Корисні копалини 3 клас

Про матеріал
Даний конспект має на меті ознайомити дітей із професіями геолога, шахтаря; формувати розуміння понять “гірська порода”, “корисні копалини”; ознайомити з найпоширенішими гірськими породами, з їх різноманітністю в природі; розширити знання про корисні копалини України та їх використання.
Перегляд файлу

Дата: 07.10.25                                                Урок: Я досліджую світ

Тема : Корисні копалини та їх використання.

Мета:

  • ознайомити дітей із професіями геолога, шахтаря;
  • формувати розуміння понять “гірська порода”, “корисні копалини”;
  • ознайомити з найпоширенішими гірськими породами, з їх різноманітністю в природі;
  • розширити знання про корисні копалини України та їх використання;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати пізнавальний інтерес, самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення.

 

Обладнання: технічні засобинавчання; колекція корисних копалин; лупи, склянки з водою, насіння рослин для гри “Геологи”; роздруківки “Знайди спільне”, “Розшифруй”, “Вірш про геологів”, “Інструменти геолога”,  “Розпізнай”, “Долоньки”, “Нотатки мандрівника”.

 

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1.1. Привітання “Веселе рукостискання”.

Діти об’єднуються в пари, стають одне навпроти одного, кажуть: “Доброго ранку!”. Торкаються долонями обох рук із сусідом/сусідкою. Потім по черзі торкаються однойменних пальців свого сусіда, висловлюючи побажання на кожен дотик, починаючи з великого пальця. Вітання завершується рукостисканням і словами: “Успіхів тобі!”.

1.2.Вправа “Крісло автора”.

Усі розповідають, як розпочався їхній ранок, що цікавого бачили, ідучи до школи.

2. Повідомлення теми уроку

2.1.Вправа “Знайди спільне”.

Розгляньте світлини й поміркуйте, що їх об’єднує.

Кого ви бачите на фото?

Що роблять ці люди?

Як ви думаєте, для чого вони це роблять?

Чи знаєте ви, як називають людей, які досліджують (вивчають) гірські породи, корисні копалини?

2.2. Вправа “Розшифруй”.

А зараз дізнаймося, з ким будемо подорожувати. Розшифруйте слово за ключем.

2.3.Повідомлення теми.

Сьогодні в нас незвичайний урок. Ми спробуємо стати справжніми дослідниками корисних копалин, дізнаємося, хто такий геолог і що вивчає наука геологія. Дізнаємося, чим багаті надра України.

3. Ознайомлення з новим навчальним матеріалом.

3.1.Читання вірша С. Жупанина “Геологи”

Як автор називає геологів? Чому?

Які корисні копалини згадуються у вірші?

У яких місцях геологи найчастіше шукають скарби?

3.2.Робота з малюнком.

Розгляньте малюнок.

Які інструменти потрібні геологу для роботи? Обґрунтуйте свою думку.

3.3.Перегляд мультфільму “Це наше і це твоє. Найбільша гіпсова печера”.

Запитання після перегляду:

  • Про яку геологічну знахідку ви довідалися?
  • Про яке минуле може розповісти ця геологічна знахідка?
  • Як вона утворилася?
  • Як люди використовують гіпс?

3.4. Гірські породи і корисні копалини

1)Проблемні запитання.

Як ви вважаєте, гірські породи належать до живої чи неживої природи?

Як, на вашу думку, виникають гірські породи?

Чи всі гірські породи використовує людина?

Що таке корисні копалини?

Відповіді на ці запитання ми можемо знайти, переглянувши фільм.

2)Перегляд навчального фільму “Гірські породи”.

3)Вправа “Читання з позначками” (зош. с. 22, завд. 1).

4. Закріплення й узагальнення нового матеріалу

4.1. Вправа “Постав запитання” (підр. с. 50, завд. 7).

4.2 Перегляд мультфільму “Це наше і це твоє. Вугілля — наше природне багатство”.

  • Про яку корисну копалину ви дізналися?
  • Як утворилося вугілля?
  • Як люди використовують кам’яне вугілля?
  • Чому ми маємо його берегти? Як саме?

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

4.3. Практична робота. Дослідження властивостей корисних копалин

1)Робота за зразком у підручнику (підр. с. 50, завд. 8).

Дослідіть властивості корисних копалин, які є у шкільній колекції. Результати дослідження подайте у вигляді таблиці за зразком.

4.4. Робота з колекцією корисних копалин.

Кожна група досліджує за планом певну корисну копалину за допомогою лупи і склянки з водою. Усі дослідження фіксують у таблиці, що є в зошиті (с. 22, завд. 2). Потім кожна група презентує свою корисну копалину. А інші групи мають записати її властивості за планом.

4.5. Обговорення результатів роботи груп.

1 група — (Граніт твердий, складається з різнокольорових зернинок: рожевих, сірих, жовтих, не має запаху, важчий за воду, використовують на будівництві.)

А чи можемо ми розділити граніт на зернини?

Чому граніт має зернинки?

Граніт неоднорідний, складається з різних мінералів. Рожеві, червоні й сірі зернини у складі граніту — це польовий шпат, білі й жовті — кварц, блискучі — слюда.

2 група — (Кам’яне вугілля тверде, темного кольору, блискуче, не має запаху, важче за воду, дуже гарно горить, дає тепло.)

Молодці, але щоб потрапити до наших осель і зробити їх теплими й затишними, вугілля проходить довгий шлях. Видобувають його з­-під землі мужні й сильні люди — шахтарі.

3 група — (Нафта, темного кольору, не блискуча, легша за воду, з неї виготовляють пальне.)

А як у народі називають нафту? (Чорним золотом, земляним маслом, рідким золотом.)

А хто знає, якої шкоди може завдати нафта, якщо випадково потрапить на поверхню води? (Якщо у воду потрапила нафта, то на поверхні води утворюється плівка, що не пропускає повітря. Через це гине дуже багато морських мешканців.)

А як ми можемо продемонструвати це явище в побуті? (Якщо в чай кинути шматочок масла, то утвориться подібна плівка.)

Що ви можете сказати про природний газ? (Безбарвний, газоподібний.)

4.6. Екологічна гра “Геологи”

У класі на підлозі (місце обмежене) розсипати горіхи, каштани, жолуді, мушлі тощо. Домовтеся, яку корисну копалину символізує кожна річ. Учні об’єднуються у групи по 3-4 дитини. Кожна група обирає одну конкретну “корисну копалину” (наприклад: 1 — вугілля — горіхи, 2 — граніт — каштани, 3 — вапняк — мушлі…).

За сигналом групи по черзі мають швидко зібрати свою корисну копалину. Назву й кількість зібраних предметів оголошує вчитель. Гру проводять у кілька етапів, поки всі “корисні копалини” не будуть зібрані.

  • Коли збирати предмети було найлегше? (Спочатку, бо їх багато.)
  • Коли збирати було найважче? (У кінці, коли закінчилась сировина.)
  • Як маємо використовувати корисні копалини? Чому?
  • Поміркуйте, що станеться, якщо корисні копалини видобувати в дуже великих кількостях?
    Висновок

Корисні копалини охороняються законом. В Україні зводять багато будинків, заводів. На все потрібно багато піску, глини, вапняку. Щоб виготовити машини, потрібні сталь, чавун, мідь. Їх виплавляють із залізної руди. Для опалення заводів, будинків потрібне паливо: нафта, кам’яне вугілля, торф, газ. Корисні копалини не поновлюються. Тому ми з вами маємо піклуватися про збереження корисних копалин для майбутнього, добувати їх розумно. Поміркуймо, як саме.

  1.         Підсумок уроку
    1.           Рефлексія.

З яким настроєм ви закінчуєте заняття?

Чи було вам цікаво подорожувати?

Які таємниці подорожі ви відкрили сьогодні для себе?

  1.           Вправа “Долоньки” .

Запишіть на кожному пальчику відповіді на запитання:

Великий палець — Який у вас настрій?

Вказівний — Що цікавого ви вивчили сьогодні?

Середній — Що було складно? Які були труднощі?

Безіменний — Що сподобалося сьогодні?

Мізинець — Щоб хотілося б ще вивчити? Що ще цікавить?

 

docx
Додано
11 лютого
Переглядів
147
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку