Матеріал уроку стане в пригоді тим, хто обрав для вивчення повість Клауса Гагерупа "Маркус і Діана". Це другий урок по вивченню твору. Тема першого уроку "Життєві проблеми й внутрішні комплекси тринадцятирічного Маркуса. Творча фантазія хлопчика як спосіб подолання самотності і невпевненості у собі", який також розміщений на платформі "На урок".
Клаус Гаґеруп. «Маркус і Діана. Світло Сіріуса”. Тема дружби, першого кохання, взаємодопомоги, пошуку взаєморозуміння підлітків з ровесниками і дорослими, набуття життєвого досвіду і мудрості.
Мета: продовжити знайомити учнів з твором Клауса Гагерупа “Маркус і Діана. Світло Сіріуса”, продовжити формувати уміння учнів аналізувати і інтерпретувати художній текст, з'ясувати, які риси характеру Маркуса Сіменсона увиразнено в прочитаних розділах повісті, визначити основні проблеми твору; уміння порівнювати літературних героїв (Маркус Сімонсен-Грегуар Дюбоск), розвивати навички виразного читання,
Обладнання: Онлайн-платформа ”Емма” до підручника «Зарубіжна література. 6 клас» авторського колективу під керівництвом Ольги Ніколенко; портрет Клауса Гагерупа,
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Вправа “Лови помилку”
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
Американського психолог Абрахам Маслоу вважає, що щастя полягає в задоволенні потреб. Які ж це потреби ?
Це – фізіологічні потреби – голод, спрага, сон; потреби безпеки; потреби спілкування і любові; потреби в повазі; потреба самореалізації.
Отже, щаслива людина – це людина, яка задовольняє всі свої потреби.
Чи був щасливий Маркус Сіменсон - головний герой повісті Клауса Гагерупа “Маркус і Діана”? Чи всі його потреби були задовільнені ? Що підліток робив, щоб подолати усі свої внутрішні комплекси ? Як він мінявся протягом твору ? І хто йому допоміг стати більш рішучим і впевненим у собі ? Відповіді на ці питання ми спробуємо знайти на сьогоднішньому уроці.
ІV. Робота над темою уроку
Аналітична робота над змістом 6 розділу
З цього розділу ми дізналися, що Маркус був закоханий у кінозірку Діану Монтерсен, яку він бачив у серіалі “Гроші та влада”. В уявному світі хлопчика героєм цього серіалу є він сам, а Діана мала вийти за нього заміж. Хлопчику подобалося перебувати у світі, “де панували гроші та влада” і у цьому світі “він був не найменшим і вічно наляканим хлопцем, а відомим мільйонером і альпіністом Маркусом Сімонсеном на прізвисько Горностай”.
Маркус написав кінозірці листа і отримав від неї відповідь.
Читання листа від Діани (стор.56)
https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/wp-content/uploads/2022/12/hrestomatya_6.pdf
Аналітична робота над змістом 7 розділу
Читання листа Діані (стор.57)
https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/wp-content/uploads/2022/12/hrestomatya_6.pdf
З листа ми дізнаємося, що Діана приїжджає до Норвегії і хлопчик мріє з нею зустрітися. Оскільки Маркус видає себе за сина мільйонера, то йому потрібно навчитися поводити себе, як мільйонер: визубрити правила гри в теніс і гольф, ознайомитися з курсом валют, носити костюм і краватку, навчитися гарних манер, а головне - поводитися невимушено)
Аналітична робота над змістом 11 розділу
Читання уривку повісті про внутрішній стан Маркуса напередодні приїзду Діани Мортенсен, стор.58 , від слів “Йому доведеться пережити найганебніше…”
https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/wp-content/uploads/2022/12/hrestomatya_6.pdf
Аналітична робота над змістом 13 розділу.
Читання відповідного уривку повісті від слів “Маркус відчув, як у нього запашіли щоки…”
https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/wp-content/uploads/2022/12/hrestomatya_6.pdf
Колективне створення анкети головного героя
Ім'я та прізвище: Маркус Сіменсен
Вік: 13 років
Місце проживання: Норвегія
Чим займається: учень 6-Б класу
Портрет: “Маркус був найменший і найхудіший хлопець…..Він мав чуба піщаного кольору й носив окуляри з товстими скельцями в рудій оправі. В них він скидався на дідка, дарма що йому виповнилося лише тринадцять. Втім, не самі окуляри робили його старшим на вигляд”
Характер персонажа: проживав тільки з батьком, сором'язливий, нерішучий, лякливий, мав тільки одного друга, зазнавав переслідувань з боку однокласників, розумний, з багатою уявою і внутрішнім світом, закоханий у кінозірку, кохання змінює головного героя: він стає рішучий і сміливий, схожий на справжнього лицаря.
Моє сприйняття героя, над чим змусив замислитись: герой подобається своїм багатим внутрішнім світом, лицарським ставленням до жінки. Змусив замислитись, як залишитися собою, як не втратити своє «я», як знайти власну життєву дорогу, як побудувати стосунки із собою і зі світом.
Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”
- Що поєднує твори 35 кіло надії і “Маркус і Діана” ? (твори про хлопчиків одного віку, про підліткові проблеми. В обох не складалися стосунки з однолітками. Але обидва твори оптимістичні: хлопчики обов'язково знайдуть свою власну життєву дорогу)
V. Рефлексивно-оцінювальний етап
Згадаймо запитання, які ми поставили на початку уроку, і дамо на них відповіді:
Розгадування кросворду
https://learningapps.org/display?v=p58gjogka24
Оцінювання діяльності учнів на уроці
VI. Домашнє завдання
З допомогою інтернету подивіться кінофільм «Маркус і Діана» (режисер Свейн Шарффенберг, Норвегія, 1996 р.). Поділіться враженнями.