Методика реалізації STEAM-підходу на інтегрованих уроках мистецтва у 8 класі НУШ

Про матеріал
Ознайомити учнів із прийомом інтеграції на уроках мистецтва, музичного мистецтва та зарубіжної літератури, STEAM-підходом від музики до поезії - під час слухання балади Ф.Шуберта та однойменного твору Й.В.Гете «Вільшаний король»; художніми особливостями музичної та літературної мови балади;
Перегляд файлу

Методика реалізації STEAM-підходу на інтегрованих уроках мистецтва у 8 класі НУШ

Тема: STEAM-освіта на уроках мистецтва у 8 класі НУШ.

Мета: Ознайомити учнів із прийомом інтеграції на уроках мистецтва, музичного мистецтва та зарубіжної літератури, STEAM-підходом від музики до поезії -  під час слухання балади Ф.Шуберта та однойменного твору Й.В.Гете «Вільшаний король»;  художніми особливостями музичної та літературної мови балади;

Аналізувати музичний та літературний текст твору, а також інтерпретацію; глибоко осмислити баладу Ф.Шуберта як музичний та Й.Гете як художній літературний  твір.

Розвивати навички міжпредметної інтеграції, гейміфікації, знання з різних галузей (музика, мистецтво, література, емоційний інтелект, технології, інженерія);

Ознайомити учнів із прикладами взаємодії музики та літератури;

Стимулювати творче мислення та міжпредметну взаємодію;

Формувати естетичне сприйняття, комунікацію, креативність,  критичне мислення, творчі здібності, емоційний інтелект, роботу в команді.

Тип уроку:

Дослідницько-творчий, інтегрований STEAM-урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна дошка, ноутбук, колонки, портрети композитора та поета, фрагменти відеомузичних творів, QR-коди, планшети або смартфони, підручники.

Очікувані результати:

Учні:  розпізнають емоції та настрої в музиці Ф.Шуберта; порівнюють музичний та літературний образи;  переказують зміст балади Й.Гете; аналізують засоби музичної виразності; створюють креативні проєкти (малюнки, музичний супровід, відео, анімації, міні-композиції);  інтерактивнІ візуалізації (віртуальна виставка, Padlet-дошка, інтерактивна презентація).

QR-коди з посиланнями на музичні твори, пов’язані з літературою.

ХІД УРОКУ:

І.Організаційний момент (2 хв.) Вітання, мотивація уроку.

Налаштування на інтерактивну роботу.

Озвучення теми, мети, цитати-епіграфа уроку: «Хто мчить крізь ніч на коні?» - спонукання до занурення в атмосферу твору.

Мотивація: «Чи може вірш звучати, як музика? Чи можлива симфонія зі слів?».

ІІ.Актуалізація знань (3хв).

 - Що таке балада? Її риси.

Коротка біографія Ф.Шуберта  і Й.В.Гете (інтерактивна презентація).

Міні-дискусія: приклади, коли література надихала композиторів, художників до творчості. Учні називають твори, де є симбіоз мистецтв.

ІІІ.Основна частина (25-30хв).

1. Музична складова.

Музичне трактування:

(Підр. Л.Масол Мистецтво – 25 НУШ 8 клас. Урок №29-30 - Музика композиторів-романтиків с.176).

Вступ: коротка розповідь про Ф.Шуберта та жанр вокальної балади.

Виразне читання літературної  балади (порівняння в оригіналі та перекладі). Вільшаний король (1782) Хто пізно так мчить у час нічний? То їде батько, з ним син малий. Чогось боїться і мерзне син – Малого тулить і гріє він.

-                       Чому тремтиш ти , мій сину, щомить?

-                       Король вільшаний он там стоїть!

Він у короні, хвостатий пан!

-                       То, сину, вранішній туман! «Любе дитя, до мене мерщій! Будемо гратись в оселі моїй,

imageКвіти прекрасні знайду тобі я, У злото матуся одягне моя».

-                       Мій тату, мій тату яке страшне!

Як надить вільшаний король мене!

-                       Годі, маля, заспокойся, маля!

То вітер колише в гаю гілля!

«Хлопчику любий, іди ж до нас! Дочки мої у танку в цей час,

Дочки мої тебе вийдуть стрічать,

Вітати, співати, тебе колихать!»

-                       Мій тату, мій тату, туди подивись!

Он королівни вільшані зійшлись!

-                       Не бійся, мій синку! Повір мені:

То верби сивіють удалині! «Мені, хлопче, люба краса твоя!

З неволі чи з волі візьму тебе я!»

-                       Мій тату, мій тату, він нас догнав!

Ой,як болюче мене він обняв!

Батькові страшно, батько спішить,

В руках його хлопчик бідний кричить;

Насилу додому доїхав він,

В руках його мертвий лежав його син. (Переклад Максима Рильського).

imageWer reitet so spät durch Nacht und Wind?

Es ist der Vater mit seinem Kind;

Er hat den Knaben wohl in dem Arm, Er fasst ihn sicher, er hält ihn warm.

Mein Sohn, was birgst du so bang dein Gesicht? – Siehst, Vater, du den Erlkönig nicht?

Den Erlenkönig mit Kron’ und Schweif? –

Mein Sohn, es ist ein Nebelstreif. –

„Du liebes Kind, komm, geh mit mir!

Gar schöne Spiele spiel’ ich mit dir;

Manch’ bunte Blumen sind an dem Strand,

Meine Mutter hat manch gülden Gewand.“ –

Mein Vater, mein Vater, und hörest du nicht,

Was Erlenkönig mir leise verspricht? –

Sei ruhig, bleibe ruhig, mein Kind;

In dürren Blättern säuselt der Wind. –

„Willst, feiner Knabe, du mit mir gehn?

Meine Töchter sollen dich warten schön;

Meine Töchter führen den nächtlichen Reihn Und wiegen und tanzen und singen dich ein.“ – Mein Vater, mein Vater, und siehst du nicht dort Erlkönigs Töchter am düstern Ort? – Mein Sohn, mein Sohn, ich seh’ es genau: Es scheinen die alten Weiden so grau. –

„Ich liebe dich, mich reizt deine schöne Gestalt; Und bist du nicht willig, so brauch’ ich Gewalt.“ – Mein Vater, mein Vater, jetzt fasst er mich an! Erlkönig hat mir ein Leids getan! –

Dem Vater grauset’s; er reitet geschwind,

Er hält in Armen das ächzende Kind, Erreicht den Hof mit Mühe und Not; In seinen Armen das Kind war tot.

Слухання балади Ф.Шуберта німецькою (для голосу з фортепіано).

Завдання під час слухання:

Вчитель запитує: «Як звучала би ця балада, якби її виконували на сцені? Яка музика відповідала б переживанням героїв?»

Визначити, скільки «голосів» (голосових партій)звучить в одному виконанні (оповідач – син – батько – Вільшаний король).

Звернути увагу на акомпанемент: як фортепіано передає скакуна, напругу, небезпеку? Аналіз: як композитор передає емоції героїв через темп, тональність, інтонацію?

«Мозковий штурм»:

Які звуки чи тембри відповідають образам? (Наприклад: син – тремтячий голос, батько – стриманий і спокійний, Вільшаний король – спокусливий і мелодійний).

Аналіз після слухання музики:

Які музичні засоби відповідають емоціям балади? (Темп, динаміка, тональність).

Чи змінилось сприйняття балади після прослуховування музики?

Порівняння з літературним текстом:

Чи передає Ф.Шуберт той самий настрій, що й Й.Гете?

Який образ Вільшаного короля страшніший – у музиці чи поезії?

 Як музика підсилює або доповнює враження від тексту?

Обговорення: Зв’язок музики з літературним текстом.

«Рефлексія та творчість».

Учні малюють «музичний портрет» героїв.

2. Місток інтеграції. Літературна складова. Опрацювання літературного тексту .

Поступовий перехід до літератури: Література + Емоція.

Робота з текстом. Діяльність учнів:

Аналіз персонажів: батько, син, Вільшаний король – хто вони? Реальні чи символічні?

Визначення жанру, теми, ідеї, основних мотивів страху, смерті, містики.

Художні засоби: діалог, повтори, епітети, символіка, риторичні запитання.

Обговорення емоційної палітри твору. Запитання для обговорення:

Візуалізація образів (використання цифрових платформ для створення ментальних карт чи колажів).

Як автор створює атмосферу тривоги й страху?

Як змінюється настрій по мірі розвитку сюжету?

3.Робота в групах:

«Переклади поезію в музику» - створення короткої аудіоінсталяції, ритмічного акомпанементу, графічної партитури.

4.Порівняльний аналіз образів балади (2хв.).

а)Музичний та Літературний образ Вільшаного короля. - Чи однаково сприймаються ці образи? Чому?

б)«Вільшаний король» Ф.Шуберта  – це лідна балада. Лідна – від слова «лід» (нім.Lied - пісня). Тобто, лідний твір – це пісенний твір для голосу з акомпанементом (часто фортепіано). Тому лідна балада – це пісенна балада: вірш, покладений на музику для співу з фортепіанним супроводом.

 Балада – це жанр, де розповідається драматична, часто трагічна історія. Балада може бути віршем або музичним твором.

У баладі «Вільшаний король» Ф.Шуберта один співак виконує кілька ролей,емоційно, голосом він  передає інтонацію різних персонажів: батька, сина, Вільшаного короля і оповідача; фортепіано передає біг, стукіт копит коня, створює напруження і страх.

Отже, «Вільшаний король» Ф.Шуберта – це напружена історія у музиці, це лідна балада, тобто, драматичний пісенний твір на основі вірша Й.Гете.

5.Рефлексія (5 хв.) - На вибір.

*Мозковий штурм: «Яке музичне оформлення ви хотіли би почути , слухаючи поезію? ».

*Метод «Сенкан» (слово – 2 прикметники – 3 дієслова – фраза - синонім).

*Відгуки про інтеграцію мистецтв.

*Вправа «Одне слово» - яким одним словом ви б охарактеризували сьогоднішній урок?

IV. STEAM-освіта:

Science/Technology/Engineering/Art/Math:

Science (біологія/психологія): коротка доповідь про психофізіологічний стан страху (на основі ситуації сина); обговорення психологічних аспектів та аналіз страху, уяви, галюцинацій, реакції організму на стрес;

Technology: використання мультимедійних засобів для прослуховування балади та перегляду ілюстрацій, онлайн-тестів, візуалізацій; створення мініпрезентації або відеоролика.

Engineering: створення учнями простих інструментів для відтворення звуків природи, що асоціюються з настроєм балади, моделей «лісового царства» (3D/паперових або макет з підручних матеріалів); Art: аналіз художніх образів у музиці та поезії; розширення уяви та естетики; інтерпретація балади в музиці та створення ілюстрацій – коміксу-анімації до твору.

Mathematics: вивчення ритмічних структур балади та їх математичних закономірностей, ритмічний розбір твору, їх аналіз, тривалість музичних фраз, темп.

V.Підсумок (2хв.):

Чи можливо зробити навчання таким же захопливим, як улюблена гра? Так!

Гейміфікація допомагає мотивувати учнів, залучати їх до освітнього процесу і створювати атмосферу захоплення й інтересу. Додайте до уроків елементи гри  -  і ви помітите, як зміниться ставлення  до навчання! Протягом уроку заохочувати учнів  до досягнень та прогресу за допомогою словесних та  візуальних нагород.

*Метод «Мікрофон»: Що мене вразило найбільше? Чого навчився?

VІ.Домашнє завдання на вибір (1хв.):

Створити проєкт аудіо-відео інтерпретації балади «Вільшаний король».

Написати міні-есе на тему: «Я почув/ла  у музиці…», «Вільшаний король – взаємозв’язок  музики з текстом твору» або  «Вільшаний король» - вплив тексту твору на музику».

 

 

pdf
До підручника
Мистецтво 8 клас (Масол Л.М.)
Додано
14 грудня 2025
Переглядів
149
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку