Основи охорони праці

Про матеріал
Захист промислових підприємств та побутових об’єктів та об’єктів господарчої діяльності від пожеж та вибухів нерозривно пов’язаний із вивченням пожежовибухонебезпеки речовин та матеріалів які обертаються в умовах використання. Без виявлення причин виникнення і поширення пожежі не можна провести якісне пожежно-технічне обстеження, пожежно-технічну експертизу проектних матеріалів, розслідувати пожежі і вибухи, розробити ефективний протипожежний захист промислових та сільськогосподарських об’єктів. Мета вивчення дисципліни «Основи пожежної безпеки» полягає у набутті здобувачами освіти компетенції, знань, умінь і навичок для здійснення професійної діяльності за спеціальністю з урахуванням ризику виникнення пожежної небезпеки, яка може спричинити надзвичайні ситуації та привести до несприятливих наслідків на об’єктах господарювання, а також формування у здобувачів освіти відповідальності за особисту та колективну безпеку.
Перегляд файлу

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ПРОФЕСІЙНОЇ (ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ) ОСВІТИ

«КИЇВСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ КОЛЕДЖ»

 

 

 

 

 

 

 

 

Методична розробка уроку на тему:

 

 «Характерні причини виникнення пожеж»

 

Рятувальники розповідають про головні причини виникнення пожеж –  Глибока.Інфо

 

 

 

Людмила БІЛОЦЬКА

викладач з охорони праці

І кваліфікаційної категорії

 

 

Київ -2024

 

План уроку

Тема: Основи пожежної безпеки

Тема уроку:  Характерні причини виникнення пожеж

Мета уроку:  

навчальна:  вивчити новий матеріал, формування основних понять теми;

розвиваюча: активізувати діяльність здобувачів освіти, логічне мислення, увагу; спонукати їх  для участі в обговоренні ситуацій з метою повторення та закріплення вивченого матеріалу;

виховна: виховати  дисциплінованість, старанність в роботі, бажання працювати самостійно і в колективі, культуру мови, позитивну мотивацію до навчання, розвивати почуття відповідальності, порядності та  поваги до обраної професії, навчити не зупинятися перед труднощами, не впадати у відчай у складних життєвих ситуаціях, не боятися звертатися по допомогу і самим допомагати іншим.

Тип уроку:  урок засвоєння нових знань.

Міжпредметні зв’язки: хімія, матеріалознавство

Вид уроку: теоретичний урок з вивчення нового матеріалу.

Методи проведення: інформаційно-повідомляючі; бесіда; демонстрації.

Матеріальне оснащення: картки-завдання, підручник, презентація, ноутбук, телевізор.

Структура уроку

1.   Організаційний момент – 4 хв.

1.1 Привітання, перевірка присутніх на уроці

1.2 Оголошення теми, мети уроку

2. Актуалізація опорних знань здобувачів освіти – 7 хв.

2.1 Розв’язування кросворду

3.  Формування нових знань здобувачів освіти – 20 хв.

4. Застосування та закріплення здобутих знань – 10 хв.

5. Підведення  підсумків уроку і оцінка знань здобувачів освіти – 2 хв.

6. Інструктаж домашнього завдання – 2 хв.

Хід уроку

1. Організаційний момент

1.1 Привітання, перевірка присутніх на уроці.

1.2 Оголошення теми, мети уроку

Сьогодні ми починаємо вивчати розділ « Основи пожежної безпеки»  тема уроку «Характерні причини виникнення пожеж». Ми вивчаємо цю тему, щоб знати як правильно поводитись під час пожежі, яких правил з техніки безпеки повинні дотримуватись, щоб уникнути пожеж і розглянемо ситуації коли виникає пожежа.

2. Актуалізація опорних знань здобувачів освіти

2.1 Розв’язування кросворду

Ключове слово кросворду – ПОЖЕЖА.

На  розв’язування кросворду здобувачам освіти дається 7хв.

Розгадайте кросворд

 

5   І

Н

 

 

 

 

 

С

 

Т

 

Р

2Т

У

6    С

Р

К

И

И

Т

Г

В

4Б

А

Н

1П

О

3Ж

Е

Ж

А

І

Г

И

З

 

Л

Н

А

Т

П

І

А

 

Т

Е

З

Я

Ч

А

 

Н

Ц

І

І

 

 

 

Я

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Вогнегасильна речовина?
  2. Сигнал про небезпеку?
  3. Найвища цінність людини?
  4. Які повинні бути умови праці?
  5. Вимоги по виконанню правил пожежної безпеки?
  6. Пристрій для повідомлення про задимленість приміщення?

3.  Формування нових знань здобувачів освіти

Сьогодні  мова піде  про неконтрольований процес горіння тобто пожежу. Давайте напишемо визначення пожежі.

 Неорганізоване і неконтрольоване горіння, внаслідок якого знищуються матеріальні цінності, називається пожежею. Температура у вогнищі пожежі досягає 700—900° С.

Пожежа — Вікіпедія

Давайте розберемося, що необхідне для виникнення пожежі. Для виникнення пожежі необхідні три умови. Для того, щоб з’ясувати умови виникнення  горіння, я пропоную відповісти на питання:

1. Що необхідно, щоб розпочалося горіння? (Горючі речовини або матеріали: дерево, папір тощо)

2. Де може відбутися горіння? (Там, де є кисень)

3. Коли це може трапитись? (Коли джерело запалювання: іскра, …)

  Отже, існує три умови виникнення горіння: горюча речовина, кисень і джерело запалювання. Ці складові утворюють «трикутник вогню».

Так що ж таке горіння, давайте запишемо визначення.

Горіння – це швидкодіюча хімічна реакція сполучення речовини з окислювачем, яка супроводжується виділенням диму та виділенням полум’я або освітленням.

                      НЕ ПРОВОКУЙТЕ ПОЖЕЖІ В ЕКОСИСТЕМАХ! » Сарненська міська територіальна  громада

Пропоную переглянути відео Основні причини пожеж у побуті

https://www.youtube.com/watch?v=g48CR5Winuo

Доповідь здобувача освіти №1

Відео правила поведінки під час пожежі

https://www.youtube.com/watch?v=zbHszFFZ7R0

Причиною пожежі також може стати коротке замикання в електричних мережах, Струмові перевантаження проводів та електричних машин, великий перехідний опір, розряди статичної та атмосферної електрики, електричні іскри.

При короткому замиканні величина струму в струмопровідних частинах електричних апаратів та машин досягає великих значень, внаслідок чого можливий не тільки пере­грів, але й займання ізоляції, розплавлення струмопровідних частин, жил кабелів та проводів.

 Найчастіше іскри утворюються під час роботи ударними інструментами і при ударах рухомих елементів механіз­мів машин по їх нерухомих частинах. Пожежну небез­пеку внаслідок тертя найчастіше створюють підшипники ковзання навантажених високооборотних валів, а також транспортні стрічки та приводні паси механізмів. Треба завжди пам’ятати, що необережне поводження з вогнем може призвести до найбільшої серед бід – пожежі.

Якщо у квартирі або будинку почалася пожежа, найголовніше – не панікувати! Необхідно негайно повідомити про це пожежну частину: телефонуй за номером 101 – чітко і ясно назви адресу і місце виникнення пожежі. Повідом сусідів.

Якщо є можливість, то спробуй погасити вогонь засобами, що є під рукою:

  • невеликі джерела пожежі можна гасити мокрою ганчіркою (ударами зверху);
  • не витягай з вогню предмети, що горять – це сприяє поширенню пожежі. Гаси вогонь (водою або піском) із країв до центру;
  • при гасінні пожежі намагайся не відчиняти вікна і двері, бо доступ повітря підсилить вогонь.

Якщо погасити пожежу до прибуття пожежних неможливо, необхідно з іншими мешканцями будинку, не створюючи паніки, вийти на вулицю, використовуючи для цього сходові марші або пожежні драбини між балконами.

  • Покидай приміщення, пригнувшись якнайнижче, адже дим направляється вгору;
  • при пожежі не спускайся у ліфті, бо може відключитися електрика;
  • по можливості змочи якусь тканину, прикрий нею ніс і рот;
  • під час переходів через задимлені ділянки затримуй дихання.

 

 

Доповідь здобувача освіти №2

Відео як діяти під час пожежі

https://www.youtube.com/watch?v=Z_lJPZGNGkc

Якщо в квартирі виникла пожежа, що робити:

  1. Не панікувати, постаратися бути зібраним і уважним.
  2. Викликати пожежну службу за телефоном Повідомити своє прізвище, точну адресу, поверх, сказати, що і де горить.
  3. Якщо можливо повідомити про пожежу сусідам.
  4. Невелике загоряння можна спробувати загасити підручними засобами, якщо в будинку немає вогнегасника: крім води, яку необхідно в щось набирати, підійде мокра тканина (простирадла, рушник), щільне ковдру, підійдуть також пісок, земля, якщо вони є в будинку.
  5. Не намагайтеся загасити сильну пожежу самостійно, намагайтеся швидше залишити приміщення.
  6. Не можна ховатися під ліжко, в шафи, у ванну кімнату, потрібно постаратися залишити в квартиру.

Якщо погасити пожежу до прибуття пожежників неможливо:

необхідно з іншими мешканцями будинку, не створюючи паніки, вийти на вулицю, використовуючи для цього сходові марші або пожежні драбини між балконами.

  • Покидай приміщення, пригнувшись якнайнижче, адже дим направляється вгору.
  • При пожежі не спускайся у ліфті, бо може відключитися електрика.
  • По можливості змочи якусь тканину, прикрий нею ніс і рот.
  • Під час переходів через задимлені ділянки затримуй дихання. Варто 2-3 рази вдихнути дим – і можна знепритомніти через отруєння чадним газом, що призведе до загибелі.

Якщо потрібно когось витягнути з вогню, обв’яжися дротом (мокрою мотузкою), вручи вільний кінець кому-небудь. Зав’яжи рот і ніс мокрою хустинкою, накрийся мокрою ковдрою або змочи одяг водою і, пригинаючись якомога нижче, заходь у приміщення.

Якщо вогонь палає у коридорі, на сходах тощо, і неможливо вибратися назовні:

  • залишайся у своїй квартирі, щільно зачини двері, затули щілини мокрими ганчірками, повісь ковдру, килим або будь-що інше.
  • В разі загоряння дверей твоєї квартири поливай їх зсередини водою. Якщо дим проникне до квартири, пересувайся якнайнижче до підлоги, там завжди є свіже повітря. Відчини вікно або розбий його вийди на балкон і голосно клич на допомогу.

 4. Застосування та закріплення здобутих знань.

Здобувачі освіти виконують завдання протягом 10 хв. і перевіряють правильність відповідей. 

      Завдання додаються.

Завдання № 1

Утвори і запиши речення, з’єднавши праву та ліву частини

1-в;   2-г ;  3-ж ; 4- б;  5- д;   6- а;

1 Електричні машини з частинами, що нормально іскрять,

А. безпосередньо з вини людей

2. Виходи вважаються евакуаційними, якщо вони ведуть

Б. неправильне облаштування систем опалення, вентиляції, електроустаткування

3.Для гасіння пожежі у будівлі

В. повинні знаходиться на відстані не менше 1 м від горючих матеріалів

4.Основними причинами пожеж на підприємствах є:

Г. із приміщень першого поверху назовні безпосередньо або через коридор, вестибюль, сходову клітку

5.Для гасіння пожеж усередині приміщень можуть бути використані

Д. автоматичні газові та порошкові установки

6.Абсолютна більшість пожеж виникає

Ж. подача води здійснюється через пожежні крани

Завдання № 2

Тести 

Посиланняна урок https://naurok.com.ua/test/osnovi-ohoroni-praci-3025913.html

* - позначена вірна відповідь

1. Чи бувають причини пожежі не з вини людей?

а. так*

б. ні

2. Чи допускається використовувати для побутових та виробничих потреб запас води, призначений для цілей пожежегасіння?

          а. не допускається*

          б. допускається

3. Скільки чинників необхідно для виникнення горіння?

а. 1

б. 2

а. 3*

б. 4

4. Неконтрольоване горіння, що завдає значних матеріальних втрат, призводить до отруєння, травмування, загибелі живих істот – це?

а. спалах

б. вибух

а. пожежа*

5. Що є складовою трикутника вогню? 

а. закрите приміщення

б. джерело запалювання*

а. висока температура

 

6. Для чого за кінцевим результатом вивчають основи пожежної безпеки?

а. щоб запобігти передбачену пожежу * 

б. щоб персонал вивчив основи безпеки 

в. щоб не виникла непередбачена пожежа

7. У яких місцях використання відкритого вогню і паління призводить до пожеж?

а. у призначених місцях    

          б.  у заборонених місцях * 

в. у будь-яких місцях

8. Найбільш поширеними причинами пожеж на виробництві є такі джерела запалювання?

а. іскри                                   

б. тертя               

в. іскри, що виникають біля достатньо підготовлених для горіння речовин (осілий пил, волокнисті матеріали тощо)*

9. Комплекс встановлених норм і правил поведінки людей, виконання робіт і експлуатації об’єкта, спрямованих на забезпечення пожежної безпеки називається?

а.  протипожежний режим *   

б. пожежна безпека 

 в. технічні заходи

10. До яких засобів належать підтримання у справному стані системи опалення, вентиляції, електрообладнання?

а.  до технічних   *                   

б. організаційних       

в. будь-яких

11.  До яких заходів належить інструктування і навчання працівників?

а. до організаційних*                 

б. до будь-яких          

в. до технічних

12. Чи може при короткому замиканні виникнути займання ізоляції, розплавлення струмопровідних частин тощо?

а. так*

б. ні

5. Підведення  підсумків уроку і оцінка знань здобувачів освіти.

Відзначаю кращих, звертаю увагу на слабкі місця в роботі.

6. Інструктаж домашнього завдання.

 Основи охорони праці. Навчальний посібник для професійно-технічних навчальних закладів / Л. Е. Винокурова, М.В. Васильчук, М.В. Гаман. Л. Е.

§ 3.1

Скласти кросворд із ключовим словом «ВОГОНЬ». 

          

docx
Додано
13 березня
Переглядів
43
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку