Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! 🇺🇦
Добірка яскравих змістовних інфографік з цікавими фактами про українську мову.

А чи знаєте ви, що наш мозок у 60 000 разів швидше опрацьовує зображення, ніж текстову інформацію?

Розуміння цієї особливості дозволить підвищити ефективність навчання в школі. Тому там, де це можливо, доцільно візуалізувати тест! Як? Використовуйте вже готові інфографіки або створюйте їх самостійно! Для чого? Це дозволяє структурувати інформацію, зробити акценти на головному та зачепити увагу школярів.

До Дня української писемності та мови наша редакція підготувала добірку змістовних інфографік, які допоможуть вам привернути увагу учнів до унікальності української мови та підвищити рівень їхнього володіння державною мовою.

Цікаві факти про українську мову

А чи знаєте ви, що українська мова є рідною для понад 36 млн осіб? До того ж вона займає 26-32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов світу. Адже загалом нею розмовляють 41-45 млн осіб як в Україні, так і за межами нашої держави!

Джерело: ukr-mova.in.ua

У нашій країні українська мова є державною. Однак виявляється, що в деяких регіонах поза межами нашої держави вона є не тільки широко вживаною, але й має певний статус. Так, в американському окрузі Кук, штат Іллінойс, до якого, до речі, входить Чикаго, завдяки великій кількості українців, які там мешкають, статус української мови є напівофіційним.

Джерело: tsn.ua

Українська мова є не тільки поширеною, але і прогресивною. Підтвердженням цього є те, що перший кириличний стародрук був саме українською мовою! До того ж книги українською увійшли до 10 найперших у світі!

 

Джерело: incognita.day.kiev.ua


Цікаві факти про історію української мови та  абетки

Українська мова належить до індоєвропейської мовної сім'ї, яка почала формуватися 5-6 тис. років тому. Згодом під впливом релігійних та місцевих факторів у ІІІ тис.- 6 ст. до н.е. сформувалась праслов'янська мова, а у VІ-ІХ ст.– протоукраїнська. Літературна українська мова утворилась у ХVІІІ ст. Першим твором нової української літератури вважається поема «Енеїда» І. Котляревського.

 

Джерело: naurok.com.ua

Загальновідомо, що сучасна абетка налічує 33 літери. Вона була сформована на основі кирилиці, яка набула популярності на теренах Київської Русі з прийняттям християнства. Хоча, як свідчать історичні факти, писемність на території України була поширена ще до хрещення Русі, це підтверджують тексти договорів із греками у 911 та 944 роках, які містяться в Повісті минулих літ, а також знахідка в районі Корсуня Євангелія і Псалтира, які датуються 860-861 роками.

Джерело: incognita.day.kiev.ua


Цікаві факти про українські діалекти та місцеві говірки

Діалект – територіальна видозміна загальнонаціональної мови. У кожній країні світу, в Україні також, у різних регіонах є місцеві говірки. Велика кількість діалектів підкреслює місцевий колорит кожного регіону та формує культурне розмаїття країни.

Джерело: incognita.day.kiev.ua


Цікаві факти про головних героїв українських народних казок

Народна казка – один із інструментів передачі уявлень про світ та моральні цінності певного народу. Тому народні казки є джерелом знань не тільки про культуру та світогляд, але й про розвиток мови певного народу.

Для того, щоб відкрити зображення вищої роздільної здатності, перейдіть за посиланням: vsviti.com.ua


Хмара прізвищ видатних українців

Кожен україномовний письменник, громадський діяч або митець був не лише носієм української мови, але й її популяризатором.

Така хмара прізвищ на мапі наочно зображує, де народилися відомі та визнані українці. Правда, цікаво? Ви також можете самостійно або разом із учням створити такі хмари слів, у цьому вам допоможуть інтернет-ресурси для створення хмар слів.

 

Джерело: publications.lnu.edu.ua


Гідність та взаємоповага

Україна є багатонаціональною державою, де кожен має право вільно спілкуватися будь-якою мовою. І це право мають усі поважати. Однак кожен громадянин України має знати і поважати українську – державну – мову, бо вона є єднальним, державотворчим, чинником, без якого неможливо сформувати політичну ідентичність українців.

 

Джерело: language-policy.info


Поширеність української мови

Загалом в Україні в переважній більшості шкіл навчання здійснюється українською мовою (89,7%), при цьому 9,4% – це російськомовні школи. Також є школи, де викладання провадиться мовами інших національних меншин, а також англійською.

Цікаво, що у державних загальноосвітніх навчальних закладах відсоток використання української мови сягає 89,8, а російської – 9,2%, тоді як у приватних школах показники вже зовсім інші: 55% проти 41,1% відповідно.

Джерело: slovoidilo.ua


Прості правила, які допоможуть популяризувати українську мову

Хочете, щоб державна мова поширювалася на теренах нашої країни? Цьому може сприяти кожен, почавши з себе! Для цього достатньо дотримуватись 9 простих правил.

Джерело: nadbugom.in.ua


Про кохання українською мовою

Побутова українська мова має багато російських запозичень-кальок. Навчіть своїх учнів висловлювати думки та почуття, використовуючи питомі українські слова, а також розрізняти значення слів «любити» та «кохати».

Джерело: ukrinform.ua


Емоційні емоджі українською

Жовті емоційні обличчя-смайли міцно увійшли у нашу культуру, їх широко використовують для дистанційної комунікації у повсякденному житті як підлітки, так і дорослі.

Кожне обличчя виражає певну емоцію, назва якої в усіх месенджерах підписана англійською. Розкажіть учням про їхні українські відповідники!

Джерело: depo.ua


Про День рідної мови

У всіх цивілізованих країнах, якою є і Україна, поважають мови національних меншин. Для кожної національності, яка мешкає в Україні, рідною є своя мова – українська, російська, білоруська, польська, болгарська, німецька, грецька, іврит – у цілому громадяни України розмовляють понад 100 мовами.

21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови, а 9 листопада – День української писемності та мови.

 

Джерело: meduniv.lviv.ua


Прагнете підвищити рівень володіння українською мовою ваших учнів? Докладаєте зусиль, щоб українська стала мовою повсякденного спілкування? Популяризуєте державну мову? Реєструйте своїх учнів для участі у безкоштовному онлайн-конкурсі до Міжнародного дня рідної мови «Лайфхаки з української мови»!

Конкурс триває з 16 лютого до 15 березня, в ньому можуть взяти участь школярі 1-11 класів. Результати кожного учня обчислюються миттєво та відображаються на екрані одразу після закінчення виконання завдань. Більше інформації ви знайдете тут.

А ваші учні вже спробували свої сили?

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter