КОНСПЕКТ УРОКУ З МАТЕМАТИКИ
У 6 КЛАСІ
УРОК – ПОДОРОЖ: « СІМ АРХІТЕКТУРНИХ ЧУДЕС ЗАКАРПАТТЯ»
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Раціональні числа та дії з ними», підготувати учнів для написання контрольної роботи;
розвивати зацікавленість учнів, логічне мислення, техніку обчислень;
розширити знання учнів про рідну державу;
виховувати в учнів почуття патріотизму, любові до рідної землі, поваги до історичного минулого свого народу.
Обладнання: компютер, проектор, компютерна презентація, картки із завданнями; рюкзачки, фішки-білети, веселий математичний трамвайчик.
Девіз уроку: Щоб дійти до мети,
треба насамперед йти.
Оноре де Бальзак
Хід уроку
І. Організаційний момент.
СЛАЙД 1
Доброго дня учні. Сьогодні у нас не зовсім звичний урок. Незвичний не тільки тому, що на ньому присутні гості, а тому, що він пройде у формі подорожі. Я впевнена, що вам відомий вислів: «Сім чудес світу». Закарпатці теж обрали сімки архітектурних та природних чудес Закарпаття. Їх було визначено під час загальнообласної акції «Сім чудес Закарпаття» у 2009 році. На першому етапі акції закарпатцям було запропоновано самим написати, які природні та архітектурні об’єкти області вони вважають такими, які можна зарахувати до чудес. Серед усієї кількості запропонованих пропозицій 22 об’єкти, які було виставлено на голосування в інтернеті та на сторінках газети РІО. За сумою зведених балів і було визначено обрані закарпатцями «Сім природних чудес Закарпаття» та «Сім архітектурних чудес Закарпаття».
Сьогодні ми познайомимося з переможцями цього конкурсу. Ми з вами будемо подорожувати по семи архітектурних чудесах Закарпаття.
Як ви вже знаєте, що для подорожі потрібно відповідне спорядження. А це – рюкзачки, які весь час будемо наповнювати знаннями. А ще нам потрібно придбати квитки для подорожі. Але квиток тут можна одержати не за гроші, а за знання. А подорожувати ми будемо на веселому математичному трамвайчику.
Девізом нашої подорожі будуть слова Оноре де Бальзака: Щоб дійти до мети, треба насамперед йти.
Ви готові до подорожі? Отже, вперед!
СЛАЙД 2
Запишіть сьогоднішне число, класна робота, тема уроку.
СЛАЙД 3
ІІ. Перевірка домашнього завдання
№ 1369
1) – 67928 : 1213 – 625 : ( - 25 ) = - 31;
2) – 512 : 256 + ( - 201) : 67 – 968 : ( - 22) = 39.
№ 1373
1) – 8679 : ( - 789) + ( - 2025) : ( - 45) = 56;
2) – 3564 : ( - 9) : ( - 11 × 2 – 0 : ( - 34)) = - 18.
№ 1380
1) ( Х – 36) : 54 = 0, Х = 36;
2) (0,2 + Х) : ( - 14) = 0, Х = - 0,2;
3) | Х |: | - 10 | = 0, Х = 0.
Учні звіряють свої результат із готовими відповідями, роблять позначки «+» або «-» залежно від правільності результатів.
Учні, які отримали всі « + » отримують квитки – червоний прямокутник, і поміщують його у рюкзак. Отже, є перші пасажири. Інші будуть до нас приєднуватись по дорозі.
ІІІ. Систематизація та узагальнення знань і вмінь учнів.
Вчитель Ми наблизились до першої зупинки.
Перша зупинка МУКАЧІВСЬКИЙ ЗАМОК «ПАЛАНОК» (СЛАЙД 5)
Йому дісталося І місце у вибраній сімці. А щоб потрапити до замку нам потрібно виконати вправу.
1). Вправа «Асоціативний кущ»
Учні, подивіться будь-ласка на дошку, ми бачимо слово «числа». Які асоціації у вас викликає це слово? (Відповіді учнів)
натуральні мішані
дробові цілі
від’ємні додатні
недодатні невід’ємні
вземно-обернені число нуль
протилежні
У нас вийшло сонечко. Нехай воно посміхається вам, піднімає настрій, надає бадьорість і натхнення до навчання.
Учні, які працювали отримують квитки – червоний прямокутник, і поміщують його у рюкзак. Отже, ще до нас приєднались пасажири.
Вчитель Ми з вами знаходимось на території Мукачівського замку. Познайомимось у першу чергу з екскурсоводом, який буде нашим гідом під час сьогоднішньої віртуальної подорожі. Знайомтеся - це _________________________
(Слайд 6.)(повідомлення учня про історію Замку)
Глибину цього колодязя ми дізнаємось, щойно впораємось із наступним завданням.
2. Робота в парах. Слайд 8
Зайти корені рівняння:
а) - 5х = 425; б) 2у+ 25 = – 145.
х = - 85 у = - 85
Знайдений розв’язок, взятий за модулем, відповідає глибині колодязя.
Пара, яка першою впоралась із завданням звітує, і отримує прямокутнички синього кольору. (1 бал)
Вчитель. Рухаємось далі.
Друга зупинка УЖГОРОДСЬКИЙ ЗАМОК
Слайд 9
А щоб потрапити на територію замку потрібно виконати завдання.
КОЛЕКТИВНА РОБОТА ІЗ ЗАПИСОМ НА ДОШЦІ.
№ 1383
За виконання квиток.
Ось ми і на території знаменитого замку. Повідомлення про історію замку здійснює екскурсовод. (Слайд 10)
Ужгородський замок – найстаріша з усіх фортець Закарпаття. Він розташувався на високій горі вулканічного походження, що нависає над річкою Уж. – на Замковій горі. Це унікальний зразок укріплень бастіонного типу на закарпатських землях, шедевр романського архітектурного стилю. Споруди фортеці відносяться до XII - XIII ст…
У 1322 р. замок був переданий італійському графу Філіпові Другету. Рід Другетів володів замком 1322—1691рр. У 1691 р. новим власником замку став Міклош Берчені, який значно розбудовує його . Під час Визвольної війни угорського народу 1703—1711 рр. замок був взятий повстанцями. Після 1711 р. замок був перетворений у церковну гімназію.
У 1968 р. почата реставрація замку. Від 1947 року замок використовується як краєзнавчий музей.
Третя зупинка УЖГОРОДСЬКИЙ ХРЕСТО-ВОЗДВИЖЕНСЬКИЙ КАФЕДРАЛЬНИЙ СОБОР (слайд11)
УСНА РОБОТА
Зайти до храму зможемо лише тоді, як впораємось із завданням.
Завдання на екрані (Слайд 12 )
Не виконуючи дії, скажіть, який знак має значення числового виразу:
а) (-3,1) · (-2,1) · (-1) · (2,6) · (-5,2) · (-1,1) · 4,1 · (-3/7) · (-0,2);
б) (-1,2) : 6,3 · (3,7) : (-2,5) · :
· (-7) : (-3,2);
в) 6,8 · (-2,3) · (-3,7) · (-4,2) : 6,3 : (2,9) : (-1) : (-5);
г) (-3,4) · (-7,2) : 6,1 : (-3,2) : (-2) · (-1,5) · (-3,9) : (-1/2).
Учням, які відповідали даю квадратики. Ось ми і у храмі.
Повідомлення про історію здійснює учень. (слайд 13)
Його почав будувати ужгородський господар-граф Іван X Другет. У 1644 році будівництво було майже закінчене, але цьому перешкодила війна між Тран--сільванією та Австрією. Під час війни нові будівлі були пошкоджені, і тільки в 1646 році будівництво собору завершилося, після чого сюди була переведена єзуїтська колегія з міста Гуменного (Словаччина) — родинного маєтку графів Другетів. Собор спочатку слугував як церква для єзуїтського монастиря, який був у будинку резиденції єпископа. Сам собор являє собою цегляну будову, головний фасад якої увінчаний трикутним фронтоном, до нього примикають восьмигранні триярусні вежі з курантами. Важливе місце у загальному вигляді собору посідає чотириколонний портик коринфського ордера. Центральний неф перекритий напівциркульними склепіннями. Інтер'єр собору оформлений у стилі рококо. Кафедральний собор зазнав значних руйнувань під час Визвольної війни угорського народу в 1703—1711 роках, але вже в 1718 році в ньому велася Служба Божа. У 1878 році собор був перебудований за проектом Луки Фабрі, де поєдналися риси класицизму і необарочні тенденції. У такому стилі пам'ятка збереглася і до сьогодні.
Четверта зупинка ВИННІ ПІДВАЛИ В СЕРЕДНЬОМУ
(Слайд 14) Повідомлення про історію здійснює учень
САМОСТІЙНА РОБОТА (Слайд 15)
Розв’язавши завдання ми дізнаємося загальну довжину винних підвалів.
а) - 3 × х + 36 = 12036 х = 4000 м
б) - 9 (х – 3921)= - 711 х = 4000 м
Роздаю карточки-бали « 2 бали»
Пята зупинка СЕРЕДНЯНСЬКИЙ ЗАМОК (слайд 16, 17)
Повідомлення про історію здійснює учень.
Шоста зупинка НЕВИЦЬКИЙ ЗАМОК (Слайд 18)
А щоб нам з вами піднятися на вежу, потрібно розв’язати задачу
Про історію розказує екскурсовод
Невицький замок — зруйнований замок біля села Невицьке в Ужгородському районі Закарпатської області. Замок вперше згадується на початку XIV ст., як опорна база місцевої феодальної фронди проти королівської влади Карла Роберта Анжу. У XIV ст. замок переходить до володінь роду графів Другетів, які будують на місці дерев'яного замку кам'яний. У 1644р. під час релігійних воєн трансільванський князь Дьордь ІІ Ракоці зруйнував замок. (Слайд 19)
Сьома зупинка ГОРЯНСЬКА РОТОНДА (Слайд 20)
Вчитель Горя́нська рото́нда — одна з найстаріших архітектурних пам'яток України загальноєвропейського значення. Розташована на останньому пагорбі Карпат на околиці Ужгорода. Кругла церква або ж ротонда («rotunda» з італійської мови — кругла будова), що сьогодні знаходиться у мікрорайоні Ужгорода «Горяни», до сьогодні викликає багато запитань щодо її походження і віку.
ІІІ. Підсумок уроку
4 Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про історію Горянської ротонди
№ 1384, 1387, 1391
1