Конспект заняття з розвитку мовлення для дітей старшого дошкільного віку за методикою ТРВЗ.
Тема: « Фермер і овочі»
Мета: Розширити і активізувати словник за темою «Овочі». Розвивати культуру мовлення, творчу уяву, пошукову активність, граматичну будову мови, зв’язне мовлення; вміння стверджувати або заперечувати, розмірковувати, робити логічні висновки та послідовно викладати свою думку. Вдосконалювати вміння виконувати пальчикову гімнастику, розвивати дрібну моторику пальців рук. Розвивати вміння помічати і знаходити протиріччя, протилежні ознаки в об’єктах та ситуаціях. Закріпити уміння будувати складнопідрядні речення із сполучниками «тому що», «бо». Виховувати бажання допомагати іншим.
Матеріал та обладнання: ноутбук, відео лист від фермера, овочі (огірки, солодкий перець, помідори, цибуля, картопля, капуста), картинки – підказки до завдань, гостинці на кожну дитину (груші).
Хід заняття:
1.Організаційний момент.
Комунікативне привітання «Добрий день, вам ручки…»
2. Мотивація освітньої діяльності.
Логопед:
- Любі малята, ви знаєте, хто такий фермер?
Орієнтовні відповіді дітей: Так. Людина, яка працює на землі.
Логопед:
- Нам надійшов відео лист від фермера. Давайте переглянемо.
Фермер:
- Добрий день, дошкільнята! Допоможіть мені, будь ласка, зібрати врожай овочів. Справа в тому, що у мене овочі не звичайні, а чарівні. Щоб їх зібрати, треба виконати від кожного овочу завдання. Я знаю, що ви впораєтесь і допоможете мені.
3.«Склади загадку»
Логопед:
- Діти, допоможемо фермеру? Так. Я була впевнена, що ви погодитесь. Перше завдання від цибулі. Цибуля пропонує скласти про неї загадку:
Цибуля (яка?) Що таке ж?
гірка гіркий перець, полин
кругла кульбаба, м’яч
хвостата ріпка
їдка дим
Загадка: Росте на грядці.
Гірка, як полин.
Кругла, як м’яч
Хвостата, як ріпка.
Їдка, як дим.
Що це?
Логопед:
- Молодці, дошкільнята. Цибулі дуже сподобалась ваша загадка.
4.Оксюморон «Таємниці подвійного» (за допомогою ілюстрацій овочів)
Логопед:
- Діти, подумайте і скажіть, що може бути одночасно: гострим і солодким (перець, цибуля..), сухим і мокрим (помідор, огірок…), коричневим та білим (картопля), корисним та шкідливим (цибуля, часник), старим і молодим (кущ огірків: листя, плоди), росте в довжину і ширину (цибуля, огірок, кабачок. баклажан).
Логопед:
- Дякую за гарні відповіді. В гру вступає солодкий перець.
5. «Перець та земля» (Біном фантазії) (за допомогою ілюстрацій овочів)
Перець під землею – це….. (добрива, корінь). Перець над землею - …. (на кущику, в ящику, грузовику).
Земля під перцем -….. (поле, грядка, город). Земля над перцем -…… (над його корінням, укриття, підвал).
6.Логопед:
- Наступне завдання від помідора. Любі діти, скажіть, будь ласка, чим буває, або був помідор? (за допомогою ілюстрацій овочів)
Орієнтовні відповіді дітей: насінням, розсадою, кущиком, листям, добривом, квіткою, плодом, їжею, засолкою, компонентом борщу, салату, томатної пасти, соусу, соку, приправи, кетчупу…
7.Пряма синектика
Логопед:
- А тепер завдання від капусти. Дошкільнята, розкажіть, що винайшла людина, коли подивилася на капусту?
Орієнтовні відповіді дітей: циганські спідниці, макіяж, шпалери, листкове тісто, мазі (що розсмоктуються, розм’якшують), кидальне ядро, повітряну куля, клубок ниток (спосіб намотування).
Пальчикова гра «Капуста»
8.Логопед:
- Наступна вправа «Добре – погано». Капуста - це добре, чи погано? Поясніть свій вибір.
Капуста
Добре |
Погано |
Овоч, продукт харчування |
Треба витрачати сили на посадку, полив, прополку, розпушування
|
Смачна |
При зборі постійно треба стояти в зігнутому вигляді (може заболіти спина)
|
Корисна, вітамінна, лікувальна
|
При зборі доводиться носити важкі речі |
Оздоровлює |
Важко жувати, якщо хворі зуби |
Можна приготувати багато страв
|
Слідкувати за руками додатково, тому що вони будуть брудними, буде тріскатися шкіра |
Може служити кормом для свійських тварин
|
Щоб зберегти руки чистими, треба працювати в рукавичках, а влітку жарко… |
9.Логопед:
- Діти, ви гарно міркували та пояснювали. Молодці! А огірок хоче дізнатися, чи знаєте ви, як його можна використати?
Орієнтовні відповіді дітей:
- Як овоч, їжу, компоненти салату, розсольнику, корм для тварин, скалка, сік, частування, прикрашання блюда, продукти про запас (консервація, приманка, матеріал для нового врожаю (насіння), ложка, пробка, примочки (компрес), лосьйон, відбілювач, маска для шкіри обличчя, тулуб для колажу, ліки (при сонячних опіках), масажер, трафарет, подарунок, товар, бартер, схил, сейф, човен, лінійка, предмет роботи жонглера.
Логопед:
- Скільки цікавого та нового я дізналася!
10.Метод «мозкового штурму»
Логопед:
- Діти, скажіть будь ласка, що було б, якби дозріваючи, огірки червоніли б…..
Орієнтовні відповіді дітей:
Логопед:
- Супер, дуже несподівані відповіді. Огірки задоволені вашою роботою.
11.Метод «мозкового штурму» «Виріши ситуацію»
Логопед:
- Діти, картоплі дуже цікаво, якщо б її врожай ненавмисно потрапив у колодязь, як би ви зібрали його?
Орієнтовні відповіді дітей:
12. Підсумок заняття
Логопед:
- Дошкільнята, ви впоралися із завданнями від чарівних овочів, тепер фермер зможе зібрати врожай.
Відео звернення від фермера:
- Діти, щиро дякую вам за допомогу, нарешті я зібрав врожай. Передаю вам гостинці, смачні та соковиті груші.
Логопед:
– Діти, висловіть свою думку, які враження у вас залишилися після виконання завдань? Що нового ви дізналися? Як ці знання вам знадобляться у житті? Фермеру дякуємо за гостинці.