Тема уроку : Пряма мова . Розділові знаки при прямій мові .
Мета . Цілі ( очікувані результати ) : учні знатимуть : визначення понять '' пряма мова '' і '' слова автора '' ; правила розстановки розділових знаків при прямій мові ;
Вмітимуть : самостійно знаходити слова автора і пряму мову ; розставляти розділові знаки в реченнях з прямою мовою ; перебудовувати речення з використанням прямої мови
Методи , прийоми і форми роботи : ''Мозковий штурм '' , кубик Блума , ''Весела арифметика '' , робота в групах , самооцінювання
Тип уроку : вивчення нового матеріалу
Обладнання : мультимедійна презентація , дидактичні матеріали, мотиваційні соняхи , олівець самооцінювання , сигнальні картки
Хід уроку
Доброго ранку , діти ! Рада вас усіх бачити . Як ви сьогодні ? Як ваші справи ? Все добре ? Хочу нагадати насамперед , що найважливіше для нас – це безпека і здоров'я , тому у випадку повітряної тривоги ми змушені будемо перервати наше заняття і всі разом попрямуємо в укриття
Ви знаєте , що я люблю звертатися за допомогою до штучного інтелекту . Правда ? І сьогоднішній день не став винятком . Ідучи до вас , я знову звернулася до нього з одним простим запитанням : « Як зустрінуть мене сьогодні мої улюблені п'ятикласники?» Знаєте , що відповів мені Космічний шепіт ?
Слайд 1
Тому я щиро сподіваюся , що ви дійсно чекали на мене і я зможу поділитися з вами своїми знаннями і досвідом , а ви зможете навчитися сьогодні чогось нового, корисного, що допоможе вам у житті
Адже так ?
І щоб побачити , з якими почуттями ви йшли до мене на урок , пропоную вам поділитися ними в Ментіметрі. Вміємо це робити ?
Заходимо за посиланням , яким я поділилася з вами у нашій групі у Вайбер і ділимося своїми почуттями
( Зачитуємо , обов'язково дякуємо дітям за роботу)
ІІ. Перевірка домашнього завдання
А) Який розділ мови ми вивчаємо ?
Б)Які мовні одиниці цього розділу ми знаємо ?
В)Чим відрізняється словосполучення від речення ?
Г)Які сполуки слів ми не вважаємо словосполученнями ?
Дякую за ваші відповіді Всі старалися , Так і звичайно за гарні і правильні відповіді ми отримаємо винагороду . Оцінки і соняхи
А зараз ще трохи повторимо вивчену тему за допомогою ось такого кубик а. Хто хоче кинути його першим ?
Кубик Блума
III Мотиваційний момент
А щоб дізнатися , про що сьогодні ми будемо говорити , що нового дізнаємося , пропоную вам відгадати ребус
Слайд 2
Учні розгадують
Вчитель . Хто відгадає першим, отримає 2 соняхи як нагороду за роботу
IV. Оголошення теми
Слайд 3
Учні разом читають
Давайте разом прочитаємо тему нашого уроку . Чи відомо вам щось із цієї теми ?
А зараз розгорніть свої зошити , запишемо дату і тему ,а я напишу на дошці
Про що сьогодні вам хочеться дізнатися , що ви очікуєте від уроку?
( після відповідей дітей читаємо свої цілі )
Слайд 4
V. Вивчення нового матеріалу
Насамперед проведемо з вами невеличке мовне спостереження . Увага на екран
Слайд 5
Хто хоче прочитати речення ?
( діти читають )
Як ви думаєте , яке речення більш точно передає зміст повідомлення від Юрчика ?
Чому ?
Правильно , саме речення , яке містить чиєсь висловлювання , передане дослівно , без змін називається прямою мовою
Запишіть його в зошити , розставляючи розділові знаки
Але звернемо увагу ще раз на це речення
З висловлюванням ми розібралися , але речення містить ще якісь слова
Слайд 6
Давайте розберемося з цим
Як розпізнати пряму мову в тексті ? За допомогою яких слів вона вводиться в текст ?
( Діти думають , відповідають )
Які слова нам допомагають ?
Сказав, запитав , відповів , подумав , шепнув . Я запишу їх на дошці , а ви – у своїх зошитах
І саме ці слова , які супроводжують пряму мову , називаються слова автора
Слайд 7
І так як ми працюємо лише з електронними підручниками , зараз дивимося на екран
І виконаємо усно вправу 545
Але спочатку хтось зачитає нам правила розстановки розділових знаків
Виконання вправи
Діти , дайте мені сигнал , чи все вам зрозуміло
( сигнальні картки )
Хто за те , щоб трохи відпочити ? Зробимо фізкульхвилинку
І щоб ще краще запам'ятати все , про що ми довідалися сьогодні , пропоную попрацювати в групах
Пам'ятайте , що працючи спільно , ви маєте допомагати одні одним , прислухатися одні до одних , і спільними зусиллями ви досягнете неабияких результатів
Часу на виконання цього завдання 6-7 хвилин
За привильне виконання всі учасники групи отримають по одному соняху, а спікер – 2 соняхи
Після виконання завдання діти оціють себе за допомогою олівця самооцінювання
VI.Рефлексія
Давайте кинемо кубик ще раз . Зверніть увагу на те,що він тепер став ще більшим
V.Підсумок уроку
Діти зверніть увагу на мій стіл . Що ви ще тут бачите ? ( скринька із запитаннями)
Попрацюємо з ними ?
VII. Домашнє завдання
Слайд 8
Діти , подивіться , будь ласка , на екран
Дивно вам , що на уроці української мови ми розв'язуємо приклади ?
Важкі вони ?
Насправді , розв'язавши їх , ви будете знати номер вправи , яку маєте виконати на домашнє завдання
Слайд 9
Наш урок , діти, незамітно добіг до кінця , дякую всім за роботу , сподіваюся , що вам не було нудно , що знання , здобуті сьогодні , ви обов'язково використаєте у своєму житті .