Конспект уроку з української мови
6 клас
Тема: Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак іменників; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати вміння застосовувати знання в нестандартних умовах; виховувати любов до рідної мови, Батьківщини.
Тип уроку: урок повторення з елементами поглиблення.
Форма проведення: урок – фантазія.
Інтерактивні методи: робота в групах, вправа “Очікування”, метод “Навчаючи вчуся”.
Обладнання: глобус, картки, “карти”.
Хід уроку
I. Вступне слово вчителя
Шановні друзі, а чи хотіли б ви уявити себе на 45 хвилин відкривачами та знайти у невідомому просторі нові континенти? Якщо так, то я запрошую вас у незвичайну подорож. Для того, щоб вона пройшла цікаво, клас поділено на 3 команди (Дітям пропонується обрати назву команди та секретаря).
II. Оголошення теми уроку
У ч и т е л ь. Діти, ще в молодших класах ви вивчали частини мови. Сьогодні на уроці ми спробуємо не просто відновити ваші знання про них, а й уявити їх як своєрідні країни зі своїми містами, законами та правилами.
III. Актуалізація опорних знань
1. Завдання для розминки (3 бали)
На кожному столі лежить аркуш з намальованим білим глобусом. Кожна команда отримує конверт із картками, на яких зазначено назву частини мови.
Завдання: розташуйте “країни” “Іменник”, “Прикметник”, “Дієслово”, “Займенник”, “Прислівник”, “Прийменник”, “Сполучник”, “Частка”, “Вигук” на глобусі і поясніть, чому саме так ви зробили.
(Діти мають створити три континенти “Самостійні частини мови”, “Службові частини мови”, “Вигук”)
У ч и т е л ь. Отже, ви – відкривачі континентів. Але справжні мисливці пригод не зупиняються на досягнутому. Тому ми вирушаємо далі. І попереду у нас країна “Іменник”.
Зараз ми звернемося до туристичного агентства під назвою “Морфологія”, яке запропонує нам маршрут подорожі цією країною.
2. Завдання
- Дайте визначення: що таке “Морфологія”? (2б)
“Туристичний агент”
На кожному столі лежить карта країни “Іменник”. Маршрут подорожі буде пролягати через такі міста: “Рід іменників”, “Число іменників”, “Відмінки іменників”, “Власні й загальні назви”, “Назви істот і неістот”.
Іменник
Відмінки іменників
Число іменників Власні й загальні назви
Рід іменників Назви істот і неістот
Проблемне питання: Чого ви очікуєте від цієї подорожі?
На аркуші паперу напишіть очікувані результати від подорожі.
У ч и т е л ь. Туристичне агентство пропонує послуги екскурсоводів у кожному місті.
Запрошуємо до міста “Рід іменників”.
Методичний коментар. За кожним столом сидять учні, які мали упереджене завдання. Вони одягають бейджики “Екскурсовод” і працюють за методом “Навчаючи вчуся”, у своїй роботі використовують “карту міста”.
Екскурсовод міста “Рід іменників”.
Іменникам властива категорія роду. Щоб дізнатися, на якій вулиці живе іменник, треба додати до них займенники: він, мій; вона, моя; воно, моє.
Наприклад: кіт – він, мій; стрічка – вона, моя; село – воно, моє.
3. Завдання
Заповніть таблицю. Запишіть кожне з слів у відповідну колонку (визначте рід поданих слів)
|
ч.р. |
ж.р. |
с.р. |
|
|
|
|
I команда
Собака, запис, Сибір, ярмарок, вуаль, ім’я, зозуля, слово.
II команда
Степ, біль, доповідь, око, мазь, мозоль, вермішель, добро.
III команда
Подорож, тигр, корова, ворон, акварель, рояль, життя, обличчя.
4. Завдання
Ребуси
Розгадавши ребуси, визначте рід іменників (усно)
I команда II команда III команда
40 а ві 3 ло пі 2 л 7’я пер 6 за 3 мка
100 рож 100 янка 100 рона 100 ляр пі 100 лет мі 100
“Туристичний агент”
Ви добре вмієте визначати рід іменників, а тому вирушаємо до міста “Число іменників”.
Екскурсовод міста “Число іменників”
Екскурсовод розкладає у дві сторони предмети:
олівець – олівці
ручка – ручки
зошит – зошити
Проблемне питання.
- Зробіть висновок, яка різниця між цими предметами (1б)
(Діти формулюють правило)
5. Завдання
Відгадайте загадки (1 бал за кожну правильну відгадку).
- Що ви знаєте про ці іменники?
1. По сінях то так, то сяк, а в хату ніяк. (Двері)
2. Книжки читаю, а грамоти не знаю. (Окуляри)
3. Дві дощечки – дві сестри несуть мене із гори. (Лижі)
6. Завдання
Подані іменники поставте в множині.
I команда
Дерево –
Будинок –
Школяр –
Людина –
Віск -
II команда
Ромашка –
Річка –
Вечір –
Хата –
Цемент-
III команда
Машина –
Голова –
Село –
Пташка –
Гіпс –
“Туристичний агент”
Пропоную вирушити далі й відвідати місто “Відмінки іменників”.
Екскурсовод міста “Відмінки іменників”
Але перш ніж потрапити до нього, треба сказати пароль – питання всіх відмінків (1б)
7. “Путанка”
На картках написані відмінки і питання до них, які написала пані. Помилка для подорожуючих як підказку. Чи можемо ми нею скористатися?
Завдання. Перевірити і виправити послідовність відмінків і питання до них (5 балів)
Називний Називний
кого? чого? хто? що?
Давальний Родовий
хто? що? кому? чому?
Родовий Давальний
кому? чому? кого? чого?
Орудний Місцевий
ким? чим? ким? чим?
Знахідний Орудний
на кому? на чому? кого? що?
Місцевий Клична форма
ким? чим? Знахідний
Клична форма на кому? на чому?
У ч и т е л ь.
Усно провідміняйте іменники
I. команда козак
II. команда річка
III. команда Дніпро
“Туристичний агент”
Завдання перевірили. Отже, вирушаємо до міста “Власні і загальні назви”
Екскурсовод міста “Власних і загальних назв”.
- Як ви думаєте, навіщо собаку називають двічі: один раз собакою, а другий – Шариком чи Рексом? Якщо хочеш назвати будь-якого собаку, щоб відрізнити його від інших тварин, наприклад, від кішки, використовуєш загальний іменник собака. Якщо тобі треба назвати тільки одного собаку, щоб виділити її від інших, береш ім’я власне Шарик чи Рекс.
Раніше в нашому місті був лад, бо всі знали, що з великої букви пишуться імена, по батькові, прізвища, географічні назви, клички тварин, назви країн, книжок. Та Помилка з Гумкою витерли великі букви і змінили їх на маленькі.
8. Дослідження – пошук
Виправте помилки і запишіть слова правильно.
I. газета, добро, україна, біль, карпати, дерево, будинок, тарас шевченко, газета, “урядовий кур’єр”, пароплав, київ, дніпро.
II. поезія “сон”, учениця, президент україни, собака дружок, богдан хмельницький, село, вулиця, журнал “дніпро”, місто, сузір’я велика медведиця, оповідання, картина.
III. леся українка, папуга кеша, море, дівчина, різдво, журнал “малятко”, річка либідь, оповідання “морозенко”, пароплав, черкаська область, байка, опера.
“Туристичний агент”
Кожна група добре впоралася із завданням. Ви – молодці! А тому переходимо до наступного міста “Назви істот і неістот”.
Екскурсовод міста “Назви істот і неістот”.
До назв істот належать іменники, що називають осіб, тварин, міфологічні образи. Інші іменники є назвами неістот. Назви істот і неістот розмежовуються за допомогою запитань (для істот – хто? кого? для неістот – що? чого?) і окремих відмінкових форм.
9. Розподільний диктант
Записати іменники у два стовпчики:
а) назви істот; б) назви неістот.
I. Вовк, дівчина, підручник, стілець, теля, товариш, вірус, олівець, кіт, інститут.
II. Корова, щука, вечір, сусідка, подвір’я, злива, Микола, комп’ютер, свято, колега.
III. Дружина, рушник, дитинча, лікар, чистота, глибина, турист, параграф, комар, ставлення.
Індивідуальна робота на дошці.
Творче спостереження.
Визначити рід, число, відмінок кожного іменника. З’ясувати, яким членом речення він виступає.
I. Український рушник! Як багато промовляє до нас це слово, яке воно рідне й миле нам.
II. Скільки зворушливих поглядів та образів з народного, родинного життя пов’язано з рушником.
III. Чи можна знайти в Україні більш популярну побутову реліквію? Хіба що це наша українська пісня.
IV. Висновок уроку
Отже, наша подорож містами країни “Іменник” закінчилась, а тому секретарі підрахуйте набрані бали і оголосіть їх кількість. (Визначається команда переможець)
На початку уроку ви записали на аркушах паперу очікувані результати від подорожі. Чи справдилися вони?
V. Домашнє завдання
Підручник, с. 76-77 вивчити правила; впр. 125 (усно), вправа 128 (письмово)