н.Май «Даруй добро».
  2. Приведення в порядок робочих місць.
  3. Створення установки на відпочинок.

 

ЛІТЕРАТУРА

 

     1.Погребенник Ф. П. Лепкий Богдан Сильвестрович // Українська літературна   

        енциклопедія: У 5 т. — К.: Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана,   

        1995.  Т. 3. — С. 161-163.

Інтернет – ресурси

    1. Режим доступу:  https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=5877

    2. Режим доступу:  https://naurok.com.ua

  1.  Режим доступу:  https://vseosvita.ua

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
9 травня
Переглядів
45
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку