Конспект уроку з біології 7 класу: Павукоподібні.

Про матеріал
У матеріалі представлено конспект уроку з біології для 7 класу на тему: Павукоподібні.
Перегляд файлу

Конспект уроку з біології 7 класу.

Підготувала вчитель біології Олена Олексіївна Голік.

Тема уроку: Павукоподібні. Загальна характеристика. Різноманітність павукоподібних.

Мета уроку: сформувати у дітей поняття про особливості будови, процеси життєдіяльності павукоподібних, продовжити формувати знання про різноманітність членистоногих тварин, визначити ознаки пристосованості тварин до середовища і способу життя, розкрити роль павукоподібних у природі та житті людини.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Основні поняття і терміни: павукоподібні, ловча сітка, хеліцери, ногощупальця, павутинні бородавки, павутина.

Обладнання та матеріали: підручник, таблиці, інтернет-ресурси.

Ключові компетентності: компетентність у галузі природничих наук, технік і технологій. Екологічна компетентність. Вільне володіння державною мовою, культурна компетентність.

Структура уроку.

  1. Організаційний момент.

Створення психологічної атмосфери уроку.

Вправа «Самоналаштування».

Покладіть руку на парту, закрийте очі та промовляйте: «Я зможу сьогодні добре працювати на уроці. Я особистість творча. Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці!».

  1. Актуалізація опорних знань.

Вправа «Портфель знань»:

  •          Назвіть ознаки тварин типу Членистоногі.
  •          Яких тварин цього типу ви вивчали?
  •          Які особливості будови ракоподібних?
  •          Що вам відомо про комах?
  •          Яке значення комах в природі та житті людини?
  1. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

В природі існує тварина, яка навчила людей будувати мости ( 100 з лишнім років тому шотландський інженер С. Броун побудував міст на еластичних нитках ); лікувати людей, допомагає знищувати комарів ( Мексика – індійці здавна використовували павуків проти комарів і мух у своїх будинках ) та мух. Належить ця загадкова тварина до типу Членистоногі. Як ви гадаєте, про кого йде мова?  Так, це ПАВУК!

Тип Членистоногі, клас Павукоподібні або Арахніди ( вчитель або хтось із учнів розповідає легенду про те, як дівчина-майстриня викликала на змагання богиню Афіну і перемогла її. Дівчина була покарана, Афіна перетворила її на істоту, яка тче все життя, на ПАВУКА! )

  1. Вивчення учнями нового матеріалу.

Які риси притаманні павукоподібним?

В пошуках відповіді на це питання нам допоможе павук-хрестовик

Рольова гра.

Павук: Скажіть, будь ласка, чи можна у паспортному відділі системи тваринного світу отримати приписку для мене і моїх друзів?

Паспортистка: А хто ваші друзі?

Павук: Мої друзі – Тарантул, каракурт, павук-краб, скорпіони, кліщі.

Паспортистка: Питання про приписку буде вирішувати вчена рада після вивчення відповідей на запитання анкети. Ви досить освічені, щоб відповісти за себе і своїх друзів?

Павук: Так, запитуйте!

Анкета

( питання задає паспортистка, відповідає павук ).

  1. Середовище життя – суходіл, прісноводні та морські водойми.
  2. Покриви тіла – хітиновий покрив.
  3. Відділи тіла – головогруди, черевце.
  4. Органи руху – 4 пари ніг.
  5. Наявність вусиків – відсутні.
  6. За характером живлення – більшість хижаки.
  7. Мускулатура – добре розвинена.
  8. Наявність залоз – павутинні та отруйні.

Паспортистка:

  •          Досить! Ваші відповіді чіткі та розумні. Рішення вченої ради: «Тарантул, каракурт, кліщі, павуки, скорпіони належать до класу Павукоподібні, типу Членистоногі!

Вчитель: Настав час дати відповідь на питання: Загальні ознаки тварин класу Павукоподібні!

На дошці ( або на екрані ):

Павукоподібні – переважно наземні членистоногі, які мають хітиновий покрив тіла; головогруди, черевце; 6 пар членистих кінцівок, 1 пара – хеліцери, характерні тільки для цих видів тварин. Органи дихання – легені або трахеї. Органи виділення – мальпігієві судини.

Вчитель: Вивчення павукоподібних продовжується. Я пропоную познайомитися із середовищем життя павукоподібних.

Пригадайте, де можна зустріти павуків, кліщів?  Наведіть приклади тварин кожного середовища ( відповіді дітей ).

Висновок: павукоподібні – різноманітні тварини, що пристосувалися до життя в різних середовищах.

Особливості зовнішньої будови павукоподібних ( розповідь вчителя з елементами бесіди ).

Вчитель: Я запрошую всіх у художню майстерню, де працюють юні художники, фотографи ( дітям пропонується переглянути фотографії павукоподібних тварин ).

Висновок: тіло всіх тварин вкрите хітиновим покривом, є головогруди, черевце, членисті кінцівки, 1 пара кінцівок – хеліцери, очі.

Вчитель: Переходимо до вирішення наступних питань: Особливості внутрішньої будови павукоподібних, розмноження. Особливості кліщів, їх роль у природі та житті людини.

Наші друзі, молодші наукові працівники, що входять до складу МТГ

( малих творчих груп ) допоможуть нам вивчити ці питання.

МТГ1 – Особливості внутрішньої будови павукоподібних, розмноження.

МТГ2 – Особливості кліщів, їх роль у природі та житті людини.

  1. Закріплення вивченого матеріалу.

Узагальнення матеріалу про особливості будови павукоподібних тварин

( бесіда ).

  1. Підведення підсумків уроку. Рефлексія.
  2. Домашнє завдання.

 

 

docx
Додано
15 грудня 2025
Переглядів
233
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку