14 квітня о 15:00Вебінар: Дистанційне навчання: від побудови системи до зміни цінностей

Презентація до уроку в 10 класі "Архітектура, образотворче і музичне мистецтво Арабського Сходу.Значення ісламу – панівної релігії в країнах Близького Сходу."

Про матеріал
ознайомити учнів з історією виникнення ісламу, його особливостями та впливом на культуру близькосхідного регіону.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Архітектура, образотворче і музичне мистецтво Арабського Сходу. Значення ісламу – панівної релігії в країнах Близького Сходу.

Номер слайду 2

Термін "іслам" у перекладі з арабської означає "покірність", а того, хто прийняв цю релігію, називають "вірним" (араб. муслім). Звідси друга назва цієї релігії — мусульманство. В Європі її колись також називали магометанством", від латинізованої форми імені її основоположника: Мухаммад — Магомет.

Номер слайду 3

Іслам — наймолодша зі світових релігій. Вона виникла на початку VII ст. у кочових і напівкочових народів семітської мовної сім’ї, що жили на території Аравійського півострова.

Номер слайду 4

Вчення ісламу (підкорення владі Бога) проголошується Мухаммадом після видіння йому у 610 році про всесвітній суд, що наближається (покарання і нагорода за діяння) і вчення про Аллаха, творця і суддю, котрий визначає долю людей.

Номер слайду 5

Магомет або Мухаммад(араб. محمد‎ — Muhāmmad, «той, кого хвалять») (нар. 570 — пом. 8 червня 632) — центральна фігура в ісламі, святий і пророк, що започаткував релігію іслам. Вчені вважають Магомета історичною особою, засновником перших громад мусульман, з його слів записано Коран. Магомет — основоположник ісламу. Він також був політичним діячем, засновником і головою мусульманської громади (умми). Власне саме за правління Магомета більшість арабів було об'єднано в одну державу.Іслам не наділяє Магомета ніякими надприродними рисами, проте навколо його особи поступово виник цілий цикл легенд про чудеса. Його особа дуже шанується серед мусульман, поширені молитви  про нього, а його ім'я використовується як талісман. У деяких ісламських країнах, наприклад, у Сирії, є звичай називати хлопчиків кількома іменами, одним із яких обов'язково є Магомет.

Номер слайду 6

Муса і Магомет з ангелом Джабраїлом

Номер слайду 7

Джерелами ісламського віровчення вважаються Коран та Сунна, де Коран — це святе письмо, одкровення Бога, яке передано людям через його пророка, а Сунна — це святе Передання, зібрання текстів («хадисів»). Саме віровчення можна поділити на три основні блоки, а саме:Істинна віра - іман;Покора, богобоязність - таква;Щирість у всіх діях перед Аллахом, прагнення ідеалу в ім’я Бога - іхсан.

Номер слайду 8

Іман (істинна віра)Істинна віра мусульманина спирається на шість стовпів віри: Віра в Аллаха, його імена та його атрибути;Віра в ангелів - істот, створених Аллахом із світла, позбавлених волі, які є виконавцями волі Бога;Віра в Священні Книги. Віра в Пророків. За Кораном та Сунною приймаються всі попередні посланці Аллаха. Є твердження, що їх існувало близько 124 000, серед них і пророки Дауд (Давід), Муса (Мойсей), Іса (Ісус). Магомет вважається останнім з пророків. Віра в Кінець світу, воскресіння, Божий суд, рай та пекло. Віра у передвизначеність.

Номер слайду 9

Таква (покірність)Сенс покори в ісламі полягає в тому, що в усіх своїх справах і вчинках людина відмовляється від своєї незалежності і особистої свободи. У своїй діяльності людина підкорюється волі Аллаха, в якого глибоко вірує

Номер слайду 10

Іхсанпередбачає прагнення до ідеалу в ім’я Бога та щирість у всіх діях перед Аллахом. Людина повинна любити лише те, що потрібно Аллаху і ненавидіти те, що йому ненависне. Усі свої сили віруючий повинен віддати прагнучи досягти цього ідеалу. Таким є шлях піднесення і духовного розквіту в ісламі, який є обов’язковим для всіх. Фактично йдеться про релігійну практику або духовну систему яка спирається на П’ять стовпів ісламу, що не є тотожним іману (шести стовпам віри). П'ять стовпів ісламу -- п'ять фундаментальних засад сунітського ісламу. Мусульмани-шиїти послуговуються вісьмома пунктами, що сутнісно збігаються з п'ятьма стовпами.

Номер слайду 11

П'ять стовпів ісламу. Шахада є основним принципом ісламу: «Немає Бога крім Аллаха, і Мухаммад посланець його». Цей заповіт — фундація для всієї віри і практикується в ісламі. Мусульмани повинні повторювати шахаду в молитві, і потрібно, щоб немусульмани, охочі перейти в іслам, декламували цей вислів. Салят або намаз, яка повинна виконуватися п'ять разів на день. Кожен салят робиться, у напрямку до Кааби, священого храму у Мецці. Салят обов'язковий (але іноді дозволяється перенести молитви в особливих випадках, як то дорога або хвороба). У багатьох ісламських країнах, можна почути Азан — заклик до молитви. Намаз поділяється на обов’язкові молитви (фарз і ваджиб), схвалювані молитви (сунна), додаткові молитви (нафіля)

Номер слайду 12

Закят (милостиня). Ця практика надання милостині заснована на накопиченому багатстві, і обов'язкова для всіх мусульман, які можуть надати її. Зякат вважається релігійним зобов'язанням (в протилежність добродійності добровільної дії). Саум. Мусульмани не повинні їсти або пити від світанку до сутінків протягом місяця, і повинні берегтися від інших гріхів. Піст заохочує відчуття близькості до Бога, і протягом нього мусульмани повинні принести свою подяку і залежність від нього, викупають минулі гріхи, і думають про тих, що мають потребу.

Номер слайду 13

Хадж паломництво в місяць -хіджжа в місті Мекка. Кожен фізично здоровий мусульманин повинен зробити паломництво до Мекки щонайменше один раз у своєму житті. Коли паломник — близько десяти кілометрів з Мекки, він повинен одягнути одяг Іхрам, який складається з двох білих цілісних листів. Ритуали Хаджу включають обхід сім разів навколо Кааба, торкаючись Чорного каменя, семиразовий біг між пагорбами Сафа і Марва, і символічне побиття камінням диявола в Міні. Паломник, або хаджа, шанується суспільством

Номер слайду 14

Шаріат. Шаріат (буквально: «шлях, що приводить до води») — ісламський закон, сформований традиційною ісламською ученістю. В ісламі, шаріат — богословський вираз, «складає систему обов'язків, які виконує мусульманин завдяки його релігійній вірі».Ісламські закони перекривають всі аспекти життя, від державних питань, управління і міжнародних відносин, до проблем щоденного життя. Коран і Сунни також містять закони про спадкоємство, шлюб, і покарання за пошкодження і вбивства, також як і правила для посту, добродійності і молитви .

Номер слайду 15

Коран (араб. читання в голос, декламація) — головна священна книга мусульман, запис проповідей, що виголошені пророком Мухаммедом у формі пророчих одкровень, головним чином в Мецці та Медині між 610 і 632 рр. Мусульмани вірять, що Коран не створений, а існує передвічно, він є словом Аллаха і містить його остаточну і повну волю, яку Аллах промовив через пророка Мухаммеда. Коран є цінною історичною і літературною пам'яткою ранньосередньовічної епохи історії арабів.

Номер слайду 16

Дві головних течії в мусульманстві - це суніти і шиїти. Суніти є найбільш поширеними і становлять близько 85% від числа всіх мусульман. Поділ відбувся в першому поколінні мусульман після смерті Мухаммада. Причиною розколу були суперечки про те, хто повинен стати наступником пророка і очолити ісламську спільноту.

Номер слайду 17

Сунізм — це основний (ортодоксальний) напрям у ісламі, представники якого вважають, що халіфом може бути лише та людина, що має репутацію і знання богослова і правознавця вищого рангу (тобто мудра і фізично здорова людина). Суніти роблять особливий акцент на виконання Сунни (вчинки і вислови Пророка, усна традиція, аналог усного Святого Предання у православ'ї) пророка Мухаммеда, на вірності традиції, на участі громади у виборі свого голови — халіфа. Основними ознаками приналежності до сунізму вважаються: визнання достовірності шести найбільших зведень хадисів ;приналежність до одного з чотирьох суннітських мазхабів; визнання законності правління перших чотирьох («праведних») халіфів 

Номер слайду 18

Шиїти — загальний термін, що означає послідовників ряду течій ісламу,  імаміти, зейдити, алавіти, друзи, ісмаїліти і ін. У вузькому сенсі поняття, як правило, означає імамітів , які визнають єдино законними наступниками пророка  Мухаммеда тільки Алі ібн Абу Таліба і його нащадків по головній лінії. Як і всі мусульмани, шиїти вірять в посланницьку місію пророка Мухаммада. Відмінною рисою шиїтів є переконання в тому, що керівництво мусульманською громадою має належати Імамам - призначеним Богом, обраним особам з числа нащадків пророка, до яких вони відносять Алі ібн Абу Таліба і його нащадків від дочки Мухаммада Фатіми, а не виборним особам - халіфам.

Номер слайду 19

Іслам — друга за чисельністю послідовників світова релігія. На сьогоднішній день її сповідують 1 млрд. 150 мли чоловік у більш як 120 країнах світу. Найбільше поширення іслам одержав в Африці (50% населення) й Азії (20% населення). 

Номер слайду 20

Вплив релігії на суспільство в арабських країнах виражений з більшою очевидністю, аніж у будь-якій іншій релігії, і одразу впадає в око: одяг чоловіків і жінок, мінарети мечетей, самобутня писемність, заборона на вживання спиртного навіть для невіруючих іноземців. 

Номер слайду 21

Цікаво про іслам. Халяльв ісламському праві дозволені речі й дії. Прикладом халялю є дозволені шлюби, вживання в їжу будь-яких видів риби, прибуток в результаті торговельної операції проведеної за правилами шаріату тощо. Протилежним халялю терміном є харам. Харамв ісламі вчинки й речі, що є забороненими. Всі ці заборони обґрунтовуються однозначними і беззаперечними доказами з ісламських першоджерел.

Номер слайду 22

До заборон належать зображення людей і навіть тварин. Ця заборона бере свій початок від боротьби з ідолопоклонством язичників і в ісламі знайшла своє логічне втілення в виникненні специфічного орнаменту- арабески. Арабеска — вид орнаменту: химерне поєднання геометричних і стилізованих рослинних мотивів, іноді включає стилізований напис (під арабську в'язь або рукописну) . Арабеска будується на повторенні і множенні одного або декількох фрагментів візерунка. Нескінченний, що протікає в заданому ритмі рух візерунків може бути зупинено або продовжено в будь-якій точці без порушення цілісності візерунка. Такий орнамент фактично виключає фон, так як один візерунок вписується в інший, закриваючи поверхню 

Номер слайду 23

Одяг в ісламіГоловна вимога як до чоловічого, так і жіночого одягу - він повинен закривати частини тіла, запропоновані шаріатом (аврат). Для чоловіків аврат вважається частина тіла від пупка до колін включно, для жінок - все тіло, крім овалу обличчя і кистей рук. Коран вимагає від жінок розумної скромності в одязі і поведінці, а від чоловіків - стриманості.

Номер слайду 24

Іслам сурово обмежує форму одягу для жінок. Одяг мусульманки повинен бути благочестивим, сукні - довгими, закритими і не просвічуватись. Вона повинна бути вільною і не підкреслювати вигини фігури. Бажано одягати красивий одяг, уникаючи яскравих кольорів . Жіночий одяг обов'язково повинен приховувати всі частини тіла, крім овалу обличчя і кистей рук. Коран вимагає приховувати від сторонніх чоловіків волосся, шию і груди і не зобов'язує ховати обличчя

Номер слайду 25

Хіджаб (араб. حجاب - букв. Перепона, завіса) в ісламі - будь-який одяг (від голови до ніг), проте в західному світі під хіджабом розуміють традиційну арабську жіночу головну хустку. Нікаб (араб. نقاب «покривало») - мусульманський жіночий головний убір, що закриває обличчя, з вузьким прорізом для очей. Як правило, виготовляється з тканини чорного кольору.

Номер слайду 26

Чадра (перс. چادر «намет») - легке жіноче покривало білого, синього або чорного кольору. Одягається при виході з будинку і закриває фігуру жінки з голови до ніг. Паранджа - жіночий верхній одяг в мусульманських країнах, що представляє собою халат з довгими рукавами і ззакриває обличчя волосяною сіткою - чачван.

Номер слайду 27

Джильбаб, джілбаба (араб. جلباب) - ) цілісний жіночий одяг для мусульманок, що вкриває все тіло, залишаючи непокритими лише кисті рук, стопи і очі. Абайя - довге традиційне арабське жіноче плаття з рукавами; НЕ підперізується. Призначена для носіння в громадських місцях. Часто абайя рясно прикрашена вишивкою, бісером, стразами. У деяких арабських країнах - обов'язковий одяг для мусульманок і іноземок, що надівається разом з хіджабом або нікабом.

Номер слайду 28

Є навіть мусульманська версія ляльки Барбі яка називається «Fulla».

Номер слайду 29

Ісламські свята. Пророком Мухаммедом було встановлено два свята: Свято розговіння (Ід аль-Фітр, Ураза-байрам)Свято жертвопринесення (Ід аль-Адха, Курбан-байрам)

Номер слайду 30

Крім того мусульманами вшановуються: Десятий день першого місяця Мухаррама мусульманського календаря — Ашура. У сьомому місяці Раджаб мусульманського календаря відзначаються дві ночі — Рагаїб і Мірадж. У дев'ятому місяці Рамадані мусульманського календаря здійснюється обов'язковий піст. Кадр (ніч, коли пророку Мухаммеду почали посилатися перші одкровення) — одна з шанованих мусульманами ночей місяця Рамадан. Бараа — одна з шанованих мусульманами ночей, що відзначається щорічно з 14 по 15 число місяця Шаабана. Маулід — назва свята, присвяченого дню народження пророка Мухаммеда, щорічно відзначається 12 Рабі-аль-авваль. Мілад — день народження пророка Іси. День Арафат — свято, що відзначається в 9-й день 12-го місяця зуль-хіджжа Окремим днем у релігійному ісламському календарі виступає Джума (араб.‎ — день зібрання) — п'ятниця, що іменується найкращим днем тижня.

Номер слайду 31

Часто вживані словосполучення і привітання. Ассаламу алейкум! — Мир вам!Ваалейкум уссалам! — І вам мир!Іншалла! — Якщо захоче Всевишній! Якщо буде воля Всевишнього!Машалла! — Чудово! Саме те, чого хоче Всевишній!Ассаламу алейкум ва рахматуллахі ва баракатуху! — мир вам і милість Всевишнього і його благословення!

Номер слайду 32

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
 1. Єрмак Марина Миколаївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Мовчан Олена Миколаївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
Додано
7 квітня 2019
Переглядів
5631
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку