План-конспект уроку з технологій 5 клас НУШ.
Тема: Моделі-аналоги. Виявлення найкращих ознак у кожному зразку виробу.
Мета:
освітня:
засвоєння учнями знань про моделі - аналоги; формування умінь визначати кращі ознаки зразків виробів;
розвиваюча:
виховати в учнів самостійність, культуру праці та відповідальність у виконанні робіт; формувати стійкі професійні інтереси в плані професійної діяльності;
виховна:
формувати вміння та навички самоконтролю та планування діяльності.
Тип заняття: комбінований.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ
Перед тим як розпочати вивчення нової теми, ми повинні пригадати що ми вчили на попередніх уроках. Зробимо це за допомогою гри «Чарівний кошик». У кошику є багато карточок-завдань. Кожен з вас повинен відповісти на завдання і передати кошик наступному, і так по черзі всі відповідають на запитання, які самі обрали.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Більшість предметів, що нас оточують, люди використовують в своєму повсякденному житті здавна. Але форма їх постійно вдосконалюється та змінюється. Кожен виріб має відповідати чітко визначеним вимогам: технологічним, естетичним, функціональним, економічним і екологічним. Це відбувається внаслідок розвитку технічних можливостей, застосування більш досконалої техніки, технологій, використання нових матеріалів, змін вимог до виробу.
Практичні уміння, які ви набудете на сьогоднішньому занятті, ви зможете використовувати у повсякденному житі, адже уміння знаходити варіанти, а потім, їх проаналізувавши, створити власний найкращий варіант можна використовувати не лише під час проектування виробів, а й інших виробів і навіть під час проектування власного життя, будинку, квартири, кімнати тощо.
IV. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Об'єкт технологічної діяльності можна не тільки скопіювати, але й створити новий, використовуючи моделі-аналоги і метод комбінування.
У цьому випадку в моделях-аналогах обираються найкращі ознаки (форма деталей, матеріали, оздоблення та ін.) і створюється модель, що поєднує ці ознаки. Не слід забувати такі показники якості готового виробу як функціональність, економічність, технологічність.
Метод комбінування полягає у поєднанні в новому об’єкті окремих рис, властивостей, частин інших предметів. Цей метод є основним при створенні нових виробів: меблів, автомобілів, побутової техніки тощо.
У роботі конструкторів, художників-модельєрів цей метод є незамінним. За розробки нових об’єктів ретельно вивчають подібні конструкції, які існували раніше. Вибирають найкращі ознаки існуючих об’єктів і об’єднують їх у нову конструкцію. Так наприклад було створено сучасний електричний кухонний комбайн.
Художники-модельєри одягу також часто використовують у своїй роботі метод комбінування. У нових моделях часто поєднуються ті деталі, способи обробки, які застосовувалися раніше.
Кожний предмет характеризується певною зовнішньою формою. Це можуть бути найпростіші геометричні форми – куля, конус, циліндр, призма. Але найчастіше предмети мають значно складнішу форму. У процесі художнього конструювання розробці досконалої форми приділяється велика увага.
Форма більшості предметів, які створюють люди, з часом змінюється. Одні й ті самі речі набувають іншого вигляду.
Форма предмета є естетичною, якщо вона створюється за законами краси: виглядає цілісно, лінія силуету і окремі деталі милують око.
Форма є більш сталою характеристикою предмета порівняно з іншими. Так, колір і оздоблення побутових речей, як правило, змінюються швидше, ніж форма.
Форму виробу, яку використовують для розробки цілого ряду виробів, називають базовою.
Модель, що створена на основі базової моделі, але відрізняється формою деталей чи оздобленням, називається моделлю-аналогом.
Використання моделей-аналогів значно прискорює і здешевлює процес художнього конструювання.
V. ПРАКТИЧНА РОБОТА
Аналіз моделей аналогів
Виберіть з наданих виробів 6 зразків і проаналізуйте їх за визначеними ознаками.
Результати запишіть у таблицю.
VІ.ПІДСУМКИ УРОКУ
Рефлексія
- Сьогодні на уроці я дізнався...
- Найбільше мені сподобалося...
VІІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Проаналізувати моделі-аналоги для майбутнього виробу.