Тема. Захист проєктів. Презентація результатів проєктної діяльності.
Мета: створення умов для учнів виявити та продемонструвати свої навички, знання та творчий потенціал у рамках вивчених тем з обраного модулю; вироблення вміння самостійно знаходити необхідну інформацію, ознайомлюватися з інформаційними джерелами; розвивати спостережливість, уміння моделювати, естетичний смак, необхідність у самовираженні; формування особистісних якостей учнів, їхньої самостійності, відповідальності та взаємодії; виховувати пріоритет творчості, розумне критичне ставлення до результатів власної роботи та роботи інших, зберігати дух взаємоповаги під час обговорення результатів роботи.
Обладнання: мультимедійна дошка, вироби учнів, клей, ножиці, картон, фетр, малюнки ДУМ, плакат «Паркан думок»
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку. СЛАЙД
Добрий день учні, шановні гості та всі присутні. Я рада вітати вас на нашому уроці. У кожного з нас передсвятковий настрій, адже скоро канікули та новорічно-різдвяні свята, яких з нетерпінням чекають усі. І кожен не лише чекає подарунки, але і сам готує для своїх рідних та близьких, а ще кожен з нас чекає на диво. Та я впевнена, що найзаповітнішою мрією кожного українця – є мрія про мир і закінчення війни. І за те, що ми зараз з вами можемо навчатися, спокійно спати - ми завдячуємо нашим воїнам, тим, які загинули і які захищають наші домівки і бережуть наш спокій. Тому зараз хвилиною мовчання ми вшануємо тих геров, які віддали своє життя за нас із вами. СЛАЙД(хвилина мовчання)
СЛАЙД Коли ви заходили в клас, то, напевно, помітили наш «Паркан думок». Перш ніж розпочати урок, хочу запропонувати вам одним реченням записати свої очікування та міркування, можливо якісь очікування чи побажання, або враження чи запитання, які хочете почути, сподіваєтесь побачити на уроці. А в кінці уроку ви скажете, чи справдилися ваші очікування.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
У нас сьогодні підсумковий урок за модулем «ДУМ». Ви будете презентувати свої роботи. Але розпочати сьогоднішній урок я б хотіла з притчі «Олівець» Подивіться на цей олівець. Що ви можете про нього сказати? (простий, маленький, середнього розміру, олівець, як олівець, нічого собою не представляє. Та в руках людини він зворушує серця, зізнається у коханні, вирішує проблеми, робить шедеври, якими милується світ..) Отож, увага на екран.
Перш, ніж покласти олівець до коробки, майстер відклав його.
– Є пʼять речей, які ти повинен знати, – сказав він олівцю, – перш, ніж я відправлю тебе у світ. Завжди памʼятай про них і тоді ти станеш кращим олівцем, яким тільки можеш бути.
– Перше – ти зможеш зробити багато великих речей, але лише в тому випадку, якщо дозволиш комусь тримати тебе у своїй руці. – Друге – ти переживатимеш хворобливе обточування час від час, але це необхідно, щоб стати кращим олівцем. – Третє – ти зможеш виправляти помилки, яких припустився. – Четверте – твоя найбільш важлива частина завжди перебуватиме всередині тебе.
– А головне: на якій би поверхні тебе не використовувли, ти повинен залишати свій слід. Незалежно від умов, скільки б не витратив сил, ти повинен продовжувати писати.
Олівець усе зрозумів й обіцяв не забувати правила. Потім рішуче відправився в коробку.
СЛАЙД (Захист проєктів)
Я думаю, що всі ці п'ять речей ми з вами пройшли, коли працювали над своїми проєктними роботами: хтось більше, хтось менше, але на цьому ми не зупиняємось, бо будемо і надалі творчо розвиватись. Вітаю вас, з тим, що ви цей процес завершили. І сьогодні ви свої знання, уміння, які набули, покажете на сьогоднішньому уроці, який має назву «Захист проєктів. Презентація проєктної діяльності».
ІІІ. Перевірка знань та закріплення матеріалу.
Всі ми з вами знаємо специфіку уроку технології. Навчальна програма складається із 10 обов’язково-вибіркових навчальних модулів. Давайте пригадаємо їх. СЛАЙД(модулі)
1. «Дизайн предметів інтер’єру»; 2. «Техніки декоративно-ужиткового мистецтва»;
3. «Дизайн сучасного одягу»; 4. «Краса та здоров’я»; 5. «Кулінарія»; 6. «Ландшафтний дизайн»;
7. «Основи підприємницької діяльності»; 8. «Основи автоматики і робототехніки»;
9. «Комп’ютерне проєктування»; 10. «Креслення».
Порадившись з вами, ми вибрали модуль «Техніка декоративно-ужиткового мистецтва» або ДУМ, з якою працювали на протязі семестру. Давайте пригадаємо види ДУМ та технології виготовлення виробів декоративно-ужиткового мистецтва: СЛАЙД(техніки):
Сучасні умови життя потребують, аби людина мислила і працювала творчо, а також уміла приймати нестандартні рішення. Сьогодні метод проектів вважається одним із найперспективніших методів навчання, адже він створює умови для творчості, підвищує мотивацію до навчання і сприяє розвитку інтелектуальних здібностей, формує навички пошуково- дослідницької технології. Що ж таке метод проєктів? СЛАЙД
М.П.- це метод навчання заснований на постановці мети та її практичному досягненні; це самостійна дослідницька діяльність учнів; результат проєкту, створений учнями; презентація. Кожен проєкт складається із певних етапів.
Зараз ми з вами, учні, повторимо і пригадаємо вивчений матеріал. Ми вже багато часу приділяли цій темі, тому для вас таке завдання: за допомогою QR коду відповісти на запитання. СЛАЙД(етапи проектування)
Молодці, ви справилися із завданням.
Отже, ми пригадали раніше вивчений матеріал і пригадали етапи проєктної діяльності. Саме на заключному етапі проходить презентація виробу (коли учні звітують про проведену ними роботу), оцінювання та рефлексія(метод самоаналізу знань і вчинків). Цей етап якраз і покаже які уміння, знання, навички набули учні.
IV. Презентація виробів та захист робіт.
Я бажаю, щоб ті проєкти, які створили і будете ще створювати були успішними, принесли і задоволення і досягли тієї мети, яка була поставлена перед початком роботи.
Отож, кожному виступаючому дається приблизно 5 хвилин і можна задати запитання, якщо виникнуть.
1.Чи було важко починати роботу?
2.Щоб ти порадила своїм однокласникам, якщо вони схочуть зробити твій проєкт?
3.Чому саме …. Вирішила зробити?
4. чи відповідає готовий виріб задуму
5. скільки часу виготовлявся виріб
6. яка орієнтовна вартість виробу
Першою буде захищати свій проєкт Токар Дарина – технологія «Пейп-арт» СЛАЙД. Запитання до Дарини
Наступна робота Нікішіна Анна – «Айріс-фолдінг» СЛАЙД. Запитання до Ані
До виступу запрошуємо Ланника Міріана. СЛАЙД Запитання до Міріана
Фізкультхвилинка СЛАЙД.
Лигор Руслан захворів, але роботу свою передав для розгляду. Це топіарій. СЛАЙД
Історія топіарного мистецтва. Незвичайне слово - "топіарій", його ще називають «деревом щастя»- прикраса, яка представляє собою штучне, трохи фантастичне дерево. Воно являє собою декоративне рукодільне творіння, «посаджене» в квітковий горщик, з кроною круглої форми. Їх роблять різних розмірів та з будь-яких матеріалів. Символізує достаток і благополуччя. Цікаво, що ховається під цією назвою? Виявляється, що ще в далекій давнині існувало мистецтво фігурної стрижки рослин. У садах римської знаті можна було побачити вигадливі фігури з дерев. Стародавні римляни славилися своїми садами і мали спеціального раба (топіарія), який підтримував в належному стані декоративну ділянку – «топія». Існує два основні види декоративних дерев: 1. Кімнатний топіарій 2. Вуличний топіарій Найбільш популярним напрямком вважається кімнатний топіарій. Різновидів таких топіаріїв:
Цей виріб можна використати для прикрашування інтер’єру у кімнаті або використати як подарунок на день народження.
Я щиро дякую всім, хто долучився до цієї творчості. Нехай вони маленькі, не такі взірцеві і може, дещо не так вийшли, як загадувалося на початку роботи, але я вважаю, що кожна річ, яка виготовлена своїми руками не може бути поганою. Адже при роботі ви вклали в неї свою душу, позитивні емоції, настрій, щоб порадувати всіх. І звичайно, всі заслуговують на найвищий бал. Я хочу зауважити, що молодь у сучасному світі своє життя і діяльність висвітлюють у соцмережах. Я впевнена, що у вас також є свої групи, де ви ділитеся цікавинками. Отож, пропоную зробити фото або селфі із своїми виробами, яким поділитеся у соцмережах. А ваші друзі, знайомі за допомогою лайків , коментарів та вподобань оцінять вашу роботу.Умова – фото з новорічною атрибутикою. А якщо помістите фото на сайті, то і викладачі зможуть залишити коментар.
V. Практична діяльність присутніх. САМОСТІЙНА РОБОТА КОЛЕГ. СЛАЙД
Не секрет, що світ, який навколо нас існує, створений людськими руками. І якби не було вмілих людських рук у поєднанні з розумними головами, то не було б таких красивих, чудових речей, які зараз нас оточують, а особливо, напередодні новорічно-різдвяних свят. Але я так подумала, що несправедливо буде, якщо наші гості залишаться без подарунків.
Тому, шановні гості, слухайте уважно!!! Я пропоную вам побути в ролі таємного «Санта Клауса». Умови даного заходу будуть проходити наступним чином:
- зараз кожен із вас із цієї скриньки таємно вибере собі одне ім'я людини(не називаючи її), для якої виготовить невеличкий подаруночок.
- коли сюрприз готовий, то підписуєте листівку для кого подарунок і ставите під ялиночку. А в кінці уроку кожен знайде для себе сюрприз
- учні виготовляють також для своїх однокласників.
Всім все зрозуміло? Отож, починаємо. Але перед роботою, учні нагадають всім техніку безпеки при роботі.
Працюємо швидко, на виготовлення роботи дається 10-12хв. А щоб краще працювалося, буде звучати приємна мелодія.
V. Підсумок уроку. СЛАЙД
Урок підходить до завершення, подарунки під ялинкою чекають на свого власника. А для своїх колег я теж підготувала ось такі новорічні іграшки на згадку.
Я щиро дякую всім за участь. Сьогоднішній урок став особливим для нас усіх. Ви продемонстрували не тільки свої навички та таланти, а й важливість співпраці та творчості. Дякую вам за ваші старання та активну участь. Ви створили щось неповторне, що залишиться в нашій пам’яті. Цей урок — приклад того, як разом ми здатні до великих речей.
Бажаю вам подальших успіхів та натхнення в майбутніх ваших зусиллях. Нехай цей урок стане для вас джерелом мотивації та пам'яті про те, наскільки важливо працювати разом.
Дякую за вашу творчість та допомогу один одному, за те, що разом ми змогли створити святкову атмосферу. Перед початком уроку ми з вами скористалися «Парканом ідей». Чи виникли у вас запитання чи пропозиції щодо очікуваних результатів?
Пропоную сфотографуватися на згадку про наш сьогоднішній захід. СЛАЙД
1