Конспект інтегрованого уроку
«Пілоти міжнародних авіаліній»
Тема з української мови
Вимова найуживаніших числівників
Тема з літературного читання
Мандрівка з чарівним атласом (за Н. Гербіш)
Тема з математики
Письмове додавання і віднімання іменованих чисел
Тема з ЯДС
Земля – спільний дім для всіх людей
Мета: ознайомити з поняттям «часовий пояс» [3ГІО7.1], розширити поняття «час у державі», розвивати усвідомлення своєї приналежності до українського суспільства, розвивати інтерес до роботи пілотів [3ГІО3.1, 3.2], розвивати навичку усного і письмового чисел [3МАО4.3], перевіряти правильність обчислень [3МАО3.4, 3.3], користуватися співвідношенням між одиницями часу (доба, тиждень, година, хвилина, секунда) [3МАО1.1, 4.7], розвивати вміння виконувати дії з іменованими числами [3МАО4.3], читати і записувати математичні вирази [3МАО2.1, 4.8], розв'язувати задачі на визначення часу [3МАО2.3, 3.1], розвивати навичку свідомого читання [3МОВ2.1], правильно вимовляти і наголошувати числівники [3МОВ4.1], читати числові вирази [3МОВ4.1], виховувати цікавість до професії пілота, бажання вивчати історію і сьогодення світу, бути працьовитим
Тип уроку: інтегрований
Обладнання: відключення до Інтернет, ноутбуки, інтерактивна дошка, карта «Часові пояси Землі», друковані додаткові завдання, пам'ятка «Називай час правильно!», вправи з сайту Wordwall
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Ми – спокійні і легкі, як хмаринки…
Вправа «Яка ти хмарка?»
- Розмалюйте хмарку, яка відповідає вашому настрою:
синій – спокійний, рожевий – бадьорий, жовтий – хочу дізнатися щось нове, блакитний – мрійливий.
- Будьте уважні і активні на уроці.
Девіз уроку: Слухай уважно,
Міркуй точно,
Відповідай чітко,
Записуй каліграфічно і швидко.
ІІ. Виклик. Оголошення теми, мотивація
- Сьогодні я вас запрошую у незвичайне місце, в яке злітаються стальні птахи, здатні переносити людей та вантажі. В аеропорт. Хто там працює?.
- Уявіть себе пілотами. Що обов'язково має вміти будь-який пілот? Пілот має: вивчати майбутній маршрут та особливості повітряної траси; налаштовувати та перевіряти зв'язок із аеропортами, дотримувати розкладу руху.
- Який прилад йому допомагає дотримуватися розкладу руху літаків?
- Обчисліть усно приклади, користуючись алфавітом розшифруйте слово і дізнайтесь назву цього приладу:
|
337-333 |
189-170 |
666-660 |
237-226 |
318-300 |
629-611 |
545-534 |
420-405 |
|
Г |
о |
д |
и |
н |
н |
и |
к |
- Для чого винайшли годинник?
Це - пристрій для вимірювання часу.
Вправа «Асоціативний кущ»
- Які ви знаєте годинники?
Вправа «Я хочу дізнатися про …»
ІІІ. Основна частина. Розвиток знань та вмінь
А) Повторення одиниці вимірювання часу
- Якими одиницями вимірювання часу ми користуємось?
- Пригадайте визначення одиниць вимірювання часу з інтерактивною вправою «Одиниці часу»
60 с=1хв 60 хв=1год 24 год=1 доба 7 діб=1 тиждень 28-31 доба =1 місяць
365 діб 6 год =1 рік 366діб=високосний рік 100років=1 століття
- Пілоти літають в різні куточки світу.
- Чи скрізь на планеті Земля годинник показує однаковий час?
Б) Розвиток навички читання
- Де ж заховався нульовий часовий пояс?
Підкажу: нульовий меридіан там, де зустрічаються Західна і Східна півкулі.
- Відкрийте «Літературне читання» на с. 129 і знайдіть відповідь на це питання.
В) Обговорення отриманої інформації
- Дійсно, нульовий годинний пояс, він же 24-ий, проходить у передмісті Лондона – місті Гринвічі, в якому почала працювати Королівська обсерваторія ще у 1676 році. Лінія вказує на нульовий меридіан, від неї і рахують годинні пояси. Щоб не плутатись у часі, на Вашингтонській міжнародній меридіанній конференції відбулося правове закріплення Всесвітнього часу й поділ планети на 24 часові пояси по 15˚довготи.
Кожен номер часового поясу показує різницю між нульовим годинним поясом і координатами держави чи міста.
Висновок: відлік часових поясів ведеться у східному напрямі від Гринвіцького (нульового) меридіана. Часові пояси враховують рух Сонця, Землі, межі держав і біоритми людини. Всім зручно!
В) Практична робота з визначення часу у країнах світу- 3 завдання виконуються «ланцюжком», решта - самостійно
- Ми – пілоти. Попрацюємо з інтерактивною часовою картою світу
https://dayspedia.com/time-zone-map/?lang=uk
- Летимо на захід віднімаємо годинні пояси, а на схід -додаємо.
Завдання 1.
- Ташкент у V часовому поясі, Україна у ІІ.
Ташкент на схід від України, то додаємо 3 години.
- Котра година буде у Ташкенті, якщо у Києві 16:00
16:00+3:00=19:00
Завдання 2.
- Котра година буде у Токіо, якщо в Києві 14:25?
Токіо (Японія) на схід + 6 поясів, то додамо 6 годин
14:25+6:00=20:25
Завдання 3.
- Між Францією (І часовий пояс) та Україною( ІІ часовий пояс) одна година різниці. Франція західніше України, тому час на 1 годину менше.
- Порахуйте, котра година у Парижі, якщо у нас на годиннику 11:00?
Дійсно, у Парижі 11:00 -1:00=10:00
Завдання 4.
- Якщо у Києві ( ІІ часовий пояс)12:00, то у Нью-Йорку - ще тільки 5:00.
- Порахуйте, яка різниця між показниками годинників в Україні та США?
12:00-5:00=7год
У Нью-Йорку - 8:50 ,то у Києві -?
8:50+7:00=15:50
Завдання 5.
- У Грузії(Тбілісі) – ІV часовий пояс – 14:15
- Порахуйте, яка різниця між показниками годинників в Україні та Грузією?
4 пояс-2 пояс = 2 год різниці
14:00-12:00=2:00
В) Самостійне читання довідки
Цікавинка
- Мешканці острова Кіритіматі першими на Землі зустрічають Новий рік.
Але 180˚- довгота зміна дат, тому лечу на захід забираю добу, а на схід – додаємо добу.
За міжнародною домовленістю, лінія зміни дат майже збігається з меридіаном 180°. Вона проходить переважно акваторією Тихого океану. По обидва боки від неї поясний час однаковий, а дати різні. Якщо перетинати цю умовну лінію, рухаючись із східної півкулі в західну, треба відняти 1 добу від дати, тобто один день повториться двічі.
У разі перетину лінії зміни дат у зворотному напрямі - втрачається 1 доба. Отже, саме від лінії зміни дат 180 ˚ довготі у напрямі зі сходу на захід починає свій відлік нова доба.
Г) Парна робота з інтерактивною вправою «Котра година?»
https://wordwall.net/ru/resource/84618887
Д) Фізхвилинка «Веселі годинники»
ІV. Розширення знань, формування вмінь
А) Гра «Знайди свій годинник» - робота з моделлю годинника
І група
– Озвучте київський час і покажіть на годиннику
13:50 17:30 10:45 22:00 9:15 9:05
ІІ група
- Хлопці знайдіть годинники, що показують відповідний час у Нью-Йорку(-7)
ІІІ група
- Дівчата знайдіть годинники, що показують, який час на годинниках Парижу(-1)
Б) Розвиток вміння розв'язувати сюжетну задачу
- Самостійно виберіть задачу і розв'яжіть її
Задача 1
- Обчисліть, будь ласка, о котрій годині ви прилітаєте у Нью-Йорк, якщо вилетіли з Києва о 4:00. Тривалість польоту з пересадкою в Амстердамі 12 годин 35 хвилин?
1) 12:35+4:00=16:35 з пересадкою в Амстердамі
2) 16:35-7:00=9:35 поправка на часовий пояс
Задача 2
- Обчисліть, будь ласка, о котрій годині ви прилітаєте у Тбілісі( ІV часовий пояс), якщо з Києва( ІІ часовий пояс) вилетіли о 12:15.
Тривалість перельоту становить 2 год. 45 хв.
1)12:15+2:45=15:00- за Києвським часом
2) 15:00+2:00=17:00- за часом в Грузії
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Вправа «Займи позицію»
І позиція - Час на планеті Земля повинен бути скрізь однаковий.
ІІ позиція – Часові пояси потрібні, бо дозволяють враховувати рух Сонця і біоритми людей.
Вправа «Закінчи речення»
- Чому вам сподобалось бути пілотами?