3 курс
Тема. Числівник. Складні випадки узгодження й відмінювання числівника.
Мета.
Навчальна: Систематизувати знання учнів про числівник як частину мови. Розглянути складні випадки узгодження числівників з іменниками. Відпрацювати навички відмінювання числівників. Формувати вміння правильно використовувати числівники в мовленні.
Розвиваюча: розвивати логічне мислення, мовну інтуїцію та орфографічну грамотність.
Вихована: виховання відповідальності та розуміння того, що правильне використання мови є важливим для успішного спілкування
Обладнання: підручник О. Авраменко Українська мова 11, інтерактивна дошка
Тип уроку: закріплення і поглиблення знань, умінь і навичок
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
1.Привітання з учнями.
2. Цікаві факти з історії числівників
Числівник – чи не найменша за кількістю слів частина мови, яка нараховує їх усього кілька десятків.
Центільйон — це число, яке виглядає як 1 з 600 нулями. Це число було записано ще в 1852 році. Якщо порахувати суму всіх чисел, розташованих на рулетці в казино, вийде число— 666.
Число 8 вважається числом досконалості. Воно асоціюється з нескінченністю. Воно вважається щасливим числом у японській і китайській культурі. Піфагорійці вірили, що число 8 є символом любові і дружби.
Число 7 вважається самим щасливим числом. Існує 7 днів у тижні, 7 смертних гріхів і сім чеснот, 7 континентів, 7 кольорів веселки, 7 музичних нот, 7 днів Творіння і багато іншого. У Європі є повір’я, згідно з якого, сьомий син 7-го сина володіє магічною силою. Також число 7 найчастіше є улюбленим числом людей у всьому світі. Сума цифр на протилежних сторонах ігрових кісток завжди дорівнює числу 7.
Цікаві факти про цифру 4 У таких країнах, як Китай, Японія і Корея число «4» вважається нещасливим. Тому поверхи з номерами, які закінчуються на «4» відсутні.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок
ІІІ. Повідомленні теми, мети та завдань уроку. Мотивація пізнавальної діяльності
Теоретична частина
Щоб встигати у справах, визначати правильне дозування ліків, розрахуватися в магазині, розрахувати затрати на будівництво та калорії, дізнатися кількість вподобайок та інше, нам потрібен числівник.
Числівник - це самостійна частина мови, що означає кількість або порядок предметів при лічбі й відповідає на питання скільки? (кількісні), котрий? (порядкові)
Наприклад:
Він заквітчав своїми шинками село з чотирьох боків і пустив горілку по дешевшій ціні, ніж в громадському шинку. (Нечуй-Левицький “Кайдашева сім’я)
Нещодавно ми відзначали п’ятисотий ювілей від дня народження визначного філософа.
Їй дуже хочеться модний жакет, який коштує сто п’ятнадцять доларів, і Клайду важко встояти перед її бажанням. (Теодор Драйзер)
Запорозькому дубові, що стоїть у Верхній Хортиці понад вісім століть.
Запам’ятайте!
Числівник один (одна, одно, одне, одні) узгоджується з іменником у роді, числі й відмінку: одна тарілка, одного дуба, одні ворота.
Наприклад: Я купила одне яблуко
Числівники два, три, чотири узгоджуються з іменниками у формі називного відмінка множини: два співці, три автівки, чотири студенти, три з половиною літри.
Наприклад: У вазі стояли три квітки.
Ці ж числівники вимагають від іменників, що позначають парні предмети, форми родового відмінка однини: два ока, чотири плеча.
Наприклад: Охоронець слідкував за нами в два ока.
Іменники ІV відміни, а також із суфіксом -ин-, що зникає у формах множини, набувають форми родового відмінка однини: два племені, три курчати; два освітянина, три заробітчанина, чотири киянина, АЛЕ два грузини, три осетини, чотири родини (суфікс -ин- не зникає в множині).
Наприклад: Група зібралася цікава: серед нас було чотири киянина.
Числівники від п’яти й більше узгоджуються з іменниками у формі родового відмінка множини: п’ять троянд, двадцять курсантів, дев'яносто з половиною метрів.
Наприклад: До найближчої зупинки було дев’яносто з половиною метрів.
Після складених числівників іменники узгоджуються з останнім компонентом: сто шість бананів, одна тисяча сімсот чотири роки, п'ятдесят сім пожежників.
Наприклад: У змаганнях взяли участь п’ятдесят сім пожежників.
З дробовими числівниками іменники узгоджуються у формі родового відмінка однини: дві треті місяці, вісім цілих і шість десятих відрізка, півтора тижня, півтори кавуна.
Наприклад: До наступної поїздки залишалося півтора тижня.
300 військових, 32 тони, 28 літрів, 285 зірок, 55 міліграми, 67 кілометрів, 383 дні, 52 рослини, 60 підручників, 445 сторінок.
Чотири юнак, дві гусь, п’ять селяни, шість очі, сто тридцять три курчата, шість коней.
Грицько приніс четверо відер води.
Я прочитала семеро книжок.
На початку двадцяте століття з’явився український переклад Біблії.
Треба спати, вже п’ять години.
Метро зачиняється в одинадцять годин.
Спортсмени пробігли дві десятих кілометрів.
Три брата прийшли на зупинку.
IV.Підсумок уроку
Рефлексія
- Яку роль виконують числівники в мовленні?
- Яка мета узгодження числівника з іменником?
V. Домашнє завдання
1. Повторіть теоретичний матеріал: підручник «Українська мова 11» О. Авраменко, с. 34-35
2. Запишіть рецепт приготування (блюдо на вибір), узгодивши числівник (пропорції) з іменником (продукти).