Верхньокам’янська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів
Бахмутської районної ради
Донецької області
Конспект уроку на тему:
« Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан».
Образ Діка Сенда, моральні якості героя,
його мужність і людяність. Дік Сенд і його друзі»
Розробка уроку
учителя зарубіжної літератури
Верхньокам’янської ЗОШ І-ІІ ступенів
Чаплик Наталі Вікторівни
Тема уроку: «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан». Образ Діка Сенда, моральні якості героя, його мужність і людяність. Дік Сенд і його друзі»
Мета: формування ключових компетентностей: спілкування державною мовою, уміння навчатися протягом життя, компетентностей у природничих науках і технологіях, ініціативність і підприємливість, соціальну та громадянську компетентності.
Завдання: формувати предметні компетентності: розкрити значення образу Діка Сенда, вчити визначати риси характеру людини за її вчинками, поведінкою, словами; розвивати уміння презентувати власні ідеї та ініціативи чітко, грамотно, використовуючи доцільні мовні засоби; застосовувати комунікативні стратегії для формулювання власних пропозицій, рішень і виявлення лідерських якостей. Формувати навички роботи в команді, готовність брати відповідальність за себе та інших. Сприяти розвитку креативності. Виховувати толерантність, наполегливість, цілеспрямованість.
Обладнання: тексти роману, ілюстрації до твору , матеріали для хмари слів та дуддл, музичні записи, мультимедійна презентація, ментальна карта.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, з елементами тренінга.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
1. Привітання. Вправа «Теплі долоньки».
Учні стають в коло, сусіди притуляють долоньки і говорять теплі слова по колу за часовою стрілкою («Іринко, ти чудова», «Миколко, ти відважний» тощо).
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Зясування очікувань.
-Чи у кожного з вас є мрія? Запишіть її на стікері. Прикріпіть стікер на картину з кораблем у тому місці, де ви вважаєте знаходитеся зараз відносно своєї мрії. Вітрильник – здійснення мрії, море, борт -досягнення мрії далеке.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Мрія – це добре ? Але чи достатньо просто мріяти і не робити ніяких кроків до здійснення мрії? У житті наші бажання виконують не чарівники. Хто ж тоді виконує наші бажання? Про це ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.
ІV.Оголошення теми уроку, постановка завдань.(слайд1)
Тема нашого уроку «Образ Діка Сенда, моральні якості героя, його мужність і людяність. Дік Сенд і його друзі». Сподівають Дік навчить нас досягати мрій.
V. Вивчення нового матеріалу
1.Еврістична бесіда.
-Про що мріяв Дік Сенд? Де б ви розмістили Діка Сенда відносно його мрії?
2. Постановка проблемного питання (слайд2)
- Що важливіше, щоб мрія збулася, чи отримати досвід, як домагатися поставлених цілей?
3. Об’єднання в групи.
Вправа «Скриня»
Висипаємо зі скриньки картинки з зображенням речей на листках різного кольору. Учні беруть одну картинку і об’єднуються в групи за кольором.
-Кому можуть належати речі з вашої скрині?
Діку Сенду (бінокль, географічна карта, компас, ножі)
Команді моряків ( бортовий журнал, риболовна сітка, гарпун, трос)
Сім’ї місіс Уелдон ( іграшка, сачок, м’яч, кубики)
Неграм (гроші, собака, кайдани)
Негору (каструля, кухарський ковпак, кайдани, металевий предмет).
-Що дійсно з цих речей було в героїв?
4. Складання ментальної карти.
Повернемося до наших мрій.
Мрія
Діяти Долати труднощі
На трикутничку позначимо кути. Верхній кут-мрія. Що необхідно для її досягнення? (Діяти)
Робота з текстом. Прочитайте уривок з тексту (с.13) і доведіть, що Дік Сенд діяв ( вчився в школі, любив географію і математику, збирався вивчати вищу математику і навігацію, з 8 років працював юнгою, пішов у рейс на «Пілігрімі»). Відповідями учнів заповнюємо ментальну карту
Що йому стало необхідно, коли він став капітаном?
(Підтримка, допомога, нові знання, уміння долати труднощі).
Хто допомагав, а хто шкодив Діку Сенду?
5. Складання маршруту подорожі. (слайд3)
-Як Негору нашкодив Діку Сенду?
На географічних атласах позначаємо маршрут слідування корабля.
-Як шкодить Гарріс? (заводить в глиб материка на територію работорговців).
РУХАНКА (музичний супровід)
(Африка-Америка, море-суша, слони-жирафи).
6.Складання психологічного портрета героя
-Щоб впоратися з небезпекою треба бути незаурядною людиною.
(За допомогою цитат та пояснень, використовуючи метод словесного малювання, створимо портрет Діка Сенда.)
Риси характеру записуємо на штурвалі.
Цитати |
Особистісна якість героя |
« Ми дійдемо, неодмінно дійдемо до американського берега! Байдуже де, на тиждень раніше чи пізніше, а ми все ж вийдемо на нього й висадимося на суходіл» |
природний оптимізм |
«Передбачаючи, що доведеться не тільки згортати на щоглі вітрила, а й зовсім обходитись без цієї щогли, молодий капітан відчепив обидві реї й опустив їх на палубу. Це велике полегшення для судна: що менше воно навантажене вгорі, то краще витримує хитавицю». |
практичність |
«Дік Сенд свого часу старанно вивчав географію, пам’ятав усе про Казонде.» |
віра в розум людини |
«Дік Сенд не розгубився перед лицем близької смерті. Він ураз зміркував: перекинута пірога – останній його порятунок» |
сміливість |
«Юнак, як відомо, був скромний на вдачу, тож навіть і не думав про це, але друзі його думали повсякчас і віддавали йому належне» |
скромність |
« Дік Сенд спав тепер іще менше. Він не відходив від стерна, прив’язався мотузкою, щоб хвиля не змила його в море» |
наполегливість |
«Дік Сенд зрозумів: він загинув. І спитав себе подумки, чи не зможе ціною власного життя врятувати своїх супутників» |
Розуміння сенсу життя |
VІ. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
1.Робота в групах.(слайд 4)
-Складання «Хмар слів» (із запропонованих слів скласти афоризм).
У людини завжди є все, щоб здійснити свою мрію.
Все, що існує на світі, колись було мрією.
Добра мрія і невгамовне бажання її виконати - означає, що мрія здійсниться.
-Виготовлення Дуддл (заставка для Google на тему роману)
VІІ. Етап рефлексії.
Презентація креолізованих текстів
VІІІ. Підсумок уроку.
Вправа «Мікрофон». Відповідь на поставлене проблемне питання.
З’ясування очікувань.
-Якщо ви зрозуміли, як діяти, щоб досягти своєї мети і хоч трохи до неї наблизилися, перемістіть свій стікер за бажанням.
Цитата в подарунок (слайд 5)
“Варто тільки повірити, що ви можете – і ви вже на півдороги до цілі”
Теодор Рузвельт
ІX. Оцінювання.
X. Домашнє завдання.
Підготувати цікаві факти про работоргівлю, торгівлю людьми в наші дні, написати СМС Діку Сенду.
Список використаної літератури:
Гриценко О.Г. Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан”. Все для вчителя, №13-14, 2011.
Інтернет-ресурси.