
Мета:
ознайомити учнів з нормами літературної вимови приголосних звуків, з’ясувати причини, що обумовлюють уподібнення приголосних, спрощення в групах приголосних; формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати й вимовляти слова, в яких відбулося уподібнення й спрощення; за допомогою мовленнєвокомунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності за навколишнє середовище, спонукати учнів до осмислення краси природи.
![]() |
Українська мова є однією з найкрасивіших і найбільш співучих мов світу. Ця співучість і милозвучність досягається різними засобами: чергуванням голосних і приголосних, використанням паралельних форм слів та синонімів і, звичайно, шляхом спрощення в групах приголосних.
Що ж таке спрощення?
Це явище відбувається при творенні нового слова або його зміні виникає досить складний для вимови збіг кількох приголосних звуків. Тоді в цій групі один із звуків випадає, і вимова слова стає легшою, а мовлення – милозвучним. Таке явище і називається спрощенням. Спрощення – явище переважно усного мовлення.


ЗАПАМ’ЯТАЙ НАПИСАННЯ
ВІДБУВАЄТЬСЯ
Серцевий, пзнй, обласний, персн ,
яксний, месник, блиснути, усний, болсний, звсно, псний, кльксний, корисний,
стиснути, чесний, захисний, перехресний, жалсний, доблесний, навмисне,
швидксний, пзнй, беззахисний, надксниця, капосний.
Контекстний , волейболстц , артистц , хвастнути,
баластний, невстц , шстдесят, форпостний, ггантський,
контрастний, шстнадцять, журналстц ,
окупантський, кар’єристц , хворостняк, кстц , панстц
Прочитайте п’ять мудрих порад
Знайдть слова, у яких вдбулося спрощення.
1. Не будьте заздр сними, поважайте старших, розвивайте в соб так риси: чесн сть, ув члив сть, в дпов дальн сть.
2.
3. Вивчайте ноземн мови, освоюйте комп’ютерн технолог ї, щодня п знавайте щось нове. Пам’ятайте, що в ХХІ стол тт ц нується як сна осв та.
4. Роб ть добр справи безкорисно.
5. Не забувайте, що т льки ви є господарями свого життя. Зроб ть його повноц нним рад сним .
Гра „Третє зайве”

![]()
Назвть „зайв ” слова К с…лявий, доблес…ний, рад с…ний.
Захис…ний, зап’яс…ний, заздр с…ний. Ц л с…ний, хвас…ливий, тиж…невий
Проїз…ний, корис…ний, хворос…няк.
![]()
Творче конструювання
Вд поданих слв утворити прикметники, у дужках

позначаючи групу приголосних, в якй вдбулося спрощення. Зразок: область — обласний (стн — сн). Тиждень, форпост, студент, ненависть, ггант, користь, швидксть, перехрестя, солдат, нтелгент, Ужгород.
Я дізнався … зрозумів … навчився… найбільший мій успіх – це… найбільші труднощі я відчув… я не вмів, а тепер умію…![]() |