Чек-лист: створення, оформлення та застосування

Що більше інструментів у професійній скарбниці вчителя, то краще! І чек-листи можуть стати чудовим доповненням до:

 • будь-якого уроку;
 • домашнього завдання;
 • перевірки набутих знань;
 • цікавої виховної години;
 • рефлексії наприкінці уроку.

Чек-лист – це список справ або речей, які укладач пропонує виконати. Зазвичай чек-листи стильно оформлені, їх приємно заповнювати, до них хочеться повертатися знову.

У перекладі з англійської мови checklist – список, із яким можна звіритися, перевірити виконані завдання.

Що відрізняє чек-лист від звичної інструкції? Для неї важливий порядок дій: завдання потрібно виконувати покроково. У чек-листі послідовність не надто критична, головне – виконати всі (або більшість) пунктів. А потім можна оцінити, який обсяг роботи виконано та ефективно підбити підсумки.

Чому чек-листи стануть у пригоді вчителям та учням

Упевнені, ви бачили, використовували чи навіть самостійно складали для себе чек-листи. Це цікаве та захопливе заняття, яке допомогає організувати діяльність, розслабитися та відволіктися від проблем. А ще чек-листи можуть стати чудовим навчальним інструментом! Усе просто:

 • Дослідження демонструють, що ми краще сприймаємо інформацію тоді, коли записуємо її (саме записуємо, а не, наприклад, друкуємо). 
 • Стильний чек-лист завжди привертає увагу. Тож забути про необхідність виконання завдань неможливо!
 • У такому форматі можна оформити буквально все: від списку літератури до корисних порад для чудового відпочинку на канікулах.
 • Яскраві чек-листи можуть зацікавити дітей та допоможуть залучити їх до виконання рутинних навчальних справ.
 • Укладаючи список самостійно, діти вчаться структурувати інформацію, аналізувати та планувати свої дії.

Як не помилитися з темою чек-листа

Отже, ви вирішили створити чек-лист і навчити цьому учнів. Що найважливіше? Обрати тему! І аби зробити це правильно, варто для початку поставити собі кілька запитань. Так ви просто заощадите час та не докладатимете зайвих зусилля. 

 1. Яким має бути майбутній чек-лист? Пізнавальним, розважальним, офіційним тощо.
 2. Яка мета вашого чек-листа? Заохотити школярів провести зимові канікули з користю, краще розібратися в темі, зняти напругу перед ЗНО тощо. 
 3. Які потреби дітей він може закрити? Можливо, чек-лист має допомогти в навчанні, наприклад: «Що потрібно знати, щоб отримати 12 балів з біології» або «Що потрібно знати, щоби не нервувати на самостійній роботі». 

Зверніть увагу: зрозумівши принцип вибору теми чек-листа, діти прокачають м’які навички. Особливо це стосується майбутніх митців та підприємців, адже вони навчаться правильно визначати цільову аудиторію та виділяти головні моменти проєктів. 

Нюанси, на які варто звернути увагу

Чек-листи настільки популярні, що знайти в інтернеті такий, що відповідатиме вашим запитам, дуже легко. І це дійсно так, але набагато ефективніше складати чек-листи самостійно. До цього варто привчати і учнів! Так, можна і варто надихатися творчістю інших, але хто знає вас краще за вас самих? А якщо ви складаєте чек-лист для учнів, то тим паче варто робити це самостійно, враховуючи такі нюанси як стиль викладання і спілкування. І, звісно, завжди варто пам'ятати, для кого ви створюєте чек-лист: його хобі, зацікавлення, мрії тощо. 

На що ще варто звернути увагу?

 1. Біля кожного пункту має бути незаповнене коло або квадрат. Завдання виконали? Можна поставити галочку, плюсик або просто замалювати. А далі час переходити до наступного пункту.
 2. Між пунктами має бути однакова відстань: так чек-лист виглядатиме охайно. 
 3. Ви можете запропонувати дітям скласти чек-лист самостійно. Це може бути індивідуальним або груповим творчим завданням.

Цікаво знати: Tone of Voice – це термін, що прийшов до нас із маркетингу. Він означає стиль спілкування з аудиторією. Створюючи чек-лист, намагайтеся бути лаконічними та використовувати свої «коронні фрази». Так діти краще сприйматимуть інформацію. 

Сервіси для створення чек-листів

Для того, щоби зробити список візуально привабливим і стильним, скористайтеся графічними онлайн-редакторами. У пошуку на сайті можна ввести «чек-лист» або «checklist» та знайти стильний і яскравий шаблон. 

 • Canva –  має українськомовну версію та безліч шаблонів для оформлення чек-листів. До того ж їх можна змінювати за власним бажанням.

 • Checli – сервіс повністю присвячено чек-листам, тож є безліч шаблонів.

 • DesignWizard – стане у пригоді для створення як навчальних, так і розважальних чек-листів.

Ми пропонуємо вам просто зараз вигадати кілька тем для чек-листа! Діліться ідеями в коментарях. 

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter