Презентація до уроку в 5 класі "Сприйняття мистецтва. Декоративно-прикладне мистецтво. Мистецтво писанкарства в Україні. Прикладна діяльність. Використання символіки кольорів у пр"

Про матеріал
Поглибити знання учнів про орнаменти та його види, композицію, кольорову гаму; ознайомити з послідовністю складання орнаменту; формувати вміння компонувати графічні зображення символів у побудові орнаменту візерунка писанки.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Сприйняття мистецтва. Декоративно-прикладне мистецтво. Мистецтво писанкарства в Україні.

Номер слайду 2

Декоративно-ужиткове мистецтво — один із видів художньої діяльності, твори якого поєднують естетичні та практичні якості. Декоративне означає «прикрашати». Ужиткове ж означає, що речі мають практичний вжиток, а не лише є предметом естетичної насолоди. Головне завдання декоративно-ужиткового мистецтва — зробити гарним речове середовище людини, її побут. 

Номер слайду 3

Писанка — яйце, декороване традиційними символами, які пишуться за допомогою воску й барвників. Цей вид мистецтва поширений у багатьох народів світу. З писанками і фарбованими яйцями (крашанками) пов'язано безліч легенд, повір'їв, переказів, звичаїв, традицій, обрядів, які виникли ще в язичницьку добу, видозмінювалися, а з прийняттям християнства набули нової якості — пов'язаної з дійством освячення паски під час найголовнішого християнського свята — Великодня

Номер слайду 4

Історія дуже давня, але страшенно цікава... Звичайно, що пов'язана вона з життям Ісуса Христа. Говорять, що нібито, коли Він воскрес, його учні розійшлися по світу, сповіщаючи, про Його воскресіння. Марія Магдалина вирішила прийти з цією новиною до римського імператора Тиверія. Але ж неприйнятно ходити до правителів без подарунків. Жінка була дуже бідною. Тому єдине, що вона взяла з собою, це куряче яйце. Споконвіку воно вважалося символом життя, світу, усього живого. Коли ж Марія розповіла про воскресіння Христа, імператор злісно засміявся і промовив: «Це так, само неможливо, як цьому білому яйцю стати червоним!» Може, Тиверій хотів ще щось додати, але не встиг. Яйце вмить стало червоним!..

Номер слайду 5

Поділ писанки. Для наших предків числа були священними, у кожного було своє значення і своя сила. Тому поділ поверхні яйця на певну кількість частин і стале повторення деяких елементів не випадкові.

Номер слайду 6

Символіка кольорів. Червоний - добро, радість життя, для молодих - надію на щасливий шлюб. Символізує також пролиту за людей кров воскреслого Спасителя і радість життя. Жовтий - небесне світило, тепло, врожай. Зелений - означає весняне пробудження природи, надію, життя. Блакитний - небо, повітря, чистота і здоров'я. Бурий, коричневий - землю і її приховану життєдайну силу. Чорний - колір ночі, потойбіччя, всього невідомого і таємного. Також символізує нескінченність життя людини, продовження буття після смерті.

Номер слайду 7

Символи на писанках. Сонце У християнстві сонце стало символом Бога, оскільки Бог - це світло. Хрест. Свастика або ламаний хрест. Знак святого вогню, сонця і вічного руху. Один із сонячних знаків, символ всесвіту, чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року. У християнстві хрест - символ страждання, смерті й воскресіння, яким церква все починає, благословляє і освячує.

Номер слайду 8

Ружа, рожа, розета, зірка   Символізує сонце і вранішню зорю. В народній символіці -  незмінний символ любові. Подарувати писанку з ружею означало освідчитися в коханні. Безкінечник, або кривулька   Знак однієї з найголовніших стихій - води. Грабельки, гребінці, трикутнички з гребінцями. Належать до символів, що пов'язані з водою. Зображають хмари і дощ. Олень. Символ достатку, багатства. Кінь. Символ коня також пов'язаний із поклонінням сонцю. В християнстві кінь - образ безстрашного віщуна віри, нестримного, готового до самопожертви.

Номер слайду 9

Птах. Символ зародження життя, родючості, приплоду, достатку. Півень вважався провідником Божого сонця й сторожем проти зла, голубки - символом любові, вірності і злагоди. Дерево життя, або вазон Позначає вісь всесвіту, яка з'єднує в собі три світи - підземний, земний і небесний. Символ природи, що вічно оновлюється. Дерево життя символізує також розвиток роду - батько, мати і дитина. У християнстві - символ Божої мудрості. Триріг, або триніг Один із найстаріших символів сонця, а також знак святого числа "три". Сосонки, смерічки,ялинки Вважаються символами вічної молодості, здоров'я, росту і безсмертя.

Номер слайду 10

Баранець. Дубовий листок. Символ смирення, невинності, безмежної любові, родючості. На писанках орнамент «баранячі ріжки» уособлює молоді пагони рослин. Символізує силу, довголіття, терпіння. У поєднанні з жолудями – символ духовної та тілесної зрілості.40 клинців (48 клинців)Символізує впорядкування, зупинку перед випробуванням, родючість

Номер слайду 11

Види писанок. Бісерки. Яйця на які за допомогою клею прикріплюють бісер різного кольору та розміру.

Номер слайду 12

Дряпанки. На пофарбованій одним тоном поверхні яйця гострим предметом видряпують узор

Номер слайду 13

Крапанки. На фарбоване яйце краплями воску наносять візерунок іншого кольору чи кольорів.

Номер слайду 14

Крашанки. Яйця, пофарбовані одним кольором, без узорів.

Номер слайду 15

Мальованки. Яйце розмальовують фарбами за допомогою пензля(найчастіше це дерев'яні, декоративні писанки).

Номер слайду 16

Писанки. На поверхню яйця розтопленим воском за допомогою писачка наносять орнамент.

Номер слайду 17

Нетрадиційні види писанок. Солом'янки

Номер слайду 18

Вишиванки

Номер слайду 19

Ажурні, різьблянки.

Номер слайду 20

Писанки у техніці квілінг

Номер слайду 21

Писанки з ниток

Номер слайду 22

Писанки у творах художників

Номер слайду 23

Олег Шупляк

Номер слайду 24

Юрій Мацик

Номер слайду 25

Студинський Сергій

Номер слайду 26

Вікторія Ковальчук. Олеся Вакуленко.

Номер слайду 27

Наталія Юсипчук-Коваленко

Номер слайду 28

Наталія Дюг

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Стецик Оксана Іванівна
  Загальна:
  4.7
  Структурованість
  4.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
Додано
24 березня 2019
Переглядів
1602
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку