Презентація розроблена до уроку біології в 9 класі на тему "Клітина її структура" відповідно до підручника : Біологія 9 клас , Соболь В.І.. В презентації використовується теоретичний матеріал та малюнки.
Для життєдіяльності клітини необхідно:а) одержувати енергію з навколишнього середовища і перетворювати її у певні форми; б) вибірково вбирати речовини із середовища, переміщувати їх у клітині й виводити продукти обміну назовні;в) зберігати, реалізовувати і передавати спадкову інформацію наступному поколінню; г) постійно підтримувати внутрішньоклітинну рівновагу; д) розпізнавати сигнали середовища і реагувати на них;е) утворювати нові молекули і структури взамін тих, термін життя яких закінчився.
Номер слайду 3
Основні компоненти клітини:
Номер слайду 4
Типи організації клітини Прокаріотичні клітини Еукаріотичні клітиницеклітини доядерних організмів, які не мають чітко сформованого ядрата більшості органел це клітиниядерних організмів, які мають ядро ірозвинуту систему органел
Номер слайду 5
Прокаріотичний тип клітини Характерний для архей, бактерій та ціанобактерій. У 10 разів менші, ніж клітини еукаріотів. Поверхневий апарат має клітинну стінку, побудовану із особливої речовини – муреїну ( пептидоглакан). Зовні клітинної стінки може утворюватися слизова капсула із полісахаридів. Плазматична мембрана. До поверхневих структур належать також пілі і джгутики. Пілі (фімбрії) – це вирости плазматичної мембрани, спрямовані назовні. Цитоплазма прокаріотичних клітин дуже густа і нерухлива. Генетичний матеріал прокаріотів міститься в певній ділянці цитоплазми і являє собою кільцеву молекулу ДНК (нуклеоїд)
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Еукаріотичний тип клітини. Характерний для рослин, грибів і тварин. Мають більші розміри, ніж прокаріотичні. Спостерігається «розподіл праці» (за допомогою мембран). Процеси життєдіяльності відбуваються всередині мембранних органел. Поверхневий апарат урізноманітнюється надмембранними структурами. Цитоплазма рухлива, у ній наявні мембранні органели та цитоскелет побудований із білка актину (мікронитки) й тубуліну (мікротрубочки). Рибосоми в еукаріотів більші, ніж у прокаріотів. Джгутики мають складнішу будову. З’являється складно організоване ядро,що містить хромосоми.
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Домашнє завдання. Параграф 12 Діяльність ст. 53 (письмово)Біологія + географія ст. 53 (письмово)