2 лютого о 18:00Вебінар: Самооцінювання управлінських та освітніх процесів: нормативні орієнтири та особливості проведення
Добірка інтернет та медіа-ресурсів, які висвітлюють особливості української культури у захопливому форматі.

Любити свою країну. Пишатись історією та шанувати традиції. Як досягти того, щоб для школярів це були не просто слова? І розмови на цю тему не перетворились на політизовану дискусію та суперечки?

Навчитись справді цінувати щось можна лише тоді, коли усвідомлюєш його виняткову вагомість. А чи багато школярі знають про визначні місця України, непересічні традиції та легенди, які передаються від покоління до покоління?

Ми дібрали декілька надзвичайно цікавих джерел, використовуючи які, у невишушеному форматі можна виховувати національну свідомість у школярів.

«Музеї України просто неба»: 3D-тури визначними національними пам'ятками

«Музеї України просто неба» – це віртуальний простір, у межах якого можна здійснити 3D-тури визначними музеями України. Ці віртуальні тури також доступні в режимі Street View на Google-картах.

Чия розробка

Проект було розроблено у 2017 році за спільною ініціативою Міністерства культури України та компанії Google.

Інтерфейс сайту «Музеї України просто неба»

Як це можна використати:

На сайті представлена карта, де позначено 7 оцифрованих музеїв, кожним з яких можна здійснити віртуальну екскурсію.

Численні фотопанорами високої роздільної здатності та вбудований голосовий супровід, який доступний трьома мовами (українською, російською й англійською), створюють максимальний ефект присутності. Запропонуйте школярам здійснити 3D екскурсію під час уроку!

Наразі для віртуальних подорожей доступні такі музеї:

 • Національний музей народної архітектури та побуту України (Пирогово).
 • Музей народної архітектури і побуту «Шевченківський гай» (Львів).
 • Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини (Переяслав-Хмельницький).
 • Закарпатський музей народної архітектури та побуту (Ужгород).
 • Центр народознавства «Мамаєва Слобода» (Київ).
 • Запорізька Січ – Національний заповідник «Хортиця» (Запоріжжя).
 • Резиденція Богдана Хмельницького (Чигирин).

За подібним принципом можна здійснити 3D-тур дерев'яними церквами Карпат (представлені 8 старовинних церков у Карпатському регіоні, які увійшли до Світової спадщини ЮНЕСКО), а також оперними театрами України, серед яких:

 • Національний академічний театр опери та балету України ім. Тараса Шевченка (Київ);
 • Львівський оперний театр;
 • Чернівецький академічний обласний український музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської;
 • Одеський національний академічний театр опери і балету;
 • Київський національний академічний театр оперети.

Спадок: цикл відеороликів про етнічні костюми українців із різних регіонів

«Спадок» – цикл фолк-роликів, присвячених українській культурі, зокрема національному жіночому святковому вбранню ХІХ-ХХ століття. Наразі створено 19 коротких відеофрагментів, які відтворюють характерний для певного регіону етнічний образ.

Чия розробка:

Цикл «Спадок» створено компанією FILM.UA Group у 2016 році. Цьогоріч проект виборов перемогу у категорії Ethnic/Cultura на 51 міжнародному кінофестивалі WorldFest Houston-2018, а також отримав національну премію «Телетріумф».

Трейлер про проект «Спадок»

Як це можна використати:

Запропонуйте перегляд таких відеофрагментів під час уроку. У коротких відеооглядах відтворюються жіночій образ та вбрання, які були характерні для певного етнічного регіону України у ХІХ-ХХ ст.

Відеоряд кожного ролику супроводжується текстовим поясненням назв одягу та прикрас. А на окремому сайті можна знайти детальний глосарій етнічного вбрання.

Подібний проект було реалізовано Fashion-журналом Vogue UA в межах проекту «EthnoVogueUA». В окремих відео було відтворено образи жінок в етнічному вбранні та чоловіків з різних куточків України.

100 Years of Ukraine's Fashion: Men


«Етнографія»: цікаво про народну творчість, духовність та культурно-побутові особливості України

«Етнографія» – ресурс, над яким працюють найкращі українські науковці, які є досвідченими фахівцями з етнології, фольклористики та етномузикології.

На цьому сайті розміщена численна інформація про регіональні особливості українських традицій та обрядів, про визначних етнографів минулого, фахові коментарі щодо певних етнокультурних процесів в Україні, а також унікальні архівні фото і відеоматеріали.

Чия розробка:

Ресурс було створено співробітниками Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського Національної академії наук України у 2014 році.

Буктрейлер «Село Андруші на Переяславщині» створено  співробітниками Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського

Як це можна використати:

На сайті зібрано багато корисних і цікавих відомостей, які можна залучити, готуючі доповіді, реферати або з метою просвітництва школярів та дорослих на уроках та в позаурочний час.

Вся інформація структурована за такими розділами:

 • Народна культура (тут містяться пізнавальні, науково обгрунтовані статті про знання та вірування, обряди, одяг, особливості побуту українців тощо).
 • Усна історія (тут представлені статті із легендами та переказами, спогадами пересічних українців щодо певних подій).
 • Персоналії (цей розділ присвячений звичайним українцям – відомим етнографам, фольклористам, майстрам, вчителям тощо).
 • Етнологія та політика (добірка статей, в яких аналізуються події останніх років в Україні з позиції етнології).
 • Народний календар (інструмент, який позначає дати з традиційними святами чи періодами посту, за допомогою кліку по відповідній даті є можливість переходу до тематичних матеріалів).
 • Майстер-класи, світлини, фільми, відеолекції та аудіо про українські обряди та традиції.

Також пізнавальну інформацію щодо слов'янських традицій і звичаїв в цілому та українських зокрема, можна почитати на ресурсах «Слов'янські традиції», «Етнохата» та у відповідному розділі Вікіпедії.


«Україна: забута історія»: телевізійна реконструкція

«Україна: забута історія» – цикл науково-розважальних передач, який у захопливому форматі реконструкції оповідає про видатних діячів та історичні події, що стосуються безпосередньо України.

Мета проекту – повернути із небуття найдраматичніші події минулого нашої країни та розповісти досі невідомі факти про славетних українців, які змінили історію світу.

Чия розробка:

Проект було започатковано у 2013 році телеканалом Mega, наразі створено 32 телевипуски

«Україна: забута історія. Роксолана. Вбити або вижити»

Як це можна використати:

Кожен випуск триває близько 40 хвилин. Це дозволяє переглянути окрему серію, присвячену певній постаті чи історичній події, що вивчається в межах навчальної теми, протягом уроку.

Також у пригоді можуть стати матеріали проектів «Україна. Становлення нації» та телепроекту «У пошуках істини».


«Про рідне»: скарбничка казок, переказів та легенд

«Про рідне» – сайт, на якому міститься величезна кількість пізнавальних відомостей, використання яких дозволить поглибити знання легенд, переказів та казок, характерних для окремих етнічних регіонів України.

Хто розробник:

Сайт було створено та упорядковано педагогом з Волині – Надією Красоткіною та українським письменником, дослідником української міфології – Валерієм Войтовичем у 2012 році.

Як це можна використати

Цей ресурс – справжня скарбничка для учнів, вчителів, етнологів чи тих, хто цікавиться українським фольклором! На сайті дібрано безліч корисних матеріалів, що упорядковані у таких розділах:

 • Українські народні казки, легенди, оповідання. У цьому розділі представлені окремі етнографічні регіони, подана характеристика кожного та додано великий масив фольклору, характерного для цієї території – легенди, демонологічні розповіді, оповідання та казки;
 • Українська міфологія. В цьому розділі зібрані аналітичні статті про міфологічних персонажів. Завдяки тому, що тут же міститься глосарій, це значно прискорює пошук матеріалів щодо конкретної теми. Також у цьому розділі містяться посилання на повні тексти книг:
 1. «Легенди та міфи України» 
 2. «Міфи та легенди давньої України»;
 3. «Молитва до Дажбога»;
 4. «Словник давньоукраїнської міфології»;
 5. «Українська відьма»;
 6. «Український гороскоп»;
 7. «Українські замовляння».

Залучення матеріалів з цих ресурсів на уроках та у позаурочний час пожвавить навчальний процес та буде сприяти вихованню поваги до своєї країни, навчить цінувати визначні місця та пишатися традиціями нашого народу!

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter