НУШ Біологія 7 клас Презентація "Мутуалізм покритонасінних та комах. Покритонасінні рослини: суцвіття та запилення"

Про матеріал
НУШ Біологія 7 клас Презентація "Мутуалізм покритонасінних та комах. Покритонасінні рослини: суцвіття та запилення" створенена за модельною навчальною програмою «Біологія. 7–9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Самойлов А. М., Тагліна О. В., Утєвська О. М.)
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Мутуалізм покритонасінних та комах. Покритонасінні рослини: суцвіття та запилення. Волошина О.І., вчитель вищої категорії, ХГ № 125

Номер слайду 2

У процесі еволюції найбільш успішними рослинами на планеті стали квіткові рослини, а найбільш успішними тваринами — комахи. Їхні успіхи були одночасними. Сьогодні ми часто спостерігаємо комах і квіткових рослин поряд. Як ви вважаєте, у яких відносинах перебувають Комахи та Квіткові рослини в екосистемах?Поміркуйте й обговоріть ситуацію

Номер слайду 3

У процесі еволюції у Квіткових рослин з’явився дуже ефективний спосіб запилення за допомогою комах. А комахи отримали чудову рослинну їжу — нектар. Саме комахи вплинули на формування основних органів Покритонасінних рослин, передусім квітки та суцвіть. Комахи-запилювачі розносять пилок квіткових рослин на великі відстані, а ті «розплачуються» з ними нектаром. 

Номер слайду 4

Мутуалізм є взаємовигідною формою співіснування двох видів у природі, за якого кожен із співіснуючих видів дістає певну користь від іншого. За такої форми окреме існування одного з видів неможливе.  Такі стосунки збільшують пристосованість обох організмів до умов існування.

Номер слайду 5

Суцвіття — це група квіток, розташованих на видозміненому стеблі в певному порядку близько одна до одної.

Номер слайду 6

Суцвіття мають перевагу над поодинокими квітками, оскільки: велика маса квіток є більш помітною для комах-запилювачів$квітки в суцвітті розпускаються не одночасно, що додатково збільшує шанси на запилення та утворення насіння.

Номер слайду 7

1. Розгляньте зображені прості суцвіття та зверніть увагу на: • наявність квітконіжок чи їхню відсутність (сидячі квітки); • довжину квітконіжок, а також ширину та форму головної осі суцвіття; • закономірності розташування квіток. Робота в групах. Прості суцвіття: 1 — китиця; 2 — колос; 3 — початок; 4 — головка; 5 — зонтик; 6 — кошик; 7 — щиток

Номер слайду 8

2. Розгляньте зображені складні суцвіття та зверніть увагу на тип простих суцвіть (блоків), із яких вони складаються. Складні суцвіття: 1 — волоть (складна китиця); 2 — складний зонтик; 3 — складний колос

Номер слайду 9

3. Порівняйте будову зображених суцвіть рослин з попередніми малюнками. Установіть тип суцвіття для кожного прикладу. Здійсніть взаємоперевірку виконаної роботи.

Номер слайду 10

Запилення — це процес перенесення пилку з тичинок на приймочку маточки. Розрізняють самозапилення та перехресне запилення.

Номер слайду 11

Самозапилення відбувається при потраплянні пилку на приймочку маточки своєї ж квітки. У багатьох самозапильних рослин запилення відбувається в тих квітках, які ще не розкрилися (пшениця, горох).

Номер слайду 12

Виконуємо вправи для очей!

Номер слайду 13

Для збільшення мінливості нащадків переважна більшість рослин запилюються перехресно: при перенесенні пилку з тичинок однієї квітки на приймочку маточки квітки іншої рослини. Здійснюється комахами або вітром, птахами та ссавцями. Більшість рослин запилюються комахами: осами, бджолами, джмелями, метеликами, жуками.

Номер слайду 14

Рослини, що запилюються комахами, мають великі квітки з яскравою оцвітиною або дрібні квітки, зібрані в суцвіття, які добре видно здалеку. Нектар — це солодкий сік, який квітки виділяють здебільшого біля основи пелюсток. Коли в пошуках нектару комахи проникають углиб квітки, то на їхнє тіло наліплюється пилок. Пилок зазвичай липкий або з нерівною оболонкою, що допомагає його прикріпленню до поверхні тіла комахи. Коли комахи відвідують інші квітки, то пилок із їхнього тіла обсипається на приймочки маточок

Номер слайду 15

Рослини, багаті на нектар, називають медоносами, до них належать, наприклад, акація, липа, гречка.

Номер слайду 16

Деякі водні рослини, квітки яких розташовані у воді, запилюються з її допомогою. Їхній пилок розноситься течією. Низка тропічних рослин запилюються кажанами та маленькими пташками — колібрі, які мають довгий тонкий дзьоб. Вони можуть деякий час триматися в повітрі біля квітки, запускаючи в неї дзьоб і висмоктуючи нектар. Пилок при цьому прилипає до пір’я голови пташки

Номер слайду 17

Приблизно десята частина всіх квіткових рослин запилюється вітром. У цих рослин утворюється величезна кількість дрібного сухого пилку. Такі розміри пилку сприяють його перенесенню вітром. Стільки пилку необхідно для підвищення ймовірності запилення, адже більшість пилку не досягне мети. До вітрозапильних рослин належать жито, кукурудза, кропива, багато дерев: тополя, верба, дуб, бук, ліщина.

Номер слайду 18

Людина може робити штучне запилення, тобто сама переносити пилок на маточки квіток. Цей прийом використовують для виведення нових сортів культурних рослин або підвищення врожаю. Штучне запилення застосовують при вирощуванні кукурудзи й соняшнику.

Номер слайду 19

Як пов'язані запилення й запліднення?Запилення — це перенесення пилку з тичинок на приймочку маточки. Завдяки цьому може відбуватися запліднення: злиття чоловічої та жіночої гамет. Після запилення пилок, що потрапив на приймочку маточки, проростає. Пилкове зерно складається з двох клітин. Одна з них ділиться та утворює дві чоловічі гамети (спермії). Інша клітина починає рости, формуючи довгий виріст — пилкову трубку. Пилкова трубка проростає в такий спосіб, щоб доставити спермії до жіночого гаметофіту, у якому є яйцеклітина. Тоді й відбувається запліднення й починає формуватися насіння.

Номер слайду 20

Опорні точки. Покритонасінні рослини пристосовані до життя на суходолі завдяки складній будові тканин і органів свого тіла. Покритонасінні мають взаємокорисні відносини з комахами. Завдяки цим відносинам і рослини, і комахи успішно адаптувалися до навколишнього середовища.

Номер слайду 21

§ 16 стор 87-89 вчити, стор 89 з. 1-4 усно

Номер слайду 22

25.11.2024 СьогодніОцінювання роботи в групіВважаємо, що завдання були звичайного рівня складностіВважаємо, що задання були складними. Оцінка завдань. Вважаємо, що задання були легкими

Номер слайду 23

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Нездийминога Татьяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Пов’язані теми
Біологія, 7 клас, Презентації
Додано
5 грудня
Переглядів
159
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку