Урок з математики за програмою «Росток» у 4 класі
Тема: Вимірювання та дроби.
Мета: Сформувати уявлення про дріб як про число, котре виражає частину одиниць лічби або виміру.
Закріплювати обчислювальні навички, вміння роз’вязувати рівняння і задачі. Розвивати логічне мислення, увагу, мовлення.
Тип уроку: ВНЗ.
Демонстраційний матеріал:
F
A B
…< SF < … …< AB < …
А В
а)
б)
в)
Роздатковий матеріал:
Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності.
- Діти, прочитайте вірш з дошки, в якому не дописані рядочки. Хто може прочитати?
Ми прийшли в школу вчитись,
Не лінитись, а труд… .
Тільки той, хто багато знає,
В житті вершин досяг… .
- Чи погоджуєтесь ви з цим? (….)
- А що означає вчитися? (….)
- Ви готові до уроку?(….) Тоді побажаймо один одному успіхів і починаймо!
- Яку останню тему ми вивчили перед канікулами? (Ми побудували алгоритм знаходження наближеного обчислення площі фігури і вчились користуватись цим алгоритмом при розв’язуванні задач.)
- Чому доводилось знаходити наближене значення площі? (Не могли вказати її точне значення.)
- Що означає вказати точне значення? (Виразити величину площі точним числом.)
- Сьогодні ми продовжимо пошук способів запису величин за допомогою чисел.
- З чого почнемо роботу? (З повторення вивченого.)
- Чи все будемо повторювати? ( Ні, тільки те, що нам буде потрібне для «відкриття» нових знань.)
- Хто визначає, що треба повторити, кого це функція? (Визначає вчитель.)
ІІ. Актуалізація знань і фіксація утруднення в діяльності.
Учні по черзі виходять до дошки і виконують обчислення.

![]()
- Дайте характеристику числу 40.(….)
- Зробіть оцінку площі фігури F і оцінку довжини відрізка АВ.
F
A B
…< SF < … …< AB < …
-Чи можна знайти число, яке виражає точне значення площі фігури?(Ні, тому що числа 6 і 7 – сусідні.)
- А площа у фігури F є? ( Так, адже вона займає певне місце на площині.)
- А існує число, яке виражає довжину відрізка АВ? (Ні, бо числа 5 і 6 – сусідні.)
- А довжина у відрізка АВ є? (Так.)
- Яким же числом ви пропонуєте позначити точне значення площі F та довжини відрізка АВ?(….)
- Дайте оцінку довжини відрізків.
- Складіть вирази до задач та знайдіть їхні значення.
а) 5:2 б)1:4 в)7:3
- Доведіть, що відповіді даних задач не можна виразити натуральним числом?
ІІІ. Постановка навчальної задачі
- Які завдання викликали утруднення? (Вимір площі, довжини, ділення чисел.)
- У чому причина утруднення? (Не можемо записати одним числом, не знаємо, як знаходити частини одиниці, не вміємо її позначати.)
- А хочете цьому навчитися? Сформулюйте мету уроку, чого ви повинні навчитися? (Знаходити й позначати частини одиниці.)
- Отже, мета нашого уроку – навчитися знаходити й зображати частини одиниць лічби та виміру.)
- Яка ж тема уроку? (Частини одиниць лічби та виміру.)
Інакше їх називають частки й дроби.
ІV. Побудова проекту виходу з утруднення.(«Відкриття» дітьми нового знання.)
- Як розділити яблуко порівну між двома дітьми? (Розрізати пополам.)
Вчитель показує дві половинки яблука.
- На наступних уроках ми навчимось числами виражати частини одиниць лічби та вимірювання. Такі числа називаються дробами (від слова дробити, ділити).
А В
-Чи згодні ви з тим, що відрізок АВ поділений навпіл? (Ні, тому що частини відрізка нерівні.)
- Отже, яка головна вимога до ділення цілого на частини? (Частини повинні бути рівними.)
- Проведіть відрізок довільної довжини та розділіть його на дві рівні частини. Як ви це зробите? (Виміряємо відрізок і відзначимо його середину. Тоді кожна частина буде дорівнювати іншій.)
- Як називають кожну частину? (Половина.) Позначте половину відрізка кольоровим олівцем.
- Отже, як знайти третю частину (або третину), четверту (або чверть), п’яту частку й т. д. деякої мірки? (Будемо ділити її на 3, 4, 5. і т. д. рівних частин.)
- Виконуючи вправи, порахуйте на скільки частин поділили апельсин.
( Вчитель промовляє вірш, підготовлений учень показує вправи.)
Ми ділили апельсин.
Нас багато – він один.
Одна частка для Івана, одна частка для Степана.
Одна частка для Ганнусі, одна частка для Катрусі.
Одна частка для Настусі, одна частка для Марусі.
Одна частка для Сашка і остання для Юрка.
На скільки частин поділили апельсин?
- Складіть алгоритм та опорний конспект знаходження n-ої частки одиниці.
(Групи пропонують свої варіанти, які обговорюються, уточнюються. На дошку фіксується остаточний варіант Д-3.)
V. Первинне закріплення в зовнішньому мовленні.
-Чи досягли мети? (Так, ми дізналися, за допомогою яких чисел можна записати частини цілого, ми побудували алгоритм знаходження таких частин.)
- Що тепер ми будемо робити? (Потренуємося, використовуючи складений алгоритм.)
1). Робота за підручником. Виконання вправ з коментуванням в голосному мовленні:
-№3 (а, б, в) с.4 (фронтально):
а) Відрізок поділений на дві рівні частини. Обвести кожну частину різними кольорами.
б) Поділити чотири квадрати на 2 рівні частини різними способами.
в) Як поділити крупу на дві рівні частини, маючи терези без гир.
-№4 (а, б) с.5 (фронтально). Використати Р-1.
VІ.Самостійна робота із самоперевіркою.
-Як дізнатися, чи правильно ви зрозуміли тему? (Нам треба попрацювати самостійно.)
- Виконайте самостійно завдання з підручника №6 (а,б,в) с.5 – 2хв.
Після закінчення роботи:
- Що вам потрібно для перевірки? (Еталон.)
- Перевірте свої роботи за еталоном. (На дошці Д-4.)
- Хто зробив неправильно? Яка причина, як ви думаєте? (….)
- Піднесіть руки, в кого все правильно?
- Молодці! Поставте собі «+».
VІІ. Включення до системи знань і повторення.
1). Розв’язати рівняння №10 с.6.
Учні кожного ряду розв’язують по одному рівнянню. Одночасно на дошці від кожного ряду учень розв’язує рівняння. Після закінчення роботи – коментує. Вчитель оцінює учнів, що працювали біля дошки.
2).Розв’язати задачу №11 с.6.
Після аналізу задачі один учень працює біля дошки, решта виконують в зошитах. Вчитель оцінює роботу учня біля дошки.
630:35+(900-630):30=18+9=27(гр.)
Відповідь: усього вийшло 27 грядок.
VІІІ. Рефлексія діяльності
Домашнє завдання: