Презентація до уроку біології 7 клас «Ракоподібні»

Про матеріал

Презентацію розроблено для учнів 7-х класів середніх загальноосвітніх шкіл, що навчаються за типовою програмою з біології для 6-9 класів, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України №405 від 20.04.2018 року. 2 години на тиждень.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Автор: Григор’єв Михайло Олександрович Педагог-організатор, вчитель біології і трудового навчання СЗШ №18 м.Кам’янське

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Близько 45 тисяч видів. Більшість веде водний спосіб життя, деякі на суходолі. Характерною ознакою є дихання за допомогою зябер, що знаходяться біля основи ходильних ніг.

Номер слайду 4

Мають відділи тіла: головогруди і черевце; Сегментовані вирости тіла- членисті кінцівки. Зовнішній скелет, його основаю є речовина хітин.(твердість, міцність). Велика кількість окремих спеціалізованих м’язів. У наземних членистоногих для дихання виникають трахеї, а для виділення- мальпігієві судини. Поведінка членистоногих базується як на інстинктах, так і умовних рефлексах. Органи зору: складні (фасеткові ), прості очі. Найпошириніші: річковий рак, довгопалий та широкопалий рак. Широкопалий рак занесений до Червоної книги.

Номер слайду 5

Тіло: голова груди і черевце, голова і груди зростаються утворюючи головогруди ( карапакс). На голові розташовані рот, ротові органи(перетворені кінцівки- щелепи та ногощелипи ) вони утримують та подрібнюють їжу та органи чуття- вусики, складны очі. На головогрудях- 5 пар ходильних ніг, передня пара ніг не бере участі у пересуванні, вона збільшена і несе на собі клешні( хватання здобичі). На черевці- черевні ніжки та хвостовий плавець.

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

ТРАВНА СИСТЕМА: рот, глотка та стравохід, шлунок 2 відділи–перетирання і проціджування їжі ( цідильний). У першому відділі, ”жувальному”, є камінці “ жорна” і зазубрені пластинки( хітинові, просочені солями кальцію). Шлунок скорочується і їжа подрібнюється. Другий відділ шлунка “цідильний”, через нього подрібнена їжа надходить до кишечника, куди відкриваються протоки печінки. Поживні речовини всмотуються через стінки кишечника, а неперетравлені виводяться через анальний отвір. Живляться раки- дрібними безхребетними, рештками мертвих тварин.

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Кровоносна система- НЕЗАМКНЕНА (кров тече по судинах і порожнинах між внутрішніми органами). Кров безбарвна - ГЕМОЛІМФА. Серце- судини з мускулистими стінками міститься біля зябер, на спинному боці тіла. Крізь зябра кисень надходить у кров, а вуглекислий газ – у воду. ФУНКЦІЯ КРОВОНОСНОЇ СИСТЕМИ: транспорт поживних речовин і кисню, забирає вуглекислий газ (газообмін) та продукти обміну речовин.

Номер слайду 11

Органи дихання рака- зябри розташовані в головогрудях, в особливих порожнинах. Їх постійно омиває вода, яка приносить кисень.

Номер слайду 12

Продукти обміну речовин виводяться з крові органами виділення - ЗЕЛЕНИМИ ЗАЛОЗАМИ, які знаходяться біля основи довгих вусів.

Номер слайду 13

НАВКОЛОГЛОТКОВЕ НЕРВОВЕ КІЛЬЦЕ-СКУПЧЕННЯ НЕРВОВИХ ВУЗЛІВ “ГОЛОВНИЙ МОЗОК”. ЧЕРЕВНИЙ БІК-НЕРВОВИЙ СТОВБУР З НЕРВОВИМИ ВУЗЛАМИ У КОЖНОМУ СИГМЕНТІ.

Номер слайду 14

Органи дотику- довгі вусики; Органи нюху- короткі роздвоєні вусики ; Органи зору – складні очі ( приблизно 3000 простих вічок) розташованих на стеблинках і здатні повертатися в різні боки.

Номер слайду 15

Номер слайду 16

РАКИ РОЗДІЛЬНОСТАТЕВІ. ЗОВНІШНЕ ЗАПЛІДНЕННЯ. ПРЯМИЙ РОЗВИТОК: з яйця виходи молода особина подібна на дорослу особину. Певний час самка носить їх під черевцем, а потім вони починають жити самостійно.

Номер слайду 17

Ряд Десятиногі раки

Номер слайду 18

Понад 30 тис. ракоподібних; Важливі промислові види: креветки,омари, лангусти, краби(смачний і цінний продукт, джерело мінеральних солей, вітамінів. Є наземні види- КРАБ ПАЛЬМОВИЙ ЗЛОДІЙ, близько 30 см, живе на островах Індійського океану.

Номер слайду 19

РАК-САМІТНИК

Номер слайду 20

РАК-САМІТНИК Один з найдивовижніших представників ряду Десятиногі ракоподібні - раки –самітники. Їхне несиметричне черевце позбавлене міцних покривів. Тому воно зазвичай заховане в порожню черепашку молюска. В міру росту рака- самітника черепашка стає для нього тісною. Тоді рак немовби “ линяє”- розшукує іншу порожню черепашку і оселяється в ній. Для захисту та маскування раки - самітники можуть розміщувати на своїх черепашках губок або актиній. Таке співжиття вигідне обом сторонам. Рак - самітник перебуває під захистом актинії, яка має жалкі клітини, а вона живиться рештками його раціону. Змінюючи черепашку, рак - самітник пересаджує актинію на своє нове житло.

Номер слайду 21

Ряди Гіллястовусі та Веслоногі

Номер слайду 22

ГІЛЛЯСТІ РАКИ Дафнії, їх розміри - близько 5мм Живуть у товщах води, дафнії – гіллястовусі, немов товчуться у воді, змахуючи гіллястими вусиками. Живляться бактеріями , водоростями, найпростішими. Є складовою частиною планктону, ланкою ланцюга живлення.

Номер слайду 23

Номер слайду 24

ВЕСЛОНОГІ РАКИ. Циклопи-веслоногі, крихітні ракоподібні, пересуваються за допомогою першої пари вусиків і грудних ніжок. Дістали свою назву з давньогрецької міфології. Циклопи - хижаки, живляться личинками комарів, найпростішими, дрібними червами. Є цінним кормом для риб.

Номер слайду 25

Номер слайду 26

РІЗНОМАНІТНІСТЬ РАКОПОДІБНИХ Ряди Різноногі та Рівноногі

Номер слайду 27

РІВНОНОГІ І РІЗНОНОГІ Мокриці - єдині ракоподібні, які живуть і розмножуються тільки на суходолі, обираючи для цього вологі місця. Дуже поширені навіть в пустелях і напівпустелях Африки, Передньої та Середньої Азії. Живляться переважно рослинами. У наших прісноводних водоймах дуже поширений бокоплав , його тіло сплюснуте з боків і вигнуте на черевний бік, тому вони плавають на боці. Грудні ніжки мають 6 пар зябер. Є важливою кормовою базою для риб.

Номер слайду 28

ВУСОНОГІ РАКОПОДІБНІ Представники: Морські жолуді Морські качечки

Номер слайду 29

ВУСОНОГІ РАКОПОДІБНІ. Морські жолуді (балянуси) і морські качечки ведуть сидячий спосіб життя. Оселяються на каменях і днищах кораблів, у вапняній хатці з кришечкою. Є їжею багатьох риб і навіть вусатих китів.

Номер слайду 30

Номер слайду 31

РЯД КОРОПОЇДИ Паразитичні ракоподібні, що є паразитами риб, живуть на їх поверхні тіла та живляться їхніми соками. Живуть у прісній і солоній воді. Розміри - 0,5-30 см. Коропоїди можуть спричинювати загибель риб у ставкових господарствах

Номер слайду 32

ppt
До підручника
Біологія 7 клас (Довгаль І.В., Ягенська Г. В., Жолос О. В., Ходосовцев О. Є., Костіков І. Ю., Волгін С. О., Додь В. В., Сиволоб А. В., Скрипник Н.В., Толстанова Г. М.)
Додано
12 листопада 2018
Переглядів
424
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку