Комплексне заняття з математики, природного довкілля та
з ознайомлення із соціумом «Подорож стежиною доброти. Квітка доброти»
Програмовий зміст:
Освітній напрям «Дитина в сенсорно – пізнавальному просторі»: закріпити знання дітей набуті на заняттях з математики протягом року; перевірити знання про лічбу кількісну і порядкову в межах 10; цифри в межах 1, 2, 3, 4, 5. Закріпити знання про пори року, частини доби; вміння орієнтуватися у просторі та часі. Удосконалювати знання про геометричні фігури та геометричні тіла; вміти розв'язувати прості віршовані задачі. Розвивати логічне мислення, увагу, зосередженість, рішучість, самостійність у виконанні завдань. Виховувати бажання допомагати один одному та інтерес до занять з математики.
Освітній напрям «Дитина у природному довкіллі»: закріпити знання дітей про пори року, про ліс (хвойні та листяні дерева), про життя диких та свійських тварин, перелітних і зимуючих птахів; вміти визначати весняні ознаки природи; дотримуватись правил поведінки у лісі. Весняні квіти і їх назви і т.д.
Освітній напрям «Дитина в соціумі»: закріпити знання про транспорт: його види, призначення, хто керує ним, професії людей; знати поведінку у транспорті, правила поведінки у лісі навесні. Розвивати увагу, людяність, повагу до літніх людей і однолітків і т.д.
Матеріал: декорація, д/г «Пори року», д/г «Частини доби», д/г «Веселий котик», прислів'я, д/г «Правила поведінки у транспорті», д/г «Правила поведінки у лісі», д/г «Назви квітку», д/г «Полічи і поклади», д/г «Геометричні фігури і тіла», д/г «Художники», віршовані задачі, логічні задачі, «Квітка доброти», д/г «Птахи», цифри від 1 до 5, сова, кіт, заєць, білка, мишеня, ведмедик, автобус.
Хід заняття:
Вихователь: Діти, стали всі рівненько,
Посміхнулися гарненько!
Настрій із собою взяли,
Працювати почали!
Вихователь: Послухайте! Я зачитаю віршика:
Вийшла вранці я на ганок
І сказала: « Добрий ранок!» -
Сонцю, небу і травиці,
Добрим людям, тихій річці,
Добрий ранок, світе мій,
Мирний, чистий, голубий!
Вихователь: Що сказала я? З чим привіталася? Світ який?
Діти, запам'ятайте: завжди вітаймося - тоді і у вас, і в тих, до кого вітаєтеся,
буде добре і радісно на душі, бо привітання - то побажання добра. Тому час
привітатися до гостей.
Діти: Добрий день, вам, добрі люди,
Хай вам щастя й доля буде
Не на день і не на рік,
А на довгий, довгий вік!
(Аудіозапис крику сови)
Вихователь: Малята, а хто це так кричить?
Діти: Це Тітонька Сова - мудра голова!
Вихователь: Чомусь вона сумна. У неї є скринька. Яка гарна скринька, а в ній
картинки із зображенням частин доби, але вона їх усі переплутала.
Допоможемо Тітоньці Сові розібрати!
Д/г «Частини доби»
Вихователь: А ще у скриньці ось ця пелюстка. Сова вдячна і дає її нам, а навіщо -
ми дізнаємося пізніше. До побачення!
(Аудіозапис нявкання кота.)
Вихователь: Та хто ж це знову голосно кричить і просить допомоги?
Діти: Котик-Мурчик!
Вихователь: Який гарненький! Він хоче погуляти, але не може визначитися - яка
зараз пора року! Допоможемо?
Діти: Так!
Д/г «Веселий котик»
Вихователь: А які весняні прислів'я знаєте?
Прислів'я:
1. Вода з гір потекла - весну принесла.
2. Квітень з водою, травень з травою.
3. Весна красна квітами, а осінь – плодами.
4. Весняний день рік годує.
5. Весна ледачого не любить.
Вихователь: Молодці!
Тепер залишається ось ці картинки розкласти до кожної пори року і з'ясувати
яка пора року і місяць. Котик дякує нам і дає теж пелюстку та говорить, що
пізніше дізнаємося для чого вона. Але у котика є друг, який теж просить
допомоги. Треба відгадати хто це?
Загадка
«Влітку сіренький, а взимку біленький,
Довгі вуха має, швидко в лісі він стрибає.»
Діти: Заєць!
Вихователь: Це маленьке зайченя просить швидше повернути його додому, в ліс
до мами, бо вона буде сумувати. Допоможемо?
Діти: Так!
Вихователь: На чому ми можемо відправитися до лісу?
Діти: На транспорті.
Вихователь: Які види транспорту ми знаємо?
(наземний, повітряний, водний, космічний)
За призначенням який буває транспорт?
(пасажирський, вантажний, спеціальний)
Хто керує транспортом?
Автобусом, машиною? (шофер)
Літаком? (пілот)
Потягом? (машиніст)
Кораблем, пароплавом? (капітан)
Ракетою? (космонавт)
А що треба придбати для поїздки у транспорті? Діти, давайте згадаємо як
треба себе поводити у транспорті.
Д/г «Правила поведінки у транспорті»
Вихователь: Молодці! Тепер ми маємо квиток на автобус. Отже, поїхали!
Заспіваймо веселу пісню!
(Музичний супровід поїздки в автобусі)
Вихователь: Приїхали швидко до лісу! Звідки ви знаєте що це ліс?
Діти: Багато дерев і кущів.
Вихователь: Який буває ліс? (хвойний, листяний, змішаний) Хто живе у лісі?
Діти: Дикі тварини, комахи, птахи.
Вихователь: Ось, зайчик, ти вдома! За те, що допомогли, ми отримали знову
пелюстку. Дякуємо!
Вихователь: Погляньте, яке цікаве дерево росте у лісі! Що це за картинки на
ньому?
Вихователь: Мишеня маленьке просить, щоб ми розповіли правила поведінки у
лісі і запам'ятали! Допоможемо?
Діти: Так!
Д/г «Правила поведінки у лісі»
Вихователь: Тепер і мишеня, і ми запам'ятали краще, як себе вести навесні у лісі.
Мишеня нам теж дає пелюстку за допомогу!
Вихователь: Перед нами лісова галявина. На ній багато квітів незвичних,
весняних. І вони сумують, що ніхто не сідає з комах на них. Ну що
допоможемо?
Діти: Так!
Вихователь: Добре, але спочатку фізкультхвилинка.
Фізкультхвилинка
«Усміхаюсь сонечку,
Здраствуй золоте!
Усміхаюсь квіточці –
Хай вона цвіте!
Усміхаюсь дощику –
Лийся мов з відра!
Друзям усміхаюся –
Зичу їм добра!»
Д/г «Назви квітку»
Д/г «Полічи і поклади»
(Полічити і покласти метеликів)
Вихователь: За це квіточки віддають одну з пелюсток нам. Дякуємо!
Вихователь: Ой, малята, нас чекає білочка з корзиною об'ємних геометричних
фігур - тіл. Які ще бувають геометричні фігури? (площинні)
Д/г «Геометричні фігури і тіла»
Вихователь: Складемо картину геометричних фігур.
Д/г «Художники»
Вихователь: Погляньте - ведмедик прокинувся, зрадів і кличе нас до автобусу, бо вже час повертатися. Він тримає останню пелюстку і логічне завдання.
Віршовані задачі
Три руді лисиці
Грали на травиці.
З них одна сховалась.
Скільки ж їх залишилось? (2)
***
Три маленьких їжачки
На сонечку грілись.
Два сховались за колоду.
Скільки залишилось? (1) і т.д.
Логічні задачі
1. Скільки лапок у тварин? (4)
2. Скільки вушок у дітей? (2)
3. Скільки хвостиків у кішки? (1)
4. Скільки лапок у пташок? (2)
5. Скільки рук у песика? (0)
6. Із-за куща виглядає 4 заячі вуха?
Скільки зайчат сховалось від малят? (2)
Вихователь: Отримуємо останню пелюстку і прибуваємо до садочка, в свою групу. Залишилося останнє завдання - скласти квітку, тільки пелюстки викладати треба по порядку. «Квітка доброти» склалася!
1