Добірка цікавих та пізнавальних інтернет-ресурсів, які дозволять візуалізувати математику, завдяки чому складна теорія стає для учнів наочною та цікавою.

Чи аналізували ви вік ваших учнів, які найбільше захоплюються математикою? Грунтуючись на власних спостереженнях, можемо зазначити, як правило, у молодшій школі математика є одним з найулюбленіших предметів у більшості школярів. У середніх – показник трошки меншає. А чим складнішою стає навчальна програма, тим менше залишається прихильників цього предмету серед школярів. У чому ж річ?

На жаль, через брак наочності для багатьох учнів складні алгебраїчні чи тригонометричні формули так і залишаються лише цифрами на папері чи дошці. В уяві школярів, як правило, не мають жодного відношення до реального життя. Як допомогти учням осягнути тонкощі математики? Пропонуємо залучати сучасні технології, які доступні кожному!
Представляємо вашій увазі відповідну добірку цікавих інтернет-ресурсів, що допоможуть зробити складну математику насправді цікавою.

«Математичні етюди»: науково-популярний сайт для школярів

«Математичні етюди» – сайт, який розроблений спеціально для школярів. На ньому представлені спеціально розроблені серії коротких відео-фрагментів, що виконані з використанням тривимірної комп’ютерної графіки. Вони візуалізують сенс математичних моделей і супроводжуються відповідним текстовим роз'ясненням.

Модель застосування тригонометричних знань на прикладі влаштування ескалатора метро

Чия розробка:

Засновник проекту саратовський математик Микола Миколаєвич Андрєєв – кандидат фізико-математичних наук, володар премії в сфері науки та іновації для молодих вчених.

Проект «Математичні етюди» був запущений у 2005 році. Сайт був удостоєний безлічі винарогод, серед яких в 2006 році отримав перше місце у номинації «Наука і освіта» у всеросійському конкурсі «Золотий сайт». Конкурс здійснюється при участі IT-корпорацій IBS, APC, Intel та Microsoft.

Як це можна використати:

Ресурс складається з наступних розділів:

 • Етюди: пізнавальні науково-популярні відеовізуалізації щодо сучасних задач математики та анімації, які по-новому висвітлюють відомі сюжети (наразі у бібліотеці сайту представлено понад 50 етюдів).
 • Мініатюри: добірка з 38 візуалізацій різнопланових математичних моделей.
  Моделі: візуалізації математичних зразків, які можна зробити власноруч, їх залучення дозволяє більш усвідомлено опановувати наукові факти.
 • Диски: представлені локальні версії проектів «Математичні етюди», які можна скачати у відкритому доступі.
 • iMath: в розділі представлені 7 цікавих математичних додатків для iPhone/iPad.
 • Colloquium: форум, присвячений обговоренню окремих питань з області математики.

Запропонуйте такі візуалізації школярам на уроці! Для шкіл з поглибленим вивченням математики можуть бути цікавими та корисними раритетні підручники з елементарної математики та основ алгебри одеського видавництва «Mathesis» з 1904 по 1925 років, посилання на які є на сайті.

«Піфагорія»: мобільний додаток з геометрії

«Піфагорія» – це ігровий мобільний додаток, в межах якого зібрана колекція захопливих геометричних задач різноманітної тематики.
У додатку представлені завдання з окремих розділів геометрії з різним ступенем складності (загалом в застосунку понад 300 рівнів).

Додаток може бути використаний школярами та дорослими для пошуку нестандартних підходів до обчислення, набуття геометричної інтуїції та вирішення головоломок.

Інтерфейс «Піфагорії»

Чия розробка:

Продукт розроблено компанією HIL, разом з додатком «Піфагорія» можна використовувати ще 5 не менш цікавих та корисних математичних застосунків від розробника.

Як це можна використати:

Цей додаток можна застосовувати для опанування геометрії в ігровій формі. В  його межах охоплено такі теми:

 • довжина, відстань, площа;
 • паралелі і перпендикуляри;
 • кути і трикутники;
 • бісектриси, медіани, висоти, серединні перпендикуляри;
 • теорема Піфагора;
 • кола і дотичні прямі;
 • паралелограми, квадрати, ромби, прямокутники і трапеції;
 • симетрія, відображення, обертання.

У додатку також міститься словник-глосарій, використовуючи який можна повторити чи вивчити нові для себе математичні терміни.

Numberphile: короткі відеосюжети з поясненням практичного значення складної математики від найкращих математиків світу

Numberphile – відомий  міжнародний проект, на меті якого є популяризація математичних знань широкому загалу. Долучаються до створення відеосюжетів видатні математики з усього світу, у цікавий спосіб розповідаючи про застосування математичних принципів мислення у повсякденному житті.

Інтерфейс Numberphile 

Чия розробка:

Numberphile був створений у 2017 році з ініціативи американського відеожурналіста Брейді Харана та реалізований за підтримки Науково-дослідницького інституту математичних наук (MSRI). В свою чергу, MSRI є провідним центром спільних досліджень в світі. Він охоплює всі галузі математичних наук, щорічно MSRI відвідує понад 2000 провідних науковців з усього світу для обміну досвідом.

Як це можна використати:

При вивченні певної теорії (наприклад, числа Фібоначчі), продемонструйте на уроці короткий відеофрагмент, в якому видатні математики у захопливий спосіб пояснюють про прояв у природі тих чи інших математичних закономірностей.

Для цього можна використовувати або російськомовний варіант дублювання (на каналі міститься 56 відео тривалістю до 10 хвилин) або англійською (понад 400 відеосюжетів).

Мathway: багатофункціональний математичний калькулятор

Mathway – світовий лідер серед програм для вирішення математичних завдань різнорівневих ступенів складності з покроковим поясненням обчислень на кожному з етапів.

Чия розробка:

Ресурс створено американською IT компанією Mathway у 2016 році, є русифікована версія сайту та мобільних додатків.

Як це можна використати:

Ресурс має безліч опцій, що допомагаюить вирішити задачі з елементарної математики, алгебри, тригонометрії, статистики, математичного аналізу тощо.

Щоб отримати відповідь, достатньо ввести приклад, який необхідно вирішити. Сервіс миттєво надасть відповідь, продемонструвавши за потреби всі проміжні етапи обчислень. Подібною за функціоналом є російськомовна програма Math24.biz, яку також можна використовувати для анологічних цілей. 

Презентація функціональних можливостей сервісу Mathway

Функціонал цього ресурсу передачає можливість створення графіків функцій, обчислення площ та об'ємів фігур тощо.
Mathway буде цінним для учнів під час перевірки власних обчислень та в якості особистого віртуального репетитора, за допомогою якого можна самостійно розібратися в сенсі обчислень.

  

«BBC. Математика. Музика простих чисел»: пізнавальні фільми про нерозгадані таємниці математики

«BBC. Математика. Музика простих чисел» – добірка пізнавальних фільмів, присвячених найвеличнішим загадкам математики, над розгадкою яких працювали видатні уми світу.

Чия розробка:

Фільми було відзнято у 2006 році компанією ВВС, ведучий –  британський професор математики Маркус дю Сотуа.

Як це можна використати:

Виділіть окремий урок, щоб разом з учнями переглянути фільм про історію досліджень математичних закономірностей, життя видатних вчених тощо. Це дозволить учням поглянути на математику з історичної точки зору.

«BBC. Математика. Музика простих чисел», перша серія

Разом з цією добіркою портал «На Урок» рекомендує до перегляду такі фільми:

Всі запропоновані інтернет-ресурси протестовані командою освітнього проекту «На Урок».

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter