Зарубіжна література 11 клас Дата:
Тема : Викриття сутності тоталітарної системи та її ієрархії в антиутопії «1984» Оруелла. Боротьба проти страху й рабської покірності в суспільній свідомості. Образ головного героя в динаміці.
Мета:
навчальна - проаналізувати твір Оруелла «1984» як роман антиутопію; учити учнів інтерпретувати зміст твору, висловлювати свою думку щодо поставлених проблем впливу влади на особистість і соціум, методику досягнення тотального контролю; дослідити історію життя головного героя як шлях від спротиву до покори;
розвивальна - формувати вміння визначати в літературних творах суспільно-політичний контекст, актуальні соціальні проблеми та ідеї, приклади громадянських якостей в образах персонажів; виокремлювати головну та другорядну інформацію; будувати гіпотези; перетворювати інформацію з однієї форми в іншу; розвивати критичне мислення;
виховна - виховувати усвідомлення значення свободи для духовного розвитку людини, інтерес до гіпотетичного розвитку подій як запобіжник маніпулювання свідомістю людини.
Тип уроку: комбінований, урок-роздум.
Задачі :
● сприймати, розуміти, критично оцінювати, інтерпретувати інформацію державною мовою;
● установлювати причино-наслідкові зв’язки;
● здійснювати пошукову діяльність, словесно оформлювати результати досліджень;
● використовувати інтернет-ресурси для отримання нових знань;
● застосовувати комунікативні стратегії відповідно до мети й ситуації спілкування;
● презентувати власні ідеї та ініціативи чітко, грамотно, використовуючи доцільні мовні засоби;
● демонструвати взаємодію літератури з іншими видами мистецтва, порівнювати літературні тексти з їхнім утіленням у кіно, музиці;
-
усвідомлювати важливість рішучої боротьби проти тоталітарної системи, страху й рабської покірності;
-
усвідомлювати особисту відповідальність за збереження миру, природи, демократичних засад, життя на планеті Земля.
Обладнання: ноутбук, проєктор, презентація, відеоряд, ілюстрації до твору.
ХІД УРОКУ.
Епіграфи до уроку: «Хто контролює минуле, той контролює майбутнє».
«Свобода — це можливість сказати, що два плюс два буде чотири. Якщо це
можливо, то з цього випливає все інше».
Джордж Орвелл
І. Організаційний момент. Вступне слово вчителя.
(На фоні відео з фільму «Матриця» )
В кінці 20 століття екрани підкорив фільм «Матриця», де герой, потрапляє у жахливий зруйнований світ, керований машинами. Герой не лише руйнує коди, але й переконує людей, що насправді вони живуть у світі, де немає кордонів та правил- в світі, де можливо все. Саме про це попереджали нас письменники, які писали романи-антиутопії. Сьогодні ми будемо шукати відповідь на питання: Навіщо нам читати старі книжки, якщо події зображені в них вже позаду нас у часі. (Відеоряд про роман.)
Яким чином те, що ви побачили пов’язане з епіграфом до уроку?
(Варіант відповіді. Вважаючи, що людству нічого не загрожує, ми забуваємо подивитися до дзеркала, де спостережливі можуть побачити справжнє обличчя сучасності, де не завжди, навіть у нашому 21 столітті, всі жителі землі мають свободу, право на вільне висловлення своїх думок, прагнень.)
ІІ. Актуалізація опорних знань. (У формі бліц- інтерв’ю).
Що таке утопія, хто засновник цього жанру? (Назва літературного жанру утопії походить від книжки Т. Мора «Утопія» (1516), яка сприяла появі творів про шляхи поліпшення суспільного ладу.)
-
Що таке антиутопія? (На відміну від утопії, що змальовує ідеальний світ, антиутопія — це жанр художньої літератури, що критично висвітлює уявне майбутнє, зокрема його небезпечні наслідки, пов’язані з різноманітними експериментами над людством з метою його «покращення». Метою будь-якого твору антиутопії є звільнення від зайвих міфів та ілюзій, висвітлення справжніх проблем людства, прогнозування його майбутніх небезпек і загроз.)
-
Які ознаки притаманні антиутопії? (описуються негативні явища певної держави або суспільства, їхнього політичного устрою; дія відбувається у майбутньому; створюється антисвіт, антидержава, проти якої виступає герой; подається кілька поглядів на описаний суспільний устрій, які можуть суперечити один одному і створювати конфлікт; оповідь ведеться від імені учасників події, таким чином читач в такий спосіб сам є частиною того, що відбувається. )
-
Справжнє ім’я Орвелла. (Ерік Артур Блер справжнє ім’я Орвелла).
-
Який момент в житті письменника слід вважати переломним, що спонукало його написати роман? (Переломним моментом у житті письменника стала участь у Громадянській війні в Іспанії (1936–1939), яка «відкрило очі» на те, що соціалізм може бути не тільки демократичним, а й побудованим на зразок тоталітарного режиму «совєтщини». Згодом письменник утвердився як принциповий і палкий ненависник будь-якого тоталітаризму. )
-
Які післявоєнні події переконують Орвелла підняти проблему взаємин людини та влади? (Трагічні післявоєнні події, зокрема скинуті американцями атомні бомби на Хіросіму та Нагасакі, спричинили усвідомлення письменником нової загрози, що стоїть перед людством. Тому Орвелл розпочав новий резонансний твір — антиутопічний роман «1984», який побачив світ 1949 року.)
-
Які події 20 століття призвели до політичної кризи? (ХХ ст. стало епохою великих надій і великих трагедій. Перша, а потім Друга світові війни, розквіт сталінської диктатури, поширення фашизму й нацизму в Європі, переслідування інтелігенції, безжальні розправи над мирним населенням окупованих держав, використання технічних досягнень на шкоду людству (удосконалення військової техніки, застосування отруйних речовин у бою, розробка та випробування ядерної зброї) — усе це призвело до глибокої моральної, економічної та політичної кризи у світі.)
-
Які три супердержави існують у світі роману «1984»? (На планеті Земля існує три супердержави — Океанія, Євразія та Остазія, кожна з яких завжди воює принаймні з однією іншою.)
-
Які міністерства уособлюють владу в романі, за що вони відповідають? (Міністерство правди відповідає за новини, розваги, освіту та мистецтво; Міністерство миру — за озброєння та воєнні дії, Міністерство любові — за закон і порядок; Міністерство достатку — за економіку.)
-
Які лозунги є найвагоміші в світі роману Оруелла? (Війна – це мир, свобода – це рабство, незнання – це сила. )
ІІІ. Оголошення теми і задач уроку. «Хто контролює минуле, той контролює майбутнє.»
ІV. Робота за темою.
-
«Художній світ роману» (Робота в групах, заповнення таблиці).
Групи напередодні отримують завдання та заповнюють таблицю.(Додаткові матеріали.)(слайди 5-10 )
-
Проблематика роману. Образ головного героя в динаміці. (Евристична бесіда.)
-
Де працює головний герой, його обов’язки? (Уїнстон працює в міністерстві Правди. Саме воно займається підтасовкою фактів, згідно нового курсу партії. Тобто йде постійне викривлення дійсності, він перетворює біле в чорне й навпаки.)
-
Опишіть світ , в якому живе герой? (Дж. Оруел показує, як живе середній людина в тоталітарній державі. Уїнстон Сміт – чиновник. Однак його життю не позаздриш. Ліфт у будинку не працює – діє режим економії. Немає натуральних продуктів – люди харчуються сурогатами. Холод, убозтво, напівтемрява. Казармений порядок – така обстановка життя головного героя. Побут людей в Англії 1984 влаштований так, що ніхто не може бути сам собою. У стіну вставлений телекран, який стежить за кожним рухом людини, що знаходиться в кімнаті, і який не можна вимикати. Усюди мікрофони, підслуховуючі пристрої. І як символ підозрілості, зведений у ранг державної політики, – на кожній сходовій площадці зображення людини років сорока п’яти з написом: «Старший Брат дивиться на тебе».
«Портрет був виконаний так, що, куди б ти не став, очі тебе не відпускали. СТАРШИЙ БРАТ НАГЛЯДАЄ ЗА ТОБОЮ – говорив надпис.»)
V. Підведення підсумків уроку. (Міні диспут)
-
«Свобода – це можливість сказати, що два на два –чотири.» Цю думку записав Вінстон в щоденнику. А що є свобода для вас?
-
Чи могло людство змінитися настільки, що людина не буде прагнути свободи, гідності, любові, тобто забуде, що вона- Людина?
-
До якого майбутнього ми прийдем? Що потрібно зробити аби цього не відбулось?
VІ. Рефлексія .Написання «Квитка з уроку»
VІІ. Домашнє завдання.
-
Скласти рекомендації для Вінстона Сміта «Як вижити в тоталітарному суспільстві».
-
Підібрати цікаві факти з життя Бертольта Брехта.
Додатки до уроку
ХУДОЖНІЙ СВІТ РОМАНУ «1984»
-
Як називається держава?
Хто є її керівником? Який державний устрій?
Як складаються взаємовідносини з іншими країнами?
|
|
-
Якою є символіка держави, на що вона спрямована?
Чи є контроль за суспільством, хто його забезпечує?
|
|
-
Як використовують здобутки науково-технічного прогресу, на що вони направлені?
|
|
-
Як держава контролює суспільство?
|
|
-
Яка система інформації у творі, чи є альтернативні джерела інформації?
|
|
-
Чи є головний герой частиною системи? Що змушує його виступити проти? Чи виважений це вчинок?
|
|
-
Яка роль кохання в протистоянні системі?
|
|
-
Чи діє головний герой сам? Хто його підтримує, а хто йому протистоїть?
|
|
-
Чим закінчується протистояння героя і системи? Чи вдалося йому досягти своєї мети?
|
|
ХУДОЖНІЙ СВІТ РОМАНУ «1984» (завдання 1-ї групи)
-
Як називається держава?
Хто є її керівником? Який державний устрій?
Як складаються взаємовідносини з іншими країнами?
|
|
-
Якою є символіка держави, на що вона спрямована?
Чи є контроль за суспільством, хто його забезпечує?
|
|
-
Як використовують здобутки науково-технічного прогресу, на що вони направлені?
|
|
ХУДОЖНІЙ СВІТ РОМАНУ «1984» (завдання 2-ї групи)
-
Як держава контролює суспільство?
|
|
-
Яка система інформації у творі, чи є альтернативні джерела інформації?
|
|
-
Чи є головний герой частиною системи? Що змушує його виступити проти? Чи виважений це вчинок?
|
|
ХУДОЖНІЙ СВІТ РОМАНУ «1984» (завдання 3-ї групи)
-
Яка роль кохання в протистоянні системі?
|
|
-
Чи діє головний герой сам? Хто його підтримує, а хто йому протистоїть?
|
|
-
Чим закінчується протистояння героя і системи? Чи вдалося йому досягти своєї мети?
|
|