Тема уроку : Всеволод Нестайко « Чарівний талісман».
Цікава історія з життя письменника
Мета . Цілі (очікувані результати ): Учні мають знати:
- зміст, сюжет, основні образи прочитаного твору
Учні мають уміти:
характеризувати твір, знаходити цитати до характеристики персонажів;
докладно переказувати зміст твору;
виділяти головну думку твору;
провести усну рефлексію та оцінити результати власної діяльності на уроці;
оцінювати вчинки персонажів;
робити узагальнення
Тип уроку : вивчення нового матеріалу
Методи і прийоми: створення позитивного емоційного фону уроку, постановка проблемного питання, робота з цитатним матеріалом, метод незакінчених речень, вправа «Слідчі», прийом «Ланцюжок подій», «Виправ помилки», ситуаційна вправа « Хвилинка фантазії», вправа «Так-ні»
Обладнання : виставка книжок , мультимедійна презентація , мотиваційні сови ,
Дидактичні матеріали,сигнальні картки ,
Випереджувальне завдання : прочитати повість «Чарівний талісман»
Хід уроку
Емоційне налаштування на урок
Ну як ви ? Не втомилися ? На щастя , наш попередній урок пройшов без повітряної тривоги , але мушу вам нагадати , що найважливіше це передусім ваше життя і здоров'я , тому у випадку небезпеки ми попрямуємо в укриття
А зараз почнемо наш урок. Найперше я хочу дізнатися про ваш настрій на початок уроку , тому даю вам ось такі квиточки , в яких ви позначите свій настрій
Мотиваційний момент
У кожного з вас на парті є аркуш паперу . Що на ньому зображено ?Скільки в ній літер ? І кожна має своє місце . Адже так ?
Ось у чому полягає ваше завдання . На екрані ви бачите шифр , в якому заховалися якісь слова . І ось саме для того, аби знайти відгадку , вам і знадобиться абетка
Даю вам 2 хвилинки, щоб розшифрувати цю фразу . Хто впорається найшвидше і відгадає правильно,отримає від мене 2 сови . Нагадаю , що ви не повинні викрикувати цю фразу , не перебивати одні одних .
Можна починати
Слайд 1
Кожен новий друг – це нова пригода
Слайд 2
Як ви уже здогадалися , мова сьогодні йтиме про твір , в якому возвеличується дружба . Тому посміхнімося , побажаймо один одному успіхів і вирушаймо
Актуалізація знань учнів
Чи любите ви пригоди ?
А чи можна з пригод написати художній твір ?
А чи хочете ви швидше вирости , подорослішати , чи хочете довше залишатися дітьми . Чому ?
А от письменник , про якого ми будемо сьогодні гов орити, сказав свого часу такі слова
Слайд 3
Вислів Нестайка
Цікаво вам , хто цей письменник ?
А якщо цікаво , тоді увага на екран
Слайд 4 ( портрет Нестайка )
Що ви можете сказати про людину , зображену на екрані ?
( відповіді дітей)
Можливо , хтось знає , хто це
А яку повість ви мали на сьогодні прочитати ? Хто її автор ?
Так , це саме він Всеволод Зіновійович Нестайко , відомий український дитячий письменник , на творах якого виростало не одне покоління , і , думаю, ще не одне й виросте .
І відкрию вам таємницю , що в дитинстві моєю улюбленою книжкою була книжка саме Нестайка « Дивовижні пригоди в лісовій школі»
А вже через кілька років моя любов до неї передалася моїм дітям і племінникам . І саме ця книжка займає почесне місце на моїй полиці , бо навіває теплі спогади дитинства
Слайд 5
На цьому слайді ми бачимо картину рівненького художника , яку я зустріла в інтернеті , готуючи презентацію , Юрія Журавля. Тут зображений Нестайко його очима
Слайд 6
А український письменник Андрій Любка називає його «добрим янголом української літератури»
Слайд 7
Зараз ,діточки, розгортаємо зошити і запишемо тему
Ой , що я зробила . Ану подивіться на екран . мені здається , що в нашу тему закралася помилка. Допоможете мені її виправити ? Вправа «Слідчі»
Слайд 8
То про що ви би хотіли сьогодні дізнатися ? Що вам цікаво
Слайд 9 ( цілі уроку )
Тож сьогодні ви довідаєтеся , хто такий Всеволод Нестайко , де він народився , ким були його батьки , поговоримо про сюжет повісті «Чарівний талісман» , спробуємо охарактеризувати героїв за допомогою цитат із твору , а також подумаємо , яка ж ідея повісті
Слайд 10 ( виставка книжок )
І це лише малесенька частинка творчого доробку Всеволода Нестайка, багато з них отримали міжнародні премії та відзнаки
Слайд 11 ( премії )
Прочитати
Слайд 12
Тут ви бачите батьківщину письменника , місто Бердичів . Чули про таке місто ? Може , хтось знає , де воно розташоване ?
Слайд 13
Зачитати
А тепер трохи порахуємо . Хто знає , коли розпочалася війна з німецькими загарбниками. Так , у 1939 , а на землі України вони напали у 1941 році
То скільки років було малому Всеволоду ? Так , всього лише 11 ,майже як вам
Як ви думаєте , яким було його дитинство?
Слайд 14
Але мені здається , що як письменник він приніс дуже багато користі , то чи шкода , що його дитяча мрія не здійснилася ? Як ви думаєте ?
Слайд 15
Дебютом письменника став твір «Шурка і Шурко»
Слайд 16
А загалом у творчому доробку письменника….
Слайд 17
І тепер , коли ви почули про Нестайка певну кількість інформації і ще й прочитали його повість , я попрошу вас сказати , які ж асоціації викликає у вас ім'я Всеволода Нестайка
Н – неймовірний , неперевершеність
Е- енергія , ерудиція
С- сила ,сонце , спокій
Т – талант
А – авторитет
Й –
К- казка,креатив
О- оригінальність
Всім дякую за роботу
Вирушаємо далі
Додому ви отримали завдання прочитати повість « Чарівний талісман»
І щоб зрозуміти , хто з вас виконав це завдання , проведемо гру «Так – ні»
А) Події відбуваються взимку ? Ні
Б) Події відбуваються в селі ?
В) Одного з хлопчиків звати Павло ?
Г) Марусик – це Мар'ян ?
Д) Один із друзів був сиротою ?
Е) Батько Сашка Цигана був учителем ?
Є) Чарівний талісман – це суха жаб'яча лапка ?
Ж) Першим бажання загадав Марусик ?
З) Талісман справді виконував бажання ?
И) Марусик мріяв стати капітаном ?
І) Марусик мріяв стати актором ?
К) Мрія Журавля полягала в тому , щоб друзі помирилися ?
Л) І друзі таки помирилися ?
Прийом «Ланцюжок подій»
І щоб ще раз показати знання сюжету , будь ласка , погляньте на екран
Ви бачите тут ілюстрації до твору . Але вони розміщені хаотично , не в хронологічному порядку . А ми спробуємо розташувати їх правильно
Правильні відповіді
Відпочинемо трохи . ( фізкультхвилинка )
Берімося до роботи і попрацюймо в парах
«Виправ помилки»
Дати дітям видруковані цитати
Завдання полягає в тому ,щоб виправити помилки , які зробила Марічка . Вона не прочитала твір і в цитатах вписала неправильні імена . Допоможіть дівчинці і впишіть правильні імена
Відповіді учнів
Ситуаційна вправа «Хвилинка фантазії»
Які пригоди ще чекають на головних героїв ?
Які бажання загадали би ви , якби вам до рук потрапила чарівна жаб'яча лапка ?
Відповіді учнів
Літературний брейн – ринг
1.Хто і за що дав Марусику таке прізвисько?
2.Яке справжнє прізвище мав Сашко Чорний ?
3.Яке найулюбленіше ім'я в Гарбузянах?
4.Яке бажання загадав талісману Циган ?
5.По скільки років хлопцям ?
6.Яке бажання було в Сашка Журавля ?
7.Через кого посварилися кіношники?
8. Справжнє ім'я Марусика
9.Як звали собаку ?
10.Хто був ватажком у хлопців ?
11.Чом у Сашка Журавля не було тата ?
Рефлексія
Висловіть свою думку про урок , вибираючи початок фрази із чарівної скриньки
Домашнє завдання
Обов'язкове : запишіть всі географічні місця , які вжиті в повісті , коротко їх опишіть
За бажанням :
Ти представляєш Україну на конкурсі короткометражних фільмів у Голівуді . Тобі треба письмово відтворити епізоди з життя Марусика за прочитаним текстом так , щоб все сприймалося , як фільм . Назви його
Заключне слово вчителя
Святе це діло – дружба. Найсвятіше і найчистіше почуття в світі, найчистіше воно в дитинстві. Бережіть і шануйте його! Бо найвірніші, найбільші, найкращі друзі в світі – це друзі дитинства. І той, хто на все життя збереже друга дитинства, той щасливий! А той, хто не збереже, тому гірко буде. Бо дитинство не повторюється… І проживе той своє життя без дружби. І буде воно безрадісним, хоч, може, й довгим. І не відчує він себе по-справжньому Людиною. Бо найбільше ти Людина, коли щось робиш для друга. Пам’ятай про це!
« Природа наділила його хворобливою фантазією, і, коли справа торкалася чогось небезпечного або ж незрозуміло-загадкового, та фантазія малювала такі яскраві картини, від яких і в найвідчайдушнішого сміливця затрусилися б жижки.
« Він не ображався, коли хлопці кепкували з нього. Звісно, при бажанні він міг би легко постояти за себе, хоча б надававши їм потиличників(він спокійно упорався б з обома). Але він лише простодушно усміхався на їхні глузи- вони наче одскакували від нього, як горох од стіни. Така вже була в нього вдача.
Сашко не вмів довго засмучуватись. Гарна була у Сашка вдача. Оптимістична
«Більшого знавця автомобілів, як наших, вітчизняних, так і закордонних, не було, мабуть, не лише в Гарбузянах, а й у всьому районі»
“Веснянкувате обличчя русявого хлопчика років 12…»
…добрий, поступливий, м’який вдачею, страшенно не любив сварок і суперечок»
«…одягнений наче по-міському. Але на голові мав старого солом’яного бриля, потемнілого й обшарпаного, як у діда-баштанника…А головне-голова. Лобата, як у казкового мудреця. Великий ніс. Сиві кошлаті, ніби приклеєні ,брови з-під яких насмішкувато позирають примружені очі.
1.Хто і за що дав Марусику таке прізвисько?
2.Яке справжнє прізвище мав Сашко Чорний ?
3.Яке найулюбленіше ім'я в Гарбузянах?
4.Яке бажання загадав талісману Циган ?
5.По скільки років хлопцям ?
6.Яке бажання було в Сашка Журавля ?
7.Через кого посварилися кіношники?
8. Справжнє ім'я Марусика
9.Як звали собаку ?
10.Хто був ватажком у хлопців ?
1.Хто і за що дав Марусику таке прізвисько?
2.Яке справжнє прізвище мав Сашко Чорний ?
3.Яке найулюбленіше ім'я в Гарбузянах?
4.Яке бажання загадав талісману Циган ?
5.По скільки років хлопцям ?
6.Яке бажання було в Сашка Журавля ?
7.Через кого посварилися кіношники?
8. Справжнє ім'я Марусика
9.Як звали собаку ?
10.Хто був ватажком у хлопців ?