Літературне образотворення Тема. Читання оповідання В. Сухомлинського «Це горобці плачуть від холоду» та вірш І. Січовика «Півникова пригода»

Про матеріал
Заняття з літературного образотворення присвячене ознайомленню дітей з художніми творами про птахів узимку. Під час психогімнастики діти імітують рухи пташок, налаштовуються на сприймання теми. Відгадуючи загадки, пригадують зимуючих птахів та їхні особливості. У ході читання оповідання В. Сухомлинського «Це горобці плачуть від холоду» та вірша І. Січовика «Півникова пригода» діти вчаться уважно слухати, емоційно реагувати на зміст, відповідати на запитання, висловлювати власне ставлення до героїв і їхніх вчинків. Заняття сприяє збагаченню словникового запасу, розвитку мовлення, уяви й інтонаційної виразності, формує дбайливе ставлення до птахів і інтерес до художнього слова.
Перегляд файлу

Літературне образотворення

Тема. Читання оповідання В. Сухомлинського «Це горобці плачуть від холоду» та вірш І. Січовика «Півникова пригода»

Мета: продовжувати ознайомлювати дітей з прозовими та віршованими художніми творами; учити емоційно відгукуватися на прозовий художній твір та віршований; збагачувати лексичний словник; учити запам’ятовувати вірш; розвивати інтонаційну виразність та імітаційні здібності, уяву, фантазію, мислення; закріплювати вміння відповідати на запитання за змістом прочитаного; спонукати до висловлювання свого ставлення до прослуханих творів, до вчинків героїв; виховувати допитливість, дбайливе ставлення до птахів, інтерес до художніх творів.

Матеріал: предметні та сюжетні картинки про зимуючих птахів.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Організаційний момент

Психогімнастика «Пташки літають». Діти імітують рухи пташки.

Рано-вранці

Пташка встала,

Крилечками помахала.

Наша пташечка мала

Голівоньку підняла.

Ніжками затупотіла

І у небеса злетіла,

А тепер в гніздечка сіла.

ІІ. Основна частина

- Діти, я сьогодні знайшла листа. У ньому нам надіслали загадки. Відгадаймо їх та дізнаймося, про кого ми сьогодні будемо говорити.

• Сіра шубка із пір’їн,

На морозі жвавий він.

Не орел цей стрибунець.

Хто це, діти?.. (Горобець).

• Жовтогруді щебетушки

Мають чорні капелюшки,

Сірі лапки, білі щічки,

Називаються... (синички).

• Вранці вийду я із хати,

Щоб пташок нагодувати,

Як матуся, вони ніжні,

Чорні, сірі, білосніжні,

Сиві, світло-голубі.

Це туркочуть… (голуби).

• Завіває хуртовина —

І летять на Україну

Милі пташки невеличкі —

Кольорові рукавички.

Як червоні ліхтарі,

Сяють взимку… (снігурі).

• Стрекотуха білобока,

Звуть усі її... (сорока).

• Хто це каже: «Кар-кар-кар»?

Хто літає поміж хмар?

Це дзьобата горда пані

Ходить в сірому жупані.

Як зоветься ця матрона?

Знають всі, що це… (ворона).

— Про яких птахів були загадки? Як ви вважаєте, чому не було загадок про ластівку, зозулю? Тому що їх зараз немає, вони полетіли у вирій, у теплі краї. А ці пташки зимують з нами. Як пташки почуваються взимку? Послухайте оповідання.

ЦЕ ГОРОБЦІ ПЛАЧУТЬ ВІД ХОЛОДУ

Зимового ранку пішла маленька Яринка до саду. Надворі був великий мороз. Ніде не видно пташок. Навіть горобців немає.

— Де ж горобці поховалися? — подумала Яринка.

Прийшла до хати, стала під стріхою. Почула, як там зацвірінчав горобець. А потім на землю впали крижані крапельки, мов маленьке намисто.

— Що воно таке? — подумала Яринка.

І здогадалася: це горобці плачуть від холоду, горобині сльози замерзають і падають додолу крижаним намистом. Бідні горобчики!

(В. Сухомлинський)

Бесіда за змістом оповідання

— Про кого написано оповідання? У яку пору року відбувалися події? Чому ви так вирішили? Де гуляла Яринка? Кого не було видно? Звідки Яринка почула щебет горобців? Що впало на землю з-під даху будинку? Чим крижані крапельки здалися Яринці?

— Послухайте вірш про підготовку іншого птаха до холодної зими.

ПІВНИКОВА ПРИГОДА І. Січовик

Влітку півник спав, гуляв.

Взимку він голодував.

— Буду я інакше жити —

Запасуся власним житом!

Він зорав, засіяв лан,

Проривав щодня бур’ян,

А коли настало літо —

Уродило гарне жито.

В Цапа косу попросив,

Стигле жито покосив,

Колоски зв’язав у сніп,

Приволік із дому ціп,

Швидко жито змолотив.

Перевіяв, просушив

І насипав у мішок

По самісінький вершок.

Потрудився Півник вдало:

Жита виростив чимало.

Тільки дірку (бо спішив)

У мішечку не зашив.

Йшов додому, а з мішка

Золота лилась ріка.

Біг позаду Ховрашок

І збирав зерно в мішок.

Як прийшла зима холодна,

Знову Півник був голодний,

А маленькі ховрашки

Їли з маком пиріжки.

 Бесіда за змістом вірша

— Про якого птаха йдеться у художньому творі? Це який птах? Як півник готувався до зими? Чому? Як півник готував собі запаси на зиму, зерна жита? Чому півник знову залишився взимку без жита? Хто зібрав зерно? Що завадило півникові зробити запас жита на зиму? Чому так трапилося з Півником? Так. Він поспішав і не зашив мішок. Є така приказка: «Хто спішить, той людей смішить». Чому так кажуть? Необхідно все робити уважно, тоді не виникатиме нагоди кепкувати над вами. Якщо комусь смішно, то іншому буває гірко. Діти, а як ви вважаєте, чи добре вчинив Ховрах? Чому він не підказав Півникові, що він зерно розсипав? Що було б, якби Ховрах підказав півникові про його помилку, біду? Який Ховрах у цьому творі? Який Півник? Як ви вважаєте, події відбувалися насправді чи це казка? Так, це казка. У казках тварини можуть розмовляти, виконувати людську роботу. Це віршована казка.

— Послухайте уривок вірша. Які римовані слова ви почули?

А коли настало літо — уродило гарне жито.

В Цапа косу попросив, стигле жито покосив.

— А тепер послухайте уривок вірша і спробуйте додати самі риму.

Біг позаду Ховрашок

І збирав зерно в... (мішок).

Як прийшла зима холодна,

Знову Півник був… (голодний).

— Узимку півні голодують? (Ні, півні — свійські птахи, за ними доглядають люди.)

ІІІ. Підсумок

 

docx
Додано
5 січня
Переглядів
127
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку