Конспект уроку з швейної справи
на тему:
«Пришивання ґудзиків»
Підготувала: Пешехонова Т.В.
вчитель-дефектолог вищої категорії
Тема уроку: Пришивання ґудзиків
Мета уроку:
навчальна – ознайомити учнів з історією появи ґудзиків; їх призначенням, формами, розмірами; із яких матеріалів виготовляють ґудзики; навчити учнів пришивати ґудзики з наскрізними отворами, з вушком, на ніжці; формування та удосконалення умінь, знань і навичок з пришивання ґудзиків різними способами, вдосконалювати навички роботи з тканиною, нитками, голкою відповідно технічних вимог; навчити учнів користуватись інструкційно-технологічними картами.
розвиваюча – корегувати розвиток уяви учнів про ґудзики, розширювати словниковий запас, розвивати дрібну моторику пальців рук при виконанні ручних робіт;
виховна: виховувати в учнів любов до праці, інтерес до професії швачка, акуратність під час виконання ручних та машинних робіт, формувати розуміння необхідності дотримання правил безпечності праці; бережливе ставлення до інструменту, уважність та старанність під час практичних завдань.
Обладнання: зразки тканини, нитки, гольник, голки, ґудзики різних форм і кольорів, гольниці, підручники, зошити.
Наочність: таблиця: «Організація робочого місця при ручному шитті». Інструкційно-технологічна картка: «Правила пришивання ґудзиків різної форми»; презентація «Історія появи ґудзика». Методи проведення: пояснення, розповідь, показ трудових прийомів. Словникова робота: ґудзики Форми роботи: індивідуальна, групова. Фізхвилинка – кожна 20-25 хвилина уроку.
Хід роботи
I.Організаційна частина уроку.
1. Організація класу і робочих місць.
Привітання учнів, перевірка відвідування та готовності учнів до уроку.
2. Нервово-психічна підготовка.
- Добрий день. Дівчатка, хто знає прислів’я про працю?(Відповіді учнів).
- Бджола мала, а й та працює.
- Без охоти нема роботи.
- Без роботи день роком стає.
- Без сокири не тесляр — без голки не кравець.
- Без труда нема плода.
Сьогодні я познайомлю вас із прислів’ям, якого ви не знаєте.
- Ремесло швачки-їсти не просить, а саме годує.
Ремесло - це професія, робота.
Як ви розумієте ці прислів’я? (Відповіді учнів.)
Професія швачки дасть вам можливість заробляти на життя.
II.Основна частина уроку.
1.Повторення вивченого матеріалу.
Сьогодні ми будемо повторювати тему « Інструменти і приладдя для швейних робіт». Повторення бути проходити в цікавій формі. Будемо відгадувати загадки. Любите загадки? (Відповіді учнів).
Отже увага! І я загадую першу загадку.
1. Пара гострих, тонких ніг
Без туфель і без чобіт.
На ногах - по голові
Для чого, скажіть мені?
По папері ходять ноги,
Ріжуть все, що на дорозі. (Ножиці)
Переходимо до другої загадки
2. Щоб шити чи вишивати,
Це потрібно в руки взяти.
Різнокольорові котушки
У мене є, у подружки.
Вишивали ми листівки,
Нам знадобилися... (нитки).
Молодці!
Слідуюча загадка
Одноуха, довгий ніс,
Немає ні очей і ні волосся,
Металеве тіло.
Не сидить вона без діла,
Протикає тканина вона.
Це швейна... (голка)
Всіх аркушів щільніше він,
Білий і кольоровий... (картон)
Яка машина живе у нас в майстерні ( швейна).
Молодці, а які ще ви знаєте інструменти і приладдя для швейних робіт?
(Відповіді учнів)
2.Повідомлення теми і мети уроку.
А, тему нашого сьогоднішнього уроку ви взнаєте коли відгадаєте загадку:
Він — прикраса кожній блузці, Цей маленький круглий... (ґудзик).- Сьогодні тема нашого уроку: «Пришивання ґудзиків».
А працювати ми будемо за таким планом:
- Ґудзики. Форма, розміри, призначення.
- Розбір послідовності пришивання ґудзиків з наскрізними отворами;
- Розбір послідовності пришивання ґудзиків з вушком;
- Розбір послідовності пришивання ґудзиків на «ніжці»;
- Творча самостійна робота;
- Захист творчих робіт. 3.Вивчення нового матеріалу.
А для початку подивіться презентацію з історії появи ґудзика.
Показ презентація: «Історія появи ґудзика».
- Сподобалась вам презентація? (Відповіді учнів)
- Що ви взнали подивившись історію появи ґудзика? (Відповіді учнів)
- Що сподобалось? (Відповіді учнів)
Вступна бесіда.
Ґудзики служать для застібання й обробки плаття. Вони бувають різних розмірів, кольору, форм. За формою - круглі, овальні, квадратні, трикутні. Виготовляють ґудзики з різних матеріалів - вони можуть бути дерев'яні, пластмасові, скляні, металеві, обтяжні із тканини.
Для різних видів одягу (плаття, пальто, штанів і т.д.) використовують різні ґудзики. Тому їх розрізняють по призначенню: платтяні, пальтові, костюмні, брючні, формені, дитячі.
Завдання
Я буду показувати ґудзики, а ви назвіть до якого виробу вони підходять.
(Відповіді учнів)
Від виду ґудзика залежить і спосіб пришивання. Пришивають ґудзики вдвічі складеною ниткою.
Ґудзики з наскрізними отворами пришивають до одягу котушковими нитками, під колір ґудзика. З двома отворами 4-5 стібків,з 4-ма отворами, 4-5 у кожну пару отворів.
Сьогодні голка з ниткою буде нам помічницею на уроці.
Ми з вами сьогодні розглянемо різні види ґудзиків і навчимося їх пришивати до зразків.
Отже, ґудзик з’єднує частини одягу. Найчастіше він схожий на диск і протягується в петлю чи проріз в одязі.
Ґудзики бувають різної форми і кольору, особливо до дитячого одягу: квіточками у вигляді ягідок, тварин, бантиків, метеликів.
Усе частіше ґудзики використовують для оздоблення аплікації, сумок, предметів інтер’єру, м’яких іграшок. Часто їх пришивають замість очей в тварин, зображують на аплікаціях.
Подивимось в підручник стор. 106
Різновиди ґудзиків. За способом кріплення розрізняють ґудзики прокольні (з двома і чотирма отворами) та на ніжці.
Запис в зошит короткий конспект про види, форми, розміри ґудзиків, їх призначення
4.Закріплення вивченого матеріалу.
Скажіть:
1. Як правильно відміряти довжину нитки? (Відповіді учнів)
( відповідають «Довжину робочої нитки для шиття можна визначити за допомогою сантиметрової стрічки або руки»)
2. Як зав'язати вузлик? (Відповіді учнів)
( відповідають «Роблять на пальці 2-3 оберти , закручують і затягують».)
3. Які інструменти й матеріали потрібні, щоб пришити ґудзик до плаття?
(Відповіді учнів) ( відповідають «ножиці, нитки, голки, ґудзики»).
4.Пришити ґудзики з наскрізними отворами на зразку. (Відповіді учнів)
А зараз переходимо до практичної роботи.
Зараз ми будемо вчитись пришивати ґудзики. Нам потрібні будуть такі інструменти і матеріали (називайте): ножиці, голка, нитки.
А чи потрібно дотримуватись правил безпечної праці. Так!
І тут у нас гра «Закінчи речення»
1. Забороняється залишати голку без…(нитки)
2. Голки і шпильки зберігати…(у гольниці чи спеціальній коробці)
3. Забороняється підносити голку та ножиці до…(очей), не можна брати до рота.
4. Забороняється вколювати голку в… (одяг)
5. Ножиці передавати кільцями… (вперед)
6. Ножиці на столі лежать справа із… (зімкнутими лезами)
7. Працюючи, роботу слід тримати на відстані 25 – 30 см. від… (очей)
Молодці! Ви добре знаєте правила безпечної праці, тож завжди дотримуйтесь їх.
5. Вступний інструктаж
1. Аналіз інструкційної карти.
2. Демонстрація прийомів виконання операцій.
3. Правила техніки безпеки при виконанні машинних та ручних робіт
6. Практична робота .
Інструкційно-технологічна картка:
«Послідовність пришивання ґудзиків з наскрізними отворами»
1. Позначити місце пришивання ґудзиків. Відміряти нитку для роботи. Скласти
нитку вдвоє. Всилити в вушко.
2. Закріпити нитку в тканині петлею з лицьового боку виробу.
3. Протягнути голку в отвір ґудзика, вивести нитку.
4. Протягнути голку в другий отвір ґудзика, вивести нитку на виворіт тканини.
5. Виконати так 4-5 стібків. Закріпити нитку з вивороту петлею.
6. Ґудзики з чотирма отворами пришиті 2-4 стібками в кожну пару отворів.
Перевірка якості роботи: ґудзики пришито міцно; нитку закріплено правильно на початку і по закінченні роботи.
Інструкційно-технологічна картка:
«Послідовність пришивання ґудзиків з вушком»
1. Позначити місце пришивання ґудзиків. Закріпити нитку петлею на
лицьовому боці тканини.
2. Протягнути голку через отвір вушка, вивести голку.
3. Встромити голку в тканину з лицьового боку і вивести на виворіт. Виконати так 4-5 стібків. Закріпити нитку.
Перевірка якості роботи: ґудзики пришито міцно; нитку закріплено правильно на початку і по закінченні роботи.
Інструкційно-технологічна картка:
«Послідовність пришивання ґудзиків на «ніжці»
1. Позначити місце пришивання ґудзиків. Закріпити нитку з лицьового боку в
тканини.
2. Пришити ґудзик 2-4 стібками. Пришиваючи ґудзик, треба трохи відтягнути
його, щоб він не щільно прилягав до тканини.
3. Вивести голку на лицьовий бік, обкрутити нитку під ґудзиком 4-5 рвзів. Утворилась ніжка. Закріпити нитку з вивороту тканини.
Перевірка якості роботи: ґудзик не прилягає щільно до тканини; ніжка з ниток туга; нитку добре закріплено по закінченні роботи.
Самостійна робота учнів
1. Поточний інструктаж.
2. Контроль за організацією робочого місця.
3. Індивідуальна робота з учнями
4. Збір даних для заключного інструктажу
Поточний інструктаж:
Огляд робочих місць учнів; - перевірити початок роботи; - перевірити правильність виконання робіт; - перевірити, як учні користуються інструкційними картками; - контроль вчителя за дотриманням учнями правил т/б при роботі; - виявлення труднощів при обробці кишені.
Перевірка готових робіт учнів:
- Ґудзики пришито міцно; - нитку закріплено правильно на початку і по закінченні роботи. - ґудзик не прилягає щільно до тканини;
- ніжка з ниток туга; - нитку добре закріплено по закінченні роботи. Закріплення вивченого матеріалу. 1. Для чого використовують ґудзики в одязі? (Відповіді учнів) 2. Які бувають ґудзики за формою і розміром? (Відповіді учнів) 3. З Яких матеріалів виготовляють ґудзики? (Відповіді учнів) 4. Які бувають ґудзики за призначенням? (Відповіді учнів)
Прибирання робочих місць Заключний інструктаж - Аналіз якості виконаних робіт; - Мотивація оцінок; - Демонстрація кращих робіт. Підведення підсумків 1. Демонстрація кращих робіт. 2. Аналіз характерних помилок. 3. Виставлення оцінок. 4. Прибирання робочих місць.
Пришивання ґудзика
Закріплення нитки на початку роботи
Закріплення нитки по закінченні роботи
1