Новела «Воля до життя». Ідейна домінанта ‒ ніколи не втрачати надії, до останньої миті боротися за життя. Образ Воїна у творі: солдата Івана Карналюка і лікаря-хірурга Миколи Дудка

Про матеріал
Ознайомити з одним із зразків малої прози у воєнному доробку О. Довженка — новелою «Воля до життя»; допомогти учням усвідомити виховне значення головних героїв твору; визначати роль образів-персонажів у розкритті ідейного змісту новели та авторської позиції в ній
Перегляд файлу

11  клас . Профільний рівень                                   

Урок № 60

Тема. Новела «Воля до життя». Ідейна домінанта ‒ ніколи не втрачати надії, до останньої миті боротися за життя. Образ Воїна у творі: солдата Івана Карналюка і лікаря-хірурга Миколи Дудка. Психологічний портрет героїв та засоби художнього вираження. Проблема війни і цінності людського життя

Мета : поглибити знання учнів з історії Другої світової війни та порівняти з подіями сьогодення; ознайомити з одним  із зразків малої прози у воєнному доробку О. Довженка — новелою «Воля до життя»;  допомогти учням усвідомити виховне значення головних героїв твору; визначати роль образів-персонажів у розкритті ідейного змісту новели та авторської позиції в ній; вчити дітей знаходити потрібну інформацію в тексті,творчо, компетентно її використовувати, висловлювати власні міркування; вдосконалювати вміння учнів сприймати й осмислювати художній твір; продовжувати виховувати любов і повагу до історії країни, почуття гордості за под­виг українського народу у воєнні роки та наші часи; формувати у дітей почуття гідності, доброти, милосердя, відданості своєму народу, Батьківщині.

Випереджувальне завдання: прочитати новелу «Воля до життя».

Тип уроку: урок - осмислення (застосування  знань, умінь та навичок).

Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, тексти за текстом новели, підручник, картки,

Епіграфи уроку:

Коли вам стає дуже тяжко, і навколо все проти вас,

і, здається, немає сили терпіти більше жодної хвилини,

нізащо не відступайте,  саме у такі хвилини

зароджується перемога.

Г.Бічер-Стоу

Хід уроку

 І. Організаційний етап

Привітання.

ІІ. Актуалізація опорних знань

2слайд.

Слово вчителя

Це на світанку сталося колись:                              

Стривожений, із муками і жалем

Світ стрепенувся, кров’ю вмить заливсь,

Неначе розпанаханий кинджалом.

Війна назустріч молодому дню

Із гуркотом, із брязкотом котилась,

Лавиною металу і вогню

На нашу землю й долю навалилась.

К. Обідець

Ще три роки тому  ми з вами, читаючи ці рядки поезії, згадали б такі далекі події ХХ століття – Велику Вітчизняну війну. Але так сталося, що війна не є для нас минулий, війна – це наше сьогодення. Тому українці, як ніхто інший, розуміють, що таке ракетні обстріли, укриття, розгромлені міста та села, втрата рідних та близьких людей. Наш народ не з книжок знає, що таке смерть.

  1.        слайд

22 червня 1941 року мирне життя українського народу було перерване . Це була остання мирна ніч. Ще не встигло зійти сонце, як на світанковому небі з'явилися сотні  німецьких літаків, які несли смерть у будинки, в яких люди додивлялися останні мирні сни.

      Через вісімдесят років, 24 лютого 2022 року,  події повторилися. І вже російські літаки бомбили міста і села  “братського”  українського народу, порушуючи мир та спокій.

  1.        слайд

Саме тому нам не потрібно сьогодні пояснювати, що мир та незалежність наші воїни відстоюють ціною власного здоров’я та життя, завдяки власній силі духу, мужності, волі до життя.

     Маленька країна в центрі Європи  вже третій рік протистоїть другій армії світу.

  1.        слайд

Про героїзм наших воїнів напишуть ще сучасні автори романи та поеми, пісні та вірші, а ми,  разом із автором твору Олександром Довженком, повертаємося в ті героїчні часи 40 роки , роки Великої Вітчизняної війни.

  1.        слайд

«В перший день війни біля маленької кімнати секретаря Спілки письменників України стояла незвичайна черга. Молодь і вкриті сивиною письменники старшого покоління  прийшли  із  заявами,  в  яких  було  кілька слів: прошу послати мене на фронт, щоб із зброєю в руках захищати рідну Україну від німецьких загарб­ників».

 

Це вже згодом, по війні, стане відомо, що в цій велетенській битві з фа­шизмом 42 письменники України загинули смертю хороб­рих у боях за  Вітчизну, п’ятьом за бойові заслуги при­своєно   звання   Героя   Радянського   Союзу.   Дві   третини тодішнього складу Спілки — понад 120 літераторів — пере­бувало на фронтах.

  1.        слайд

Олександр Петрович добровольцем опиняється на передовій Воронезького фронту  з лютого 1942 ро­ку у званні полковника, там він працював спецкором у газетах, знімав документальні кінострічки «Битва за Україну», «Перемога на Правобережній Україні».

Він буває на передових позиціях, у безпосередній близькості від ворога. Знайомиться з бійцями й командирами, занотовує їх розповіді про бойові епізоди. Подовгу розмовляє з тими, хто вирвався з оточен­ня чи фашистських таборів. Незважаючи на всі труднощі фронтового життя, які Довженко поділяє з бійцями, він знаходить час писати стат­ті, листівки, відозви, оповідання, фрагменти до повісті, щоденно ро­бить нотатки до блокнота.

  1.        слайд

До його літературного набутку воєнного часу входить серія новел та оповідань: «Ніч перед боєм»,  «Мати», «Воля до життя» та інші. Своїми пристрасними правдивими оповіданнями, статтями, на­рисами, виступами по радіо він зворушував серця воїнів і людей, які працювали в тилу. Бійці просили, «щоб частіше говорив сам Довженко і щоб його оповідання завжди звучали по радіо».

  1.        слайд

Подвиги на фронті, реальні трагічні факти, події в тилу у ворога одразу ж ставали для письменника предметом глибокого осмислен­ня, аналізу, узагальнення. Так народилась ідея новели  «Воля до життя»,в основу якої покладено реальний факт із практики М.Дудки – чоловіка сестри Довженка. Але навіть він, очевидець тих подій, прочитавши новелу, був вражений тим, як майстерно на основі окремого випадку Олександр Петрович зміг створити пам’ятник життєлюбству солдата.

  1.   слайд
  •          Що таке новела?
  •          Її композиційні канони? ( Робота зі схемою)

 

Вдома ви прочитали новелу «Воля до життя», висловіть свої враження від твору.

Інтерактивнийметод «Мозковий штурм»

 

Дайте відповідь на опрацьоване випереджувальне запитання: чому О. Довженко назвав свій твір «Воля до життя»? (Автор  на перше місце поставив  силу людської волі, без якої Іван  Карналюк не зміг би вижити.)

  •        Чим вразив вас факт, про який ідеться у творі?
  •        Що ви відчували, читаючи новелу?

ІІІ. Підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу(повідомлення теми і мети уроку, робота з епіграфом)

12,13, 14 слайди

Оголошення теми, мети уроку

Сьогодні ми з вами спробуємо відчути волю до життя, як це  зробив головний герой твору, спробуємо відчути внутрішній стан пораненого Івана Карналюка, поговоримо про те, які випробування довелося йому перебороти.

Запишіть до своїх зошитів із буклета-путівника тему уроку: Новела «Воля до життя». Ідейна домінанта ‒ ніколи не втрачати надії, до останньої миті боротися за життя. Образ Воїна у творі: солдата Івана Карналюка і лікаря-хірурга Миколи Дудка. Психологічний портрет героїв та засоби художнього вираження. Проблема війни і цінності людського життя.

Епіграфом  нашого уроку будуть слова   відомої американської  письменниці Га́ррієт Єлі́забет Бі́чер Сто́у: «Коли вам стає дуже тяжко, і навколо все проти вас, і, здається, немає сили терпіти більше жодної хвилини, нізащо не відступайте,  саме у такі хвилини зароджується перемога».

  •    Прокоментуйте епіграфи, чи погоджуєтеся ви із цими словами?

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів(створення проблемної ситуації, для розв’язання якої потрібно засвої­ти нове )

Головні герої новели розуміли своє призначення в житті, усвідомлювали, що шлях до Великої Перемоги буде тернистим, але заради досягнення своєї мети вони  ладні були  пройти крізь пекло. На цьому складному шляху гартуються їхні характери, залежно від обставин вони роблять життєво важливий вибір.

Протягом уроку ми з вами будемо удосконалювати вміння аналізувати образи твору, розвиватимемо навички робити висновки, аналізуючи вчинки героїв, будемо тренуватися висловлювати власні думки, точно їх аргументуючи.

V. Засвоєння нового навчального матеріалу в процесі виконання інтерактивних вправ

Слово вчителя

15 слайд

  •        Шановні учні, для того, щоб досягти поставлених цілей уроку, перенесемося разом з головними героями в буремні роки Другої світової війни. Тоді на долю таких, як солдат Іван Карналюк та хірург Микола Дудка, випали найтяжчі випробування: кожного дня, відчуваючи смертельне дихання війни,  втрачати рідних та бойових побратимів на шляху до великої Перемоги. Їхнє прагнення здолати ворога, звільнити від нього рідну землю, їхній  ратний і трудовий подвиги навіки вписані в національну історію.

Як стало відомо нам із біографії письменника, життєвий шлях  автора твору – це приклад боротьби і нескореності, приклад любові до життя. Письменника найбільше хвилювала проблема перемоги життя над смертю, майже у всіх його творах мотив безсмертя людини є наскрізним. У найтяжчі роки війни він стверджував безсмертя українського солдата і безславний кінець фашистів, які прийшли на нашу Батьківщину.

У новелі «Воля до життя» йдеться про події Другої світової війни, свідком якої він був. Саме тому твір змушує читача перегортати сторінки із завмиранням серця, адже тільки історія, яка є частиною життя, може доторкнутися до самого серця іншої людини.

  •        Важливу роль в ідейному задумі автора відіграє початок твору.

Обмін враженнями щодо прочитаного. «Мозковий штурм»

  •        Які почуття викликала у вас розмова автора з хірургом?
  •        Як ви думаєте, чому новела починається із розповіді хірурга?(Хірург розповідає про те, що він знайшов на війні. «Є воля  є людина! Нема волі  нема людини! Скільки волі, стільки й людини,  ось що я знайшов».

 

16 слайд

Аналітична бесіда за змістом новели “Воля до життя”

Ви прочитали оповідання.

  • Чому, на вашу думку, автор підкреслює звичайність героя? (Автор говорить про типовість образу героя: «Він був рідним сином величної епохи…». «Він був одним з багатьох мільйонів радянських юнаків, що всіма своїми помислами аж до початку війни належали мирній праці».)
  • Згадайте епізод твору про поранення Івана Карналюка. Який душевний стан був у пораненного розвідника? (Переживання, переляк, намагання перебороти біль, віра у власні сили, щоб вижити: «Стій! Стій! Не здамся!»)
  • Чому Іван, будучи тяжко пораненим, починає бігти? Яка думка Івана підштовхувала його уперед? («Побіжу,  думає,  поки не зійшов кров’ю. Аби не впасти, аби тільки не впасти, ні! Доб’ють, прокляті!»)
  • Про що подумали санітари, підбираючи загиблих бійців, коли побачили Івана Карналюка? (Подумали, що перед ними труп з відкритими очима.)
  • Чому поранення Івана Карналюка виявилося дуже тяжким? Яка хвороба вразила руку? (Газова гангрена.)
  • Які почуття виникли в Івана, коли дізнався про ампутацію руки? (Розсудливість, свідомий розум, рішучість, хоробрість, сила духу.)
  • Чому хірург вдався до неправди, помічаючи, що Іван помирає? (Щоб підтримати хворого, щоб він не хвилювався, бо це погіршить його стан, дати йому надію на життя.)
  • Про що згадував герой твору, перебуваючи в тяжкому стані? (Поділля, свій рідний край, сади, лани, Буг-ріку, любу Галину з якою мріяв прожити життя.)
  • Чому Іван не хотів умирати? Які бажання виникли раптом у нього? (Бажання жити і мститись ворогу.)
  • Яким був внутрішній стан героя, коли він попросив лікаря зробити йому перев’язку? (Наполегливість, перемога над страхом від смерті, воля до життя.)
  • Чому лікар повірив у те, що Іван буде жити? Що він відповів асистенту на запитання: «Ви думаєте, він житиме?» («Він житиме більше за нас з вами. Він зробив для свого життя уже в багато разів більше, ніж ми оце тут робимо…»)
  • З якими почуттями працював хірург, перев’язуючи руку Івана Карналюка? (З надхненням, любов’ю, старанністю, наполегливістю, з радістю та легкістю.)
  • Яке сильне почуття хворого Івана передалося лікареві? (Могутня воля до життя.)
  • Кому ще передалася воля до життя Івана Карналюка? (Бійцям, товаришам.)Як автор відноситься до свого героя? (З любов’ю…)

 

Робота з текстом (виразне читання початку твору)

 «Пошукове читання»

Слайд 17

- Знайдіть  в  тексті  і  зачитайте  уривки,  де головний  герой  бореться  за  життя,  проявляє свою волю, силу духа.

 

Слайд 18.

Словникова робота

Асистент – помічник лікаря.

СирОватка – біологічний препарат антитіл, що виробляється з крові тварин, які вже мають або яким штучно виробили імунітет до захворювання.

Газова гангрена – ускладнення поранення, що виникає під час інфікування різними мікроорганізмами.

Артерія – кровоносна судина, якою тече кров.

Санітари – медичні працівники.

Ампутація – відрізання кінцівки.

Хірург – лікар, який має спеціальну підготовку з хірургічного лікування.

 

Слайд 19.

Визначення теми та ідеї твору.

Тема: уславлення стійкості, нездоланності людини, її духовної і моральної сили, виняткової сили волі до життя.

Ідея: ніколи не втрачати надії, до останньої миті боротися за життя  -  воно варте того.

 

Слайд 20

«Павутинка думок»

  •          Які проблеми порушено в оповіданні «Воля до життя»?

війни і цінності людського життя;

трагедія Другої світової війни;

сенс життя пересічної людини на війні і в мирний час;

проблема цінності загальнолюдських ідеалів.

 

Слайд 21

Робота у парах«Образ Воїна у творі»

 

Слайд 22.

І ряд “Сенкан”

Сенкан – це вірш, що складається з п’яти рядків.

Перший рядок – тема (іменник) Іван Карналюк

Другий – опис теми (два прикметники).

Третій – називає дію, пов’язану з темою, складається з трьох дієслів.

Четвертий рядок – фраза, переважно з 4-х слів, висловлює ставлення до теми, почуття.

Останній рядок – одне слово – синонім до слова(теми), ніби висновок вірша.

Іван Карналюк

Вольовий, наполегливий.

Бореться, захищає, любить.

Смерть відступає перед його волею.

Воїн

Слайд 23

ІІ ряд “Асоціаційний кущ”

За допомогою «асоціативного куща» створити психологічний портрет Івана Карналюка

К – красивий (у боротьбі зі смертю);

а –

р –

н –

а –

л –

ю(у) –

к –

Карналюк

К – красивий(у боротьбі зі смертю);

а – атлетичний;

р – реальний, рядовий;

н – нескорений, незнищенний, непохитний;

а – активний

л – люблячий, людяний, лагідний;

ю(у) – унікальний, упертий;

к – кмітливий

 

Слайд 24.

ІІІ ряд “Інформаційне гроно”Миколи Дудки

 

 

Слайд 25, 26.

 

Порівняльна характеристика «Хто є бійцями в творі?»

Назвіть спільне і відмінне у їх характерах, долі?

Іван Карналюк

Микола Дудка

війна

боєць – рядовий

боєць – лікар-хірург

мирний час

пастух

лікар

боротьба

звільнення людини

від горя, смерті

від недуги, одужання

зброя

автомат

скальпель

життя людини /спільні риси/

Любов, обов’язок, праця, мета, одержимість, воля

Слайд 27, 28.

Робота з текстом.

  1. Тезова характеристика Івана Карналюка
  2. Тезова характеристика Миколи Дудки.

Слайд 29

Шкала сприйняття твору

Новела О.Довженка «Воля до життя»…

  •          Показала ……………………….
  •          Навчила ……………………..
  •          Змусила……………………….
  •          Вразила ………………………
  •          Переконала …………………..

 

Слайд 30.

Вибірковий літературний диктант

Вибрати ті поняття, які є складниками щастя, основи життя людини /за переконаннями Івана Карналюка/

Що є зайве?

праця, відповідальність, перемога, родина, кохання, шлюб, достаток, багатство, гроші, успіх, воля, смерть, нескореність, війна, рідний дім, віра, любов, благородство, помста ворогові.

 

Слайд 31.

Тестові завдання

  1. Тест
  1.     Автор твору «Воля до життя»

А) Тарас Григорович Шевченко

Б) Олександр Петрович Довженко

В) Володимир Миколайович Сосюра

  1.     Прізвище військового хірурга

А) Мина

Б) Іван Карналюк

      В) Микола Дудка

  1.     Яку кількість людей оперував хірург?

            А) Тисячі

Б) сотні

В) десятки

  1.     Як називав хірург свою роботу?

А) звичка

Б) величезний труд

В) неприємна справа

  1.     Який снаряд поранив Івана?

А) граната

Б) куля

В) міна

  1.     Що не хотів випускати з рук розвідник?

А) кулемет

Б) автомат
В) гранату

  1.     Ким був розвідник за чином?

А) лейтенантом

Б) рядовим бійцем

В) сержантом

  1.     Ким працював розвідник до війни?

А) хірургом

Б) учителем
В) пастухом

  1.     Де працював хірург?

А) в простій хаті

Б) у лікарні

В) у шпиталі

  1.                        Як називалися ліки, що були для лікування гангрени?

А) молоко

Б) мікстура

В) сироватка

  1.                        Куди пішов хірург після обходу палат?

А) До перев’язочної

Б) до кабінету хірурга

В) до операційної

  1.                        Що попросив Кармалюк у медиків, коли підвівся на ноги?

А) води

Б) перев’язки

В) ліків

 

Слово вчителя

Автор уводить у твір філософське міркування головного героя про життя: «Подумайте, брати мої, про це, і коли з ким в бою що трапиться, – все буває, - вирішуйте тоді на койках перемогу кожен для себе. Виймайте тоді з чудодійної прадідівської скриньки дорогоцінне зілля,корінь життя, і нюхайте його, вбирайте в себе його дух, і гризіть, і живіться ним день і ніч, – Волю!»

Це і є ідея твору, яку автор хотів донести нам, читачам, вустами своїх героїв.

1

 

docx
Додано
9 січня
Переглядів
595
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку