Добірка кращих онлайн-ресурсів, які допоможуть зробити курс хімії більш наочним і зрозумілим, а також мотивуювати учнів вивчати предмет поза межами шкільної програми.

Для вас хімія є найцікавішою галуззю знань? А чи завжди учні поділяють ваше вподобання?

На жаль, у сучасних школах обмаль реагентів, це зводить нанівець найцікавішу частину цього предмету – практичну. Тому більшість сучасних школярів сприймаються уроки хімії як не надто цікаву купу теоретичних відомостей, які не зрозуміло де потрібні у житті.

Як вирішити цю проблему? Пропонуємо унаочнити цю шкільну дисципліну за допомогою доступних засобів – гаджетів та девайсів. Таким чином можна з легкістю та захопленням опанувати хімію за допомогою віртуальних експериментів чи тематичних ігор. Отже, до вашої уваги добірка найцікавіших інтернет-ресурсів:

Періодична відеотаблиця від TED-ED: таблиця Менделєєва

Відеотаблиця Менделєєва від TED-ED – таблиця хімічних елементів, зміст якої представлений у форматі навчальних відеороликів. В кожному з них не лише розповідається про основні властивості хімічних елементів, але і демонструються різноманітні хімічні реакції з їх участю.

Хоча відео англійською, але за бажанням можна додати титри українською чи російською. Цей сервіс передбачено загальними налаштуваннями Youtube. Для його активації необхідно натиснути на значок Субтитри у правому нижньому куті, а далі обрати відповідну мову у Налаштуваннях (переклад –  потрібна мова).

Чия розробка

Проект було впроваджено у 2014 році командою TED-Ed спільно з Бреді Хераном, автором популярного Youtube-каналу Numberphile, на якому публікуються пізнавальні відео з математики.

Як це можна використати

Вибравши будь-який елемент з таблиці Менделєєва, перегляньте на уроці навчальне відео про його властивості.

Елементи з таблиці можна групувати за окремими ознаками (рідкоземельні метали, благородні гази, галогени, неметали тощо).

«На Урок» рекомендує використовувати цей ресурс сумісно з російськомовним додатком «Таблиця Менделєєва 2018». В ньому всі хімічні елементи представлені у вигляді таблиці. При натисканні на кожен елемент відображується детальна довідкова інформація (рік відкриття, атомні властивості, кристалічна решітка, поширеність тощо).

Застосунок «Таблица Менделєєва 2018»


Thoisoi: Youtube-канал для вивчення хімії

Thoisoi – найбільш популярний російськомовний Youtube-канал, присвячений хімічним дослідам. На цьому каналі містяться відеодемонстрації понад сотні дослідів з органічної і неорганічної хімії. Експерименти супроводжуються науковим поясненням сенсу реакцій та відповідними формулами.

Створення вогняної веселки

Чия розробка

Ідея проекту і його реалізація належить нинішньому естонському студенту Максиму Біловицькому. Youtube-канал був створений у 2011 році, в той час творець Thoisoi був ще школярем.

Як це можна використати

Під час вивчення програмного матеріалу унаочніть його, зробіть разом з учнями запропоновані досліди під час уроку. Якщо такої можливості немає, то покажіть школярам на уроці відповідне відео з теми вивчення. Таким чином значення хімічних формул стане зрозумілішим.


Застосунок «Хімічні речовини: органічні та неорганічні»

«Хімічні речовини: органічні та неорганічні» – мобільний додаток, який дозволить без складнощів опанувати формули та властивості майже 200 хімічних речовин.

Чия розробка

Цей застосунок був створений у 2014 році американськими спеціалістами та адаптований російською мовою програмістом Андрієм Соловйовим.

Як це можна використати

Влаштуйте змагання між учнями класу, запропонувавши їм пройти тестові завдання в ігровому форматі під час уроку або в якості розваги в позаурочний час.

Функціонал застосунку передбачає такі режими гри:

  • тести з чотирма варіантами відповідей;
  • визначення хімічної речовини за формулою по буквах;
  • послідовне визначення формул за назвами шести хімічних речовин;
  • тестові завдання на швидкість (необхідно надати правильні відповіді в межах встановленого часу);
  • визначення формули за назвою сполуки.

Також можна перед проходженням тестових завдань переглянути хімічні формули речовин.

Визначення хімічної речовини за формулою по буквах

Розробниками випущена ціла серія додатків, які влаштовані за аналогічним принципом. Для вивчення окремих розділів хімії, пропонуємо такі:


«МарсХімПром»: навчальна гра для застосування знань з хімії

«МарсХімПром» – навчальна логічна гра-екшн з хімії. Її головний сенс полягає у створенні власної промислової інфраструктури на Марсі на кшталт загальновідомої гри «Монополія». Це можливо шляхом видобутку місцевих ресурсів та налагодження виробництва на основі знання хімічних реакцій. Гра сприяє практичному застосуванню отриманих раніше теоретичних знань.

Чия розробка

Гра була створена групою студентів та викладачів Московської міжнародної кіношколи як елемент навчального курсу з хімії для дев'ятикласників. Вона спочатку була реалізована в якості настільної, а згодом на її основі був створений мобільний додаток.

Як це можна використати

Мобільна гра сприяє розумінню принципів утворення нових речовин та хімічних реакцій у цікавій формі:

Згідно з сюжетом гри, опинившись на Марсі, на якому давно вже ведеться видобуток корисних копалин, треба побудувати власний бізнес. Для цього необхідно видобуті ресурсні копалини і зуміти найбільш ефективно їх використати – отримати максимум різноманітних речовин. Для успішної гри потрібно осмислити типи реакцій та схеми хімічного синтезу.


Smart Learning for All: пізнавальні мультфільми з хімії

Smart Learning for All – добірка з 41 короткометражного мультфільму, кожен з яких присвячений певним хімічним речовинам та процесам.

Ковалентні зв'язки

Чия розробка

Smart Learning for All – індійський проект, який був запущений у 2017 році.

Як це можна використати

Покажіть ці мультиплікаційні відео на уроці. У кожній серії зрозуміло та цікаво пояснюються складні хімічні процеси та закономірності. Хоча вся добірка англійською, але завдяки функції автоматичного перекладу, що передбачена Youtube, можна зобразити титри української чи іншою мовою.

Додатково окремі анімації з хімії можна знайти на українськомовних каналах про науку – «Наука та Всесвіт» і «Цікава наука».


MEL Chemistry: 3D моделі будови атомів та хімічних речовин

MEL Chemistry – один з найкращих мобільних застосунків, що призначений для візуалізації молекул. Їх можна розглядати під будь-яким кутом на звичайному екрані чи за допомогою окулярів віртуальної реальності. Це спрощує розуміння сутності хімічних експериментів та влаштування речовини.

Функціональні можливості MEL Chemistry

Чия розробка

Проект було розроблено в 2011 російським програмістом Василем Філіповим, тому інтерфейс додатку російською мовою.

Як це можна використати

MEL Chemistry можна широко залучати на уроках для візуалізації сенсу хімічних реакцій на молекулярному рівні.

Наразі у додатку містяться 3D моделі понад 80 речовин та ряд хімічних експериментів з поясненням.

Віртуальних 3D моделей речовин можна буквально торкнутися. Функціонал застосунку дозволяє вільно їх обертати під будь-яким кутом, відображуючи співвідношення розмірів атомів, а також показує хімічну формулу та тип зв'язків між атомами.

MEL Chemistry включає відео з демонстрацією ряду хімічних експериментів з такими поясненнями:

  • детальна покрокова інструкція;
  • правила безпеки та утилізації;
  • цікаві наукові факти;
  • пояснення наукової складової експерименту.

«На Урок» рекомендує використовувати цей застосунок сумісно з MEL Chemistry VR. 

Якщо у MEL Chemistry можна розглянути 3D моделі молекул, то MEL Chemistry VR дозволяє поглянути зсередини на будову атомів: побачити орбіталі, електрони, протони та нейтрони. А інтерактивна лабораторія цього застосунку дозволяє зібрати будь-які атоми чи молекули, які вивчаються в межах шкільної програми. Це точно сподобається вашим учням!

MEL Chemistry VR Lessons

Отже, MEL Chemistry дозволяє зануритися у світ хімії та подивитися, як він виглядає зсередини, завдяки цьому складні хімічні формули стають зрозумілішими.

 


Сподіваємося, що наша добірка корисних інтернет-матеріалів допоможе вашим учням легше опанувати шкільний курс хімії, а сам процес навчання буде для них дійсно цікавим.

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter